Co to są promienniki ciepła? Ogrzewanie domów, tarasów, saun i hal przemysłowych

Co to są promienniki ciepła?

Sprawdź najlepszy sposób ogrzewania nieocieplonych hal przemysłowych, punktowego ogrzewania domu lub biura, a nawet tarasów. Zobacz, jak działają suche sauny na bazie promienników ciepła, które jeszcze lepiej wpływają na Twoje zdrowie.

Jak działa promiennik ciepła?

Promienniki ciepła są stosunkowo nowym produktem, jednak technologia jest znana już od wielu lat. Jej początki pochodzą z wojska. Promienie podczerwone są tam wykorzystywane do systemów namierzania. Następnie zaczęto wykorzystywać tę technologię do cywilnych produktów. Promienników podczerwieni używa się na przykład w medycynie, a stosuje się je do miejscowego podgrzewania ciała. Przyśpiesza to regenerację tkanek, poprzez przyśpieszenie krążenia. Dodatkowo jest to idealny produkt dla starszych ludzi, u których krążenie jest na tyle słabe, że krew nie dociera do wszystkich kończyn w odpowiednim stopniu. Promienie podczerwone wykorzystuje się również do ogrzewania domowego i przemysłowego. Zaletą tego systemu jest to, że nie podgrzewa on powietrza, a jedynie obiekty w swoim zasięgu, przez co jest najekonomiczniejszym źródłem ciepła w miejscach otwartych, wentylowanych lub nieocieplonych.

Promienniki podczerwieni wykorzystują barwę widmową, czyli podczerwień. Największym i najbardziej znanym systemem grzewczym na świecie jest słońce, które ogrzewa nas właśnie za pomocą promieni IR.

Zaletą ogrzewania promieniami podczerwieni jest to, że nie ogrzewają one powietrza, a jedynie przedmioty w swoim zasięgu. Dlatego promienniki ciepła nazywa się jedynym sensownym systemem ogrzewania zewnętrznego.

Jak działa promiennik ciepła?

Promiennik podczerwieni na taras. Jedyne prawdziwe ogrzewanie zewnętrzne

Ogrzewanie tarasu brzmi jak kiepski żart, jednak dzięki promiennikom podczerwieni jest to już w zasadzie na porządku dziennym. Promienie IR nie podgrzewają powietrza, tak jak inne, konwencjonalne źródła ciepła. Ich zadaniem jest ogrzać to, co znajduje się w ich zasięgu.

Kolejną przewagą promienników ciepła nad tradycyjnym ogrzewaniem za pomocą kotłów gazowych, węglowych czy pompy ciepła, jest to, że ogrzewane tradycyjnie powietrze szybko unosi się do góry. W dobrze zaizolowanych domach część ciepła utrzymuje się w pomieszczeniach, część uchodzi na piętro, żeby szybko uciec z domu poprzez różne niezaizolowane miejsca, bądź ogrzewając w nieskończoność poddasze.

W przypadku promienników nie ma tego problemu. Ogrzewają one tylko przedmioty i ludzi bezpośrednio w swoim zasięgu, a nie całe powietrze.

Promienniki podczerwone, dzięki tej umiejętności, umożliwiają ogrzewanie tarasu nawet podczas zimnych jesiennych wieczorów lub wczesnych wiosennych poranków. Dzięki promiennikom możesz, nawet w chłodny dzień, bez problemu w komfortowych warunkach zrobić grilla, wypić kawę z rodziną i przyjaciółmi lub oglądać zachód słońca.

Ogrzewanie hal przemysłowych promiennikami ciepła

Ogromnym problemem podczas ogrzewania hal przemysłowych jest to, że są to ogromne przestrzenie, budynki najczęściej nie są ocieplone, a dodatkowo może pracować tam tylko kilka osób, zaś reszta przestrzeni może służyć jako magazyn lub linia produkcyjna. W takim wypadku tradycyjne ogrzewanie nie ma żadnego sensu. Po pierwsze ogrzanie całego tak dużego obiektu kosztowałoby fortunę, a po drugie przez nieocieplone ściany całe ciepło bardzo szybko by uciekało.

Dużo lepszym rozwiązaniem jest ogrzanie punktowe tylko stanowisk pracy. Przy tradycyjnym ogrzewaniu nie ma takiej możliwości. Tutaj z pomocą przychodzą nam promienniki ciepła wykorzystujące promieniowanie IR. Będą one ogrzewały tylko stanowiska pracy, bez strat ciepła przez nieocieplone ściany czy często panujące w takich miejscach przeciągi.

Czy ogrzewanie podczerwone może zaszkodzić? Zdrowotne zalety ogrzewania podczerwonego

Czy ogrzewanie podczerwone może zaszkodzić? Zdrowotne zalety ogrzewania podczerwonego

Promienniki podczerwieni brzmią bardzo kontrowersyjnie. Od razu włącza nam się myśl, że to promieniowanie, więc na pewno jest szkodliwe. Otóż nie jest tak. Każdy z nas cały czas jest poddany różnym promieniowaniom. Wszystko zależy tylko od tego, jak bardzo jest ono intensywne. W przypadku promienników ciepła nie ma obawy, że mogą one szkodzić zdrowiu, a nawet wręcz przeciwnie. Promienniki podczerwienie wykorzystuje się w medycynie. Ich głównym zadaniem jest wzmożenie krążenia krwi. Przyśpieszone krążenie wpływa bardzo pozytywnie na regeneracje mięśni i stawów po kontuzji. Jeśli miałeś kiedyś do czynienia z rehabilitacją po skręconej kostce, prawdopodobnie byłeś na naświetlaniu lampami podczerwieni.

