Rolety dzień-noc

Rolety dzień-noc

Rolety, zaraz obok żaluzji czy plis, to jedne z najpopularniejszych rozwiązań w temacie aranżacji okiennych. Łączą w sobie zarówno funkcjonalność, jak i nowoczesny design. Na rynku mamy do wyboru szeroki wachlarz modeli, wzorów i kolorów. Dzięki temu bez problemu dopasujemy konkretny produkt do naszego wnętrza. Przed podjęciem decyzji warto zgłębić swoją wiedzę na ten temat by móc dopasować optymalne rozwiązanie. Jednym z nich są rolety dzień noc.

Skąd taka nazwa?

Rolety dzień noc swoją nazwę zawdzięczają szerokim na kilka centymetrów, poziomym pasom. Jedne z nich wykonane są z zaciemniającej tkaniny, drugie zaś są przeźroczyste. Następują po sobie na przemian. Dzięki temu mamy możliwość regulacji ilości światła wpadającego do pomieszczenia. Pozwala to cieszyć się maksymalnym doświetleniem w dzień oraz poczuciem prywatności w nocy.

Obsługa takich rolet jest niezwykle prosta. Wystarczy pociągnąć za sznurek i wybrać pozycję, która będzie dla nas najodpowiedniejsza w danym momencie. Jeśli pasy z zaciemniającej tkaniny będą na siebie nachodzić zyskamy więcej światła, gdy zaś będą się wymijać uzyskamy efekt zaciemnienia. W obu ułożeniach prezentują się niezwykle efektownie.

Oprócz łatwego montażu rolety dzień noc mają wiele innych zalet. Przede wszystkim to bardzo estetyczne i wygodne rozwiązanie, które pasuje zarówno do nowoczesnych jak i klasycznych wnętrz. Wielu producentów wykorzystuje wysokiej jakości tkaniny odporne na przywieranie kurzu. Dzięki temu utrzymanie ich w czystości nie powinno być problemem. Przy wyborze warto rozważyć zakup kasety, w której będzie przechowywany materiał. Dzięki temu nieużywane rolety nie będą się brudzić.

Niestety takie rolety mają też wadę. Nigdy nie zaciemnią nam wnętrza całkowicie, więc jeśli zależy nam na pełnym odcięciu promieni słonecznych należy rozważyć inne dostępne opcje. Pomocne mogą okazać się prowadnice przyszybowe. Dzięki nim roleta będzie bliżej okna i tym samym nie będzie wpuszczała światła z boku.

Jak dobrać odpowiedni rozmiar rolet?

Jeśli już zdecydujemy się na takie rozwiązanie warto cały proces mierzenia i montażu powierzyć fachowcom. Dzięki temu będziemy mieli stuprocentową pewność co do odpowiedniego zwymiarowania okna. Specjalistyczne firmy zajmujące się dystrybucją dają bowiem gwarancję na odpowiednie dopasowanie przesłon okiennych.

Gdy nie dysponujemy zbyt wysokim budżetem możemy sami zmierzyć okno i samodzielnie zamówić rolety. Do tej czynności najlepiej użyć metalowej miarki. Materiałowe taśmy bywają mało precyzyjne i mogą zafałszować wymiary. Sam proces mierzenia wymaga precyzji, bowiem im dokładniej zmierzymy okno, tym lepiej będzie do niego pasować roleta.

Producenci z reguły umieszczają na swojej stronie instrukcję, jednak warto znać kilka zasad prawidłowego mierzenia. Należy pamiętać, że zawsze niezbędne będą cztery podstawowe wymiary: szerokość i wysokość samej szyby oraz szerokość i wysokość łącznie z listwami przyszybowymi. Nie zapomnijmy uwzględnić uszczelki, która zwykle nie przekracza 5 mm.

Po zmierzeniu warto skonsultować się z producentem, który doradzi nam jakich materiałów użyć do montażu. W przypadku większych powierzchni powinniśmy wybrać trwalsze mechanizmy, które poradzą sobie z ciężką tkaniną.

Jak zamocować rolety?

Z reguły producent dołącza instrukcję więc bez problemu poradzimy sobie z montażem. Na początek zdejmujemy osłony boczne, które znajdują się na obudowie rolety. Później należy przerwać taśmę trzymającą, ale nie rozwijać rolety. Zwiniętą rolkę łatwiej będzie zamontować. Następnie mocujemy haczyki do górnej części rolety i zaczepiamy o górna krawędź okna.

