Malarstwo olejne, akwarela czy akryl – co wybrać?

Malarstwo olejne, akwarela czy akryl – co wybrać?

Myślisz o uatrakcyjnieniu wnętrza swojego mieszkania, domu lub apartamentu jakimś dziełem sztuki? Zdecyduj się na ciekawy obraz malarski. Nie tylko doda on uroku wnętrzu, ale także będzie wartościowym przedmiotem cieszącym oko. Dzieła na płótnach, czy też kartonach; miniatury lub ogromne płótna; wykonane techniką mieszaną, farbami akrylowymi, olejnymi, a może urokliwe akwarele? Na co się zdecydować i czym się kierować przy wyborze dekoracji ściennej?

Malarstwo olejne, akwarela czy akryl – co wybrać?

Zobaczmy pokrótce, który rodzaj sztuki najbardziej będzie pasować do naszych wnętrz oraz do naszej osobowości.

Ponadczasowe malarstwo olejne

Zwiastowanie - Leonarda da Vinci

Osoby preferujące tradycję i klasycyzm z pewnością sięgną po malarstwo olejne. Choć czasy się zmieniają, zwolenników malarstwa klasycystycznego nie brak. Repliki dzieł największych mistrzów malarstwa cieszą wciąż ogromną popularnością. Wybierają je nie tylko koneserzy sztuki, kolekcjonerzy antyków, ale także i osoby pragnące otaczać się pięknem w najwyższej formie. Nieosiągalne dla większości osób oryginały takich mistrzów jak Raphael, Da Vinci, czy też Watteau, często pojawiają się na wiernych kopiach, które dla niewprawnego oka, z pewnością nie odbiegają od swych oryginałów. Ten rodzaj sztuki doskonale podkreśli rangę pomieszczenia, jak również ukaże zamiłowanie do dzieł klasyków właściciela.

Pole Maków 1873 – Claude Monet

Obrazy olejne to nie tylko malarstwo dawne i klasycystyczne. Warto zwrócić także uwagę na inne nurty malarskie, takie jak na przykład impresjonizm. Ciekawe przedstawienie zestawień kolorystycznych, unikanie niektórych barw, a także unikalne przedstawienie chwili, spodoba się z pewnościom osobom ceniących nie tylko malarstwo z poprzednich stuleci, ale także i tych zwracających uwagę na głębsze aspekty malarskie.

Nowoczesne malarstwo olejne.

Olej w sztuce nowoczesnej również cieszy się dużą popularnością. Wybór tych obrazów artystów nowoczesnych, to z pewnością doskonałe rozwiązanie dla osób pragnących połączyć modernizm z tradycją. Malarstwo olejne nowoczesne, to także możliwość stworzenia obrazów z odpowiednią fakturą poprzez grube lub cienkie nałożenie farby, a także możliwość skorzystania z różnych narzędzi przy nakładaniu farb. Pędzle nie pozostają jedynym narzędziem artysty. Coraz częściej twórcy sięgają po dłutka, szpachelki, gąbki, czy też wałki. Dzięki tym zabiegom, powstające dzieła stają się unikalne, a także przestrzenne.

Pokój van Gogha w Arles - Van Gogh

Decydując się na malarstwo olejne stawiamy na klasykę techniki, a także na ponadczasowość dzieła. Nowoczesne obrazy olejne często są dużym dziełami, potrafiącymi zagospodarować ogromną przestrzeń. Ciekawe połączenie kolorystyczne, niepowtarzalność kształtów, plam, czy też układów, sprawia że doskonale wpasują się, w jakże obecnie modne, wnętrza minimalistyczne.

Z drugiej zaś strony, twórczość klasyków i reprodukcje często wkomponują się doskonale w eleganckie salony, pomieszczenia biznesowe, gabinety, jak również i w klasyczne pokoje. Miniatury z przedstawieniami ludzi, scenki rodzajowe, a także pejzaże i martwa natura uatrakcyjnią codzienne pomieszczenia. Salon, jadalnia, a nawet sypialnia na pewno nabierze swoistego charakteru poprzez wprowadzenie malarstwa olejnego.

Akryl – nowoczesność modernizmu XX wieku 

Andy Warhol. Marilyn Monroe.

Kolejną ciekawą propozycją jest malarstwo akrylowe. Szczególnie popularne w drugiej połowie XX wieku z pewnością znajdzie swych amatorów wśród osób ceniących sobie nowoczesność w umiarkowanym stylu. Obrazy takich ikon pop-artu jak Andy Warhol, czy też David Hockney wprowadzą niepowtarzalny, a zarazem klasyczny, styl do urządzanych wnętrz. Żywe barwy, proste kontury, a zarazem niemalże fotograficzne odzwierciedlenie przedstawianych osób lub przedmiotów, zachwyci nie jedną osobę.

