Alimenty na dziecko

Alimenty na dziecko

W jaki sposób ustalana jest wysokość alimentów na dziecko i jakie czynniki mają wpływ na ostateczną kwotę? Poniżej najistotniejsze informacje. Zachęcamy do lektury!

Obowiązek alimentacyjny spoczywa na rodzicu, który nie otrzymał pełnych praw do opieki nad pociechą. Najczęściej taka sytuacja ma miejsce w przypadku rozwodu.   

Obowiązek alimentacyjny

Zgodnie z artykułem 133 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego obowiązek alimentacyjny spoczywa na rodzicu, który nie otrzymał pełnych praw do dziecka. Płacąc alimenty, rodzic pokrywa część wydatków związanych z utrzymaniem dziecka, należą do nich: 

 • wyżywienie
 • ubrania
 • środki higieny 
 • koszty związane z nauką 
 • wydatki na rozrywkę i wypoczynek 
 • i wiele innych. 

Jak długo rodzic powinien płacić alimenty? Zgodnie z prawem płacenie alimentów jest niezbędne do momentu, w którym dziecko usamodzielnieni się i będzie w stanie pokrywać koszty własnego utrzymania. Nie jest więc prawdą, że obowiązek alimentacyjny zostaje zniesiony wraz z ukończeniem przez dziecko osiemnastego roku życia ‒ zdarzają się sytuacje, gdy mimo osiągniętej dojrzałości dziecko nie jest w stanie samodzielnie utrzymać się.

Obowiązek alimentacyjny może zostać zniesiony, gdy: 

 • dziecko podejmie pracę zarobkową
 • dziecko otrzyma majątek, na przykład mieszkanie, które może wynająć i uzyskuje środki pozwalające na samodzielne utrzymanie się,
 • obowiązek alimentacyjny może zostać zniesiony, gdy dziecko celowo wydłuża okres płacenia, na przykład powtarza rok studiów itd. 

Z obowiązku alimentacyjnego zwalnia sąd. 

Wysokość alimentów ‒ jak jest ustalana? 

W jaki sposób ustalana jest wysokość alimentów? Tutaj pod uwagę branych jest kilka czynników, są to: 

 • Możliwości zarobkowe ‒ mowa tutaj nie tylko o miesięcznych dochodach rodzica, ale również o jego możliwościach, to znaczy wysokości dochodów, jakie dana osoba mogłaby uzyskać, gdyby wykorzystała wszystkie swoje możliwości intelektualne i fizyczne. 
 • Możliwości majątkowe ‒ pod uwagę brany jest również majątek rodzica. Jeśli na przykład dana osoba posiada kilka mieszkań bądź flotę samochodów zostanie to uwzględnione podczas ustalania wysokości alimentów.  
 • Potrzeby usprawiedliwione dziecka ‒ ważnym czynnikiem są również potrzeby usprawiedliwione dziecka, mowa tutaj zarówno o opłatach za mieszkanie, rachunkach za energię, ale także wydatkach związanych z wyjazdem na ferie bądź wakacje, zakupem adekwatnych do wieku zabawek, książek i innych. 
 • Czas spędzony z dzieckiem ‒ kolejnym czynnikiem jest czas, jaki rodzic spędza z dzieckiem. Kwota alimentów w przypadku rodzica, który spędza z dzieckiem niewiele czasu, na przykład 2 dni w miesiącu może być wyższa od tej, która zostanie przyznana rodzicowi spędzającego z dzieckiem na przykład jeden dzień w tygodniu i weekendy. 

Wysokość alimentów może zostać zmieniona, najczęściej dzieje się tak, gdy dziecko dorasta i zwiększają się jego potrzeby. 

Podsumowanie 

Do regularnego płacenia alimentów zobowiązany jest rodzic, który, na przykład w wyniku rozwodu, nie otrzymał pełnych praw do opieki nad dzieckiem. Wysokość alimentów ustalana jest na podstawie kilku czynników, są to usprawiedliwione potrzeby dziecka, możliwości zarobkowe i majątkowe rodzica, a także czas jaki rodzic spędza z dzieckiem. 


