W jakie kursy zawodowe warto zainwestować w 2024 roku?

Jeżeli myślimy o zmianie pracy lub dopiero chcemy rozpocząć naszą zawodową karierę, warto zainwestować w poszerzenie swojej wiedzy. Dobrym rozwiązaniem jest zainwestowanie w kursy zawodowe dające nam konkretne uprawnienia i certyfikaty. Dlaczego warto zainwestować w tego typu szkolenia? Jakie szkolenia są obecnie wartościowe?

Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się:

  • dlaczego warto zainwestować w kursy zawodowe
  • czym są uprawnienia SEP G1, G2, G3
  • kiedy może nam się przydać kurs pomiarów elektrycznych w praktyce
  • dlaczego warto ukończyć kurs świadectw i audytów energetycznych budynków
  • czym są F-gazy i jakie trzeba zdobyć uprawnienia związane z nimi
  • czy warto przeszkolić się z montażu klimatyzacji

Kursy zawodowe to ciekawa alternatywa dla osób, które nie chcą bądź nie mogą iść na studia i tam zdobyć wykształcenia, bądź mają już wykształcenie i chcą zmienić branżę lub poszerzyć swoje umiejętności i uprawnienia w zakresie swojej dziedziny. Jakie szkolenia są warte naszej uwagi?

Dlaczego warto zainwestować w kursy zawodowe?

Inwestycja w kursy zawodowe ma wiele korzyści, nie tylko dla nas, ale i dla całej gospodarki. Ukończenie kursów zawodowych zwiększa naszą szansę na zatrudnienie, dostarczając umiejętności, które są bezpośrednio związane z konkretnymi stanowiskami pracy. Statystyki pokazują, że absolwenci kursów zawodowych często cieszą się wyższymi zarobkami. Szkolenia zawodowe mogą także prowadzić do większego zadowolenia z pracy, ponieważ uczą umiejętności, które są bezpośrednio związane z pasjami naszej kariery.

W szerszym kontekście poprawa jakości i poziomu umiejętności pracowników może prowadzić do zwiększonego rozwoju gospodarczego i zmniejszenia bezrobocia. Dlatego może podnieść dobrobyt zarówno jednostek jak i całej gospodarki. 

Jeżeli chcemy rozwijać naszą karierę, warto dokładnie przemyśleć jakie kursy zawodowe będą dla nas atrakcyjne, zarówno pod kątem zawodowym jak i naszych zainteresowań i predyspozycji. Dzięki temu nie dość, że poprawimy swoją sytuację na rynku pracy, to jeszcze unikniemy szybkiego wypalenia zawodowego i będziemy mieli satysfakcję z wykonywanych zadań.

Dlaczego warto zainteresować się szkoleniami z branży elektrycznej?

Jedną z najbardziej popularnych branż wymagających specjalistycznych szkoleń i uprawnień jest branża elektryczna. Jeżeli czujemy się na siłach, aby mieć do czynienia z prądem warto się zainteresować tą dziedziną. W zdobyciu odpowiedniej wiedzy z tej dziedziny pomoże nam kompleksowy zestaw szkoleń.

Dzięki nim dowiemy się między innymi jakie układy sieciowe są stosowane w elektroenergetyce, jaki osprzęt zasilający czy zabezpieczający stosowany jest w rozdzielnicach modułowych, jak poprawnie przeprowadzić pomiary impedancji pętli zwarcia i spadków napięć w instalacji elektrycznej. 

Podczas zajęć poruszane są zagadnienia z działu elektrotechniki, układów zasilania i montażu urządzeń elektrycznych, instalacji oświetleniowej i aparatury sterowniczej, a także montażu i analizy obwodów prądu przemiennego.

Dzięki ukończeniu takiego szkolenia otrzymamy świadectwo kwalifikacji zawodowych, które jest akceptowane przez komisje kwalifikacyjne Urzędu Regulacji Energetyki i pozwala na przystąpienie do egzaminu SEP.

Czym są uprawnienia SEP G1, G2, G3?

Wyżej wspomniany egzamin SEP pozwala uzyskać uprawnienia energetyczne (tzw. uprawnienia SEP). Są to specjalne uprawnienia nadawane przez komisje kwalifikacyjne – powoływane przy stowarzyszeniach takich jak Stowarzyszenie Elektroenergetyków Polskich. Uprawnienia SEP są podzielone na trzy kategorie: G1, G2 i G3.

