Alimenty na dziecko

Alimenty na dziecko

W jaki sposób ustalana jest wysokość alimentów na dziecko i jakie czynniki mają wpływ na ostateczną kwotę? Poniżej najistotniejsze informacje. Zachęcamy do lektury!

Obowiązek alimentacyjny spoczywa na rodzicu, który nie otrzymał pełnych praw do opieki nad pociechą. Najczęściej taka sytuacja ma miejsce w przypadku rozwodu.   

Obowiązek alimentacyjny

Zgodnie z artykułem 133 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego obowiązek alimentacyjny spoczywa na rodzicu, który nie otrzymał pełnych praw do dziecka. Płacąc alimenty, rodzic pokrywa część wydatków związanych z utrzymaniem dziecka, należą do nich: 

 • wyżywienie
 • ubrania
 • środki higieny 
 • koszty związane z nauką 
 • wydatki na rozrywkę i wypoczynek 
 • i wiele innych. 

Jak długo rodzic powinien płacić alimenty? Zgodnie z prawem płacenie alimentów jest niezbędne do momentu, w którym dziecko usamodzielnieni się i będzie w stanie pokrywać koszty własnego utrzymania. Nie jest więc prawdą, że obowiązek alimentacyjny zostaje zniesiony wraz z ukończeniem przez dziecko osiemnastego roku życia ‒ zdarzają się sytuacje, gdy mimo osiągniętej dojrzałości dziecko nie jest w stanie samodzielnie utrzymać się.

Obowiązek alimentacyjny może zostać zniesiony, gdy: 

 • dziecko podejmie pracę zarobkową
 • dziecko otrzyma majątek, na przykład mieszkanie, które może wynająć i uzyskuje środki pozwalające na samodzielne utrzymanie się,
 • obowiązek alimentacyjny może zostać zniesiony, gdy dziecko celowo wydłuża okres płacenia, na przykład powtarza rok studiów itd. 

Z obowiązku alimentacyjnego zwalnia sąd. 

Wysokość alimentów ‒ jak jest ustalana? 

W jaki sposób ustalana jest wysokość alimentów? Tutaj pod uwagę branych jest kilka czynników, są to: 

 • Możliwości zarobkowe ‒ mowa tutaj nie tylko o miesięcznych dochodach rodzica, ale również o jego możliwościach, to znaczy wysokości dochodów, jakie dana osoba mogłaby uzyskać, gdyby wykorzystała wszystkie swoje możliwości intelektualne i fizyczne. 
 • Możliwości majątkowe ‒ pod uwagę brany jest również majątek rodzica. Jeśli na przykład dana osoba posiada kilka mieszkań bądź flotę samochodów zostanie to uwzględnione podczas ustalania wysokości alimentów.  
 • Potrzeby usprawiedliwione dziecka ‒ ważnym czynnikiem są również potrzeby usprawiedliwione dziecka, mowa tutaj zarówno o opłatach za mieszkanie, rachunkach za energię, ale także wydatkach związanych z wyjazdem na ferie bądź wakacje, zakupem adekwatnych do wieku zabawek, książek i innych. 
 • Czas spędzony z dzieckiem ‒ kolejnym czynnikiem jest czas, jaki rodzic spędza z dzieckiem. Kwota alimentów w przypadku rodzica, który spędza z dzieckiem niewiele czasu, na przykład 2 dni w miesiącu może być wyższa od tej, która zostanie przyznana rodzicowi spędzającego z dzieckiem na przykład jeden dzień w tygodniu i weekendy. 

Wysokość alimentów może zostać zmieniona, najczęściej dzieje się tak, gdy dziecko dorasta i zwiększają się jego potrzeby. 

Podsumowanie 

Do regularnego płacenia alimentów zobowiązany jest rodzic, który, na przykład w wyniku rozwodu, nie otrzymał pełnych praw do opieki nad dzieckiem. Wysokość alimentów ustalana jest na podstawie kilku czynników, są to usprawiedliwione potrzeby dziecka, możliwości zarobkowe i majątkowe rodzica, a także czas jaki rodzic spędza z dzieckiem. 


W przygotowaniu artykułu pomogła nam Kancelaria Adwokacka Tczew http://adwokattczew.com/ . Dziękujemy!

Data publikacji: 2020-05-08, ostatnia zmiana: 2020-05-08

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Kubek bambusowy lassig glama lama - coral
27,00 zł
Chorzów
(woj. śląskie)
Smoczek do butelek beaba - 6m+
22,00 zł
Mielec
(woj. podkarpackie)
Zestaw pieluszek muślinowych done by deer balloon (70x70) - szary
49,00 zł
Kraśnik
(woj. lubelskie)
Sztućce dla dziecka - skip hop - lama
31,00 zł
Katowice
(woj. śląskie)
Tablica drewniana znikopis petit collage - 3+
139,00 zł
Myślachowice
(woj. małopolskie)
Zestaw kocyków - otulaczy muślinowych swaddleme (102x102) - triangles&stars ( 3 szt.)
109,00 zł
Pruszcz Gdański
(woj. pomorskie)
Kinkiet roomee decor - ornament czarny z różowym
149,00 zł
Żagań
(woj. lubuskie)
Pływająca sówka skip hop zoo
47,00 zł
Pruszków
(woj. mazowieckie)
Przytulanka meri meri - flaming
221,00 zł
Jelenia Góra
(woj. dolnośląskie)
Przytulanka done by deer - różowy hipopotam
65,00 zł
Kędzierzyn-Koźle
(woj. opolskie)
Piszczek petit collage organic - miś
49,00 zł
Puławy
(woj. lubelskie)
Maskotka little bird told me - myszka skip
29,00 zł
Orzesze
(woj. śląskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Tematyczne dekoracje urodzinowe - trendy 2020
Dzieci kochają urodziny. W tym wieku nikt nie myśli bowiem jeszcze o upływającym czasie, a wręcz przeciwnie - cieszy się tym dniem, który jest przepełniony radością, zabawą, świętowaniem. Maluchy uwie...
Data publikacji: 2020-03-21
Kiedy warto udać się do dietetyka dla dzieci?
Żywienie dzieci jest prawdziwym wyzwaniem we współczesnym świecie, w którym jest narażone na spożywanie produktów słabej jakości, pełne cukru oraz sztucznych wypełniaczy. Jeżeli niepokoi cię waga twoj...
Data publikacji: 2020-03-06
Jak dobrać smoczek dla noworodka?
Wyłączne karmienie piersią zalecane jest do 6. miesiąca życia dziecka. WHO, czyli Światowa Organizacja Zdrowia rekomenduje taki sposób żywienia, bowiem mleko matki zapewnia wszystkie potrzeby żywienio...
Data publikacji: 2020-02-19
Miękkie i wygodne fotele dla naszych pociech
Jako rodzice chcemy, aby nasze dzieci miały wszystko, co najlepsze. Już od najmłodszych lat staramy się zapewnić im wszystko, czego potrzebują. Wiemy jak ważne jest to, aby prawidłowo się rozwijały i...
Data publikacji: 2020-02-12