Praktyczne oświetlenie do łazienki - jakie lampy wybrać?

Jakie lampy do łazienki


W łazience każdego dnia spędzamy sporo czasu. Jest to przestrzeń, w której się relaksujemy oraz wykonujemy różne zabiegi pielęgnacyjno-higieniczne. Aby było to możliwe, potrzebujemy właściwie dobranego oświetlenia.

Okazuje się, że zamontowanie jednej lampy w łazience to ewidentnie za mało, żeby móc swobodnie korzystać z tej przestrzeni. Jakie rodzaje oświetlenia powinny się zatem w niej znaleźć? O czym musimy pamiętać, wybierając oprawy? O tym wszystkim opowiemy poniżej.


Oświetlenie w łazience – do czego jest potrzebne?


Światło w domowych wnętrzach jest niezbędne do swobodnego korzystania ze wszystkich pomieszczeń o każdej porze dnia i nocy.

Łazienki zaliczają się do tych specjalnych miejsc, w których potrzebujemy dość dużo światła. W końcu w tej przestrzeni nie tylko mamy się swobodnie przemieszczać, ale także chcemy wykonywać szereg czynności o dość wysokim stopniu precyzji, jak choćby robienie makijażu lub golenie się.

Do tego wszystkiego potrzebujemy odpowiednio zaplanowanego oświetlenia. Czym musi się ono wyróżniać, aby sprostać wysokim oczekiwaniom?


Światło naturalne – niedościgniony ideał


Zanim przejdziemy do samych opraw oświetleniowych, warto zwrócić uwagę na jedną kwestię. W łazienkach bardzo ważne jest wykorzystanie światła naturalnego.

To ono stanowi idealny rodzaj oświetlenia, które pozwala wykonywać większość potrzebnych czynności. Ma odpowiednie natężenie i barwę. Jeśli zatem jest tylko taka możliwość, wykorzystujmy światło, wpadające do wnętrza przez okna. Zwiększa to komfort funkcjonowania oraz… obniża rachunki za prąd.

Równocześnie jednak nie można zapominać o tym, że w każdej łazience trzeba zamontować odpowiednie lampy. Czym muszą się one wyróżniać?


Lampy do łazienek – najpopularniejsze rozwiązania


W łazienkach najczęściej stawia się na dwa rodzaje opraw. Pierwsze z nich tworzą oświetlenie główne. Są to najczęściej lampy sufitowe (oczka wpustowe lub plafony), które spełniają rolę lamp podstawowych, dających ok. 100 luksów, czyli wystarczającą ilość światła do swobodnego przemieszczania się.

Oprócz nich niezbędne w tej przestrzeni jest także oświetlenie zadaniowe. Dotyczy ono przede wszystkim przestrzeni w pobliżu lustra, gdzie wykonujemy najbardziej precyzyjne czynności, wymagające największej ilości światła.

Jakie lampy montuje się w pobliżu lustra? Możliwości jest wiele, a szeroki wybór takich produktów oferuje na przykład sklep z oświetleniem Lampy.it. Zazwyczaj są to kinkiety, które montuje się po obu stronach tafli. Niekiedy stawia się na jedną, mocno wydłużoną lampę, umieszczoną powyżej lustra.

Dodatkowo wiele osób decyduje się na wprowadzanie do łazienek oświetlenia typowo dekoracyjnego. Do tej kategorii zaliczają się oczywiście wcześniej wymienione rodzaje lamp o ciekawych formach, wpisujących się w specyfikę całej aranżacji.

Poza nimi chętnie wykorzystuje się oczka wpustowe oraz taśmy LED, których zadaniem jest podkreślenie konkretnych elementów wyposażenia i budowanie nastroju. W końcu łazienka ma służyć również do relaksowania się.


Podstawowe parametry lamp do łazienki – o czym pamiętać?


Łazienka to miejsce wyjątkowe i wymaga dobrania odpowiednich opraw, które będą w stanie sprostać trudnym warunkom. Lampy muszą być bowiem w pełni odporne na szkodliwe działanie wilgoci oraz na przypadkowe zalanie oprawy wodą.

Jak wybrać odpowiedni produkt? Należy zwracać uwagę na współczynnik IP. W tego typu przestrzeniach minimalna jego wartość to IP45. Gorsze parametry mogą grozić uszkodzeniem lampy, zwarciem i niebezpiecznym porażeniem prądem.

