Zabawki z certyfikatami

Zabawki dla dzieci z certyfikatem czy to ważne?

Kupując zabawki dla dziecka coraz częściej czytamy etykiety, opisy i zalecenia. W przypadku tego typu produktów zależy nam szczególnie, aby zabawka była prawidłowo dopasowana do wieku dziecka, by była bezpieczna dla malucha i aby sprawiła mu największą radość. Bezpieczne zabawki to takie, które zostały w ten sposób ocenione i wprowadzone do obrotu, otrzymały certyfikaty i normy właściwe dla naszego kraju i Unii Europejskiej.

Na czym polega badanie zabawek? 

Dokumentami będącymi punktem odniesienia przy badaniu zabawek są: 

  • Dyrektywa europejska w sprawie zabawek 209/48/WE
  • Ustawa z dnia 13 kwietnia 2016 o systemach oceny zgodności i nadzoru rynku
  • Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 20 października 2016 r. w sprawie wymagań dla zabawek

Czym charakteryzuje się badanie zabawek? 

Dla każdego rodzica szczególnie istotne będą wyniki badania zabawek pod kątem ich bezpieczeństwa chemicznego. Dziecięca wyobraźnia jest nieograniczona, dziecko trzyma zabawki w dłoniach, przytula do twarzy a nawet liże. Dlatego skład chemiczny materiału z jakiego są one wykonane musi podlegać ścisłym normom. Dzięki badaniom laboratoryjnym uzyskuje się pewność, że zabawka nie zawiera żadnych szkodliwych substancji, które mogłyby zagrozić zdrowiu dziecka. 

Badanie zabawek w warunkach laboratoryjnych pozwala również na obiektywną ich ocenę pod kątem zagrożeń mechanicznych oraz palności. Cechy mechaniczne i fizyczne decydują o bezpieczeństwie użytkowania zabawki przez dziecko. Na podstawie tych badań określa się wiek dziecka, dla którego dana zabawka jest przeznaczona. Tutaj ocenie podlega m.in budowa fizyczna zabawki, ilość i wielkość poszczególnych elementów w przypadku, gdy zabawka jest składana. Największe niebezpieczeństwo dla małego dziecka stwarzają drobne części zabawki, którymi można się zakrztusić lub je połknąć. 

Zabawki sprawdza się pod kątem określonych norm: 

  • PN-EN 71-1, część 1: właściwości mechaniczne i fizyczne
  • PN-EN 71-2 część 2: palność

Proces certyfikacji

W naszym kraju istnieje stosunkowo niewielu producentów rodzimych zabawek, najczęściej są one sprowadzane z zewnątrz, w dużych ilościach z Chin. Pośrednik zamierzający wprowadzić zabawki do obrotu powinien zgłosić ten zamiar w jednej z instytucji certyfikujących z wnioskiem o nadanie danemu produktowi certyfikatu. Wnioskowanie polega na wypełnieniu formularza z podaniem danych adresowych danego podmiotu, nazwą zakładu produkcyjnego oraz opisem produktu. Podmiot ubiegający się o certyfikat musi wprowadzić do formularza wiele informacji charakterystycznych dla danego produkty, jego typ, normy, standardy, dyrektywy, którym podlega. Do formularza należy dołączyć dokumentację techniczną i opis technologiczny danej zabawki. Podmiot certyfikujący dokonuje przeglądu dokumentacji pod kątem formalnym a następnie klasyfikuje dany wyrób ustalając dla niego standardy ważne dla oceny zgodności wyrobu z przyjętymi normami. W dalszej kolejności wybiera się próbki badawcze, które będą badane w laboratorium pod kątem bezpieczeństwa chemicznego i mechanicznego. 

Artykuł powstał we współpracy z hamilton.com.pl

Data publikacji: 2019-05-30, ostatnia zmiana: 2019-05-29

ZOBACZ OGŁOSZENIA

 siku 1460 samochód straży pożarnej
16,42 zł
Gdańsk
(woj. pomorskie)
goliath super sand - dinosaurs
96,10 zł
Wyczechowo
(woj. pomorskie)
 colour n style rose de luxe crayola
64,05 zł
Łódź
(woj. łódzkie)
 baby annabell - skarpetki zapf
42,40 zł
Grójec
(woj. mazowieckie)
 traktor class z przednią ładowarką siku farmer s1979
73,16 zł
Bielsko-Biała
(woj. śląskie)
lego technic łazik terenowy 42124
523,22 zł
Kalisz
(woj. wielkopolskie)
Cysterna-opryskiwacz do traktora Double Eagle
109,20 zł
Kielce
(woj. świętokrzyskie)
 cave club zestaw historyjka lalka roaralai mattel
91,04 zł
Gdańsk
(woj. pomorskie)
lego art disney's mickey mouse 31202
455,99 zł
Mikołów
(woj. śląskie)
 puzzle 1000 el. panda i dziecko eurographics
49,90 zł
Tychy
(woj. śląskie)
 puzzle 1000 el. blef eurographics
49,90 zł
Stargard Szczeciński
(woj. zachodniopomorskie)
 puzzle 60 el. supercolor. czas na taniec clementoni
12,25 zł
Poznań
(woj. wielkopolskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Jak wybrać fotel do karmienia? Poznaj najważniejsze zasady
Krzesełko do karmienia to must have każdego rodzica, którego pociecha właśnie kończy 6. miesiąc życia! Dzięki niemu dziecko będzie mogło towarzyszyć całej rodzinie w trakcie posiłków i ułatwi opiekę n...
Data publikacji: 2022-03-14
Najczęstsze choroby wirusowe małych przedszkolaków
Dziecko, które uczęszcza do przedszkola, narażone jest na wiele chorób, od wirusowych po bakteryjne. Jest to całkiem normalne zjawisko, dziecko bowiem nabywa w ten sposób odporność. Wypuszczone ze „st...
Data publikacji: 2021-04-26
Jak ubrać dziecko do przedszkola zimą?
Zima w przedszkolu to taki czas, w którym ubranie naszego dziecka, zajmuje więcej czasu, aniżeli sam czas spędzony na zewnątrz. To także nierzadko frustracja dla rodzica, kiedy nie wie jak ubrać dziec...
Data publikacji: 2020-12-08
Wybieramy meble dla dziewczynki
Gdy mówimy o meblach dla dziewczynki, zwykle mamy przed oczyma klasyczne rozwiązania. Choć jednak cieszą się one dużą popularnością, trudno nie zgodzić się z tym, że nie są jedynymi, które powinny nas...
Data publikacji: 2020-09-28

Zgłoś uwagi

Stale pracujemy nad wydajnością i wygodą korzystania ze Sprzedawacza. Jeżeli zauważyłeś błąd lub masz pomysł na nowe funkcjonalności - daj nam znać i przyczyń się do ulepszenia serwisu!

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez SoftNinjas Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, w celu świadczenia usług w ramach serwisu Sprzedawacz.pl - zgodnie z polityką prywatności.
* Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję Regulamin serwisu Sprzedawacz.pl.
Wyślij