Zabawki z certyfikatami

Zabawki dla dzieci z certyfikatem czy to ważne?

Kupując zabawki dla dziecka coraz częściej czytamy etykiety, opisy i zalecenia. W przypadku tego typu produktów zależy nam szczególnie, aby zabawka była prawidłowo dopasowana do wieku dziecka, by była bezpieczna dla malucha i aby sprawiła mu największą radość. Bezpieczne zabawki to takie, które zostały w ten sposób ocenione i wprowadzone do obrotu, otrzymały certyfikaty i normy właściwe dla naszego kraju i Unii Europejskiej.

Na czym polega badanie zabawek? 

Dokumentami będącymi punktem odniesienia przy badaniu zabawek są: 

  • Dyrektywa europejska w sprawie zabawek 209/48/WE
  • Ustawa z dnia 13 kwietnia 2016 o systemach oceny zgodności i nadzoru rynku
  • Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 20 października 2016 r. w sprawie wymagań dla zabawek

Czym charakteryzuje się badanie zabawek? 

Dla każdego rodzica szczególnie istotne będą wyniki badania zabawek pod kątem ich bezpieczeństwa chemicznego. Dziecięca wyobraźnia jest nieograniczona, dziecko trzyma zabawki w dłoniach, przytula do twarzy a nawet liże. Dlatego skład chemiczny materiału z jakiego są one wykonane musi podlegać ścisłym normom. Dzięki badaniom laboratoryjnym uzyskuje się pewność, że zabawka nie zawiera żadnych szkodliwych substancji, które mogłyby zagrozić zdrowiu dziecka. 

Badanie zabawek w warunkach laboratoryjnych pozwala również na obiektywną ich ocenę pod kątem zagrożeń mechanicznych oraz palności. Cechy mechaniczne i fizyczne decydują o bezpieczeństwie użytkowania zabawki przez dziecko. Na podstawie tych badań określa się wiek dziecka, dla którego dana zabawka jest przeznaczona. Tutaj ocenie podlega m.in budowa fizyczna zabawki, ilość i wielkość poszczególnych elementów w przypadku, gdy zabawka jest składana. Największe niebezpieczeństwo dla małego dziecka stwarzają drobne części zabawki, którymi można się zakrztusić lub je połknąć. 

Zabawki sprawdza się pod kątem określonych norm: 

  • PN-EN 71-1, część 1: właściwości mechaniczne i fizyczne
  • PN-EN 71-2 część 2: palność

Proces certyfikacji

W naszym kraju istnieje stosunkowo niewielu producentów rodzimych zabawek, najczęściej są one sprowadzane z zewnątrz, w dużych ilościach z Chin. Pośrednik zamierzający wprowadzić zabawki do obrotu powinien zgłosić ten zamiar w jednej z instytucji certyfikujących z wnioskiem o nadanie danemu produktowi certyfikatu. Wnioskowanie polega na wypełnieniu formularza z podaniem danych adresowych danego podmiotu, nazwą zakładu produkcyjnego oraz opisem produktu. Podmiot ubiegający się o certyfikat musi wprowadzić do formularza wiele informacji charakterystycznych dla danego produkty, jego typ, normy, standardy, dyrektywy, którym podlega. Do formularza należy dołączyć dokumentację techniczną i opis technologiczny danej zabawki. Podmiot certyfikujący dokonuje przeglądu dokumentacji pod kątem formalnym a następnie klasyfikuje dany wyrób ustalając dla niego standardy ważne dla oceny zgodności wyrobu z przyjętymi normami. W dalszej kolejności wybiera się próbki badawcze, które będą badane w laboratorium pod kątem bezpieczeństwa chemicznego i mechanicznego. 

Artykuł powstał we współpracy z hamilton.com.pl

Data publikacji: 2019-05-30, ostatnia zmiana: 2019-05-29

ZOBACZ OGŁOSZENIA

 Magic Truck Basic betoniarka Wader
121,40 zł
Mikołów
(woj. śląskie)
 Bi-Wing Evo czerwony Dumel
158,93 zł
Opole
(woj. opolskie)
 Puzzle 4x48 el. Disney Encanto Lisciani
33,55 zł
Inowrocław
(woj. kujawsko-pomorskie)
 Drewniana podwójna zjeżdżalnia z autami Smily Play
62,62 zł
Jarosław
(woj. podkarpackie)
 Traktor z przyczepą żółty Tupiko
199,01 zł
Puławy
(woj. lubelskie)
 Zestaw upominkowy James Bond BMW Z8 1/24. Revell
212,26 zł
Jelenia Góra
(woj. dolnośląskie)
 Ferrari Roma grey 1:24 BBURAGO
102,87 zł
Ruda Śląska
(woj. śląskie)
 Puzzle 300 el. Niezwykłe zwierzęta Castorland
21,07 zł
Gliwice
(woj. śląskie)
 Brio Pociągi świata Pociąg TGV INOUI Ravensburger
165,93 zł
Szczecin
(woj. zachodniopomorskie)
 Maskotka Szczeniaczek średni Deef
32,70 zł
Gorlice
(woj. małopolskie)
 Puzzle 2000 el. CherryPazzi Joyful Harmony 50170
45,98 zł
Płock
(woj. mazowieckie)
 Beanie Boos Lillibelle - Różowy kot 15cm Ty Inc.
31,80 zł
Police
(woj. zachodniopomorskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Otwieranie sklepu z zabawkami: Pierwsze kroki do sukcesu
W otoczeniu dynamicznie rozwijającego się rynku zabawek, otwarcie własnego sklepu stanowi ekscytującą, choć przygodę pełną wyzwań. Kluczem do sukcesu jest nie tylko głębokie zrozumienie potrzeb i pref...
Data publikacji: 2024-03-22
Jak wybrać tapetę do pokoju dziecka?
Rodzice, przygotowując się na narodziny dziecka, starają się dopracować każdy szczegół, w tym oczywiście urządzić przytulny i funkcjonalny pokój, w którym maluch będzie odpoczywał, spał, a później też...
Data publikacji: 2022-10-26
Ostateczny przewodnik po klockach LEGO
Klocki Lego szturmem zdobyły rynek zabawek dla dzieci i nie tracą swojej dominującej pozycji od wielu lat. Poza niezmienną najwyższą jakością cechuje je także to, że co chwilę pojawiają się nowe zesta...
Data publikacji: 2022-10-03
Jakie łóżeczko dla dziecka turystyczne czy drewniane?
Gdy na świat ma przyjść upragnione dziecko, rodzice kompletują wyprawkę. Najważniejszym jej elementem jest łóżeczko, w którym maluch będzie spał przez kilka pierwszych lat.
Data publikacji: 2022-08-17