Blackout - Jak radzić sobie z przerwami w zasilaniu?

Blackout - Jak radzić sobie z przerwami w zasilaniu?

Temat braku zasilania i przerw w dostawie prądu pojawia się ostatnio coraz częściej. Powraca on nie tylko w dyskusjach politycznych, ale także przez wiele dni w roku w związku ze zmienną pogodą. Przerwy w zasilaniu występują nie tylko na prowincji i w mniejszych ośrodkach, ale zdarzają się również w lokalizacjach zurbanizowanych, choć, nie da się ukryć, że póki co, występują one tam znacznie rzadziej.

Zasilanie awaryjne

Porywisty wiatr, nawałnice, śnieżyce, jak również stare, spróchniałe i łamiące się drzewa często odpowiedzialne są braki prądu w danym obszarze.

W takim przypadku, niezbędne jest posiadanie jakiegoś innego, alternatywnego zasilania. Podtrzymanie stabilności łącza internetowego, funkcjonowania niezbędnych sprzętów domowych, to tylko kilka przykładów. Ponadto, zasilanie dla firm, linii produkcyjnych, a także urządzeń medycznych, rehabilitacyjnych i użytku publicznego. W tym miejscu, pojawia się pytanie co w takim razie zrobić, by zapewnić sobie ciągłość dostaw prądu do kluczowych urządzeń.

Niewątpliwie najprostszym rozwiązanie jest zastosowanie wszelkiego rodzaju generatorów prądu oraz akumulatorów, które pozwolą poprawnie funkcjonować niezbędnym sprzętom.

Najwygodniejszym rozwiązaniem byłoby każde zasilanie bezprzerwowe, które w dogodny sposób pozwoliłoby na dostarczenie prądu w sposób ciągły. Niemniej jednak, choć jest to najlepsza opcja, nie ma się co do niej ograniczać i wybrać alternatywne źródło zasilania odpowiednie do własnych potrzeb.

Podstawowe rozwiązania do domu

Pierwszym najpotrzebniejszym rozwiązaniem z punktu widzenia każdego gospodarstwa domowego jest podtrzymanie działania lodówek i chłodziarek a także podstawowych innych sprzętów AGD. Ponadto zapewni bezpieczeństwa domownikom, poprzez odpowiednie oświetlenie a także poprawne funkcjonowanie alarmu na wypadek próby włamania.

Z tego też powodu warto zaopatrzyć się w odpowiednie akumulatory, które zagwarantują zastąpienie okresowego braku w dostawie prądu, swoim własnym, zgromadzonym prądem. Przykładowo akumulator do alarmu powinien znajdować się na wyposażeniu każdego, nawet najmniejszego domu z instalacją alarmową. Warto wybrać akumulatory z zaworami bezpieczeństwa i pozwalające na jak najdłuższy czas podtrzymania systemu ostrzegawczego.

Akumulatory ich rodzaje

Kolejnym ważnym urządzeniem jest zestaw zasilania awaryjnego. Takie zasilanie wymaga odpowiedniego akumulatora, który jest podłączony do akumulatora ołowiowo-kwasowego. W tym miejscu warto wspomnieć, iż akumulatory do zasilania awaryjnego można podzielić na dwie grupy – zamknięte i otwarte. Pierwsze z nich, są to akumulatory szczelne, które mogą pracować w trojaki sposób: praca cykliczna, praca buforowa oraz praca mieszana – buforowa-cykliczna. Różnica pomiędzy typem otwartym i zamkniętym związana jest również z czasem obciążenia. Otwarte przystosowane są do pracy krótkotrwałej i cyklicznej przy dużym obciążeniu, natomiast zamknięte nadają się do długotrwałego obciążenia. Akumulator do zasilania awaryjnego może mieć zróżnicowaną cenę w zależności od swojej pojemności i mocy.

Zapewnienie stałego oświetlenia

Zapewnienie stałego oświetlenia

Odpowiednie oświetlenie przestrzeni domowej to kolejny ważny aspekt. Nie można go bagatelizować, gdyż nawet nieznaczne niedopatrzenia mogą spowodować kontuzje i uszczerbek na zdrowiu najbliższych, a mowa tu nie tylko o osobach starszych. W tym celu, warto zaopatrzyć się w akumulator do oświetlenia awaryjnego, który pozwoli na podtrzymanie niezbędnego światła do ciągów komunikacyjnych, schodów i pomieszczeń.

