Co to są promienniki ciepła? Ogrzewanie domów, tarasów, saun i hal przemysłowych

Co to są promienniki ciepła?

Sprawdź najlepszy sposób ogrzewania nieocieplonych hal przemysłowych, punktowego ogrzewania domu lub biura, a nawet tarasów. Zobacz, jak działają suche sauny na bazie promienników ciepła, które jeszcze lepiej wpływają na Twoje zdrowie.

Jak działa promiennik ciepła?

Promienniki ciepła są stosunkowo nowym produktem, jednak technologia jest znana już od wielu lat. Jej początki pochodzą z wojska. Promienie podczerwone są tam wykorzystywane do systemów namierzania. Następnie zaczęto wykorzystywać tę technologię do cywilnych produktów. Promienników podczerwieni używa się na przykład w medycynie, a stosuje się je do miejscowego podgrzewania ciała. Przyśpiesza to regenerację tkanek, poprzez przyśpieszenie krążenia. Dodatkowo jest to idealny produkt dla starszych ludzi, u których krążenie jest na tyle słabe, że krew nie dociera do wszystkich kończyn w odpowiednim stopniu. Promienie podczerwone wykorzystuje się również do ogrzewania domowego i przemysłowego. Zaletą tego systemu jest to, że nie podgrzewa on powietrza, a jedynie obiekty w swoim zasięgu, przez co jest najekonomiczniejszym źródłem ciepła w miejscach otwartych, wentylowanych lub nieocieplonych.

Promienniki podczerwieni wykorzystują barwę widmową, czyli podczerwień. Największym i najbardziej znanym systemem grzewczym na świecie jest słońce, które ogrzewa nas właśnie za pomocą promieni IR.

Zaletą ogrzewania promieniami podczerwieni jest to, że nie ogrzewają one powietrza, a jedynie przedmioty w swoim zasięgu. Dlatego promienniki ciepła nazywa się jedynym sensownym systemem ogrzewania zewnętrznego.

Jak działa promiennik ciepła?

Promiennik podczerwieni na taras. Jedyne prawdziwe ogrzewanie zewnętrzne

Ogrzewanie tarasu brzmi jak kiepski żart, jednak dzięki promiennikom podczerwieni jest to już w zasadzie na porządku dziennym. Promienie IR nie podgrzewają powietrza, tak jak inne, konwencjonalne źródła ciepła. Ich zadaniem jest ogrzać to, co znajduje się w ich zasięgu.

Kolejną przewagą promienników ciepła nad tradycyjnym ogrzewaniem za pomocą kotłów gazowych, węglowych czy pompy ciepła, jest to, że ogrzewane tradycyjnie powietrze szybko unosi się do góry. W dobrze zaizolowanych domach część ciepła utrzymuje się w pomieszczeniach, część uchodzi na piętro, żeby szybko uciec z domu poprzez różne niezaizolowane miejsca, bądź ogrzewając w nieskończoność poddasze.

W przypadku promienników nie ma tego problemu. Ogrzewają one tylko przedmioty i ludzi bezpośrednio w swoim zasięgu, a nie całe powietrze.

Promienniki podczerwone, dzięki tej umiejętności, umożliwiają ogrzewanie tarasu nawet podczas zimnych jesiennych wieczorów lub wczesnych wiosennych poranków. Dzięki promiennikom możesz, nawet w chłodny dzień, bez problemu w komfortowych warunkach zrobić grilla, wypić kawę z rodziną i przyjaciółmi lub oglądać zachód słońca.

Ogrzewanie hal przemysłowych promiennikami ciepła

Ogromnym problemem podczas ogrzewania hal przemysłowych jest to, że są to ogromne przestrzenie, budynki najczęściej nie są ocieplone, a dodatkowo może pracować tam tylko kilka osób, zaś reszta przestrzeni może służyć jako magazyn lub linia produkcyjna. W takim wypadku tradycyjne ogrzewanie nie ma żadnego sensu. Po pierwsze ogrzanie całego tak dużego obiektu kosztowałoby fortunę, a po drugie przez nieocieplone ściany całe ciepło bardzo szybko by uciekało.

Dużo lepszym rozwiązaniem jest ogrzanie punktowe tylko stanowisk pracy. Przy tradycyjnym ogrzewaniu nie ma takiej możliwości. Tutaj z pomocą przychodzą nam promienniki ciepła wykorzystujące promieniowanie IR. Będą one ogrzewały tylko stanowiska pracy, bez strat ciepła przez nieocieplone ściany czy często panujące w takich miejscach przeciągi.

Czy ogrzewanie podczerwone może zaszkodzić? Zdrowotne zalety ogrzewania podczerwonego

Czy ogrzewanie podczerwone może zaszkodzić? Zdrowotne zalety ogrzewania podczerwonego

Promienniki podczerwieni brzmią bardzo kontrowersyjnie. Od razu włącza nam się myśl, że to promieniowanie, więc na pewno jest szkodliwe. Otóż nie jest tak. Każdy z nas cały czas jest poddany różnym promieniowaniom. Wszystko zależy tylko od tego, jak bardzo jest ono intensywne. W przypadku promienników ciepła nie ma obawy, że mogą one szkodzić zdrowiu, a nawet wręcz przeciwnie. Promienniki podczerwienie wykorzystuje się w medycynie. Ich głównym zadaniem jest wzmożenie krążenia krwi. Przyśpieszone krążenie wpływa bardzo pozytywnie na regeneracje mięśni i stawów po kontuzji. Jeśli miałeś kiedyś do czynienia z rehabilitacją po skręconej kostce, prawdopodobnie byłeś na naświetlaniu lampami podczerwieni.

