Ogrzewanie podłogowe – czy to się naprawdę opłaca?

Ogrzewanie podłogowe – czy to się naprawdę opłaca?

Ogrzewanie konwekcyjne zalicza się do szczególnie popularnych, od lat montowanych w wielu domach prywatnych oraz blokach mieszkalnych. Jest skuteczne i przyjazne dla użytkowników. Rozwój technologii grzewczych daje jednak szereg alternatyw, z którymi warto się zapoznać. Może się bowiem okazać, że istnieją zdecydowanie praktyczniejsze rozwiązania do wykorzystania w naszych domach. Wiele osób decyduje się choćby na ogrzewanie podłogowe. Czy to na pewno praktyczna opcja oraz jak wybrać najlepszy typ ogrzewania podłogowego? O tym opowiemy w dzisiejszym artykule.

Ogrzewanie podłogowe – korzyści dla użytkowników

Dlaczego tak wiele osób podejmuje decyzję o całościowej lub częściowej wymianie ogrzewania na instalacje podłogowe? Podstawowym argumentem, który przemawia na jego korzyść tego rozwiązania, jest większy komfort.

Ogrzewnie podłogowe pozwala uzyskać najprzyjaźniejszy dla człowieka rozkład temperatur we wnętrzu. Najcieplej jest przy podłodze, czyli odwrotnie niż w przypadku ogrzewania konwekcyjnego, w którym ciepłe powietrze od razu wędruje do najwyższych partii pomieszczenia. Takie warunki dobrze wpływają na ludzkie samopoczucie i kondycję fizyczną. Szczególnie pożądane są także w łazienkach, w których pozwalają wyjść spod prysznica prosto na ciepłą posadzkę. Z tego względu coraz więcej osób przechodzi na ogrzewanie podłogowe w tej części domu.

Wykorzystanie ogrzewania podłogowego to także sposób na zmniejszenie objawów chorobowych u alergików. Dlaczego? Nie opiera się ono bowiem na konwekcji, czyli wymuszaniu sztucznego obiegu powietrza, który unosi kurz i roztocza, stanowiące jedne z najsilniejszych alergenów.

Kiedy lepiej zrezygnować z zamontowania ogrzewania podłogowego?

Choć ogrzewanie podłogowe daje komfort i zwiększa funkcjonalność domowych wnętrz, to nie zawsze sprawdza się optymalnie.

Istnieje szereg sytuacji, w których montaż tego typu systemu grzewczego po prostu się nie daje dobrych rezultatów. Kiedy zatem lepiej z niego zrezygnować?

Ogrzewanie podłogowe wykazuje dużą bezwładność cieplną – co można uznać zarówno za wadę, jak i zaletę. Oznacza to jednak, że ten typ ogrzewania słabo sprawdza się w pomieszczeniach użytkowanych okazjonalnie. Po włączeniu musimy bowiem długo czekać aż zrobi się ciepło. Ponieważ jednak później dobrze utrzymuje temperaturę, zdecydowanie lepiej wprowadzać takie ogrzewanie do przestrzeni, w których chcemy zapewnić stałe warunki.

Z tych też powodów zastosowanie ogrzewania podłogowego może nie sprawdzić się w pomieszczeniach o słabej termoizolacji. Straty cieplne będą spore, a wydatki na energię znacząco wzrosną, bez widocznej poprawy komfortu cieplnego we wnętrzach. Jeżeli zatem chcemy wprowadzić ogrzewanie podłogowe do domów mieszkalnych lub domków letniskowych, warto wcześniej zadbać o ocieplenie ścian i dachów.

Ogrzewanie podłogowe zalicza się do ogrzewania powierzchniowego. Ciepło oddaje w nim równomiernie cała podłoga. Oznacza to zatem, że jego wydajność w pomieszczeniach z dużą ilością mebli ustawionych na podłodze będzie zdecydowanie niższa przy zachowaniu wysokiego poboru energii. Równie niekorzystne są także dywany, a także zastosowanie wykończenia podłogi, które słabo przewodzi ciepło. W takich wnętrzach trzeba zatem albo zmienić aranżację, albo zrezygnować z instalowania ogrzewania podłogowego, ponieważ się nie sprawdzi, a tylko narazi właściciela budynku na spore koszty.