Końcówkę żyłki wkładamy najpierw w oczko znajdujące się w zatyczce listwy a następnie w otwór w zatyczce obciążnika. W dolnej części ramy okiennej przyklejamy klips do naciągu żyłki. Na koniec wystarczy zamknąć naciąg i podnieść klapę. Po wykonanych czynnościach możemy przejść do testowania mechanizmu.

Ile kosztują rolety dzień noc?

Ceny rolet zaczynają się już od kilkunastu złotych. Głównymi czynnikami warunkującymi jest wielkość oraz materiał z jakiego są wykonane. Ceny mogę różnić się też w zależności od producenta. Niemniej jednak warto zdecydować się na lepszej jakości materiały, które posłużą nam przez długie lata.


Materiał przygotowany przez eksperta portalu GetHome.pl

Data publikacji: 2020-06-17, ostatnia zmiana: 2020-06-17

ZOBACZ OGŁOSZENIA

firanki xenia komplet balkonowy
233,90 zł
Skarżysko-Kamienna
(woj. świętokrzyskie)
firanka krokusy wysokość 80 cm
33,90 zł
Jastrzębie-Zdrój
(woj. śląskie)
panel oksa 60 x 140 cm
71,90 zł
Psary
(woj. śląskie)
firanka java wysokość 160 cm
38,90 zł
Chełm
(woj. lubelskie)
firanka bivi wysokość 150 cm
33,90 zł
Dąbrowa Górnicza
(woj. śląskie)
firanka gloria 300 x 150 cm
163,90 zł
Wodzisław Śląski
(woj. śląskie)
firanka deser wysokość 70 cm [raport wzoru 50 cm]
24,90 zł
Jabłowo
(woj. pomorskie)
firanka grecka droga wysokość 240 cm
37,90 zł
Elbląg
(woj. warmińsko-mazurskie)
firanka java wysokość 180 cm
40,90 zł
Olsztyn
(woj. warmińsko-mazurskie)
firanka nacala wysokość 130 cm
28,90 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
firanka jagody wysokość 40 cm
27,90 zł
Poznań
(woj. wielkopolskie)
firanka carola wysokość 250 cm
41,90 zł
Zamość
(woj. lubelskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Jak wybrać najlepszą mieszankę traw do założenia trawnika?
Wybór odpowiedniej mieszanki traw nie jest taki prosty, różnią się one między sobą zarówno składem, jak i przeznaczeniem. Wybierając nasiona trawy na przydomowy trawnik, warto wziąć pod uwagę ich właś...
Data publikacji: 2022-05-24
Pomidory w domowym ogródku
Domowy ogródek to nie tylko rośliny ozdobne. Często pojawiają się w nich warzywa. Zwłaszcza w ostatnich latach, gdy coraz bardziej zdajemy sobie sprawę z tego jak ważne jest zdrowe odżywianie. Jednym...
Data publikacji: 2022-05-24
Brzoskwinie w amatorskiej uprawie - jak sobie radzić z chorobami?
Brzoskwinie stały się bardzo popularnymi drzewami owocowymi, które z powodzeniem można uprawiać na terenie kraju. Brzoskwinia wymaga gleby ciepłej, żyznej, a stanowisko powinno być osłonięte, aby rośl...
Data publikacji: 2022-05-23
Jak wybrać najlepszy stolik kawowy?
Stolik kawowy to niezbędny element w każdym salonie. Powinien być nie tylko funkcjonalny, ale także estetyczny – tak, aby dopełniał całą aranżację tego pomieszczenia oraz by pasował do stylu pokoju dz...
Data publikacji: 2022-05-18

Zgłoś uwagi

Stale pracujemy nad wydajnością i wygodą korzystania ze Sprzedawacza. Jeżeli zauważyłeś błąd lub masz pomysł na nowe funkcjonalności - daj nam znać i przyczyń się do ulepszenia serwisu!

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez SoftNinjas Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, w celu świadczenia usług w ramach serwisu Sprzedawacz.pl - zgodnie z polityką prywatności.
* Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję Regulamin serwisu Sprzedawacz.pl.
Wyślij