Jak dobrać zasilacz do taśmy LED?

Jak dobrać zasilacz do taśmy LED?

Oświetlenie przeszło w ostatniej dekadzie ogromną rewolucję. Z mieszkań i firm praktycznie zginęły tradycyjne żarówki wolframowe, które okazały się niezbyt wydajnym źródłem światła. Do pomieszczeń zawitały nowoczesne technologie, które pozwalają bardzo sprytnie ukryć punkty świetlne. Należą do nich taśmy ledowe, które wymagają wydajnego źródła prądu. Jak wybrać odpowiedni zasilacz?

Dwa różne napięcia zasilania taśmy LED

Po pierwsze warto zwrócić uwagę na to, że na rynku dostępne są dwa standardy – 12V i 24V. Wszystkie informacje można znaleźć na stronie producenta oświetlenia LED, co widać doskonale na przykładzie firmy LED line. To podstawowy parametr zasilacza, od którego trzeba zacząć przegląd dostępnych na rynku modeli. Najlepiej jest wybierać te, które są dedykowane specjalnie do zasilania taśm świetlnych.

Ostatecznym parametrem branym pod uwagę przy wyborze źródła prądu dla taśm ledowych jest potrzebna moc. Można ją obliczyć korzystając z biurowego kalkulatora oraz prostego wzoru matematycznego, na który składają się:

  • moc znamionowa na metr (informacja z opakowania lub witryny producenta);
  • długość zamontowanej taśmy;
  • bufor 10% mocy.

Czyli pierwszą liczbę mnożymy przez drugą, a następnie dodajemy otrzymanego wyniku. Zachowanie zapasu w doborze zasilacza zagwarantuje, że nigdy nie nastąpią spadki mocy, a samo oświetlenie nie ulegnie uszkodzeniu z tego powodu. Po dokonaniu wyliczeń zawsze wybiera się urządzenie o takiej samej lub wyższej mocy znamionowej – nigdy nie może być to niższa wartość!

Rodzaje zasilaczy do taśm LED

W zależności od rodzaju podłączenia taśmy LED line do prądu wyróżnia się kilka podtypów zasilaczy. Do najmniej wymagających instalacji świetnie nadadzą się zwykłe urządzenia wtyczkowe lub typu laptopowego. Ich zakres mocy to najczęściej od 20W do nawet 120W. Zasilacze montażowe są przeznaczone do montażu ściennego i są dużo wydajniejsze – obsługują z powodzeniem instalacje z poborem mocy, sięgającym nawet 300W. Prąd do taśmy LED dostarczają także zasilacze zgodne ze standardem IP67, które spełniają normy wodoodporności.

Schemat podłączenia taśmy ledowej najczęściej sprowadza się do przykręcenia lub wpięcia kabli w odpowiednie gniazda. To zadanie wymaga podstawowej wiedzy z zakresu budowy instalacji elektrycznych – w przypadku korzystania bezpośrednio z instalacji 230V trzeba pamiętać o jej całkowitym odłączeniu od prądu! Z samej taśmy powinny wychodzić dwa wyprowadzenia, czyli czarny plus i czerwony minus.

Podłączenie szeregowe czy równoległe?

Przy budowie instalacji należy zastanowić się, czy konkretne odcinki taśmy LED będą ze sobą spięte szeregowo, czy równolegle. W pierwszym przypadku należy połączyć wszystkie plusy i minusy dla każdego z odcinków ze sobą, tworząc jedno wyprowadzenie do zasilacza. Łączenie równoległe zakłada podpięcie osobnych „mikroinstalacji”, które składają się z konkretnych odcinków taśmy, gdzie prąd doprowadzany jest na oba końce.

W tym miejscu należy zaznaczyć, że zasilaczy taśm ledowych nie wolno ze sobą mostkować! Oczywiście, użycie dwóch osobnych urządzeń nie jest zabronione ani niebezpieczne pod warunkiem, że są oddzielnymi instalacjami.

Ile kosztuje zasilacz do taśmy LED line?