Promiennik ciepła – cena

Cena promienników ciepła to szeroki temat. Przede wszystkim trzeba zaznaczyć, że w sprzedaży są produkty markowe, takie jak gama promienników ciepła TERM 2000. Są to produkty droższe, czasem nawet dwukrotnie od chińskich podróbek. Jednak czy chińskie imitacje są tak naprawdę tańsze?

Idealnym przykładem są sauny bazujące na promiennikach podczerwieni z Chin. Można je kupić naprawdę tanio, jednak są one bardzo niskiej jakości. Kwarcowy promiennik ciepła może popsuć się tam nawet po kilku zastosowaniach – i tak zwykle bywa.

Promienniki ciepła pochodzące z markowych sklepów potrafią działać nawet 10 lat, co ostatecznie można przeliczyć na to, że są one 5 razy tańsze od chińskich podróbek.Artykuł powstał przy współpracy z firmą http://irsystem.pl/

Data publikacji: 2020-06-10, ostatnia zmiana: 2021-04-10

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Acar Listwa zasilająca S8 3M szara 8 gniazd
64,82 zł
Iława
(woj. warmińsko-mazurskie)
Gniazdo antenowe Schneider Sedna SDN3502121 TV/SAT/SAT końcowe 1dB białe - wysyłka w 24h
68,80 zł
Lublin
(woj. lubelskie)
Gniazdo ekwipotencjalne Ospel As GPE-2G/m/27 podwójne ecru
77,90 zł
Głogów
(woj. dolnośląskie)
Łącznik schodowy Karlik Mini 29MWP-3 złoty
14,81 zł
Myślachowice
(woj. małopolskie)
Klawisz pojedynczy Kontakt-Simon Basic BMKWK1/43 z piktogramem klucza srebrny mat
8,30 zł
Katowice
(woj. śląskie)
Przycisk dzwonek Ospel Aria ŁP-6U/M/33 czarny metalik - wysyłka w 24h
15,19 zł
Rogoźnik
(woj. śląskie)
Ramka potrójna Ospel Sonata R-3RGC/61/25 śliwka szkło
91,40 zł
Oława
(woj. dolnośląskie)
Gniazdo komputerowe Karlik Mini 29MGK-6 podwójne 2xRJ45 kategoria 6 ekranowane złote
74,28 zł
Żory
(woj. śląskie)
Okno PCV szpro Roleta Moskitiera
1 350,00 zł
Wodzisław Śląski
(woj. śląskie)
Zestaw uszczelniający Ospel Sonata ZU-1R biały - wysyłka w 24h
5,06 zł
Szczecin
(woj. zachodniopomorskie)
Łącznik świecznikowy Karlik Mini 28MWPUS-2 w stylu amerykańskim grafitowy mat
18,34 zł
Sieradz
(woj. łódzkie)
Gniazdo antenowe Ospel As GPA-GK/m/18 RTV końcowe 2,5-3dB srebrne
32,44 zł
Kwidzyn
(woj. pomorskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Ciekawe gadżety kuchenne - sprawdź, jakie wybrać!
Kuchnia jest miejscem, w którym każdego dnia domownicy spędzają dużą ilość czasu. Nie ulega wątpliwości, że powinna charakteryzować się funkcjonalnością oraz ładnym wyglądem. Dodatkowo, bardzo ważne j...
Data publikacji: 2021-06-01
Jaki hamak ogrodowy wybrać? Ranking wiosna 2021 i opinie
Hamaki nie zaliczają się do standardowego wyposażenia ogrodu, jednak coraz więcej osób decyduje się na ich montaż. Swoją popularność zawdzięczają temu, że zajmują niewiele miejsca, efektownie się prez...
Data publikacji: 2021-04-13
Idzie lato - który klimatyzator ochłodzi najlepiej?
Letnie upały potrafią być ciężkie do zniesienia. Zwłaszcza, gdy mieszkamy w miejscach o dużych zyskach ciepła, np. szybko nagrzewające się poddasza czy mieszkania z ekspozycją na zachód czy południe....
Data publikacji: 2021-03-31
Zastosowanie piły ukośnicy
Ukośnica, kapówka, ukosówka – to popularne określenia pilarki przeznaczonej do profesjonalnej obróbki drewna, która umożliwia wykonywania znacznie bardziej precyzyjnych i skomplikowanych prac niż zwyk...
Data publikacji: 2021-03-29

Zgłoś uwagi

Stale pracujemy nad wydajnością i wygodą korzystania ze Sprzedawacza. Jeżeli zauważyłeś błąd lub masz pomysł na nowe funkcjonalności - daj nam znać i przyczyń się do ulepszenia serwisu!

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez SoftNinjas Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, w celu świadczenia usług w ramach serwisu Sprzedawacz.pl - zgodnie z polityką prywatności.
* Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję Regulamin serwisu Sprzedawacz.pl.
Wyślij