Jakie są podstawowe zasady recyklingu? 5 najważniejszych zasad

Jakie są podstawowe zasady recyklingu? 5 najważniejszych zasad

Pomimo edukacji na temat ekologii i zanieczyszczenia środowiska ilość śmieci, które wytwarzamy, rośnie w zastraszającym tempie. Statystyczny Polak wyprodukował w ubiegłym roku ponad 330 kg odpadów i jest to najgorszy wynik w historii. Co więc można zrobić, żeby ten trend odwrócić? Z pomocą może przyjść strategia 5R, składająca się z pięciu zasad, które są kluczowe dla zmniejszenia ilości odpadów.

Refuse, czyli odmawiaj

To najważniejsza zasada. Polega ona na redukcji i ograniczaniu odpadów. Aby przyczynić się do jej wypełniania, trzeba wykazać się świadomością i samodyscypliną, ponieważ wymaga od nas zastanowienia się, czy dana rzecz jest nam naprawdę potrzebna. Często oznaczać to może potrzebę zanegowania czegoś, co przez większość społeczeństwa uznane jest za normę. Dobrym przykładem mogą być codzienne zakupy.

Statystyczny Kowalski zużywa rocznie ponad 490 reklamówek. W porównaniu do Finów, którzy zużywają ich cztery (!) sztuki rocznie, wypadamy fatalnie. Łatwo to zmienić. Wystarczy zabierać na zakupy własne opakowania i świadomie powstrzymywać sprzedających i siebie przed pakowaniem wszystkiego w plastik.

Reduce, czyli ograniczaj się

Bardzo trudna do wprowadzenia zasada w czasach rozpasanego konsumpcjonizmu, ponieważ nakłania do minimalizmu i redukcji przedmiotów wokół nas. Zaleca rezygnację z przedmiotów jednorazowego użytku. Dotyczy to na przykład kupowania wody w butelkach. Woda w Polsce spełnia wszystkie normy sanitarne, więc możesz bez problemu korzystać z butelki z filtrem wielokrotnego użytku. W każdej kawiarni, zamiast kupowania napoju w jednorazowym kubku, możesz poprosić o zrobienie kawy we własnym.

Podobna zasada dotyczy słomek plastikowych. Możesz znacznie ograniczyć ich ilość, wystarczy, że będziesz korzystać z metalowych, wielorazowego użytku. Jeśli jednak musisz coś kupić, najpierw sprawdź, czy opcja wypożyczenia nie będzie lepsza. W wielu miastach funkcjonują wypożyczalnie, w których możesz skorzystać z narzędzi ogrodowych, budowlanych, turystycznych i wielu innych.

Reuse, czyli użyj ponownie

W dzisiejszych czasach często wpadamy w ekologiczną pułapkę, przez którą myślimy, że rzeczy są tak tanie, że nie opłaca się ich regenerować. To błąd, bo wiele rzeczy można naprawić lub dać im tak zwane ''drugie życie'' zamiast wyrzucać. Nowe zakupy to powinna być zawsze ostateczność. Często również okazuje się, że to, co dla nas jest śmieciem, ktoś inny może kreatywnie wykorzystać.

Ubrania, meble, zabawki czy elektronika to artykuły, które zawsze chętnie znajdują nowych właścicieli. Można je sprzedać lub oddać. Istnieje wiele stowarzyszeń i fundacji, które zbierają niepotrzebne rzeczy, aby przekazać je potrzebującym.

Recycle i recover, czyli segreguj i odzyskuj

Te dwie zasady są ze sobą ściśle połączone. Jeśli produkt nie nadaje się już do użytku, warto odzyskać surowce, z których został wykonany. Podstawą w takim wypadku jest prawidłowa segregacja. Oddzielając od siebie poszczególne materiały, ograniczamy ilość odpadów trafiających na wysypiska, a te odpowiednio posegregowane trafiają do firm zajmujących się recyklingiem i odzyskiwaniem energii w nich zawartej.


Artykuł powstał we współpracy z esbud.pl


Data publikacji: 2020-10-23, ostatnia zmiana: 2020-10-23

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Końcówka do mopa 28 cm
12,09 zł
Toruń
(woj. kujawsko-pomorskie)
Tescoma szczoteczka do naczyń clean kit
5,90 zł
Jelenia Góra
(woj. dolnośląskie)
Zawieszka świąteczna mix wzorów
0,90 zł
Koszalin
(woj. zachodniopomorskie)
Plafor pokrywa do wiadra 12 l 31 cm
8,39 zł
Przemyśl
(woj. podkarpackie)
Serwetka koszyczek 35 / 33 x 48 cm
12,90 zł
Konin
(woj. wielkopolskie)
Pościel flanelowa nova 1 220 x 200 cm
127,90 zł
Włocławek
(woj. kujawsko-pomorskie)
Stojak na butelki drewnainy sagaform nature beżowy
147,00 zł
Bezrzecze
(woj. zachodniopomorskie)
Nowoczesny dywan muoto granatowo-szary / 230x160 cm
1 017,00 zł
Tomaszów Mazowiecki
(woj. łódzkie)
BRW - lampa wisząca New York
99,99 zł
Bełchatów
(woj. łódzkie)
Patelnia żeliwna kuchenprofi provence czarna 20 cm
215,00 zł
Żyrardów
(woj. mazowieckie)
Obrus omega 160 x 180 cm
123,90 zł
Tychy
(woj. śląskie)
BRW - podkładka
1,99 zł
Tarnowiec
(woj. małopolskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Jak dobrać armaturę do łazienki?
Armatura łazienkowa już nie raz została porównana do biżuterii zdobiącej piękną kobietę. I nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ to ona dodaje łazience blasku i stanowi ten kluczowy element, wyznaczając...
Data publikacji: 2020-11-28
Dywany hotelowe - najważniejsze informacje
Hotele powinny charakteryzować się nieskazitelnym wyglądem oraz idealnie dobranym dywanem hotelowym. Niezależnie od tego, czy wybierasz dywany do hoteli, restauracji, barów czy klubów, w każdym z tych...
Data publikacji: 2020-11-18
ROLTIS Kraków - nowoczesne rolety i żaluzje
Niezależnie od tego czy mamy do czynienia z istniejącym budynkiem użytkowym, wykończonym już wnętrzem czy powstającym nowym domem – warto zadbać o funkcjonalne żaluzje, rolety oraz innego rodzaju prze...
Data publikacji: 2020-11-16
Stolik kawowy - jak wybrać najlepsze rozwiązanie?
Stoliki kawowe stanowią nieodzowny element wyposażenia każdego salonu. Przydają się podczas samodzielnego wypoczynku oraz spotkań towarzyski. Warto zatem dokładnie przemyśleć zakup i wybrać model, któ...
Data publikacji: 2020-11-16