Sprawdź dach od komina. Wszystko, co musisz wiedzieć o przeglądzie kominiarskim

Sprawdź dach od komina. Wszystko, co musisz wiedzieć o przeglądzie kominiarskim

Idzie kominiarz po drabinie… Tak zaczyna się dziecięca wyliczanka, którą zna każdy rodzic, ale i każdy dorosły, bo przecież też kiedyś była dzieckiem. Wielu kojarzy je z corocznym zakupem wątpliwej jakości kalendarza i magią dotknięcia guzika, stawianą na równi z przesądem dotyczącym czarnego kota. Regularne wizyty kominiarza u posiadaczy domów to jednak obowiązek, którego niewykonanie może rodzić poważne konsekwencje. Sprawdź, czy wiesz wszystko na temat i zrób kominiarski rachunek sumienia.

Zdrowe podejście do obowiązków

Większość posiadaczy domów jednorodzinnych w Polsce, do ogrzewania używa paliw uważanych powszechnie za nieekologiczne. Za sprawą przepisów unijnych i ogólnoświatowych tendencji zaczyna się to powoli zmieniać, lecz to wciąż promil w stosunku do nieruchomości z kominami, jednoznacznie wskazującymi rodzaj używanego opału. Nim jednak w świadomości Polaków zafunkcjonuje na stałe przekonanie o słuszności zmiany podejścia do alternatywnych form ogrzewania, należy właściwie zadbać o istniejące przewody, których zwieńczeniem jest komin właśnie.

Krajowa Izba Kominiarska na początku 2020 wydała oficjalny komunikat, który podkreśla, z czego wynika i na czym polega obowiązek dbania o instalację dymową, spalinową oraz wentylacyjną. Prezes Krajowej Izby Kominiarzy przypomina jego podstawowe założenia, oparte o przepisy ustawy o prawie budowlanym z 1994 roku: Utrzymywanie instalacji grzewczo-kominowych w dobrym stanie technicznym, spalanie paliw dobrej jakości oraz okresowe czyszczenia kominów jest ekonomiczne i proekologiczne. Ma zasadniczy wpływ na zmniejszenie emisji toksycznych gazów i pyłów do atmosfery, a w efekcie zmniejszenie smogu.

Prawo mówi o konieczności corocznego dokonywania przeglądu, a w budynkach o powierzchni większej niż 2000 m² dwukrotnie w ciągu roku, w terminach: pierwszy do 31 maja i następny do 30 listopada. Kontrolę należy uzupełnić czynnościami cyklicznego czyszczenia i udrożniania przewodów. Sadza, smoła, pajęczyny, a nawet ptasie gniazda. To wszystko należy bezwzględnie usunąć z komina. Wraz z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Państwową Strażą Pożarną kominiarze wskazują na ryzyko zaczadzenia oraz pożaru, jako główne zagrożenie wynikające z odstępstwa od tychże powinności. Niewykonywanie i nieudokumentowanie przeglądów pozbawia właściciela domu prawa do wypłaty ewentualnego odszkodowania w przypadku wystąpienia nieszczęśliwych zdarzeń, takich, jak pożar, czy zaczadzenie.

Komin wyczyszczony, właściciel zabezpieczony

Fachowcy przekonują, że dobrym rozwiązaniem jest montaż czujników tlenku węgla oraz dymu, którą warto skonsultować z wykwalifikowanym specjalistą. Koszt usług kominiarskich zaczyna się od 80 złotych do nawet 180, w zależności od zakresu, którym chcemy objąć czynności sprawdzające. Choć żadne przepisy nie przewidują oficjalnych kar za niewykonanie inspekcji kominiarskich, to warto pamiętać o zasadzie ochrony życia i zdrowia, o której wspominają sami kominiarze. Wydatki te wydają się więc symboliczne w obliczu powagi całej sytuacji.

Zaproś do domu kominiarza i śpij spokojnie. Tak powinna brzmieć jedna z naczelnych zasad bezpieczeństwa dla właścicieli domów i większych nieruchomości.


Autor: Sklep dekarski Dekarze.pl

Data publikacji: 2020-03-16, ostatnia zmiana: 2020-03-16

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Kotly kociol piec 12kw uniwersalny drewno wegiel darmowa dostawa i pompa
5 700,00 zł
Olecko
(woj. warmińsko-mazurskie)
HECHT 3522 GRZEJNIK KONWEKTOROWY KONWEKTOR KONWEKCYJNY ELEKTRYCZNY - SZKLANY PANEL EWIMAX - OFICJALN
409,00 zł
Opalenica
(woj. wielkopolskie)
Komex Gina 20 462x332 Grzejnik łazienkowy
508,00 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
TERMAL Grzejnik łazienkowy Classic 400x800
555,00 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
kocioł kotły piece węgiel drewno ogrzewanie zasypowy 19 kw ogrzewa 150 m2
6 300,00 zł
Lublin
(woj. lubelskie)
Komex Regina 20 720x550 Grzejnik łazienkowy
612,00 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Komex Milena 1470x500 Grzejnik łazienkowy - DARMOWA WYSYŁKA
1 597,00 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Komex Milena 870x500 Grzejnik łazienkowy - DARMOWA WYSYŁKA
980,00 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Piec kotly kociol 27kw uniwersalny wegiel drzewo gratis pompa i dostawa
6 700,00 zł
Grajewo
(woj. podlaskie)
kocioł kotły piece węgiel drewno ogrzewanie zasypowy 35 kw ogrzewa do 270 m2
8 000,00 zł
Białystok
(woj. podlaskie)
Komex Patrycja 462x600 Grzejnik łazienkowy
617,00 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Komex Gina 20 ZB 1142x532 Grzejnik łazienkowy
1 118,00 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Jak wybrać najlepszą mieszankę traw do założenia trawnika?
Wybór odpowiedniej mieszanki traw nie jest taki prosty, różnią się one między sobą zarówno składem, jak i przeznaczeniem. Wybierając nasiona trawy na przydomowy trawnik, warto wziąć pod uwagę ich właś...
Data publikacji: 2022-05-24
Pomidory w domowym ogródku
Domowy ogródek to nie tylko rośliny ozdobne. Często pojawiają się w nich warzywa. Zwłaszcza w ostatnich latach, gdy coraz bardziej zdajemy sobie sprawę z tego jak ważne jest zdrowe odżywianie. Jednym...
Data publikacji: 2022-05-24
Brzoskwinie w amatorskiej uprawie - jak sobie radzić z chorobami?
Brzoskwinie stały się bardzo popularnymi drzewami owocowymi, które z powodzeniem można uprawiać na terenie kraju. Brzoskwinia wymaga gleby ciepłej, żyznej, a stanowisko powinno być osłonięte, aby rośl...
Data publikacji: 2022-05-23
Jak wybrać najlepszy stolik kawowy?
Stolik kawowy to niezbędny element w każdym salonie. Powinien być nie tylko funkcjonalny, ale także estetyczny – tak, aby dopełniał całą aranżację tego pomieszczenia oraz by pasował do stylu pokoju dz...
Data publikacji: 2022-05-18

Zgłoś uwagi

Stale pracujemy nad wydajnością i wygodą korzystania ze Sprzedawacza. Jeżeli zauważyłeś błąd lub masz pomysł na nowe funkcjonalności - daj nam znać i przyczyń się do ulepszenia serwisu!

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez SoftNinjas Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, w celu świadczenia usług w ramach serwisu Sprzedawacz.pl - zgodnie z polityką prywatności.
* Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję Regulamin serwisu Sprzedawacz.pl.
Wyślij