Promiennik ciepła – cena

Cena promienników ciepła to szeroki temat. Przede wszystkim trzeba zaznaczyć, że w sprzedaży są produkty markowe, takie jak gama promienników ciepła TERM 2000. Są to produkty droższe, czasem nawet dwukrotnie od chińskich podróbek. Jednak czy chińskie imitacje są tak naprawdę tańsze?

Idealnym przykładem są sauny bazujące na promiennikach podczerwieni z Chin. Można je kupić naprawdę tanio, jednak są one bardzo niskiej jakości. Kwarcowy promiennik ciepła może popsuć się tam nawet po kilku zastosowaniach – i tak zwykle bywa.

Promienniki ciepła pochodzące z markowych sklepów potrafią działać nawet 10 lat, co ostatecznie można przeliczyć na to, że są one 5 razy tańsze od chińskich podróbek.Artykuł powstał przy współpracy z firmą http://irsystem.pl/

Data publikacji: 2020-06-10, ostatnia zmiana: 2020-06-10

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Grzejnik łazienkowy Wetherby - elektryczny, wykończenie proste, 600x1200, Biały/RAL - paleta RAL
1 248,50 zł
Zaścianki
(woj. podlaskie)
Sprzedam 3 piece na olej opałowy z osprzętem i sterowaniem
18 500 zł
Świętochłowice
(woj. śląskie)
Grzejnik łazienkowy Wetherby - elektryczny, wykończenie proste, 400x1200, Chromowany
896,50 zł
Grójec
(woj. mazowieckie)
Grzejnik łazienkowy Wetherby V - grzejnik elektryczny, wykończenie proste, 400x600, Chromowany
484,00 zł
Włocławek
(woj. kujawsko-pomorskie)
Fotowoltaika dla firm i domów
1,00 zł
Kraków
(woj. małopolskie)
Dynamiczny piec akumulacyjny INPROEL - standardowy - Active 30 - 3,0 kW - 2379,00
2 379,00 zł
Wrocław
(woj. dolnośląskie)
Grzejnik łazienkowy Wetherby - elektryczny, wykończenie zaokrąglone, 600x1200, Biały/RAL - Biały
673,73 zł
Gdynia
(woj. pomorskie)
Dynamiczny piec akumulacyjny Stiebel Eltron - SHF 2000 - 2,0 kW
2 199,00 zł
Skawina
(woj. małopolskie)
Dynamiczny piec akumulacyjny Stiebel Eltron - SHF 3000 - 3,0 kW - 2599,00
2 599,00 zł
Skawina
(woj. małopolskie)
Grzejnik pokojowy Retro - 3 kolumnowy, 700x1000, Biały/RAL - Paleta RAL
2 927,65 zł
Suwałki
(woj. podlaskie)
Grzejnik łazienkowy Wetherby - elektryczny, wykończenie zaokrąglone, 400x1200, Biały/RAL - biały
640,97 zł
Ruda Śląska
(woj. śląskie)
Dynamiczny piec akumulacyjny INPROEL - niski - Active 30L - 3,0 kW - 2400,00
2 400,00 zł
Nowy Sącz
(woj. małopolskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Jakie są podstawowe zasady recyklingu? 5 najważniejszych zasad
Pomimo edukacji na temat ekologii i zanieczyszczenia środowiska ilość śmieci, które wytwarzamy, rośnie w zastraszającym tempie. Statystyczny Polak wyprodukował w ubiegłym roku ponad 330 kg odpadów i j...
Data publikacji: 2020-10-23
Jak odnowić meble kuchenne?
Marzy nam się nowy wygląd kuchni, ale nie mamy pieniędzy na to, aby zakupić nowe meble kuchenne? Czy to oznacza, że nie można zdecydować się na nową aranżację kuchenną? Oczywiście, że nie. Nowy wygląd...
Data publikacji: 2020-10-20
Własne SPA w domu i w ogrodzie? Dlaczego nie?
Nasze domy i mieszkania powoli stają się naszymi oazami. We współczesnych czasach mamy możliwość wyposażenia je w najrozmaitszy sprzęt i akcesoria, które ułatwiają codzienne życie oraz sprzyjają rozry...
Data publikacji: 2020-10-14
Sofa rozkładana czy nierozkładana - jakie rozwiązanie wybrać?
Sofa pojawia się w większości domów i mieszkań. Pełni w nich jednak bardzo różne role. Może stanowić praktyczny mebel do salonu lub sypialni. Przydaje się głównie do siedzenia, choć niekiedy sprawdza...
Data publikacji: 2020-10-13