Ogrzewanie podłogowe – czy to się naprawdę opłaca?

Ogrzewanie podłogowe – czy to się naprawdę opłaca?

Ogrzewanie konwekcyjne zalicza się do szczególnie popularnych, od lat montowanych w wielu domach prywatnych oraz blokach mieszkalnych. Jest skuteczne i przyjazne dla użytkowników. Rozwój technologii grzewczych daje jednak szereg alternatyw, z którymi warto się zapoznać. Może się bowiem okazać, że istnieją zdecydowanie praktyczniejsze rozwiązania do wykorzystania w naszych domach. Wiele osób decyduje się choćby na ogrzewanie podłogowe. Czy to na pewno praktyczna opcja oraz jak wybrać najlepszy typ ogrzewania podłogowego? O tym opowiemy w dzisiejszym artykule.

Ogrzewanie podłogowe – korzyści dla użytkowników

Dlaczego tak wiele osób podejmuje decyzję o całościowej lub częściowej wymianie ogrzewania na instalacje podłogowe? Podstawowym argumentem, który przemawia na jego korzyść tego rozwiązania, jest większy komfort.

Ogrzewnie podłogowe pozwala uzyskać najprzyjaźniejszy dla człowieka rozkład temperatur we wnętrzu. Najcieplej jest przy podłodze, czyli odwrotnie niż w przypadku ogrzewania konwekcyjnego, w którym ciepłe powietrze od razu wędruje do najwyższych partii pomieszczenia. Takie warunki dobrze wpływają na ludzkie samopoczucie i kondycję fizyczną. Szczególnie pożądane są także w łazienkach, w których pozwalają wyjść spod prysznica prosto na ciepłą posadzkę. Z tego względu coraz więcej osób przechodzi na ogrzewanie podłogowe w tej części domu.

Wykorzystanie ogrzewania podłogowego to także sposób na zmniejszenie objawów chorobowych u alergików. Dlaczego? Nie opiera się ono bowiem na konwekcji, czyli wymuszaniu sztucznego obiegu powietrza, który unosi kurz i roztocza, stanowiące jedne z najsilniejszych alergenów.

Kiedy lepiej zrezygnować z zamontowania ogrzewania podłogowego?

Choć ogrzewanie podłogowe daje komfort i zwiększa funkcjonalność domowych wnętrz, to nie zawsze sprawdza się optymalnie.

Istnieje szereg sytuacji, w których montaż tego typu systemu grzewczego po prostu się nie daje dobrych rezultatów. Kiedy zatem lepiej z niego zrezygnować?

Ogrzewanie podłogowe wykazuje dużą bezwładność cieplną – co można uznać zarówno za wadę, jak i zaletę. Oznacza to jednak, że ten typ ogrzewania słabo sprawdza się w pomieszczeniach użytkowanych okazjonalnie. Po włączeniu musimy bowiem długo czekać aż zrobi się ciepło. Ponieważ jednak później dobrze utrzymuje temperaturę, zdecydowanie lepiej wprowadzać takie ogrzewanie do przestrzeni, w których chcemy zapewnić stałe warunki.

Z tych też powodów zastosowanie ogrzewania podłogowego może nie sprawdzić się w pomieszczeniach o słabej termoizolacji. Straty cieplne będą spore, a wydatki na energię znacząco wzrosną, bez widocznej poprawy komfortu cieplnego we wnętrzach. Jeżeli zatem chcemy wprowadzić ogrzewanie podłogowe do domów mieszkalnych lub domków letniskowych, warto wcześniej zadbać o ocieplenie ścian i dachów.

Ogrzewanie podłogowe zalicza się do ogrzewania powierzchniowego. Ciepło oddaje w nim równomiernie cała podłoga. Oznacza to zatem, że jego wydajność w pomieszczeniach z dużą ilością mebli ustawionych na podłodze będzie zdecydowanie niższa przy zachowaniu wysokiego poboru energii. Równie niekorzystne są także dywany, a także zastosowanie wykończenia podłogi, które słabo przewodzi ciepło. W takich wnętrzach trzeba zatem albo zmienić aranżację, albo zrezygnować z instalowania ogrzewania podłogowego, ponieważ się nie sprawdzi, a tylko narazi właściciela budynku na spore koszty.

Typy ogrzewania podłogowego

Ogrzewanie podłogowe występuje w dwóch podstawowych wariantach. Pierwszym z nich jest ogrzewanie wodne, z systemem rurek, rozłożonych pod powierzchnią całej podłogi. Podłącza się je do pompy, która rozprowadza ciepłą wodę. Od niej nagrzewa się podłoga, przekazując później ciepło dalej, do pomieszczenia.

