Alimenty na dziecko

Alimenty na dziecko

W jaki sposób ustalana jest wysokość alimentów na dziecko i jakie czynniki mają wpływ na ostateczną kwotę? Poniżej najistotniejsze informacje. Zachęcamy do lektury!

Obowiązek alimentacyjny spoczywa na rodzicu, który nie otrzymał pełnych praw do opieki nad pociechą. Najczęściej taka sytuacja ma miejsce w przypadku rozwodu.   

Obowiązek alimentacyjny

Zgodnie z artykułem 133 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego obowiązek alimentacyjny spoczywa na rodzicu, który nie otrzymał pełnych praw do dziecka. Płacąc alimenty, rodzic pokrywa część wydatków związanych z utrzymaniem dziecka, należą do nich: 

 • wyżywienie
 • ubrania
 • środki higieny 
 • koszty związane z nauką 
 • wydatki na rozrywkę i wypoczynek 
 • i wiele innych. 

Jak długo rodzic powinien płacić alimenty? Zgodnie z prawem płacenie alimentów jest niezbędne do momentu, w którym dziecko usamodzielnieni się i będzie w stanie pokrywać koszty własnego utrzymania. Nie jest więc prawdą, że obowiązek alimentacyjny zostaje zniesiony wraz z ukończeniem przez dziecko osiemnastego roku życia ‒ zdarzają się sytuacje, gdy mimo osiągniętej dojrzałości dziecko nie jest w stanie samodzielnie utrzymać się.

Obowiązek alimentacyjny może zostać zniesiony, gdy: 

 • dziecko podejmie pracę zarobkową
 • dziecko otrzyma majątek, na przykład mieszkanie, które może wynająć i uzyskuje środki pozwalające na samodzielne utrzymanie się,
 • obowiązek alimentacyjny może zostać zniesiony, gdy dziecko celowo wydłuża okres płacenia, na przykład powtarza rok studiów itd. 

Z obowiązku alimentacyjnego zwalnia sąd. 

Wysokość alimentów ‒ jak jest ustalana? 

W jaki sposób ustalana jest wysokość alimentów? Tutaj pod uwagę branych jest kilka czynników, są to: 

 • Możliwości zarobkowe ‒ mowa tutaj nie tylko o miesięcznych dochodach rodzica, ale również o jego możliwościach, to znaczy wysokości dochodów, jakie dana osoba mogłaby uzyskać, gdyby wykorzystała wszystkie swoje możliwości intelektualne i fizyczne. 
 • Możliwości majątkowe ‒ pod uwagę brany jest również majątek rodzica. Jeśli na przykład dana osoba posiada kilka mieszkań bądź flotę samochodów zostanie to uwzględnione podczas ustalania wysokości alimentów.  
 • Potrzeby usprawiedliwione dziecka ‒ ważnym czynnikiem są również potrzeby usprawiedliwione dziecka, mowa tutaj zarówno o opłatach za mieszkanie, rachunkach za energię, ale także wydatkach związanych z wyjazdem na ferie bądź wakacje, zakupem adekwatnych do wieku zabawek, książek i innych. 
 • Czas spędzony z dzieckiem ‒ kolejnym czynnikiem jest czas, jaki rodzic spędza z dzieckiem. Kwota alimentów w przypadku rodzica, który spędza z dzieckiem niewiele czasu, na przykład 2 dni w miesiącu może być wyższa od tej, która zostanie przyznana rodzicowi spędzającego z dzieckiem na przykład jeden dzień w tygodniu i weekendy. 

Wysokość alimentów może zostać zmieniona, najczęściej dzieje się tak, gdy dziecko dorasta i zwiększają się jego potrzeby. 

Podsumowanie 

Do regularnego płacenia alimentów zobowiązany jest rodzic, który, na przykład w wyniku rozwodu, nie otrzymał pełnych praw do opieki nad dzieckiem. Wysokość alimentów ustalana jest na podstawie kilku czynników, są to usprawiedliwione potrzeby dziecka, możliwości zarobkowe i majątkowe rodzica, a także czas jaki rodzic spędza z dzieckiem. 


W przygotowaniu artykułu pomogła nam Kancelaria Adwokacka Tczew http://adwokattczew.com/ . Dziękujemy!

Data publikacji: 2020-05-08, ostatnia zmiana: 2020-05-08

ZOBACZ OGŁOSZENIA

 PLUSZAK BOCIAN 25CM SIEDZACY SA Sun-Day
31,89 zł
Świętochłowice
(woj. śląskie)
 Hot Wheels City T-Rex Mega Transporter Zestaw HNG50 Mattel
469,82 zł
Nowy Sącz
(woj. małopolskie)
 Walec żółty Leantoys
44,90 zł
Sochaczew
(woj. mazowieckie)
 Lamborghini Countact LPI8004-4 Hipo
26,87 zł
Mielec
(woj. podkarpackie)
 Puzzle 1000 el. High Quality Collection. Herbata matcha Clementoni
22,03 zł
Częstochowa
(woj. śląskie)
 Squishy Beanies Xander - zebra 30cm Ty
69,86 zł
Zawiercie
(woj. śląskie)
 Sorter kula Smart TechnoK TEH2247 02247
12,40 zł
Ruda Śląska
(woj. śląskie)
 Puzzle 500 el. Czarny Staw Gąsienicowy, Tatras, Poland Castorland
19,42 zł
Głogów
(woj. dolnośląskie)
 Rower z hulajnogą do skręcania HW19061839 66095 Trifox
9,79 zł
Tarnowskie Góry
(woj. śląskie)
 Puzzle 500 el. Gaming: The Witcher Nilfgaard Good Loot
37,86 zł
Chełm
(woj. lubelskie)
 MAISTO 21238 Pojazdy budowlane Mercedes Unimog
24,91 zł
Kielce
(woj. świętokrzyskie)
 Huśtawka Technok
43,03 zł
Głogów
(woj. dolnośląskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Otwieranie sklepu z zabawkami: Pierwsze kroki do sukcesu
W otoczeniu dynamicznie rozwijającego się rynku zabawek, otwarcie własnego sklepu stanowi ekscytującą, choć przygodę pełną wyzwań. Kluczem do sukcesu jest nie tylko głębokie zrozumienie potrzeb i pref...
Data publikacji: 2024-03-22
Jak wybrać tapetę do pokoju dziecka?
Rodzice, przygotowując się na narodziny dziecka, starają się dopracować każdy szczegół, w tym oczywiście urządzić przytulny i funkcjonalny pokój, w którym maluch będzie odpoczywał, spał, a później też...
Data publikacji: 2022-10-26
Ostateczny przewodnik po klockach LEGO
Klocki Lego szturmem zdobyły rynek zabawek dla dzieci i nie tracą swojej dominującej pozycji od wielu lat. Poza niezmienną najwyższą jakością cechuje je także to, że co chwilę pojawiają się nowe zesta...
Data publikacji: 2022-10-03
Jakie łóżeczko dla dziecka turystyczne czy drewniane?
Gdy na świat ma przyjść upragnione dziecko, rodzice kompletują wyprawkę. Najważniejszym jej elementem jest łóżeczko, w którym maluch będzie spał przez kilka pierwszych lat.
Data publikacji: 2022-08-17