Alimenty na dziecko

Alimenty na dziecko

W jaki sposób ustalana jest wysokość alimentów na dziecko i jakie czynniki mają wpływ na ostateczną kwotę? Poniżej najistotniejsze informacje. Zachęcamy do lektury!

Obowiązek alimentacyjny spoczywa na rodzicu, który nie otrzymał pełnych praw do opieki nad pociechą. Najczęściej taka sytuacja ma miejsce w przypadku rozwodu.   

Obowiązek alimentacyjny

Zgodnie z artykułem 133 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego obowiązek alimentacyjny spoczywa na rodzicu, który nie otrzymał pełnych praw do dziecka. Płacąc alimenty, rodzic pokrywa część wydatków związanych z utrzymaniem dziecka, należą do nich: 

 • wyżywienie
 • ubrania
 • środki higieny 
 • koszty związane z nauką 
 • wydatki na rozrywkę i wypoczynek 
 • i wiele innych. 

Jak długo rodzic powinien płacić alimenty? Zgodnie z prawem płacenie alimentów jest niezbędne do momentu, w którym dziecko usamodzielnieni się i będzie w stanie pokrywać koszty własnego utrzymania. Nie jest więc prawdą, że obowiązek alimentacyjny zostaje zniesiony wraz z ukończeniem przez dziecko osiemnastego roku życia ‒ zdarzają się sytuacje, gdy mimo osiągniętej dojrzałości dziecko nie jest w stanie samodzielnie utrzymać się.

Obowiązek alimentacyjny może zostać zniesiony, gdy: 

 • dziecko podejmie pracę zarobkową
 • dziecko otrzyma majątek, na przykład mieszkanie, które może wynająć i uzyskuje środki pozwalające na samodzielne utrzymanie się,
 • obowiązek alimentacyjny może zostać zniesiony, gdy dziecko celowo wydłuża okres płacenia, na przykład powtarza rok studiów itd. 

Z obowiązku alimentacyjnego zwalnia sąd. 

Wysokość alimentów ‒ jak jest ustalana? 

W jaki sposób ustalana jest wysokość alimentów? Tutaj pod uwagę branych jest kilka czynników, są to: 

 • Możliwości zarobkowe ‒ mowa tutaj nie tylko o miesięcznych dochodach rodzica, ale również o jego możliwościach, to znaczy wysokości dochodów, jakie dana osoba mogłaby uzyskać, gdyby wykorzystała wszystkie swoje możliwości intelektualne i fizyczne. 
 • Możliwości majątkowe ‒ pod uwagę brany jest również majątek rodzica. Jeśli na przykład dana osoba posiada kilka mieszkań bądź flotę samochodów zostanie to uwzględnione podczas ustalania wysokości alimentów.  
 • Potrzeby usprawiedliwione dziecka ‒ ważnym czynnikiem są również potrzeby usprawiedliwione dziecka, mowa tutaj zarówno o opłatach za mieszkanie, rachunkach za energię, ale także wydatkach związanych z wyjazdem na ferie bądź wakacje, zakupem adekwatnych do wieku zabawek, książek i innych. 
 • Czas spędzony z dzieckiem ‒ kolejnym czynnikiem jest czas, jaki rodzic spędza z dzieckiem. Kwota alimentów w przypadku rodzica, który spędza z dzieckiem niewiele czasu, na przykład 2 dni w miesiącu może być wyższa od tej, która zostanie przyznana rodzicowi spędzającego z dzieckiem na przykład jeden dzień w tygodniu i weekendy. 

Wysokość alimentów może zostać zmieniona, najczęściej dzieje się tak, gdy dziecko dorasta i zwiększają się jego potrzeby. 

Podsumowanie 

Do regularnego płacenia alimentów zobowiązany jest rodzic, który, na przykład w wyniku rozwodu, nie otrzymał pełnych praw do opieki nad dzieckiem. Wysokość alimentów ustalana jest na podstawie kilku czynników, są to usprawiedliwione potrzeby dziecka, możliwości zarobkowe i majątkowe rodzica, a także czas jaki rodzic spędza z dzieckiem. 


W przygotowaniu artykułu pomogła nam Kancelaria Adwokacka Tczew http://adwokattczew.com/ . Dziękujemy!

Data publikacji: 2020-05-08, ostatnia zmiana: 2020-05-08

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Buty dziecięce do wody na gumkę miętowe galop - miętowy
39,99 zł
Bielany Wrocławskie
(woj. dolnośląskie)
Sandały chłopięce na rzep czarne american club - czarny
30,00 zł
Bolesławiec
(woj. dolnośląskie)
Czarne śniegowce dziecięce wiązane snow ride na
55,99 zł
Łomża
(woj. podlaskie)
Kalosze twister print s (20-27) - mała
29,99 zł
Łomża
(woj. podlaskie)
Śniegowce dziecięce wodoodporne zimowe różowe american club - różowy
129,99 zł
Żagań
(woj. lubuskie)
Buty sportowe dziewczęce białe american club - biały
50,00 zł
Gliwice
(woj. śląskie)
Młodzieżowy fotel obrotowy ator - biały z paryżem
268,00 zł
Toruń
(woj. kujawsko-pomorskie)
Trzewiki chłopięce na rzepy ocieplane granat kornecki 6037
139,99 zł
Tarnowskie Góry
(woj. śląskie)
Różowa sukienka dla dziewczynki z jednorożcem
69,90 zł
Sieradz
(woj. łódzkie)
Kalosze dziecięce hawai lux print ad (28-35) - duża
52,99 zł
Białystok
(woj. podlaskie)
Wspaniała suknia dla dziewczynki w kolorze czerwonego wina 831
179,00 zł
Legionowo
(woj. mazowieckie)
Trampki niskie dziecięce czarne atletico - czarny
39,99 zł
Nowy Sącz
(woj. małopolskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Wybieramy meble dla dziewczynki
Gdy mówimy o meblach dla dziewczynki, zwykle mamy przed oczyma klasyczne rozwiązania. Choć jednak cieszą się one dużą popularnością, trudno nie zgodzić się z tym, że nie są jedynymi, które powinny nas...
Data publikacji: 2020-09-28
Jak dobrać odpowiedni smoczek?
Warto mieć świadomość, że zarówno Światowa Organizacja Zdrowia, jak i eksperci żywieniowi rekomendują karmienie tylko i wyłącznie piersią aż do 6 miesiąca życia dziecka. Młode matki doskonale zdają so...
Data publikacji: 2020-09-10
Tematyczne dekoracje urodzinowe - trendy 2020
Dzieci kochają urodziny. W tym wieku nikt nie myśli bowiem jeszcze o upływającym czasie, a wręcz przeciwnie - cieszy się tym dniem, który jest przepełniony radością, zabawą, świętowaniem. Maluchy uwie...
Data publikacji: 2020-03-21
Kiedy warto udać się do dietetyka dla dzieci?
Żywienie dzieci jest prawdziwym wyzwaniem we współczesnym świecie, w którym jest narażone na spożywanie produktów słabej jakości, pełne cukru oraz sztucznych wypełniaczy. Jeżeli niepokoi cię waga twoj...
Data publikacji: 2020-03-06