Ściemniaj i oszczędzaj! O zaletach stosowania ściemniaczy

Ściemniaj i oszczędzaj! O zaletach stosowania ściemniaczy

Podwyżki cen prądu stały się faktem. Dużo również mówi się o konieczności oszczędzania z tego powodu i promuje się proekologiczne postawy, idące w kierunku ograniczenia zużycia niepotrzebnej energii. Jednym z rozwiązań, które może pomóc połączyć oba trendy, jest zastosowanie prostego i taniego urządzenia w postaci ściemniacza. Ktoś tu nas oszukuje i próbuje wcisnąć nam niepotrzebny gadżet? Bynajmniej. Przekonaj się, dlaczego warto mieć go u siebie w domu.

Jak to działa?

Ściemniacze elektryczne to bardzo proste urządzenia, uznawane za energooszczędne z uwagi na możliwość zmniejszenia przy ich użyciu dotychczasowych rachunków za prąd, nawet o połowę. Takie ekonomiczny rezultat osiągniemy dzięki technologii, która obniża moc wykorzystywanego oświetlenia wszędzie tam, gdzie nie jest ona stuprocentowo wymagana.

Dzięki zastosowaniu ściemniacza zmniejszymy np. moc żarówki o 40 W. Dodatkowo, ma on możliwość współpracy z elektronicznymi transformatorami. Ściemniacz, odpowiednio dobrany pod względem mocy, może z powodzeniem zostać zamontowany do dowolnego źródła światła i płynnie regulowany w ramach pełnego zakresu–od minimum po maksimum. Kluczowy w całym procesie montażu i obsługi jest właściwy dobór sprzętu i czytanie etykiet/rekomendacji/wskazówek producenta, które pozwolą cieszyć się instalacją działającą płynnie, bez niechcianych mrugających, „dyskotekowych” efektów świetlnych.

Oszczędność za dotknięciem palca

Te niewielkie urządzenia można podłączyć zarówno do sieci pod napięciem 12 V, jak i 230 V. Popularne wśród użytkowników są także ściemniacze do oświetlenia typu LED, zarówno starego, jak i nowego typu. Uniwersalność tego rozwiązania jest nie do przecenienia. Zmniejszenie jasności żarówek za sprawą obniżenia przepływu mocy w jednym obwodzie pomoże uzyskać efekt ściemnienia bardziej subtelnego oświetlenia wszystkich podłączonych doń urządzeń, szczególnie wieczorami, gdy potrzebne jest wyciszenie. Ważne, że regulacja zależy wyłącznie od naszych osobistych preferencji i nie jesteśmy skazani na pełną moc żarówek niezależnie od pory dnia. Oszczędzamy i wyciszamy się wtedy, gdy tego zapragniemy.

Ściemniacze najlepiej współpracują z tradycyjnymi żarówkami oraz oświetleniem ledowym. Niewskazane jest stosowanie halogenów oraz rozważne dopasowywanie rodzaju ściemniacza do żarówek i odwrotnie. Rynek oferuje urządzenia sterowane dotykowo, obrotowo, na pilota lub będące hybrydą wskazanych opcji. Żaden z wariantów nie podlega ocenie i jest wyłącznie kwestią gustu nabywców. Argumentem przemawiającym za wyborem tego typu rozwiązania jest opinia fachowców-elektryków, którzy twierdzą, że zastosowanie ściemniaczy bezpośrednio przekłada się na zwiększenie żywotności żarówek.

Oświeć się i zmniejsz jasność

Płynna regulacja natężenia światła znakomicie sprawdzi się w pokoju dziecięcym, szczególnie przed snem maluchów. Jeśli wykorzystamy takie metody regulacji oświetlenia jak ściemniacz, zbędne okażą się zakupy dodatkowej lampki nocnej, emitującej przytłumione światło. W ciągach komunikacyjnych, niewymagających pełnej mocy iluminacji również sprawdzą się znakomicie. Świecenie pełną generuje tylko wyższe rachunki, co szczególnie boli, gdy zdamy sobie sprawę, jak rzadko przebywamy w tych pomieszczeniach. Warto też pokusić się o instalację ściemniaczy w miejscach wieczornego odpoczynku, nastawionych na subtelne refleksy świetlne, gdzie regulacja jest niezbędna i nadaje wymarzony klimat niewielkim nakładem.

