Ogrzewanie podłogowe – czy to się naprawdę opłaca?

Ogrzewanie podłogowe – czy to się naprawdę opłaca?

Ogrzewanie konwekcyjne zalicza się do szczególnie popularnych, od lat montowanych w wielu domach prywatnych oraz blokach mieszkalnych. Jest skuteczne i przyjazne dla użytkowników. Rozwój technologii grzewczych daje jednak szereg alternatyw, z którymi warto się zapoznać. Może się bowiem okazać, że istnieją zdecydowanie praktyczniejsze rozwiązania do wykorzystania w naszych domach. Wiele osób decyduje się choćby na ogrzewanie podłogowe. Czy to na pewno praktyczna opcja oraz jak wybrać najlepszy typ ogrzewania podłogowego? O tym opowiemy w dzisiejszym artykule.

Ogrzewanie podłogowe – korzyści dla użytkowników

Dlaczego tak wiele osób podejmuje decyzję o całościowej lub częściowej wymianie ogrzewania na instalacje podłogowe? Podstawowym argumentem, który przemawia na jego korzyść tego rozwiązania, jest większy komfort.

Ogrzewnie podłogowe pozwala uzyskać najprzyjaźniejszy dla człowieka rozkład temperatur we wnętrzu. Najcieplej jest przy podłodze, czyli odwrotnie niż w przypadku ogrzewania konwekcyjnego, w którym ciepłe powietrze od razu wędruje do najwyższych partii pomieszczenia. Takie warunki dobrze wpływają na ludzkie samopoczucie i kondycję fizyczną. Szczególnie pożądane są także w łazienkach, w których pozwalają wyjść spod prysznica prosto na ciepłą posadzkę. Z tego względu coraz więcej osób przechodzi na ogrzewanie podłogowe w tej części domu.

Wykorzystanie ogrzewania podłogowego to także sposób na zmniejszenie objawów chorobowych u alergików. Dlaczego? Nie opiera się ono bowiem na konwekcji, czyli wymuszaniu sztucznego obiegu powietrza, który unosi kurz i roztocza, stanowiące jedne z najsilniejszych alergenów.

Kiedy lepiej zrezygnować z zamontowania ogrzewania podłogowego?

Choć ogrzewanie podłogowe daje komfort i zwiększa funkcjonalność domowych wnętrz, to nie zawsze sprawdza się optymalnie.

Istnieje szereg sytuacji, w których montaż tego typu systemu grzewczego po prostu się nie daje dobrych rezultatów. Kiedy zatem lepiej z niego zrezygnować?

Ogrzewanie podłogowe wykazuje dużą bezwładność cieplną – co można uznać zarówno za wadę, jak i zaletę. Oznacza to jednak, że ten typ ogrzewania słabo sprawdza się w pomieszczeniach użytkowanych okazjonalnie. Po włączeniu musimy bowiem długo czekać aż zrobi się ciepło. Ponieważ jednak później dobrze utrzymuje temperaturę, zdecydowanie lepiej wprowadzać takie ogrzewanie do przestrzeni, w których chcemy zapewnić stałe warunki.

Z tych też powodów zastosowanie ogrzewania podłogowego może nie sprawdzić się w pomieszczeniach o słabej termoizolacji. Straty cieplne będą spore, a wydatki na energię znacząco wzrosną, bez widocznej poprawy komfortu cieplnego we wnętrzach. Jeżeli zatem chcemy wprowadzić ogrzewanie podłogowe do domów mieszkalnych lub domków letniskowych, warto wcześniej zadbać o ocieplenie ścian i dachów.

Ogrzewanie podłogowe zalicza się do ogrzewania powierzchniowego. Ciepło oddaje w nim równomiernie cała podłoga. Oznacza to zatem, że jego wydajność w pomieszczeniach z dużą ilością mebli ustawionych na podłodze będzie zdecydowanie niższa przy zachowaniu wysokiego poboru energii. Równie niekorzystne są także dywany, a także zastosowanie wykończenia podłogi, które słabo przewodzi ciepło. W takich wnętrzach trzeba zatem albo zmienić aranżację, albo zrezygnować z instalowania ogrzewania podłogowego, ponieważ się nie sprawdzi, a tylko narazi właściciela budynku na spore koszty.

Typy ogrzewania podłogowego

Ogrzewanie podłogowe występuje w dwóch podstawowych wariantach. Pierwszym z nich jest ogrzewanie wodne, z systemem rurek, rozłożonych pod powierzchnią całej podłogi. Podłącza się je do pompy, która rozprowadza ciepłą wodę. Od niej nagrzewa się podłoga, przekazując później ciepło dalej, do pomieszczenia.