UPS nie tylko dla firm

Kolejnym ciekawym rozwiązaniem jest posiadanie zasilacza UPS, które zapewni ciągłe zasilanie dla urządzeń, które są do niego podpięte. Ponadto UPS zminimalizuje skutki wahań napięcia w sieci. Aby UPS działał poprawnie niezbędny jest specjalny akumulator do UPS, który będzie odpowiedzialny za zgromadzenie energii w trakcie gdy prąd jest, a następnie pozwoli oddać go w momencie braku zasilania.

Bez względu na stopień zaawansowania urządzenia oraz jego przeznaczenia, każdy bezprzerywowy zasilacz musi posiadać odpowiednie moduły bateryjne do magazynowania energii. Moduły bateryjne do UPS składać się mogą z różnej ilości ogniw, a także posiadać różne pojemności, które powinny być dopasowane do zapotrzebowania urządzeń do niego podpiętych.

Data publikacji: 2022-08-26, ostatnia zmiana: 2022-08-26

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Agregat prądotwórczy jednofazowy Chicago Pneumatic CPPG 3i
8 487,00 zł
Szczecin
(woj. zachodniopomorskie)
smarownica tawotnica ręczna 0.4 l silver
29,99 zł
Nowogard
(woj. zachodniopomorskie)
Agregat prądotwórczy trójfazowy Chicago Pneumatic CPPG 5T
7 749,00 zł
Szczecinek
(woj. zachodniopomorskie)
otwornica diamentowa do gresu, betonu i kamienia 25mm falon-tech
39,00 zł
Drawsko
(woj. wielkopolskie)
Agregat prądotwórczy jednofazowy Wacker Neuson GV 5000A
7 720,41 zł
Łomża
(woj. podlaskie)
wiertła do drewna płaskie łopatkowe piórkowe 10-25mm 6el geko
15,00 zł
Świecie
(woj. kujawsko-pomorskie)
uchwyt do wiertarki samozaciskowy 1-16 mm b16 geko
74,99 zł
Siedlęcin
(woj. dolnośląskie)
wibrator do betonu 1250w buława 2m 35mm mar-pol
199,00 zł
Piotrków Trybunalski
(woj. łódzkie)
otwornica diamentowa otwornica do gresu 40mm falon-tech
29,00 zł
Oława
(woj. dolnośląskie)
zaciskarka praska krępownica do złącz solarnych mc4
97,00 zł
Czeladź
(woj. śląskie)
brzeszczot do piły szablastej lisi ogon 305 mm falon-tech
40,00 zł
Kutno
(woj. łódzkie)
Agregat prądotwórczy jednofazowy Wacker Neuson GV 7000A
9 711,72 zł
Lublin
(woj. lubelskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Trendy w aranżacji wnętrz 2023
Ostatnie lata w aranżacji wnętrz to królowanie surowości i minimalizmu z jednaj strony oraz wariacji na temat stylu skandynawskiego z drugiej. Najmodniejszym kolorem była szarość i biel. Obecnie wyraź...
Data publikacji: 2023-01-16
Podwyżki prądu - jak oszczędzać prąd?
Przyszły trudne czasy i to stwierdzenie nie jest żadnym truizmem. Inflacja, wojna na Ukrainie, dezinformacja, kryzys gospodarczy, pandemia. Borykamy się z problemami, o których nam się nie śniło. Wiad...
Data publikacji: 2022-11-24
Jak sobie ułatwić szybki remont?
Kupiłeś właśnie mieszkanie do remontu? A może znudził Ci się wystrój Twojego obecnego mieszkania? Coś w nim Ci nie odpowiada? Coś się zepsuło? Wszystko wygląda na stare i zużyte? A może po prostu potr...
Data publikacji: 2022-11-22
Jakie są najmodniejsze stoliki do sypialni?
Praktyczny i stylowy stolik do sypialni zupełnie odmieni wygląd tego pomieszczenia. Z jego pomocą nareszcie zyskasz miejsce na kwiaty, figurki, książki czy po prostu zagospodarujesz wolną przestrzeń....
Data publikacji: 2022-11-07

Zgłoś uwagi

Stale pracujemy nad wydajnością i wygodą korzystania ze Sprzedawacza. Jeżeli zauważyłeś błąd lub masz pomysł na nowe funkcjonalności - daj nam znać i przyczyń się do ulepszenia serwisu!

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez SoftNinjas Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, w celu świadczenia usług w ramach serwisu Sprzedawacz.pl - zgodnie z polityką prywatności.
* Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję Regulamin serwisu Sprzedawacz.pl.
Wyślij