Co ile trzeba robić szkolenia okresowe kierowcy zawodowego? Co grozi za ich brak?

Co ile trzeba robić szkolenia okresowe kierowcy zawodowego? Co grozi za ich brak?

Praca kierowców zawodowych, czyli osób kierujących ciężarówkami lub autobusami, to bardzo odpowiedzialne zajęcie. Tymczasem obowiązujące ich przepisy dość często się zmieniają. Stąd też konieczne są szkolenia okresowe, które pozwalają odświeżyć wiedzę.

Szkolenia okresowe kierowców zawodowych – najważniejsze informacje 

Szkolenia okresowe kierowców są obowiązkowe dla kierowców transportu drogowego, czyli przewożących rzeczy – posiadających prawo jazdy kategorii C lub kierowców zajmujących się transportem osób – z prawem jazdy na autobus kategorii D. To sposób na podniesienie ich kwalifikacji i zdobycie aktualnej wiedzy o obowiązujących ich przepisach. Jest to konieczne, jeśli zależy im na przedłużeniu uprawnień do wykonywania zawodu.

Kursy: https://sprzedawacz.pl/edukacja/kursy/stacjonarne - aktualne oferty

Szkolenia okresowe kierowców zawodowych pozwalają na przedłużenie ważności ich prawa jazdy, czyli tak zwanego kodu 95 do wykonywania przewozu drogowego rzeczy lub/i osób. Należy je ukończyć zgodnie z datą wpisu do prawa jazdy w kolumnie „12” – ograniczenia uprawnień.

Szkolenia okresowe – dla kogo?

Na szkolenie okresowe uczęszczają zwykle kierowcy, którzy posiadają aktualnie uprawnienia do transportu drogowego i chcą je przedłużyć o kolejne 5 lat. Nie ma tu wówczas znaczenia, kiedy uzyskali prawo jazdy. 

Jednak do szkolenia okresowego mogą przystąpić nie tylko kierowcy posiadający już duże doświadczenie, ale również osoby, które nie mają jeszcze uprawnień do wykonywania przewozu osób lub rzeczy. Warunkiem jest wówczas posiadanie prawa jazdy kategorii C (przewóz rzeczy) przed 1 września 2009 roku lub prawa jazdy kategorii D (przewóz osób) przed 1 września 2008 roku. 

Warto pamiętać, że przed rozpoczęciem szkolenia trzeba zdobyć orzeczenie lekarskie od lekarza medycyny pracy uprawnionego do badań kierowców oraz orzeczenie psychologiczne od psychologa transportu, potwierdzające predyspozycje danej osoby do wykonywania zawodu kierowcy. 

Szkolenie okresowe – ile trwa kurs kierowcy zawodowego?

Szkolenie okresowe – ile trwa kurs kierowcy zawodowego?

Szkolenie okresowe kierowców ciężarówek lub autobusów trwa zwykle 35 godzin szkoleniowych, z czego 21 godzin to część podstawowa, a pozostałe 14 dotyczy tematów związanych z obowiązkami kierowcy. Jednak przepisy pozwalają w ciągu jednego dnia uczestniczyć najwyżej w 7 godzinach kursu. Zatem, jeśli się komuś spieszy z uzyskaniem potrzebnych uprawnień, musi liczyć się z tym, że powinien na to przeznaczyć co najmniej 5 dni. Z kolei dla osób, którym aż tak bardzo się nie spieszy i mogą na to poświęcić więcej czasu, jest dobra wiadomość. Szkolenie okresowe można bowiem rozłożyć nawet na 5 lat.

W dodatku kurs taki może mieć dwie formy – e-learningową lub wykładów odbywających się stacjonarnie. W przypadku nauki zdalnej uczestnik szkolenia zwykle otrzymuje dostęp do dedykowanej platformy internetowej, na której po zalogowaniu zalicza po kolei poszczególne lekcje. Zwykle nauczanie zdalne składa się z 5 modułów, a nauka odbywa się – na przykład – w formie slajdów, które należy przeczytać, lub wysłuchać lektora czytającego tekst. Po każdym module przeprowadzany jest test potwierdzający zapoznanie się ze znajdującymi się w nim informacjami.

Z kolei wykłady stacjonarne prowadzone są przez wykładowcę dla odpowiedniej grupy osób. 

Ile kosztuje szkolenie okresowe kierowców?