Malarstwo olejne, akwarela czy akryl – co wybrać?

Malarstwo akrylowe to także dzieła artystów współczesnych. Często stosowana technika w przedstawieniach alegorycznych, abstrakcyjnych, jak również i realistycznych. Wyrazistość kolorów oraz bajkowość świata wkomponuje się w pomieszczenia proste, o stonowanych kolorach ścian oraz przestronne.

Mistycyzm akwareli

Mistycyzm akwareli.

Zwolennicy delikatnych barw, mglistych widoków, czy też efemerycznych przedstawień z chęcią sięgną po niewielkie akwarele. Często z przedstawieniami przyrody, pejzaże, martwa natura oraz niemalże książkowe grafiki kwiatów, czy też zwierząt doskonale będą wyglądać w gabinetach, jadalniach, czy też sypialni. Delikatność natury, połączona z często niewielkimi rozmiarami obrazów, sprawią iż będą one cackami zawieszonymi na ścianie i niezmiennie cieszącymi oko. Ponadto jasność barw, delikatne kolory, stonowanie kreski i mistycyzm dzieł, sprawi że będą delikatnym podkreśleniem wnętrza. Pozbawione krzykliwości i dominacji, doskonale uzupełnią spokojne wnętrza.

Tych kilka uwag dotyczących wybranych technik malarskich z pewnością ułatwi wybór odpowiedniego dzieła sztuki, jak również rzuci światło na najczęściej wybierane obrazy malarskie.

Data publikacji: 2019-07-13, ostatnia zmiana: 2019-07-26

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Obraz - haftowany Gobelin w dębowej ramie
450,00 zł
Janów Lubelski
(woj. lubelskie)
Obraz - abstrakcja 2
250,00 zł
Kędzierzyn-Koźle
(woj. opolskie)
Obraz olejny 25x35
135,00 zł
Opole
(woj. opolskie)
Kazimierz nad Wisłą obraz 30cm x 21cm
50,00 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Obraz olejny 24x30
130,00 zł
Opole
(woj. opolskie)
Martwa natura - jabłka w słomianym koszyku
40,00 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Obraz olejny 70x100
360,00 zł
Opole
(woj. opolskie)
SANTORINI - obraz olejny - Grecja - olej na płótnie + Rama
1 999,00 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
RENOIR Śniadanie wioślarzy Impresjonistyczny Obraz OLEJNY Drewniana Rama Impresjonizm - 40x50 cm
1 999,00 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Dziewczynka w stroju Krakowskim
550,00 zł
Szczecin
(woj. zachodniopomorskie)
Obraz w zielonym pass-partout  + RAMA - modern
47,00 zł
Malbork
(woj. pomorskie)
Obraz "Zimowy pejzaż wiejski"olejny, płótno, sygnowany
120,00 zł
Wymysłowo
(woj. wielkopolskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Aranżacja wnętrz z kominkiem
Kominek we wnętrzu domu zobowiązuje: jeśli projekt przewiduje jego obecność, uzasadnione jest zaplanowanie rozmieszczenia mebli i wyboru wykończeń z uwzględnieniem urządzenia i jego lokalizacji. Proje...
Data publikacji: 2020-03-27
Ściemniaj i oszczędzaj! O zaletach stosowania ściemniaczy
Podwyżki cen prądu stały się faktem. Dużo również mówi się o konieczności oszczędzania z tego powodu i promuje się proekologiczne postawy, idące w kierunku ograniczenia zużycia niepotrzebnej energii....
Data publikacji: 2020-03-24
Sprawdź dach od komina. Wszystko, co musisz wiedzieć o przeglądzie kominiarskim
Idzie kominiarz po drabinie… Tak zaczyna się dziecięca wyliczanka, którą zna każdy rodzic, ale i każdy dorosły, bo przecież też kiedyś była dzieckiem. Wielu kojarzy je z corocznym zakupem wątpliwej ja...
Data publikacji: 2020-03-16
Dach z łupka naturalnego - czym kusi nabywców?
Dach nowo powstałego domu to pierwszy z elementów, na który zwracamy uwagę oglądając daną inwestycję. I choć budowa, czy remont pozostałych części budynku to dużo bardziej skomplikowana operacja niż s...
Data publikacji: 2020-03-14