Skuteczna metoda odstraszania gołębi

Skuteczna metoda odstraszania gołębi

Drapieżne ptaki w mieście? Spokojnie, to jedna z metod odstraszania gołębi oraz innych ptaków, które trochę zbyt dobrze czuję się w obrębie naszych balkonów i parapetów. Nie słyszałeś o tym sposobie? Zapraszamy do lektury!

Dźwiękowe ostrzeżenie - uciekaj!

Z problemem gołębi osiedlających się w miejscach, które nie są do tego przeznaczone, walczymy od pokoleń. Ptaki, a zwłaszcza gołębie, opanowały już niejeden balkon, parapet czy szczelinę budynku. Niestety, prócz kilku gałązek i piszczących piskląt, pozostawiają po sobie góry nieczystości i pasożyty, które mogą być groźne dla ludzkiego organizmu. Aby ograniczyć możliwość osiedlania się ptactwa tuż obok ludzkich siedzib, możemy wykorzystać jeden z kilku dostępnych na rynku sposobów.

Jednym z nich jest odstraszacz ptaków, wydający sygnał dźwiękowy, imitujący nawoływania naturalnych gołębich wrogów - drapieżników takich jak sokół, jastrząb, czy pustułka. Istnieje kilka wersji tych rozwiązań, a niektóre mogą zaskakiwać stopniem zaawansowania technologii, jakie są w nich wykorzystywane.

Najprostszy model dźwiękowy emituje głosy, które ptaki kojarzą ze swoimi predatorami. Dźwięk emitowany jest w mniej lub bardziej różnych odstępach czasowych, niezależnie od tego czy w jego zasięgu znajduje się gołąb. Niektóre modele posiadają nawet cztery głośniki i są skuteczne nie tylko w obrębie jednego ogródka działkowego. Bardziej przemysłowe rozwiązania - o większym zasięgu, stosuje się na terenach niektórych fabryk oraz w [przestrzeni większych kompleksów budynków. Odstraszacz ptaków dźwiękowy można stosować nie tylko do zniechęcania miejskich odmian, ale również w przypadku walki z ptakami typu mewa czy rybitwa.

Bardziej zaawansowane modele emitują dźwięk dopiero, gdy ptak znajdzie się w jego zasięgu. Odstraszacz tego typu lustruje przestrzeń za pomocą podczerwieni i uruchamia głośnik dopiero w momencie nagłego skoku temperatury, która sugeruje że w pobliżu pojawiło się jakieś stworzenie. W sklepach specjalistycznych znaleźć można również modele, które emitują drażniące dla ptasich uszu ultradźwięki.

Skutecznie i za aprobatą ornitologów

Walka z miejskim ptactwem może wzbudzać kontrowersje, stąd też podejmowane są próby znalezienia jak najbardziej humanitarnych rozwiązań. Dźwiękowy odstraszacz ptaków to sposób, który został pozytywnie oceniony przez ornitologów. Dźwięki, które emituje urządzenie, nie są groźne - straszą jedynie i powodują u ptaków konieczność zmiany miejsca, w którym mają zamiar osiąść. Tego typu odstraszacze nie są również uciążliwe dla człowieka - okazyjny krzyk drapieżnego ptaka ginie w miejskim zgiełku. Dodatkowo, obsługa urządzenia oraz jego żywotność nie powodują konieczności zmiany rozwiązania co pół roku.

Odstraszacze dźwiękowe można stosować nie tylko na balkonach, ale także w ogrodach. Świetnie sprawdzą się również w parkach miejskich i w okolicach placów zabaw. Wokół tych ostatnich, sanepid zaleca stosowanie rozwiązań odstraszających - zbyt duża ilość ptasich odchodów, może powodować namnażanie się kleszczy.


Artykuł powstał przy współpracy z MediaSklep24.pl

Data publikacji: 2020-05-28, ostatnia zmiana: 2020-05-28

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Pułapka na myszy metalowa mausetrap brązowa
16,00 zł
Mińsk Mazowiecki
(woj. mazowieckie)
Środek na bobry
100,00 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Środki na bobry
220,00 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Jakie są podstawowe zasady recyklingu? 5 najważniejszych zasad
Pomimo edukacji na temat ekologii i zanieczyszczenia środowiska ilość śmieci, które wytwarzamy, rośnie w zastraszającym tempie. Statystyczny Polak wyprodukował w ubiegłym roku ponad 330 kg odpadów i j...
Data publikacji: 2020-10-23
Jak odnowić meble kuchenne?
Marzy nam się nowy wygląd kuchni, ale nie mamy pieniędzy na to, aby zakupić nowe meble kuchenne? Czy to oznacza, że nie można zdecydować się na nową aranżację kuchenną? Oczywiście, że nie. Nowy wygląd...
Data publikacji: 2020-10-20
Własne SPA w domu i w ogrodzie? Dlaczego nie?
Nasze domy i mieszkania powoli stają się naszymi oazami. We współczesnych czasach mamy możliwość wyposażenia je w najrozmaitszy sprzęt i akcesoria, które ułatwiają codzienne życie oraz sprzyjają rozry...
Data publikacji: 2020-10-14
Sofa rozkładana czy nierozkładana - jakie rozwiązanie wybrać?
Sofa pojawia się w większości domów i mieszkań. Pełni w nich jednak bardzo różne role. Może stanowić praktyczny mebel do salonu lub sypialni. Przydaje się głównie do siedzenia, choć niekiedy sprawdza...
Data publikacji: 2020-10-13