Kursy zawodowe — na co należy zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Kursy zawodowe

Kursy zawodowe to doskonały sposób na poszerzenie swoich kompetencji i zdobycie nowych umiejętności potrzebnych na rynku pracy. Przydają się zarówno na początku drogi zawodowej, jak i w jej trakcie, kiedy chcemy np. walczyć o awans, nowe stanowisko czy się przebranżowić. Warto zatem wiedzieć, na co zwracać uwagę przy wyborze kursów zawodowych.

Jakie kursy zawodowe warto wybrać?

Najważniejszą kwestią przy wyborze kursów zawodowych jest ich tematyka. Nie wszystkie typy kursów i zdobytych na nich umiejętności są bowiem równie przydatne na rynku pracy. Przed zapisaniem się na szkolenie warto więc przeanalizować, które umiejętności dadzą nam przewagę nad konkurencją oraz w jakich zawodach najłatwiej znaleźć dobrze płatną i atrakcyjną pracę.

Według analiz specjalistów obecnie, jak i w prognozach na najbliższą przyszłość, największe szanse na dobre zarobki i łatwe znalezienie pracy dają m.in. uprawnienia na wózki widłowe, suwnice, podesty, a także uprawnienia elektryczne, energetyczne i gazowe, czyli tzw. G1, G2 i G3.

Ukończone kursy zawodowe na wózki widłowe, suwnice i podesty ruchome różnego typu przydają się nie tylko w Polsce. Operatorzy takich maszyn są szeroko poszukiwani na terenie całej Unii Europejskiej, co daje wiele możliwości. Duże zapotrzebowanie na pracowników tego typu sprawia też, że zarobki są niezwykle atrakcyjne, a praca łatwo dostępna.

Kursy zawodowe G1, G2 i G3 to również doskonały sposób na zdobycie cennych na rynku pracy umiejętności. Tego rodzaju szkolenia kierowane są do osób, które chcą nabyć lub przedłużyć swoje uprawnienia w zakresie eksploatacji i dozoru sieci gazowych, cieplnych czy elektrycznych. Przydają się więc elektrykom, ciepłownikom, palaczom oraz osobom obsługującym gazy techniczne, sprężarki i instalacje gazowe.

Jakie kwalifikacje daje ukończenie kursu?

Wybierając kursy zawodowe, trzeba zwrócić baczną uwagę na to, jakie kwalifikacje daje ich ukończenie. Bardzo ważne jest, aby szkolenie zakończone było uzyskaniem odpowiednich certyfikatów, licencji czy oficjalnych uprawnień pozwalających wykonywać pracę na danym stanowisku. 

Trzeba pamiętać, że nie zawsze wystarcza dokument wystawiany przez sam ośrodek szkoleniowy. W wielu wypadkach wymagane jest zdanie oficjalnego egzaminu państwowego. Bez tego nie uzyskamy prawa do wykonywania zawodu, a cały kurs będzie w zasadzie bez znaczenia.

Profesjonalne kursy zawodowe muszą więc prowadzić do zdania egzaminu państwowego i uzyskania odpowiedniego świadectwa. Zweryfikowanie tego, w jaki sposób zostaną potwierdzone umiejętności zdobyte na kursie, jest więc jedną z najważniejszych kwestii przy wyborze ośrodka szkoleniowego.

Jak przebiegają kursy zawodowe i czego można się na nich nauczyć?

Przebieg kursów zawodowych i charakter zajęć to kolejna istotna kwestia. Odpowiedni program nauczania powinien uwzględniać zarówno aspekty teoretyczne, jak i praktyczne danego zawodu. 

Zdarza się jednak, że na szkoleniu przekazywana jest wyłącznie sucha teoria. Po ukończeniu takiego kursu być może mamy większą wiedzę, ale z pewnością nie zdobywamy nowych umiejętności i nie kształcimy pożądanych kompetencji. W przypadku większości kursów zawodowych to właśnie praktyka jest najważniejsza, warto więc sprawdzić, ile czasu na ćwiczenia przewidziano w programie szkolenia.

Warto również zwrócić uwagę na to, by przekazywana wiedza była faktycznie przydatna i użyteczna na danym stanowisku pracy. Zarówno zbyt szeroki, jak i zbyt wąski program jest niekorzystny dla kursantów. Z jednej strony może bowiem być zbyt ogólny i pozbawiony konkretów, z drugiej natomiast zbyt specyficzny i skupiony jedynie na drobnym wycinku danego zagadnienia.

Istotnym aspektem będzie też komunikacja z osobami prowadzącymi szkolenie zawodowe. Dobry kontakt z instruktorem umożliwi szybkie uzyskanie odpowiedzi na nurtujące nas pytania oraz wyjaśnienie problemowych kwestii.