Zdecydowanie prostszym i mniej kosztownym wariantem jest zastosowanie folii lub mat termicznych, które również umieszcza się pod właściwą powierzchnią podłogi. W tego typu ogrzewaniu wystarczy podłączyć matę lub folię do domowej sieci elektrycznej, aby cieszyć się przyjemnym ciepłem w pomieszczeniach.

Ogrzewanie podłogowe – komfort, wygoda i funkcjonalność

Ogrzewanie podłogowe zdobywa kolejnych zwolenników. W wielu nowych budynkach uważa się je nawet za standardowe rozwiązanie w łazienkach oraz w niektórych innych częściach mieszkania lub domu. Bywa bardzo przydatne i korzystne. Trzeba jednak podejść z głową do montażu i sprawdzić, czy w naszych warunkach rzeczywiście taki typ ogrzewania na pewno się sprawdzi.

***

Szukasz skutecznego i energooszczędnego sposobu na ogrzanie domu lub mieszkania? Wejdź na Econovli.pl i poszerz swoją wiedzę na ten temat, dzięki praktycznym wskazówkom od ekspertów z branży grzewczej.

Data publikacji: 2020-08-01, ostatnia zmiana: 2020-08-03

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Grzejnik łazienkowy Wetherby - elektryczny, wykończenie zaokrąglone, 600x800, Chromowany
712,47 zł
Suwałki
(woj. podlaskie)
Wieszak grzejnikowy na ręcznik - chromowany, haczyk kwadrat
154,09 zł
Malbork
(woj. pomorskie)
Grzejnik elektryczny Siena 600x720, Biały (elektryczny suchy, suszarka łazienkowa)
379,80 zł
Pruszcz Gdański
(woj. pomorskie)
Ekogroszek zastąp Ekopelletem Hit Cenowy !!! Big Bag.
420,00 zł
Łęczyca
(woj. łódzkie)
Grzejnik pokojowy Retro - 3 kolumnowy, 500x1200, Biały/RAL - Biały
1 982,20 zł
Świecie
(woj. kujawsko-pomorskie)
Grzejnik łazienkowy York - wykończenie proste, 500x1000, Chromowany
498,59 zł
Kwidzyn
(woj. pomorskie)
Grzejnik pokojowy Retro - 4 kolumnowy, 600x600, Biały/RAL - Biały
1 422,30 zł
Wieluń
(woj. łódzkie)
Grzejnik dekoracyjny Boston - rurka okrągła, 400x1000, Polerowana stal nierdzewna
888,73 zł
Szczecin
(woj. zachodniopomorskie)
Grzejnik łazienkowy VAS - rurka płaska, 500x1200, Antracyt
780,00 zł
Nowy Sącz
(woj. małopolskie)
Grzejnik łazienkowy VAS - rurka płaska, 600x1200, Czarny
890,00 zł
Pińczów
(woj. świętokrzyskie)
Grzejnik elektryczny Ravenna 610x500 (elektryczny suchy, suszarka łazienkowa)
448,65 zł
Katowice
(woj. śląskie)
Grzejnik pokojowy Retro - 3 kolumnowy, 400x1000, Biały/RAL - Biały
1 557,60 zł
Rogoźnik
(woj. śląskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Jaki piec gazowy do domu 130 m2 wybrać?
Piec gazowy może być wykorzystywany zarówno do podgrzewania bieżącej wody użytkowej pochodzącej z sieci wodociągowej, jak i do ogrzania wnętrza domostwa. Dzisiejsze nowoczesne urządzenia gazowe nie pr...
Data publikacji: 2020-08-11
Czego mogę spodziewać się po profesjonalnym traktorku ogrodowym?
Zastanawiasz się nad zakupem traktora ogrodowego? Szukasz najlepszej dla Ciebie opcji? Oto kilka wskazówek, które wskażą Ci co wziąć pod uwagę by wybrać właściwy do Twoich preferencji ciągnik.
Data publikacji: 2020-08-03
Ogrodowe strefy i ich najważniejsze funkcje
Ogród stanowi ulubione miejsce do wypoczynku dla wielu Polaków. Czy zastanawialiście się jednak kiedykolwiek nad tym, jak powinien być zorganizowany, żeby sprawiał przyjemność, był funkcjonalny i pięk...
Data publikacji: 2020-08-02
Drewniane lampy - moda na styl eko we wnętrzach
Nowoczesne rozwiązania oświetleniowe przyjmują mocno zróżnicowane formy. Co ciekawe obecnie prym wiodą przede wszystkim lampy klasyczne, stawiające na naturalne surowce. Szczególnie lubiane przez arch...
Data publikacji: 2020-07-31