W przygotowaniu artykułu pomogła nam Kancelaria Adwokacka Tczew http://adwokattczew.com/ . Dziękujemy!

Data publikacji: 2020-05-08, ostatnia zmiana: 2020-05-08

ZOBACZ OGŁOSZENIA

 puzzle 33 el. psi patrol ravensburger
30,33 zł
Starachowice
(woj. świętokrzyskie)
 puzzle 1000 el. martwa natura. kwiaty i owoce bluebird puzzle
74,60 zł
Toruń
(woj. kujawsko-pomorskie)
TREFL Tor samochodowy Śmigi Wyścigi zabawka drewniana
50,39 zł
Domaszowice
(woj. świętokrzyskie)
 maskotka boo najsłodszy pies świata, 23 cm gund
72,38 zł
Piła
(woj. wielkopolskie)
 puzzle 1000 el. berlin quest, pixorama heye
80,95 zł
Starogard Gdański
(woj. pomorskie)
Siku Pojazd Traktor Fendt 1050 Vario
12,58 zł
Lubin
(woj. dolnośląskie)
SIKU Traktor Massey Ferguson z przednią ładowarką
15,10 zł
Krosno Odrzańskie
(woj. lubuskie)
 zestaw kreatywnych zabawek do kąpieli z deszczownicą ocean canpol babies
24,99 zł
Gniezno
(woj. wielkopolskie)
 puzzle 500 el. high quality collection. fantastyczne zwierzęta narwal clementoni
16,34 zł
Dębica
(woj. podkarpackie)
Maskotka Beanie Boos Jednorożec różowo-niebieski 15 cm
37,42 zł
Jawor
(woj. dolnośląskie)
 puzzle 3d mini 54 el. wieża eiffel ravensburger
38,74 zł
Domaszowice
(woj. świętokrzyskie)
 słonik orkiestra e72377 tomy
116,54 zł
Radom
(woj. mazowieckie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Najczęstsze choroby wirusowe małych przedszkolaków
Dziecko, które uczęszcza do przedszkola, narażone jest na wiele chorób, od wirusowych po bakteryjne. Jest to całkiem normalne zjawisko, dziecko bowiem nabywa w ten sposób odporność. Wypuszczone ze „st...
Data publikacji: 2021-04-26
Jak ubrać dziecko do przedszkola zimą?
Zima w przedszkolu to taki czas, w którym ubranie naszego dziecka, zajmuje więcej czasu, aniżeli sam czas spędzony na zewnątrz. To także nierzadko frustracja dla rodzica, kiedy nie wie jak ubrać dziec...
Data publikacji: 2020-12-08
Wybieramy meble dla dziewczynki
Gdy mówimy o meblach dla dziewczynki, zwykle mamy przed oczyma klasyczne rozwiązania. Choć jednak cieszą się one dużą popularnością, trudno nie zgodzić się z tym, że nie są jedynymi, które powinny nas...
Data publikacji: 2020-09-28
Jak dobrać odpowiedni smoczek?
Warto mieć świadomość, że zarówno Światowa Organizacja Zdrowia, jak i eksperci żywieniowi rekomendują karmienie tylko i wyłącznie piersią aż do 6 miesiąca życia dziecka. Młode matki doskonale zdają so...
Data publikacji: 2020-09-10

Zgłoś uwagi

Stale pracujemy nad wydajnością i wygodą korzystania ze Sprzedawacza. Jeżeli zauważyłeś błąd lub masz pomysł na nowe funkcjonalności - daj nam znać i przyczyń się do ulepszenia serwisu!

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez SoftNinjas Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, w celu świadczenia usług w ramach serwisu Sprzedawacz.pl - zgodnie z polityką prywatności.
* Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję Regulamin serwisu Sprzedawacz.pl.
Wyślij