Sprawdź dach od komina. Wszystko, co musisz wiedzieć o przeglądzie kominiarskim

Sprawdź dach od komina. Wszystko, co musisz wiedzieć o przeglądzie kominiarskim

Idzie kominiarz po drabinie… Tak zaczyna się dziecięca wyliczanka, którą zna każdy rodzic, ale i każdy dorosły, bo przecież też kiedyś była dzieckiem. Wielu kojarzy je z corocznym zakupem wątpliwej jakości kalendarza i magią dotknięcia guzika, stawianą na równi z przesądem dotyczącym czarnego kota. Regularne wizyty kominiarza u posiadaczy domów to jednak obowiązek, którego niewykonanie może rodzić poważne konsekwencje. Sprawdź, czy wiesz wszystko na temat i zrób kominiarski rachunek sumienia.

Zdrowe podejście do obowiązków

Większość posiadaczy domów jednorodzinnych w Polsce, do ogrzewania używa paliw uważanych powszechnie za nieekologiczne. Za sprawą przepisów unijnych i ogólnoświatowych tendencji zaczyna się to powoli zmieniać, lecz to wciąż promil w stosunku do nieruchomości z kominami, jednoznacznie wskazującymi rodzaj używanego opału. Nim jednak w świadomości Polaków zafunkcjonuje na stałe przekonanie o słuszności zmiany podejścia do alternatywnych form ogrzewania, należy właściwie zadbać o istniejące przewody, których zwieńczeniem jest komin właśnie.

Krajowa Izba Kominiarska na początku 2020 wydała oficjalny komunikat, który podkreśla, z czego wynika i na czym polega obowiązek dbania o instalację dymową, spalinową oraz wentylacyjną. Prezes Krajowej Izby Kominiarzy przypomina jego podstawowe założenia, oparte o przepisy ustawy o prawie budowlanym z 1994 roku: Utrzymywanie instalacji grzewczo-kominowych w dobrym stanie technicznym, spalanie paliw dobrej jakości oraz okresowe czyszczenia kominów jest ekonomiczne i proekologiczne. Ma zasadniczy wpływ na zmniejszenie emisji toksycznych gazów i pyłów do atmosfery, a w efekcie zmniejszenie smogu.

Prawo mówi o konieczności corocznego dokonywania przeglądu, a w budynkach o powierzchni większej niż 2000 m² dwukrotnie w ciągu roku, w terminach: pierwszy do 31 maja i następny do 30 listopada. Kontrolę należy uzupełnić czynnościami cyklicznego czyszczenia i udrożniania przewodów. Sadza, smoła, pajęczyny, a nawet ptasie gniazda. To wszystko należy bezwzględnie usunąć z komina. Wraz z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Państwową Strażą Pożarną kominiarze wskazują na ryzyko zaczadzenia oraz pożaru, jako główne zagrożenie wynikające z odstępstwa od tychże powinności. Niewykonywanie i nieudokumentowanie przeglądów pozbawia właściciela domu prawa do wypłaty ewentualnego odszkodowania w przypadku wystąpienia nieszczęśliwych zdarzeń, takich, jak pożar, czy zaczadzenie.

Komin wyczyszczony, właściciel zabezpieczony

Fachowcy przekonują, że dobrym rozwiązaniem jest montaż czujników tlenku węgla oraz dymu, którą warto skonsultować z wykwalifikowanym specjalistą. Koszt usług kominiarskich zaczyna się od 80 złotych do nawet 180, w zależności od zakresu, którym chcemy objąć czynności sprawdzające. Choć żadne przepisy nie przewidują oficjalnych kar za niewykonanie inspekcji kominiarskich, to warto pamiętać o zasadzie ochrony życia i zdrowia, o której wspominają sami kominiarze. Wydatki te wydają się więc symboliczne w obliczu powagi całej sytuacji.

Zaproś do domu kominiarza i śpij spokojnie. Tak powinna brzmieć jedna z naczelnych zasad bezpieczeństwa dla właścicieli domów i większych nieruchomości.