Oświetlenie w domu wymaga roztropnego planowania. Dziś to już nie tylko jedna centralna lampa i parę kinkietów. To także sprytne rozwiązania, np. w postaci ściemniaczy, które są równie efektowne, co efektywne.


Sklep elektryczny online

Przy współpracy z ekspertami sklepu elektrycznego zpradem.pl

Data publikacji: 2020-03-24, ostatnia zmiana: 2020-03-20

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Ledinestra 25 - 3,5w (25w) 260lm s14d 2700k__zamiennik linestra/philinea 25w
49,90 zł
Bełchatów
(woj. łódzkie)
Decostar 51 eco 48870sp - żarówka halogenowa 50w 12v 10st. osram
18,47 zł
Jaworzno
(woj. śląskie)
Ledinestra 40 - 6w (40w) 470lm  s14d__zamiennik linestra/philinea
66,65 zł
Kraczkowa
(woj. podkarpackie)
świetlówka led 60cm 9w 270* - zimna/ciepła/neutralna
20,99 zł
Bielsko-Biała
(woj. śląskie)
Trzy tradycyjne żarówki świecowe nieużywane (wstrząsoodporne)
12,00 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
żarówka e27 18 led smd 3w 294lm
3,99 zł
Tomaszów Mazowiecki
(woj. łódzkie)
Ledinestra adv 38 9w (38w) 450lm  s14d dim (ściemnialna)__zamiennik linestra/philinea 60w
89,90 zł
Krapkowice
(woj. opolskie)
Oczko halogenowe - oprawa navi stała - satynowy nikiel ctx-ds10-sn
10,90 zł
Knurów
(woj. śląskie)
żarówka e14 6 led smd 5730 3w 330lm = 35w świeczka
7,99 zł
Borsk
(woj. pomorskie)
świetlówka led 120cm 18w 180* - zimna/ciepła/neutralna
16,99 zł
Starogard Gdański
(woj. pomorskie)
Corbera 93672 kinkiet 1x3w led gu10 200lm 3000 k chrom eglo
59,90 zł
Płock
(woj. mazowieckie)
Listwa Oprawa oświetleniowa punktowa Halogen 2x20W G4 ANS Maser
20,00 zł
Rewal
(woj. zachodniopomorskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Aranżacja wnętrz z kominkiem
Kominek we wnętrzu domu zobowiązuje: jeśli projekt przewiduje jego obecność, uzasadnione jest zaplanowanie rozmieszczenia mebli i wyboru wykończeń z uwzględnieniem urządzenia i jego lokalizacji. Proje...
Data publikacji: 2020-03-27
Sprawdź dach od komina. Wszystko, co musisz wiedzieć o przeglądzie kominiarskim
Idzie kominiarz po drabinie… Tak zaczyna się dziecięca wyliczanka, którą zna każdy rodzic, ale i każdy dorosły, bo przecież też kiedyś była dzieckiem. Wielu kojarzy je z corocznym zakupem wątpliwej ja...
Data publikacji: 2020-03-16
Dach z łupka naturalnego - czym kusi nabywców?
Dach nowo powstałego domu to pierwszy z elementów, na który zwracamy uwagę oglądając daną inwestycję. I choć budowa, czy remont pozostałych części budynku to dużo bardziej skomplikowana operacja niż s...
Data publikacji: 2020-03-14
Wybór łóżka do sypialni nie musi być trudny - sprawdź, na co zwrócić uwagę
Rozmiar, rodzaj i funkcjonalność – trzy podstawowe cechy, na które należy zwracać uwagę podczas wyboru łóżka.
Data publikacji: 2020-03-12