Jaki obraz wybrać do nowoczesnego wnętrza?

Jaki obraz wybrać do nowoczesnego wnętrza?

Nowoczesne przestrzenie charakteryzują się minimalizmem, prostota kształtów, a także niewielka ilością barw. Dominują farby w kolorach stonowanych, a zarazem kontrastowych. Modne połączenie bieli z czernią wciąż jest na topie. Ponadto wnętrza industrialne preferują zimne kolory, szarości, odcienie niebieskiego i biel.

Jaki obraz wybrać do nowoczesnego wnętrza?

W bardziej ekstrawaganckich realizacjach spotkamy się intensywnymi barwami podkreślającymi ostre kształty, fakturę oraz sterylność. Jak zatem wprowadzić element artystyczny do takich wnętrz? Na jaki obraz się zdecydować? Na co postawić? Wielkie realizacje, czy może drobne obrazy? W jakiej technice powinien być wykonany? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania, jak również doradzić, co wybrać, by nowoczesne wnętrze było urządzone z gustem.

Puste ściany

Jaki obraz wybrać do nowoczesnego wnętrza?

Nowoczesne wnętrza charakteryzują się dużymi powierzchniami niezagospodarowanych ścian. Często pozostawione białe, bez dodatkowych elementów dekoracyjnych, wprowadzają niemalże szpitalną sterylność do pomieszczenia, a także dodają światła i jasności. Zarówno otwarte pokoje dzienne, jak i hole, przedpokoje, czy też salony, wszystkie niejednokrotnie pozbawione są najmniejszych dekoracji w postaci wnęk, załamań, czy też innych zdobień. Takie powierzchnie idealnie skomponują się z dużymi realizacjami malarskimi, które podkreślą i ożywią pomieszczenie. Zarówno obrazy abstrakcyjne, surrealistyczne, czy też niemalże szablonowe idealnie wpasują się w aranżację.

Nowoczesne malarstwo olejne, z grubo nakładanymi farbami doda faktury i wprowadzi dodatkową trójwymiarowość dzieła. Obrazy akrylowe o idealistycznych kształtach to także dobry wybór. Proste kształty, często kontrastowe kolory, a także zdecydowana kreska pozwoli na jednolite przejście pomiędzy ścianą, a obrazem.

Innym pomysłem na zagospodarowanie dużych, pustych ścian jest umieszczenie obrazu surrealistycznego. Całkowicie odbiegający od rzeczywistości temat obrazu, będący często wizją lub marą artysty, jest ciekawym rozwiązaniem dla wszystkich tych, którzy cenią sobie niepowtarzalność oraz niekonwencjonalne podejście do sztuki. To także postawienie wielokrotnie na zdecydowane kolory oraz światło bijące z obrazu.

Duże otwarte przestrzenie

Obrazy w dużych, otwartych przestrzeniach.

Wybierając obraz do dużych, otwartych przestrzeni, warto sięgnąć po wielkoformatowe realizacje. Dzięki temu unikniemy sytuacji, w której to zakupiony obraz będzie niknął na ścianie. W tym wypadku warto postawić nie tylko na konwencjonalne umieszczenie obrazu na ścianie, ale także ciekawym rozwiązaniem jest umieszczenie obrazu na linkach zwisających z sufitu. Delikatne, niemalże niewidoczne żyłki, czy też cieniutkie linki stalowe, podkreślą nowoczesność wnętrza, jak również wprowadzą element unikalności w realizacji. Ponadto, nawiążą swym układem do galerii i powierzchni wystawowych. Obrazy zawieszone na linkach powinny zostać dobrane, tak by nie kontrastowały nadmiernie z otoczeniem. Powinny być jego delikatnym dopełnieniem, i stanowczo nie dominować. Obrazy ścienne natomiast, można dobrać tak, by przyciągały uwagę.

Niewielkie obrazy znikną w dużych, otwartych pomieszczeniach, a szczególnie nie są polecane jeśli zdecydujemy się na zawieszenie ich z mocowaniem sufitowym.

Industrialne wnętrza

Dobór odpowiedniego obrazu do wnętrza industrialnego

Dobór odpowiedniego obrazu do wnętrza industrialnego nie jest łatwy. To na co z pewnością należy uwagę, to na odpowiednie dopasowanie kolorystyczne i faktury. Beton, cegła, stal, czy też mosiądz dobrze skomponują się z obrazami olejnymi, jak i tymi malowanymi sprayami. 

Obrazy olejne, całkowicie abstrakcyjne, nakładane szpachlami, czy też grubymi pędzlami podkreśli industrializm pomieszczenia, jak również nawiąże do stref przemysłowych. 

Obrazy malowane sprayem to kolejne ciekawe rozwiązanie. Tu nawiążemy do murali miejskich, graffiti oraz zewnętrznych przestrzeni artystycznych.

Inna propozycją jest umieszczenie obrazu zrealizowanego na płycie metalowej lub drewnie. Surowa, gładka powierzchnia kawałka metalu, nieobrobiona deska, czy też nadrdzewiały kawałek metalu pokryty kolorowymi plamami z pewnością wkomponuje się doskonale we wnętrze utrzymane w stylu industrialnym.