Typy ogrzewania podłogowego

Ogrzewanie podłogowe występuje w dwóch podstawowych wariantach. Pierwszym z nich jest ogrzewanie wodne, z systemem rurek, rozłożonych pod powierzchnią całej podłogi. Podłącza się je do pompy, która rozprowadza ciepłą wodę. Od niej nagrzewa się podłoga, przekazując później ciepło dalej, do pomieszczenia.

Zdecydowanie prostszym i mniej kosztownym wariantem jest zastosowanie folii lub mat termicznych, które również umieszcza się pod właściwą powierzchnią podłogi. W tego typu ogrzewaniu wystarczy podłączyć matę lub folię do domowej sieci elektrycznej, aby cieszyć się przyjemnym ciepłem w pomieszczeniach.

Ogrzewanie podłogowe – komfort, wygoda i funkcjonalność

Ogrzewanie podłogowe zdobywa kolejnych zwolenników. W wielu nowych budynkach uważa się je nawet za standardowe rozwiązanie w łazienkach oraz w niektórych innych częściach mieszkania lub domu. Bywa bardzo przydatne i korzystne. Trzeba jednak podejść z głową do montażu i sprawdzić, czy w naszych warunkach rzeczywiście taki typ ogrzewania na pewno się sprawdzi.

***

Szukasz skutecznego i energooszczędnego sposobu na ogrzanie domu lub mieszkania? Wejdź na Econovli.pl i poszerz swoją wiedzę na ten temat, dzięki praktycznym wskazówkom od ekspertów z branży grzewczej.

Data publikacji: 2020-08-01, ostatnia zmiana: 2021-04-10

ZOBACZ OGŁOSZENIA

TERMAL Grzejnik łazienkowy Wiktoria 400x600
469,00 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Komex Patrycja 1176x600 Grzejnik łazienkowy
1 191,00 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
TERMAL Grzejnik łazienkowy Classic Plus 500x1500
779,00 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Komex Gina 20 904x632 Grzejnik łazienkowy
820,00 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
TERMAL Grzejnik łazienkowy Classic 400x600
499,00 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Komex Ewelina 20 960x600 Grzejnik łazienkowy - daramowa wysyłka
849,00 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Komex Milena 1710x500 Grzejnik łazienkowy - DARMOWA WYSYŁKA
1 859,00 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
TERMAL Grzejnik łazienkowy Wenus 500x1120
919,00 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Komex Lucy 22 1123x600 Grzejnik łazienkowy
732,00 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
TERMAL Grzejnik łazienkowy Slim 600x1000
519,00 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
TERMAL Grzejnik łazienkowy Ovalis 400x600x1000
639,00 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Grzejnik łazienkowy Luxrad Mars 774x500 biały
717,00 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Jak wybrać najlepszą mieszankę traw do założenia trawnika?
Wybór odpowiedniej mieszanki traw nie jest taki prosty, różnią się one między sobą zarówno składem, jak i przeznaczeniem. Wybierając nasiona trawy na przydomowy trawnik, warto wziąć pod uwagę ich właś...
Data publikacji: 2022-05-24
Pomidory w domowym ogródku
Domowy ogródek to nie tylko rośliny ozdobne. Często pojawiają się w nich warzywa. Zwłaszcza w ostatnich latach, gdy coraz bardziej zdajemy sobie sprawę z tego jak ważne jest zdrowe odżywianie. Jednym...
Data publikacji: 2022-05-24
Brzoskwinie w amatorskiej uprawie - jak sobie radzić z chorobami?
Brzoskwinie stały się bardzo popularnymi drzewami owocowymi, które z powodzeniem można uprawiać na terenie kraju. Brzoskwinia wymaga gleby ciepłej, żyznej, a stanowisko powinno być osłonięte, aby rośl...
Data publikacji: 2022-05-23
Jak wybrać najlepszy stolik kawowy?
Stolik kawowy to niezbędny element w każdym salonie. Powinien być nie tylko funkcjonalny, ale także estetyczny – tak, aby dopełniał całą aranżację tego pomieszczenia oraz by pasował do stylu pokoju dz...
Data publikacji: 2022-05-18

Zgłoś uwagi

Stale pracujemy nad wydajnością i wygodą korzystania ze Sprzedawacza. Jeżeli zauważyłeś błąd lub masz pomysł na nowe funkcjonalności - daj nam znać i przyczyń się do ulepszenia serwisu!

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez SoftNinjas Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, w celu świadczenia usług w ramach serwisu Sprzedawacz.pl - zgodnie z polityką prywatności.
* Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję Regulamin serwisu Sprzedawacz.pl.
Wyślij