Zdecydowanie prostszym i mniej kosztownym wariantem jest zastosowanie folii lub mat termicznych, które również umieszcza się pod właściwą powierzchnią podłogi. W tego typu ogrzewaniu wystarczy podłączyć matę lub folię do domowej sieci elektrycznej, aby cieszyć się przyjemnym ciepłem w pomieszczeniach.

Ogrzewanie podłogowe – komfort, wygoda i funkcjonalność

Ogrzewanie podłogowe zdobywa kolejnych zwolenników. W wielu nowych budynkach uważa się je nawet za standardowe rozwiązanie w łazienkach oraz w niektórych innych częściach mieszkania lub domu. Bywa bardzo przydatne i korzystne. Trzeba jednak podejść z głową do montażu i sprawdzić, czy w naszych warunkach rzeczywiście taki typ ogrzewania na pewno się sprawdzi.

***

Szukasz skutecznego i energooszczędnego sposobu na ogrzanie domu lub mieszkania? Wejdź na Econovli.pl i poszerz swoją wiedzę na ten temat, dzięki praktycznym wskazówkom od ekspertów z branży grzewczej.

Data publikacji: 2020-08-01, ostatnia zmiana: 2020-08-03

ZOBACZ OGŁOSZENIA

piec gazowy buderus U004 dwufunkcyjny bardzo mało używany
300,00 zł
Ciechanów
(woj. mazowieckie)
Powietrzna pompa ciepła LG 7,00 / 7,00 KW split therma V z montażem
18 230 zł
Wrocław
(woj. dolnośląskie)
Pompa ciepła Viessmann Vitocal 100-S AWB-M o mocy 8,4 kW z montażem
18 988 zł
Wrocław
(woj. dolnośląskie)
Pelet PelletON Certyfikowany A1 EN plus - 6 mm Filipiak Pellet
860,00 zł
Zduńska Wola
(woj. łódzkie)
Nagrzewnica niemiecka Reddy Heater
300,00 zł
Pruszków
(woj. mazowieckie)
Podpałka rozpałka bio hotfire 2 kg
54,00 zł
Oława
(woj. dolnośląskie)
Pompa ciepła Panasonic Aquarea H Hight-Performance 12 kW z montażem
25 381 zł
Wrocław
(woj. dolnośląskie)
Podpałka rozpałka bio hotfire 5 kg
99,90 zł
Świnoujście
(woj. zachodniopomorskie)
Pompa ciepła Panasonic Aquarea T-cap 16 kW cicha powietrzna z montażem
30 873 zł
Wrocław
(woj. dolnośląskie)
Pompa ciepła Panasonic Aquarea T-CAP all in one 12 kW z montażem
33 217 zł
Wrocław
(woj. dolnośląskie)
Komin do pieców gazowych - System Gaz Turbo TANIO
1 593,00 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Fotowoltaika 6 kW 18 paneli Jinko zestaw solarny MONTAŻ instalacja fotowoltaiczna
23 999 zł
Wrocław
(woj. dolnośląskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

5 miejsc, w których sprawdzą się ławy piknikowe
Drewniane ławy piknikowe to bardzo użyteczny i praktyczny mebel, który dobrze się prezentuje zwłaszcza w przestrzeni otwartej. W jakich miejscach najlepiej sprawdzają się nowoczesne stoły piknikowe or...
Data publikacji: 2021-02-17
Jaki biokominek wybrać?
W ostatnich latach zauważyć można rosnącą popularność biokominków. Wynika to z faktu, iż są one nie tylko niezwykle estetycznym elementem dekoracyjnym, ale również pełnią funkcję użytkową. Aby jednak...
Data publikacji: 2021-02-15
Jak zadbać o jakość powietrza w domu?
Dom jest naszym azylem. Powinny więc w nim panować warunki sprzyjające odpoczynkowi i regeneracji sił. Warto myśleć nie tylko o wystroju wnętrz i ich wyposażeniu, ale także o tym, jakim oddychamy powi...
Data publikacji: 2021-02-12
Naczynia Philipiak - dlaczego warto je mieć? Opinie użytkowników
Jaki jest Twój największy problem podczas gotowania? Przypalone garnki? Nierównomierne podgrzewanie składników? A może obawiasz się, że materiał naczynia szkodzi Twojemu zdrowiu? Sprawdź, czym garnki...
Data publikacji: 2021-02-09

Zgłoś uwagi

Stale pracujemy nad wydajnością i wygodą korzystania ze Sprzedawacza. Jeżeli zauważyłeś błąd lub masz pomysł na nowe funkcjonalności - daj nam znać i przyczyń się do ulepszenia serwisu!

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez SoftNinjas Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, w celu świadczenia usług w ramach serwisu Sprzedawacz.pl - zgodnie z polityką prywatności.
* Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję Regulamin serwisu Sprzedawacz.pl.
Wyślij