Bardzo dużo zależy od potrzebnej mocy i wykorzystywanego napięcia prądu stałego. Najtańsze modele można dostać już za około 25 złotych, jednak nie warto w tym przypadku oszczędzać. Każda awaria zasilacza to ryzyko nie tylko uszkodzenia taśmy LED, ale również domowej instalacji elektrycznej. Przed samym zakupem dobrze jest zapoznać się także z opiniami użytkowników i recenzjami konkretnych urządzeń, aby poznać ich awaryjność oraz niezawodność.

Data publikacji: 2022-04-27, ostatnia zmiana: 2022-04-27

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Eglo 98939 profil narożny czarny
44,90 zł
Łódź
(woj. łódzkie)
Eglo 98961 profil narożny biały
41,90 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Eglo LED 3000K Led-Stripes-Flex 97927 zestaw taśm 10W transparentny
234,90 zł
Kędzierzyn-Koźle
(woj. opolskie)
Eglo 98913 profil narożny srebrny
30,90 zł
Gorzów Wielkopolski
(woj. lubuskie)
Italux Lumsi SPL-2071-1-MC-WH reflektor spot 1x25W GU10 biały piaskowany - wysyłka w 24h
79,00 zł
Bydgoszcz
(woj. kujawsko-pomorskie)
Azzardo Track AZ2988 szyna biała
229,00 zł
Kędzierzyn-Koźle
(woj. opolskie)
Azzardo Track AZ2976 szyna biała
199,00 zł
Przasnysz
(woj. mazowieckie)
Eglo 98966 listwa narożna czarny
41,90 zł
Bydgoszcz
(woj. kujawsko-pomorskie)
Eglo 98972 profil nakładany biały/szary
207,90 zł
Poznań
(woj. wielkopolskie)
Italux Boniva SPL-2854-3B-WH plafon lampa sufitowa spot 3x5W LED 3000K biały
395,00 zł
Świnoujście
(woj. zachodniopomorskie)
Taśma LED Eglo Flexible Stripe 98573 pasek 1x9.7W LED biały.
199,90 zł
Gliwice
(woj. śląskie)
Eglo 98993 narożnik LED biały
35,90 zł
Grudziądz
(woj. kujawsko-pomorskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Trendy w aranżacji wnętrz 2023
Ostatnie lata w aranżacji wnętrz to królowanie surowości i minimalizmu z jednaj strony oraz wariacji na temat stylu skandynawskiego z drugiej. Najmodniejszym kolorem była szarość i biel. Obecnie wyraź...
Data publikacji: 2023-01-16
Podwyżki prądu - jak oszczędzać prąd?
Przyszły trudne czasy i to stwierdzenie nie jest żadnym truizmem. Inflacja, wojna na Ukrainie, dezinformacja, kryzys gospodarczy, pandemia. Borykamy się z problemami, o których nam się nie śniło. Wiad...
Data publikacji: 2022-11-24
Jak sobie ułatwić szybki remont?
Kupiłeś właśnie mieszkanie do remontu? A może znudził Ci się wystrój Twojego obecnego mieszkania? Coś w nim Ci nie odpowiada? Coś się zepsuło? Wszystko wygląda na stare i zużyte? A może po prostu potr...
Data publikacji: 2022-11-22
Jakie są najmodniejsze stoliki do sypialni?
Praktyczny i stylowy stolik do sypialni zupełnie odmieni wygląd tego pomieszczenia. Z jego pomocą nareszcie zyskasz miejsce na kwiaty, figurki, książki czy po prostu zagospodarujesz wolną przestrzeń....
Data publikacji: 2022-11-07

Zgłoś uwagi

Stale pracujemy nad wydajnością i wygodą korzystania ze Sprzedawacza. Jeżeli zauważyłeś błąd lub masz pomysł na nowe funkcjonalności - daj nam znać i przyczyń się do ulepszenia serwisu!

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez SoftNinjas Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, w celu świadczenia usług w ramach serwisu Sprzedawacz.pl - zgodnie z polityką prywatności.
* Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję Regulamin serwisu Sprzedawacz.pl.
Wyślij