Autor: Sklep dekarski Dekarze.pl

Data publikacji: 2020-03-16, ostatnia zmiana: 2020-03-16

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Powietrzna pompa ciepła LG 7,00 / 7,00 KW split therma V z montażem
18 230 zł
Wrocław
(woj. dolnośląskie)
Fotowoltaika, instalacje fotowoltaiczne, oszczędność kosztów energii, montaż, serwis
9 999,00 zł
Tomaszów Mazowiecki
(woj. łódzkie)
Pompa ciepła Viessmann Vitocal 100-S AWB-M o mocy 8,4 kW z montażem
18 988 zł
Wrocław
(woj. dolnośląskie)
Pompa ciepła Panasonic Aquarea T-cap 16 kW cicha powietrzna z montażem
30 873 zł
Wrocław
(woj. dolnośląskie)
Pompa ciepła Panasonic Aquarea T-CAP all in one 12 kW z montażem
33 217 zł
Wrocław
(woj. dolnośląskie)
Pompa ciepła Panasonic Aquarea monoblok WH-MXC12G9E8 12 kW z montażem
25 355 zł
Wrocław
(woj. dolnośląskie)
Pompa ciepła Panasonic Aquarea H 9 kW Hight-Performance z montażem
23 805 zł
Wrocław
(woj. dolnośląskie)
Fotowoltaika 6 kW 16 paneli zestaw solarny MONTAŻ instalacja fotowoltaiczna
23 499 zł
Wrocław
(woj. dolnośląskie)
Kocioł co piec kotły na drewno węgiel miał nowe wyprzedaż uks-g Pleszew
3 500,00 zł
Wrocław
(woj. dolnośląskie)
Pellet Alaska - Nowa marka pelletu drzewnego
790,00 zł
Wrocław
(woj. dolnośląskie)
Pompa ciepła Panasonic Aquarea seria HT grzanie 12 kW z montażem
23 170 zł
Wrocław
(woj. dolnośląskie)
sprzedam dwa grzejniki typu Purmo
300,00 zł
Kozienice
(woj. mazowieckie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

5 miejsc, w których sprawdzą się ławy piknikowe
Drewniane ławy piknikowe to bardzo użyteczny i praktyczny mebel, który dobrze się prezentuje zwłaszcza w przestrzeni otwartej. W jakich miejscach najlepiej sprawdzają się nowoczesne stoły piknikowe or...
Data publikacji: 2021-02-17
Jaki biokominek wybrać?
W ostatnich latach zauważyć można rosnącą popularność biokominków. Wynika to z faktu, iż są one nie tylko niezwykle estetycznym elementem dekoracyjnym, ale również pełnią funkcję użytkową. Aby jednak...
Data publikacji: 2021-02-15
Jak zadbać o jakość powietrza w domu?
Dom jest naszym azylem. Powinny więc w nim panować warunki sprzyjające odpoczynkowi i regeneracji sił. Warto myśleć nie tylko o wystroju wnętrz i ich wyposażeniu, ale także o tym, jakim oddychamy powi...
Data publikacji: 2021-02-12
Naczynia Philipiak - dlaczego warto je mieć? Opinie użytkowników
Jaki jest Twój największy problem podczas gotowania? Przypalone garnki? Nierównomierne podgrzewanie składników? A może obawiasz się, że materiał naczynia szkodzi Twojemu zdrowiu? Sprawdź, czym garnki...
Data publikacji: 2021-02-09

Zgłoś uwagi

Stale pracujemy nad wydajnością i wygodą korzystania ze Sprzedawacza. Jeżeli zauważyłeś błąd lub masz pomysł na nowe funkcjonalności - daj nam znać i przyczyń się do ulepszenia serwisu!

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez SoftNinjas Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, w celu świadczenia usług w ramach serwisu Sprzedawacz.pl - zgodnie z polityką prywatności.
* Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję Regulamin serwisu Sprzedawacz.pl.
Wyślij