Szukaj

Kategorie

Zabawki z certyfikatami

Zabawki dla dzieci z certyfikatem czy to ważne?

Kupując zabawki dla dziecka coraz częściej czytamy etykiety, opisy i zalecenia. W przypadku tego typu produktów zależy nam szczególnie, aby zabawka była prawidłowo dopasowana do wieku dziecka, by była bezpieczna dla malucha i aby sprawiła mu największą radość. Bezpieczne zabawki to takie, które zostały w ten sposób ocenione i wprowadzone do obrotu, otrzymały certyfikaty i normy właściwe dla naszego kraju i Unii Europejskiej.

Na czym polega badanie zabawek? 

Dokumentami będącymi punktem odniesienia przy badaniu zabawek są: 

  • Dyrektywa europejska w sprawie zabawek 209/48/WE
  • Ustawa z dnia 13 kwietnia 2016 o systemach oceny zgodności i nadzoru rynku
  • Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 20 października 2016 r. w sprawie wymagań dla zabawek

Czym charakteryzuje się badanie zabawek? 

Dla każdego rodzica szczególnie istotne będą wyniki badania zabawek pod kątem ich bezpieczeństwa chemicznego. Dziecięca wyobraźnia jest nieograniczona, dziecko trzyma zabawki w dłoniach, przytula do twarzy a nawet liże. Dlatego skład chemiczny materiału z jakiego są one wykonane musi podlegać ścisłym normom. Dzięki badaniom laboratoryjnym uzyskuje się pewność, że zabawka nie zawiera żadnych szkodliwych substancji, które mogłyby zagrozić zdrowiu dziecka. 

Badanie zabawek w warunkach laboratoryjnych pozwala również na obiektywną ich ocenę pod kątem zagrożeń mechanicznych oraz palności. Cechy mechaniczne i fizyczne decydują o bezpieczeństwie użytkowania zabawki przez dziecko. Na podstawie tych badań określa się wiek dziecka, dla którego dana zabawka jest przeznaczona. Tutaj ocenie podlega m.in budowa fizyczna zabawki, ilość i wielkość poszczególnych elementów w przypadku, gdy zabawka jest składana. Największe niebezpieczeństwo dla małego dziecka stwarzają drobne części zabawki, którymi można się zakrztusić lub je połknąć. 

Zabawki sprawdza się pod kątem określonych norm: 

  • PN-EN 71-1, część 1: właściwości mechaniczne i fizyczne
  • PN-EN 71-2 część 2: palność

Proces certyfikacji

W naszym kraju istnieje stosunkowo niewielu producentów rodzimych zabawek, najczęściej są one sprowadzane z zewnątrz, w dużych ilościach z Chin. Pośrednik zamierzający wprowadzić zabawki do obrotu powinien zgłosić ten zamiar w jednej z instytucji certyfikujących z wnioskiem o nadanie danemu produktowi certyfikatu. Wnioskowanie polega na wypełnieniu formularza z podaniem danych adresowych danego podmiotu, nazwą zakładu produkcyjnego oraz opisem produktu. Podmiot ubiegający się o certyfikat musi wprowadzić do formularza wiele informacji charakterystycznych dla danego produkty, jego typ, normy, standardy, dyrektywy, którym podlega. Do formularza należy dołączyć dokumentację techniczną i opis technologiczny danej zabawki. Podmiot certyfikujący dokonuje przeglądu dokumentacji pod kątem formalnym a następnie klasyfikuje dany wyrób ustalając dla niego standardy ważne dla oceny zgodności wyrobu z przyjętymi normami. W dalszej kolejności wybiera się próbki badawcze, które będą badane w laboratorium pod kątem bezpieczeństwa chemicznego i mechanicznego. 

Artykuł powstał we współpracy z hamilton.com.pl

Data publikacji: 2019-05-30, ostatnia zmiana: 2019-05-29


Spodobało Ci się?


Zobacz ogłoszenia

 Nożyce żywopłotowe Bosch
89,00 zł
Bochnia
(woj. małopolskie)
 Wózek ogrodniczy Bosch z akcesoriami
105,00 zł
Bochnia
(woj. małopolskie)
 Gdzie jest dory szemrząca fala pluszak dory
97,44 zł
Rybnik
(woj. śląskie)
 Model skrzynki z narzędziami Bosch
68,00 zł
Bochnia
(woj. małopolskie)
 Zabawka skrzynka z wkrętarką i narzędziami Bosch
158,00 zł
Bochnia
(woj. małopolskie)
 Podkaszarka Bosch
35,00 zł
Bochnia
(woj. małopolskie)
 Drewniane klocki magnetyczne kooglo k3050n basic natural
195,00 zł
Bydgoszcz
(woj. kujawsko-pomorskie)
 Grabie ogrodowe Bosch
19,00 zł
Bochnia
(woj. małopolskie)
 Model lampa czołowa Bosch
29,00 zł
Bochnia
(woj. małopolskie)
 Kotek maffle 16 cm
35,00 zł
Ostrołęka
(woj. mazowieckie)
 Smok na kiju
65,00 zł
Domaszowice
(woj. świętokrzyskie)
 Biedronka 25cm
45,00 zł
Oława
(woj. dolnośląskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY

Materac dla kilkulatka
W wieku trzech lat przychodzi moment, że łóżeczko niemowlęce staję się dla małego dziecka nieodpowiednie. Musimy wtedy kupić „dorosły” materac, a wyboru dokonać spośród setek produktów dostępnych w sklepach.

Data publikacji: 2019-06-18

Urządzamy pokój dla dziecka
Pokój dziecięcy, czyli przestrzeń do zabawy, nauki i odpoczynku Własny pokój to wyjątkowe miejsce dla każdego dziecka. Należy zadbać o urządzenie go w taki sposób, aby znalazło się w nim miejsce na to, co stale towarzyszy młodemu człowiekowi, czyli zabawę, relaks i zdobywanie wiedzy. Na jakie aspekty warto zwrócić uwagę podczas aranżowania wnętrza pokoju naszej pociechy?

Data publikacji: 2019-06-15

Rozmiary ubranek dziecięcych - jak wybrać odpowiedni?
Małe dzieci bardzo szybko wyrastają ze swoich ubrań, szczególnie w pierwszych latach swojego życia. Zanim jednak zdecydujemy zapełnić szafę nowymi ubraniami, warto wcześniej przyjrzeć się, jaki rozmiar będzie najbardziej trafionym wyborem.

Data publikacji: 2018-09-29

Ćwiczenia w czasie ciąży
Większość kobiet, kiedy zachodzi w ciążę, martwi się, że straci swoją sylwetkę, nabierając zbyt wiele kilogramów. Wszystko jednak zależy od stylu życia przyszłej matki, ponieważ można przeciwdziałać niepotrzebnemu tyciu. Właśnie z tego powodu wielu dietetyków i nie tylko tworzy przeróżne ćwiczenia dla kobiet w ciąży...

Data publikacji: 2018-09-28