Jaką renomę i zdawalność mają kursy zawodowe w konkretnym ośrodku szkoleniowym?

Wybierając kursy zawodowe trzeba mieć na uwadze temat, uzyskiwane kwalifikacje czy charakter zajęć. Wszystko to zależy jednak w dużej mierze od konkretnego ośrodka szkoleniowego. 

Renoma ośrodka, a przede wszystkim poziom zdawalności egzaminów państwowych, jest doskonałym wyznacznikiem jakości szkoleń zawodowych. Warto więc postawić na sprawdzoną i profesjonalną firmę, która zatrudnia wysoko wykwalifikowaną kadrę i cieszy się zaufaniem konsumentów.

Profesjonaliści chętnie podają dane dotyczące zdawalności egzaminów końcowych. Brak takiej informacji powinien więc wzbudzić naszą podejrzliwość, ponieważ to właśnie zdawalność określa, jak skuteczny jest kurs i jakie szanse daje na uzyskanie pożądanych uprawnień.

Kursy i szkolenia zawodowe w Grupa Kena to jeden z najlepszych wyborów właśnie ze względu na bardzo wysoką zdawalność egzaminów, doskonałą kadrę i świetne, bardzo praktyczne programy zajęć. O wysokim profesjonalizmie tej firmy świadczy fakt, że w 2019 roku zdobyła II miejsce w konkursie Orły Kształcenia i została laureatem Złotych Orłów Kształcenia, wpisując się w 1,65% najlepszych przedsiębiorstw szkoleniowych w Polsce.

Stawiając na kursy zawodowe w Grupa Kena można mieć pewność edukacji na najwyższym poziomie.

Data publikacji: 2020-10-11, ostatnia zmiana: 2020-10-11

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Darmowe szkolenie video / Jak się motywować ?
1,00 zł
Ełk
(woj. warmińsko-mazurskie)
Kwalifikowany Pracownik Ochrony KPOF, kurs Warszawa
1 200,00 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Fakturowanie -  kurs online
169,00 zł
Wrocław
(woj. dolnośląskie)
Kursy finansowane z UE
za darmo
Jędrzejów
(woj. świętokrzyskie)
Wózek widłowy wysokiego składowania, kurs, egzamin UDT,
750,00 zł
Piotrków Trybunalski
(woj. łódzkie)
Kurs doszkalajacy dla detektywów
2 000,00 zł
Wrocław
(woj. dolnośląskie)
Kurs - Kasjer Walutowo-Złotówkowy - 7 Walut
299,00 zł
Gdańsk
(woj. pomorskie)
Obsługa programu Excel 2010 - szkolenie stacjonarne
490,00 zł
Rzeszów
(woj. podkarpackie)
Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych w praktyce
79,00 zł
Opole
(woj. opolskie)
Kurs radiooperator SRC Łódź
350,00 zł
Łódź
(woj. łódzkie)
Excel dla zawodowców (E-learning)
77,00 zł
Poznań
(woj. wielkopolskie)
Policealna Szkoła Techników Optyków
0,10 zł
Bydgoszcz
(woj. kujawsko-pomorskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Pięć błędów, bez których Twoje teksty będą lepsze
Każdy, kto pisze, popełnia błędy. Niektóre są jednak szczególnie rozpowszechnione. Oto pięć z nich.
Data publikacji: 2021-02-18
Szkolenia sprzedażowe dla handlowców
Sprzedaż to bardzo dynamiczna dziedzina, która nieustannie adaptuje się do nowych realiów i wymogów rynku. Jednocześnie warto zadbać o jej skuteczność, ponieważ stanowi istotę działalności w zasadzie...
Data publikacji: 2020-06-26
Nauka angielskiego online - 10 praktycznych wskazówek
Nauka angielskiego online to nowoczesna i powszechna forma edukacji, głównie dzięki szybkiemu i ogólnodostępnemu dostępowi do internetu. Jeszcze do niedawna mieliście wybór pomiędzy kursami stacjonarn...
Data publikacji: 2020-05-19
Zobacz jak wygląda praca jako operator żurawia budowlanego w Krakowie
Praca jako operator żurawia budowlanego to opłacalny i popularny zawód w Polsce. Wraz z coraz większym zapotrzebowaniem na wykwalifikowanych pracowników...
Data publikacji: 2018-11-27

Zgłoś uwagi

Stale pracujemy nad wydajnością i wygodą korzystania ze Sprzedawacza. Jeżeli zauważyłeś błąd lub masz pomysł na nowe funkcjonalności - daj nam znać i przyczyń się do ulepszenia serwisu!

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez SoftNinjas Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, w celu świadczenia usług w ramach serwisu Sprzedawacz.pl - zgodnie z polityką prywatności.
* Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję Regulamin serwisu Sprzedawacz.pl.
Wyślij