Szkolenie okresowe kierowców kończący się wydaniem Świadectwa Kwalifikacji Zawodowej, które uprawnia do wykonywania przewozu drogowego rzeczy lub osób. Jego koszt jest zróżnicowany i wynosi około 400 - 600 złotych. 

Warto je ukończyć, nie tylko ze względu na potrzebną w zawodzie kierowcy aktualną wiedzę, ale również na uniknięcie wysokich mandatów za brak ważnego Świadectwa Kwalifikacji Zawodowej. Może to znacznie zubożyć nie tylko kieszeń kierowcy, ale i kasę firmy, która go zatrudnia. Mandat za dopuszczenie do pracy osoby bez uprawnień wynosi 1000 zł. Natomiast kara dla samego kierowcy to 800 zł. Dlatego z pewnością warto zainwestować w profesjonalny kurs, który jest znacznie tańszy niż późniejsze ewentualne mandaty. 

Profesjonalne szkolenie, dające pewność zdobycia nie tylko potrzebnej wiedzy, ale i legalnych uprawnień można odbyć w Akademii Dobrej Jazdy we Wrocławiu. Ośrodek szkolenia kierowców umożliwia naukę w trybie tygodniowym, weekendowym lub mieszanym.

Data publikacji: 2021-12-27, ostatnia zmiana: 2021-12-27

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Rozpoznawanie autentyczności polskich znaków pieniężnych
89,00 zł
Gdańsk
(woj. pomorskie)
Język Migowy - trwają zapisy!
600,00 zł
Suwałki
(woj. podlaskie)
Negocjacje w biznesie - kurs internetowy z certyfikatem. Cały kraj
235,00 zł
Bielsko-Biała
(woj. śląskie)
Kurs Aranżacja Ogrodów - już od września!
189,00 zł
Suwałki
(woj. podlaskie)
kurs - Obsługa podestów ruchomych - od 10 kwietnia
1 600,00 zł
Głogów
(woj. dolnośląskie)
Obsługa programu Thunderbird - Szkolenie stacjonarne
300,00 zł
Rzeszów
(woj. podkarpackie)
Kurs wózki widłowe, wysokiego składu, 2WJO, uprawnienia UDT. Sieradz.
462,00 zł
Sieradz
(woj. łódzkie)
Kursy Online! Trwa nabór!
189,00 zł
Suwałki
(woj. podlaskie)
Kurs na wózki widłowe Bielsko-Biała. Cena promocyjna
349,00 zł
Bielsko-Biała
(woj. śląskie)
Kurs kucharski Kar-Group
1,00 zł
Ełk
(woj. warmińsko-mazurskie)
kurs kobido - japoński masaż twarzy
1 300,00 zł
Suwałki
(woj. podlaskie)
Trening prozdrowotny - poradnik Maciej Rataj
za darmo
Ełk
(woj. warmińsko-mazurskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

W jakie kursy zawodowe warto zainwestować w 2024 roku?
Jeżeli myślimy o zmianie pracy lub dopiero chcemy rozpocząć naszą zawodową karierę, warto zainwestować w poszerzenie swojej wiedzy. Dobrym rozwiązaniem jest zainwestowanie w kursy zawodowe dające nam...
Data publikacji: 2024-02-14
Jak zacząć korepetycje z polskiego? Praktyczne porady dla początkujących korepetytorów
Język polski jest wyjątkowo trudny w opanowaniu ze względu na złożoną gramatykę i skomplikowaną fonetykę. Opanowanie poprawnej gramatyki, bogatego słownictwa oraz umiejętności czytania ze zrozumieniem...
Data publikacji: 2023-12-28
E-księgarnie - poznaj najłatwiejszy i najwygodniejszy sposób zamawiania podręczników
Podczas gdy entuzjaści czytania zwykle doceniają urok księgarń i doświadczenie przeglądania ich półek w poszukiwaniu kolejnej literackiej przygody, kupowanie podręczników w księgarniach bywa udręką, d...
Data publikacji: 2023-06-19
Jak usprawnić pracę recepcji? 5 dobrych praktyk
Czy w Twojej organizacji funkcjonuje recepcja, ale często jest ona niezorganizowana i przeładowana zadaniami? A może chcesz stworzyć recepcję, ale nie wiesz, od czego zacząć? Poniższe wskazówki pomogą...
Data publikacji: 2022-10-12