Zabawki z certyfikatami

Zabawki dla dzieci z certyfikatem czy to ważne?

Kupując zabawki dla dziecka coraz częściej czytamy etykiety, opisy i zalecenia. W przypadku tego typu produktów zależy nam szczególnie, aby zabawka była prawidłowo dopasowana do wieku dziecka, by była bezpieczna dla malucha i aby sprawiła mu największą radość. Bezpieczne zabawki to takie, które zostały w ten sposób ocenione i wprowadzone do obrotu, otrzymały certyfikaty i normy właściwe dla naszego kraju i Unii Europejskiej.

Na czym polega badanie zabawek? 

Dokumentami będącymi punktem odniesienia przy badaniu zabawek są: 

  • Dyrektywa europejska w sprawie zabawek 209/48/WE
  • Ustawa z dnia 13 kwietnia 2016 o systemach oceny zgodności i nadzoru rynku
  • Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 20 października 2016 r. w sprawie wymagań dla zabawek

Czym charakteryzuje się badanie zabawek? 

Dla każdego rodzica szczególnie istotne będą wyniki badania zabawek pod kątem ich bezpieczeństwa chemicznego. Dziecięca wyobraźnia jest nieograniczona, dziecko trzyma zabawki w dłoniach, przytula do twarzy a nawet liże. Dlatego skład chemiczny materiału z jakiego są one wykonane musi podlegać ścisłym normom. Dzięki badaniom laboratoryjnym uzyskuje się pewność, że zabawka nie zawiera żadnych szkodliwych substancji, które mogłyby zagrozić zdrowiu dziecka. 

Badanie zabawek w warunkach laboratoryjnych pozwala również na obiektywną ich ocenę pod kątem zagrożeń mechanicznych oraz palności. Cechy mechaniczne i fizyczne decydują o bezpieczeństwie użytkowania zabawki przez dziecko. Na podstawie tych badań określa się wiek dziecka, dla którego dana zabawka jest przeznaczona. Tutaj ocenie podlega m.in budowa fizyczna zabawki, ilość i wielkość poszczególnych elementów w przypadku, gdy zabawka jest składana. Największe niebezpieczeństwo dla małego dziecka stwarzają drobne części zabawki, którymi można się zakrztusić lub je połknąć. 

Zabawki sprawdza się pod kątem określonych norm: 

  • PN-EN 71-1, część 1: właściwości mechaniczne i fizyczne
  • PN-EN 71-2 część 2: palność

Proces certyfikacji

W naszym kraju istnieje stosunkowo niewielu producentów rodzimych zabawek, najczęściej są one sprowadzane z zewnątrz, w dużych ilościach z Chin. Pośrednik zamierzający wprowadzić zabawki do obrotu powinien zgłosić ten zamiar w jednej z instytucji certyfikujących z wnioskiem o nadanie danemu produktowi certyfikatu. Wnioskowanie polega na wypełnieniu formularza z podaniem danych adresowych danego podmiotu, nazwą zakładu produkcyjnego oraz opisem produktu. Podmiot ubiegający się o certyfikat musi wprowadzić do formularza wiele informacji charakterystycznych dla danego produkty, jego typ, normy, standardy, dyrektywy, którym podlega. Do formularza należy dołączyć dokumentację techniczną i opis technologiczny danej zabawki. Podmiot certyfikujący dokonuje przeglądu dokumentacji pod kątem formalnym a następnie klasyfikuje dany wyrób ustalając dla niego standardy ważne dla oceny zgodności wyrobu z przyjętymi normami. W dalszej kolejności wybiera się próbki badawcze, które będą badane w laboratorium pod kątem bezpieczeństwa chemicznego i mechanicznego. 

Artykuł powstał we współpracy z hamilton.com.pl

Data publikacji: 2019-05-30, ostatnia zmiana: 2019-05-29

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Magnetyczne Geomag KOR Różowe 26 el. KOR-574
88,90 zł
Dąbrowa Górnicza
(woj. śląskie)
Drewniany sorter kids concept - różowy
85,00 zł
Luboszyce
(woj. opolskie)
Kocyk - przytulanka dla niemowląt kids concept - królik
59,00 zł
Kalisz
(woj. wielkopolskie)
Gra the purple cow - memory - twarze
35,00 zł
Chruszczobród
(woj. śląskie)
Magnetyczne Geomag Panels Glow 22 el. GEO-334
45,90 zł
Jelenia Góra
(woj. dolnośląskie)
Drewniana wieża kids concept - niebieska
69,00 zł
Żnin
(woj. kujawsko-pomorskie)
Zestaw matrioszek kids concept - zwierzątka
79,00 zł
Bielany Wrocławskie
(woj. dolnośląskie)
Muzyczna kaczuszka do ciągnięcia
115,00 zł
Koszalin
(woj. zachodniopomorskie)
Magnetyczne Geomag Tazoo Toco 86 el. KOR-604
92,90 zł
Bydgoszcz
(woj. kujawsko-pomorskie)
Rubbabu, sensoryczna karetka czerwona
29,00 zł
Tarnów
(woj. małopolskie)
Zawieszka grzechotka żyrafa  done by deer - niebieska
73,00 zł
Gdynia
(woj. pomorskie)
Karteczki samoprzylepne ooly -  słodkie ciastka  x 120 szt
10,00 zł
Dąbrowa Górnicza
(woj. śląskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Jak ubrać dziecko do przedszkola zimą?
Zima w przedszkolu to taki czas, w którym ubranie naszego dziecka, zajmuje więcej czasu, aniżeli sam czas spędzony na zewnątrz. To także nierzadko frustracja dla rodzica, kiedy nie wie jak ubrać dziec...
Data publikacji: 2020-12-08
Wybieramy meble dla dziewczynki
Gdy mówimy o meblach dla dziewczynki, zwykle mamy przed oczyma klasyczne rozwiązania. Choć jednak cieszą się one dużą popularnością, trudno nie zgodzić się z tym, że nie są jedynymi, które powinny nas...
Data publikacji: 2020-09-28
Jak dobrać odpowiedni smoczek?
Warto mieć świadomość, że zarówno Światowa Organizacja Zdrowia, jak i eksperci żywieniowi rekomendują karmienie tylko i wyłącznie piersią aż do 6 miesiąca życia dziecka. Młode matki doskonale zdają so...
Data publikacji: 2020-09-10
Alimenty na dziecko
W jaki sposób ustalana jest wysokość alimentów na dziecko i jakie czynniki mają wpływ na ostateczną kwotę? Poniżej najistotniejsze informacje. Zachęcamy do lektury!
Data publikacji: 2020-05-08

Zgłoś uwagi

Stale pracujemy nad wydajnością i wygodą korzystania ze Sprzedawacza. Jeżeli zauważyłeś błąd lub masz pomysł na nowe funkcjonalności - daj nam znać i przyczyń się do ulepszenia serwisu!

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez SoftNinjas Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, w celu świadczenia usług w ramach serwisu Sprzedawacz.pl - zgodnie z polityką prywatności.
* Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję Regulamin serwisu Sprzedawacz.pl.
Wyślij