Ukośnica, kapówka, ukosówka – to popularne określenia pilarki przeznaczonej do profesjonalnej obróbki drewna, która umożliwia wykonywania znacznie bardziej precyzyjnych i skomplikowanych prac niż zwykle pilarki stołowe. Dowiedz się, jakie zastosowanie ma piła ukośnica i na co zwrócić uwagę przy wyborze urządzenia.
Prosta pilarka stołowa to urządzenie, które jest wykorzystywane do cięcia elementów drewnianych po linii prostej. Znajduje zatem swoje przeznaczenie przy mniej skomplikowanych i wymagających pracach stolarskich. Tymczasem ukośnica umożliwia przycinania tych elementów pod różnymi kątami, co daje możliwość osiągania znacznie bardziej bardziej złożonych konstrukcji drewnianych.
Zobacz pilarki stołowe w sklepie Emast: https://emast.pl/elektronarzedzia/pilarki-pily/pilarki-stolowe
Trudno znaleźć profesjonalny warsztat stolarski, w którym nie znajduje się piła ukośnica. Nie znaczy to jednak, że stolarka jest jedynym zastosowaniem tego narzędzia, można nim bowiem przycinać również elementy wykonane z metalu czy tworzyw sztucznych. Niemniej najczęściej wykorzystuje się ukośnicę przy konstrukcjach, takich jak ramy okienne, balustrady, schody, drewniane elementy zdobnicze, meble i akcesoria.
W przeciwieństwie do zwykłych pilarek stołowych ukośnice gwarantują wysoką estetykę cięcia, dlatego przeznaczone są do obróbki elementów, które mają po montażu mają być wystawione na widok, mowa tu m.in. o boazerie czy elementy zdobnicze, np. ramy obrazów.
Zobacz pilarki ukośnice w sklepie Emast: https://emast.pl/elektronarzedzia/pilarki-pily/pilarki-ukosnice
Pilarki ukośne występują w zróżnicowanych wariantach, które oferują inne parametry oraz funkcje. Standardowa ukośnica składa się jednak ze stołu roboczego oraz piły tarczowej.
Podstawowym parametrem, na który należy zwrócić uwagę, gdyż to właśnie od niego będzie zależeć, do jakich prac wykorzystasz swoją ukośnicę, jest zakres kąta przycinania. W najprostszych modelach wynosi od 45 do 90 stopni. Czy to dużo? Ten zakres kąta przycinania daje możliwość obróbki prostszych elementów drewnianych. Bardziej skomplikowane przedmioty wymagają jednak obracania detalu na stołu roboczym, co wydłuża czas pracy, a także podnosi ryzyko popełnienia błędu. W tym celu należy użyć ukośnicy podwójnej, która ma znacznie większy zakres kąta przycinania i nie wymaga wyjmowania detalu ze stołu roboczego oraz obracania go.
Ważnym elementem jest również posuw, który daje możliwość precyzyjnego cięcia długich detali po idealnie prostej linii.
Dwa najistotniejsze parametry pilarek ukośnych to moc i prędkość obrotowa. Im wyższa moc urządzenia, tym twardsze materiały będzie można nimi przycinać. Ma na to wpływ również prędkość obrotowa tarczy – im twardszy materiał, tym niższa powinna być prędkość tarczy. Szeroki zakres prędkości jest zatem niezbędnym uzupełnieniem mocy narzędzia.
Warto postawić też na urządzenia cenionych i sprawdzonych producentów. Wysokiej jakości narzędzia, takie jak ukośnice DeWalt czy Milwaukee to gwarancja wysokiej wydajności i dobrej jakości.
Sprawdź ukośnice oraz inne narzędzia DeWalt w sklepie Emast: https://emast.pl/dewalt
Data publikacji: 2021-03-29, ostatnia zmiana: 2021-03-29
Zgłoś uwagi
Stale pracujemy nad wydajnością i wygodą korzystania ze Sprzedawacza. Jeżeli zauważyłeś błąd lub masz pomysł na nowe funkcjonalności - daj nam znać i przyczyń się do ulepszenia serwisu!