Ściany okien

Nowoczesne wnętrza ze ścianami okien

Innym przykładem nowoczesnych wnętrz są pomieszczenia o ogromnych przestrzeniach przeszklonych. Ściany okien popularne są obecnie nie tylko w realizacjach pomieszczeń biurowych, hotelowych, czy tez konferencyjnych, ale także coraz częściej pojawiają się w projektach domów i apartamentów. Dodatkowe korzyści płynące z dużej ilości wpadającego światła, dają niemalże nieograniczone możliwości aranżacyjne pod kątem doboru obrazu. Zarówno jasne, jak i ciemne obrazy podkreślą mocno doświetlone pomieszczenie. Warto również postawić na większe realizacje, tak by nie niknęły w zestawieniu z ogromnymi taflami szkła. Tu dobrze również zdecydować się na obrazy oprawione w minimalistyczne ramy. Proste, surowe, stalowe lub aluminiowe doskonale dopełnią całości obrazu. Kolejną ważną rzeczą, na jaką trzeba zwrócić uwagę jest faktura obrazu. Zwolennicy kontrastowości sięgną z chęcią po przestrzenne realizacje olejne, natomiast osoby, którym zależy na zachowaniu spójności i harmonii wnętrza z obrazem, radzimy zdecydować się na obrazy całkowicie płaskie. Dzięki temu zachowamy nawiązanie do płaskich szyb w metalowych ramach.

Oświetlenie a dobrany obraz

Oświetlenie a dobrany obraz

Kolejną ważną rzeczą na jaka trzeba zwrócić uwagę przy wyborze obrazu do nowoczesnego wnętrza jest zainstalowane oświetlenie. Decydując się na oświetlenie punktowe, wprowadzane w sufit, pamiętajmy o tym by obraz umieścić tak, by był widoczny nie tylko za dnia. Warto w takim przypadku zdecydować się na umieszczenie dodatkowego oświetlenia tuż nad obrazem, dzięki którym wydobędziemy jego pełnię barw. Szczególnie istotne jest to w wąskich, długich pomieszczeniach, takich jak hole, czy też przedpokoje. Niewielkie lampki nad obrazami to także dobre rozwiązanie dla innych aranżacji, między innymi na dużych, otwartych przestrzeniach, jak i w przypadku całych ścian szkła.

Do wnętrz industrialnych polecamy zainstalowanie przemysłowych lamp ściennych, kinkietów lub lamp sufitowych, jak również designerskich lamp utrzymanych w tonacji czerni i szarości. Warto także wybrać stalowe lub metalowe lampy, które nie tylko wpasują się w pomieszczenie, ale także mocno doświetlą obraz światłem rozproszonym.


Pamiętajmy zatem, iż każdy rodzaj nowoczesnego wnętrza rządzi się innymi prawami, a co za tym idzie, do każdego z nich konieczne jest dobranie innego obrazu.

Data publikacji: 2019-07-14, ostatnia zmiana: 2019-07-26

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Kazimierz nad  Wisłą nocą o braz
50,00 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Obraz Rembrandta "Straż Nocna"
110,00 zł
Opole
(woj. opolskie)
Kwiaty - "LILIOWCE" - Obraz olejny ręcznie malowany.
150,00 zł
Sosnowiec
(woj. śląskie)
Obraz Felga Ferrari
500,00 zł
Konin
(woj. wielkopolskie)
RENOIR Śniadanie wioślarzy Impresjonistyczny Obraz OLEJNY Drewniana Rama Impresjonizm - 40x50 cm
1 999,00 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Obraz - haftowany Gobelin w dębowej ramie
450,00 zł
Janów Lubelski
(woj. lubelskie)
Grafika WITKACY - "Kobieta Demon"
50,00 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Kwiaty "RÓŻE" - Obraz olejny Suder K.
300,00 zł
Sosnowiec
(woj. śląskie)
Sprzedam obraz olejny na płótnie
1 400,00 zł
Szczecin
(woj. zachodniopomorskie)
Sprzedam trzy obrazy olejne - Tryptyk Surrealistyczny
1 400,00 zł
Szczecin
(woj. zachodniopomorskie)
Obraz olejny 24x30
130,00 zł
Opole
(woj. opolskie)
Malarstwo olejne - Obraz olejny na płótnie, w ramie - OLEJ Polska Złota Jesień RAMA drewniana
1 999,00 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Aranżacja wnętrz z kominkiem
Kominek we wnętrzu domu zobowiązuje: jeśli projekt przewiduje jego obecność, uzasadnione jest zaplanowanie rozmieszczenia mebli i wyboru wykończeń z uwzględnieniem urządzenia i jego lokalizacji. Proje...
Data publikacji: 2020-03-27
Ściemniaj i oszczędzaj! O zaletach stosowania ściemniaczy
Podwyżki cen prądu stały się faktem. Dużo również mówi się o konieczności oszczędzania z tego powodu i promuje się proekologiczne postawy, idące w kierunku ograniczenia zużycia niepotrzebnej energii....
Data publikacji: 2020-03-24
Sprawdź dach od komina. Wszystko, co musisz wiedzieć o przeglądzie kominiarskim
Idzie kominiarz po drabinie… Tak zaczyna się dziecięca wyliczanka, którą zna każdy rodzic, ale i każdy dorosły, bo przecież też kiedyś była dzieckiem. Wielu kojarzy je z corocznym zakupem wątpliwej ja...
Data publikacji: 2020-03-16
Dach z łupka naturalnego - czym kusi nabywców?
Dach nowo powstałego domu to pierwszy z elementów, na który zwracamy uwagę oglądając daną inwestycję. I choć budowa, czy remont pozostałych części budynku to dużo bardziej skomplikowana operacja niż s...
Data publikacji: 2020-03-14