Uprawnienia SEP G1 pozwalają na pracę związane z eksploatacją i inspekcją urządzeń elektrycznych, instalacji oraz sieci elektroenergetycznych wytwarzających i zużywających energię elektryczną. Pozwalają na pracę przy sieciach trakcyjnych i oświetlenia ulicznego. Umożliwiają również zajmowanie się urządzeniami prądotwórczymi i elektrotermicznymi. SEP G2 to niezbędne uprawnienia, które umożliwiają pracę związaną z sieciami energetycznymi przy kotłach parowych, wodnych, urządzeniach wentylacji oraz piecach przemysłowych. Z kolei uprawnienia SEP G3 pozwalają na podjęcie pracy przy urządzeniach, które zasilane są energią gazową, np. przy sieciach gazowych, turbinach gazowych oraz urządzeniach do produkcji, przetwarzania i uzdatniania paliw.

Pomiary elektryczne w praktyce - kiedy mogą nam się przydać?

Innym ciekawym szkoleniem związanym w elektryką są szkolenia z pomiarów elektrycznych. Szkolenie pomiary elektryczne w praktyce to doskonała opcja dla osób, które chcą nabyć niezbędną wiedzę i umiejętności, aby móc wykonywać szczegółowe pomiary instalacji elektrycznej do 1kV. Szkolenia te pozwolą zdobyć wiedzę i niezbędne uprawnienia z dziedziny pomiarów elektrycznych, sprawdzania stanu instalacji elektrycznej, oraz sporządzania niezbędnych protokołów i sprawozdań.

Świadectwa i audyty energetyczne - atrakcyjna nisza na najbliższe lata

Bardzo ciekawym wyborem szkolenia dla nas może być poszerzenie wiedzy z zakresu parametrów energetycznych budynków. Jest to szczególnie atrakcyjne szkolenie, ponieważ w najbliższych latach odpowiednie dokumenty z tym związane będzie musiało posiadać wielu właścicieli budynków.

Świadectwa energetyczne to dokumenty, które określają wielkość zapotrzebowania na energię niezbędną do zaspokojenia potrzeb energetycznych związanych z użytkowaniem budynku lub części budynku. Są one obowiązkowe dla właścicieli nieruchomości, którzy nie użytkują ich samodzielnie, lecz wystawiają na sprzedaż lub wynajem. Świadectwa energetyczne są ważne przez określony czas i ich brak może grozić wysoką grzywną.

Audyt energetyczny to opracowanie określające zakres oraz parametry techniczne i ekonomiczne przedsięwzięcia termomodernizacyjnego. Audyt energetyczny ma na celu przeprowadzenie szczegółowych i potwierdzonych obliczeń dotyczących proponowanych przedsięwzięć służących poprawie efektywności energetycznej. Audytor energetyczny określa rodzaj robót i parametry materiałów potrzebnych do przeprowadzenia termomodernizacji oraz unowocześnienia instalacji, podaje koszt działań, wylicza czas zwrotu poniesionych nakładów i rekomenduje najkorzystniejszy wariant.

Zdobycie uprawnień w zakresie świadectw i audytów energetycznych pozwoli kursantom na wykonywanie tych dokumentów, dlatego warto zainwestować w to szkolenie.

Certyfikat i kursy F-Gazy - dlaczego warto?

F-gazy (fluorowane gazy cieplarniane) to grupa gazów wykorzystywanych w wielu aplikacjach przemysłowych, takich jak chłodnictwo, klimatyzacja czy pompy ciepła. Są one szkodliwe dla atmosfery, ponieważ wpływają destrukcyjnie na warstwę ozonową i wywołują efekt cieplarniany. Aby prawidłowo posługiwać się urządzeniami zawierającymi F-gazy, wymagane są specjalne uprawnienia, potwierdzone certyfikatem wydanym przez Urząd Dozoru Technicznego.

Uprawnienia F-gazy są bardzo istotne dla pracowników, którzy mają do czynienia z urządzeniami zawierającymi gazy szkodliwe dla warstwy ozonowej. Urządzenia te muszą być zarejestrowane, a osoby korzystające z tego typu sprzętu, muszą przejść odpowiednie szkolenia i posiadać uprawnienia. Dlatego też szkolenie F-gazy (np. https://kursy-zawodowe24.pl/kursy-f-gazy/) to bardzo dobry wybór w przypadku, gdy w pracy zawodowej mamy do czynienia z tego typu substancjami lub planujemy wejść w branżę z tym związaną.

Montaż klimatyzacji w praktyce - kolejne wartościowe szkolenia

Innym ciekawym szkoleniem w obecnych czasach jest kurs montażu klimatyzacji (np. https://kursy-zawodowe24.pl/montaz-klimatyzacji-w-praktyce/). Pozwala on posiąść podstawową wiedzę i umiejętności, dzięki którym można wykonywać usługi z zakresu instalacji klimatyzacji. Kurs klimatyzacji i montażu urządzeń pozwala zdobyć wszystkie niezbędne informacje na temat rodzajów klimatyzatorów oraz odpowiedniego doboru urządzeń. Dowiemy się również w jaki sposób dokonać montażu, jak nabić klimatyzacje niektórymi czynnikami, jak wykonać próżnie w instalacji, jak obsługiwać klucz dynamometryczny, a także w jaki sposób wykonać podciśnieniową i azotową próbę szczelności.

