Zastosowanie piły ukośnicy

Piła ukośnica


Ukośnica, kapówka, ukosówka – to popularne określenia pilarki przeznaczonej do profesjonalnej obróbki drewna, która umożliwia wykonywania znacznie bardziej precyzyjnych i skomplikowanych prac niż zwykle pilarki stołowe. Dowiedz się, jakie zastosowanie ma piła ukośnica i na co zwrócić uwagę przy wyborze urządzenia.

Ukośnica a zwykła pilarka stołowa – czym się różnią?

Prosta pilarka stołowa to urządzenie, które jest wykorzystywane do cięcia elementów drewnianych po linii prostej. Znajduje zatem swoje przeznaczenie przy mniej skomplikowanych i wymagających pracach stolarskich. Tymczasem ukośnica umożliwia przycinania tych elementów pod różnymi kątami, co daje możliwość osiągania znacznie bardziej bardziej złożonych konstrukcji drewnianych.

Zobacz pilarki stołowe w sklepie Emast: https://emast.pl/elektronarzedzia/pilarki-pily/pilarki-stolowe

Do jakich prac wykorzystasz ukosówkę?

Trudno znaleźć profesjonalny warsztat stolarski, w którym nie znajduje się piła ukośnica. Nie znaczy to jednak, że stolarka jest jedynym zastosowaniem tego narzędzia, można nim bowiem przycinać również elementy wykonane z metalu czy tworzyw sztucznych. Niemniej najczęściej wykorzystuje się ukośnicę przy konstrukcjach, takich jak ramy okienne, balustrady, schody, drewniane elementy zdobnicze, meble i akcesoria.

W przeciwieństwie do zwykłych pilarek stołowych ukośnice gwarantują wysoką estetykę cięcia, dlatego przeznaczone są do obróbki elementów, które mają po montażu mają być wystawione na widok, mowa tu m.in. o boazerie czy elementy zdobnicze, np. ramy obrazów.

Zobacz pilarki ukośnice w sklepie Emast: https://emast.pl/elektronarzedzia/pilarki-pily/pilarki-ukosnice

Wybieramy ukośnicę – co wziąć pod uwagę?

Pilarki ukośne występują w zróżnicowanych wariantach, które oferują inne parametry oraz funkcje. Standardowa ukośnica składa się jednak ze stołu roboczego oraz piły tarczowej.

Podstawowym parametrem, na który należy zwrócić uwagę, gdyż to właśnie od niego będzie zależeć, do jakich prac wykorzystasz swoją ukośnicę, jest zakres kąta przycinania. W najprostszych modelach wynosi od 45 do 90 stopni. Czy to dużo? Ten zakres kąta przycinania daje możliwość obróbki prostszych elementów drewnianych. Bardziej skomplikowane przedmioty wymagają jednak obracania detalu na stołu roboczym, co wydłuża czas pracy, a także podnosi ryzyko popełnienia błędu. W tym celu należy użyć ukośnicy podwójnej, która ma znacznie większy zakres kąta przycinania i nie wymaga wyjmowania detalu ze stołu roboczego oraz obracania go.

Ważnym elementem jest również posuw, który daje możliwość precyzyjnego cięcia długich detali po idealnie prostej linii.

Jakie parametry ukośnicy mają wpłyną na pracę?

Dwa najistotniejsze parametry pilarek ukośnych to moc i prędkość obrotowa. Im wyższa moc urządzenia, tym twardsze materiały będzie można nimi przycinać. Ma na to wpływ również prędkość obrotowa tarczy – im twardszy materiał, tym niższa powinna być prędkość tarczy. Szeroki zakres prędkości jest zatem niezbędnym uzupełnieniem mocy narzędzia.

Warto postawić też na urządzenia cenionych i sprawdzonych producentów. Wysokiej jakości narzędzia, takie jak ukośnice DeWalt czy Milwaukee to gwarancja wysokiej wydajności i dobrej jakości.


Sprawdź ukośnice oraz inne narzędzia DeWalt w sklepie Emast: https://emast.pl/dewalt

Data publikacji: 2021-03-29, ostatnia zmiana: 2021-03-29

ZOBACZ OGŁOSZENIA

NOWA Wyrzynarka Maktec MT431
216,00 zł
Białystok
(woj. podlaskie)
Worx WX550.1
639,00 zł
Pruszcz Gdański
(woj. pomorskie)
Klucz dynamometryczny 1/2" 460 mm 28-210 nm tvardy
149,00 zł
Opole
(woj. opolskie)
Bosch PBS 75 A
479,00 zł
Białogard
(woj. zachodniopomorskie)
Worx WG384E.9
949,00 zł
Bezrzecze
(woj. zachodniopomorskie)
Sprzedam podpory ocynkowane 10kN typ włoski
43,00 zł
Gorlice
(woj. małopolskie)
Wyciągarka elektryczna 8000 lbs fgs colorado titanium winch
1 090,00 zł
Ciechanów
(woj. mazowieckie)
Nitownica do nitonakrętek adapter na wkrętarkę pod nity 2.4-4.8 mm
79,00 zł
Białogard
(woj. zachodniopomorskie)
Ryobi RCS2340B
399,00 zł
Gliwice
(woj. śląskie)
Płatki czarnej róży dekoracyjne - op. 100 szt
4,99 zł
Zamość
(woj. lubelskie)
Smarownica tawotnica nożna 3 l geko
125,00 zł
Przemyśl
(woj. podkarpackie)
Ryobi ONE+ 18V R18AG7-0 - bez akumulatora i ładowarki
479,00 zł
Grójec
(woj. mazowieckie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Idzie lato - który klimatyzator ochłodzi najlepiej?
Letnie upały potrafią być ciężkie do zniesienia. Zwłaszcza, gdy mieszkamy w miejscach o dużych zyskach ciepła, np. szybko nagrzewające się poddasza czy mieszkania z ekspozycją na zachód czy południe....
Data publikacji: 2021-03-31
Róże pnące - uprawa i pielęgnacja krzewów różanych
Długie pędy ozdobnie pnące się po ogrodowych podporach. Liczne, wielokolorowe i pachnące kwiaty pokrywające pergole i ściany altanek. Pnące róże są marzeniem każdego posiadacza przydomowego ogródka i...
Data publikacji: 2021-03-10
Stoły ogrodowe 3w1 - domowe centrum rozrywki
Nowoczesny stół bilardowy do ogrodu to coś więcej niż tradycyjny mebel, który możesz ustawić na świeżym powietrzu. To rozwiązanie, dzięki któremu przemienisz każdą imprezę w niesamowitą, emocjonującą...
Data publikacji: 2021-03-09
Loftowe wnętrza - siła naturalnego piękna
Kiedy zaczynamy urządzać własne mieszkanie, zazwyczaj towarzyszy nam sporo entuzjazmu. Chcemy, aby cała kompozycja była dobrze zgraną całością. Wybieramy więc takie meble i dekoracje, które będą dobrz...
Data publikacji: 2021-03-08

Zgłoś uwagi

Stale pracujemy nad wydajnością i wygodą korzystania ze Sprzedawacza. Jeżeli zauważyłeś błąd lub masz pomysł na nowe funkcjonalności - daj nam znać i przyczyń się do ulepszenia serwisu!

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez SoftNinjas Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, w celu świadczenia usług w ramach serwisu Sprzedawacz.pl - zgodnie z polityką prywatności.
* Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję Regulamin serwisu Sprzedawacz.pl.
Wyślij