Klosze lamp łazienkowych powinny być z materiału rozpraszającego światło. Dzięki temu unika się efektu oślepienia oraz odbłysków światła, które mogłyby podrażniać wzrok i utrudniać wykonywanie codziennych zabiegów.

Równie ważne są same źródła światła. Jak już wspomnieliśmy, lampy główne powinny dawać ok. 100 luksów. Oświetlenie zadaniowe musi mieć już większe natężenie, na poziomie 400-500 luksów. Nie bez znaczenia jest temperatura barwowa. Skoro ideałem pozostaje wciąż oświetlenie naturalne, warto sięgać po żarówki dające światło neutralne. W ten sposób stworzymy przestrzeń do wykonania choćby perfekcyjnego makijażu.


Lampy w łazience – komfort korzystania, piękno aranżacji


Nie da się zbudować łazienki bez oświetlenia. Warto wybrać lampy, które pomogą wykonywać wszystkie potrzebne czynności, a przy tym będą ozdobą całej przestrzeni.

Niech nasz system oświetleniowy wpisuje się w wybraną aranżację, bez względu na to, czy zdecydujemy się na stworzenie wnętrza w stylu skandynawskim, minimalistycznym czy klasycznym. Opcji znajdziemy wiele, a wybór lamp dla każdej z nich jest olbrzymi.

Data publikacji: 2020-12-07, ostatnia zmiana: 2020-12-07

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Spot BOX 1 BK ACGU10-115
151,20 zł
Knurów
(woj. śląskie)
Reflektor SHIMA 7206 biały
341,94 zł
Szczecin
(woj. zachodniopomorskie)
Spot RONDIP SL ACGU10-158
95,20 zł
Wejherowo
(woj. pomorskie)
lichtwerfer lampa wisząca 1 szary
98,00 zł
Gliwice
(woj. śląskie)
Spot RONDIP SL ACGU10-159
95,20 zł
Kędzierzyn-Koźle
(woj. opolskie)
Spot POINT PLEXI WHITE M 6525
99,00 zł
Legionowo
(woj. mazowieckie)
Spot KOS ROUND 100 LED 1326023
661,00 zł
Kędzierzyn-Koźle
(woj. opolskie)
Spot RONDOC 20038-WH
63,20 zł
Krosno
(woj. podkarpackie)
Kinkiet FLEX BLACK 9768
119,00 zł
Siedlce
(woj. mazowieckie)
Spot EYE BRASS S 8911
77,00 zł
Domaszowice
(woj. świętokrzyskie)
Spot RONDOO SL 1 94354
95,20 zł
Jarosław
(woj. podkarpackie)
Spot STEFAN 11822-17
82,40 zł
Rzeszów
(woj. podkarpackie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Klimatyzacja w domu - jaki budżet należy przyszykować?
Myślisz o założeniu klimatyzacji w swoim domu lub mieszkaniu? Dowiedziałeś się już jakie są jej plusy, pozostało tylko zaplanować budżet i dobrać odpowiedni sprzęt? Dobrym pomysłem będzie rozeznanie s...
Data publikacji: 2022-01-21
Wiata śmietnikowa - rodzaje, materiały, ceny. Co wybrać?
Wiata śmietnikowa ułatwia przechowywanie odpadów w kubłach i chroni je przed dostępem przez niepowołane osoby. Dzisiaj tego typu budowle spotykane są w wielu miejscach, między innymi na osiedlach mies...
Data publikacji: 2022-01-17
Dlaczego warto postawić na rolety dzień noc?
Szukasz osłon okiennych, które pozwolą Ci cieszyć się piękną, słoneczną pogodą za dnia i jednocześnie zapewnią pełen komfort nocnego wypoczynku?
Data publikacji: 2022-01-17
Elegancki i wygodny salon - jak go urządzić?
Salon to wyjątkowe pomieszczenie w domu, uwielbiane przez domowników. To tutaj można zrelaksować się po dniu pełnym wyzwań, nacieszyć się swoją obecnością i spędzić miło czas. To też pokój, w którym z...
Data publikacji: 2022-01-10

Zgłoś uwagi

Stale pracujemy nad wydajnością i wygodą korzystania ze Sprzedawacza. Jeżeli zauważyłeś błąd lub masz pomysł na nowe funkcjonalności - daj nam znać i przyczyń się do ulepszenia serwisu!

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez SoftNinjas Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, w celu świadczenia usług w ramach serwisu Sprzedawacz.pl - zgodnie z polityką prywatności.
* Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję Regulamin serwisu Sprzedawacz.pl.
Wyślij