Dlaczego warto skorzystać z usług profesjonalnych firm, aby uzyskać niezbędne uprawnienia?

Wybierając odpowiednie szkolenia dla siebie powinniśmy zrobić co w naszej mocy, aby wybrane przez nas kursy i szkolenia pozwalające zdobyć określone uprawnienia i certyfikaty były dla nas jak najbardziej wartościowe. Istotny jest nie tylko sam fakt uczęszczania na kurs, ale również odpowiedni poziom wiedzy, pozwalający na zdanie wymaganego egzaminu i późniejszą pracę na odpowiednim poziomie, w tym bezpieczeństwa. Dzięki temu nasze usługi będą najwyższej jakości, a sami będziemy czuli się pewnie w tym co robimy.

 

Przy wyborze odpowiedniego kursu ważna jest również cena i forma zajęć. Nie każdy dysponuje odpowiednim budżetem oraz ma możliwość udania się do innego miasta na najbliższe szkolenie. Dlatego ciekawą alternatywą mogą być dla nas szkolenia online, które są zwykle tańsze i bardziej dostępne (np. na https://kursy-zawodowe24.pl). Warto się nimi zainteresować i zainwestować w swoją wiedzę. 

 

 

Data publikacji: 2024-02-14, ostatnia zmiana: 2024-02-14

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Kurs psychologia psa  szkolenie KarGroup
1,00 zł
Ełk
(woj. warmińsko-mazurskie)
Kurs obsługi tabletu dla Seniorów
90,00 zł
Rzeszów
(woj. podkarpackie)
Kurs Języka Migowego
600,00 zł
Suwałki
(woj. podlaskie)
Instruktor Fitness
1,00 zł
Ełk
(woj. warmińsko-mazurskie)
Korepetycje przez Internet z obsługi Moodle
100,00 zł
Gdańsk
(woj. pomorskie)
Kursy na podesty ruchome, zwyżka, uprawnienia UDT. Łódź, Sieradz.
662,00 zł
Łódź
(woj. łódzkie)
Kurs trener personalny online
1,00 zł
Ełk
(woj. warmińsko-mazurskie)
Certyfikat kompetencji zawodowych Przewoźnika
1 800,00 zł
Tarnów
(woj. małopolskie)
Koordynator projektów - kurs online z zaświadczeniem
245,00 zł
Lublin
(woj. lubelskie)
Kurs angielskiego - przygotowanie do IELTS we Wrocławiu
70,00 zł
Wrocław
(woj. dolnośląskie)
Pracownik administracji samorządowej - kurs online z certyfikatem. Cała Polska
220,00 zł
Suwałki
(woj. podlaskie)
Terapia punktów spustowych
490,00 zł
Rzeszów
(woj. podkarpackie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Jak zacząć korepetycje z polskiego? Praktyczne porady dla początkujących korepetytorów
Język polski jest wyjątkowo trudny w opanowaniu ze względu na złożoną gramatykę i skomplikowaną fonetykę. Opanowanie poprawnej gramatyki, bogatego słownictwa oraz umiejętności czytania ze zrozumieniem...
Data publikacji: 2023-12-28
E-księgarnie - poznaj najłatwiejszy i najwygodniejszy sposób zamawiania podręczników
Podczas gdy entuzjaści czytania zwykle doceniają urok księgarń i doświadczenie przeglądania ich półek w poszukiwaniu kolejnej literackiej przygody, kupowanie podręczników w księgarniach bywa udręką, d...
Data publikacji: 2023-06-19
Jak usprawnić pracę recepcji? 5 dobrych praktyk
Czy w Twojej organizacji funkcjonuje recepcja, ale często jest ona niezorganizowana i przeładowana zadaniami? A może chcesz stworzyć recepcję, ale nie wiesz, od czego zacząć? Poniższe wskazówki pomogą...
Data publikacji: 2022-10-12
Co ile trzeba robić szkolenia okresowe kierowcy zawodowego? Co grozi za ich brak?
Praca kierowców zawodowych, czyli osób kierujących ciężarówkami lub autobusami, to bardzo odpowiedzialne zajęcie. Tymczasem obowiązujące ich przepisy dość często się zmieniają. Stąd też konieczne są s...
Data publikacji: 2021-12-27