Jak wykonać posadzki betonowe? - najważniejsze zasady

Jak wykonać posadzki betonowe? - najważniejsze zasady

Posadzka betonowa spełnia najważniejsze funkcje w każdym budynku. Musi być trwała, stabilna, spełniać funkcję izolującą i służyć nam przez lata. Źle wykonana posadzka betonowa nie ochroni wnętrz przed utrzymaniem odpowiedniej temperatury, będzie przepuszczać wilgoć, a błędy popełnione na tak wczesnym etapie budowy, na jaw wyjdą dopiero za kilka lat, co wiązać się będzie z dużym nakładem finansowym i dużą ilością stresu podczas napraw. Aby więc zaoszczędzić sobie wydatków i nerwów, koniecznie zapoznaj się z podstawowymi informacjami na temat wylewania posadzek betonowych. Pamiętaj, że nie ważne, czy wylewasz posadzki samodzielnie czy robią to fachowcy - każdy człowiek popełnia błędy. Mając odpowiednią wiedzę ustrzeżesz się przed nimi i w porę zorientujesz się, co należy poprawić.

Odpowiednia izolacja posadzki betonowej

Kluczowym etapem przygotowania posadzek betonowych jest ich izolacja. Posadzki izolujemy za pomocą folii budowlanej pamiętając o tym, żeby używać materiałów atestowanych, które dadzą nam gwarancję odpowiedniego wykonania pracy. Izolacja posadzki ma na celu nieprzepuszczanie wilgoci do pomieszczeń i utrzymanie posadzek w stanie suchym. Źle zaizolowana posadzka może doprowadzić nawet do powstawania grzyba na ścianach. Dodatkowo odpowiednia izolacja posadzki betonowej, wraz z dociepleniem, pomaga utrzymać odpowiednią temperaturę we wnętrzach.

Odpowiednia izolacja posadzki betonowej

Docieplanie posadzki betonowej

Folia budowlana pozwoli nam utrzymać posadzki suche, a to pierwszy krok do zatrzymania ciepła w pomieszczeniach. Krok drugi to docieplenie. Docieplenie posadzek betonowych wykonujemy za pomocą styropianu lub, rzadko już spotykanej, wełny. Odpowiednia grubość docieplenia wynosi zazwyczaj od 5 do 15 centymetrów - wszystko zależy od różnicy poziomów między chudziakiem a poziomami drzwi wejściowych i tarasowych. Bardzo ważne jest, aby wybrać odpowiednio twardy styropian, który następnie układamy warstwowo i naprzemiennie. Taki sposób rozmieszczenia materiału zapobiega tworzeniu się mostków cieplnych, przez które z pomieszczeń ucieka ciepło. Pamiętaj, aby wszystkie łączenia uzupełnić za pomocą pianki poliuretanowej.

Zbrojenie posadzki betonowej

Czas na zbrojenie posadzki. Etap ten odpowiada za trwałość i wytrzymałość posadzki betonowej. Do niedawna najczęstszym sposobem zbrojenia posadzek było stosowanie siatki zbrojeniowej, jednak coraz częściej zastępowana jest ona mikrozbrojeniami. Mikrozbrojenie to rozproszone włókna polipropylenowe, które po dodaniu do mieszanki poprawiają właściwości wylewki, zwiększają odporność posadzki na czynniki fizyczne i atmosferyczne oraz minimalizują rozprzestrzenianie się pęknięć skurczowych w betonie.

Podczas zbrojenia posadzek używa się także dybli dylatacyjnych, które zapobiegają klawiszowaniu posadzki betonowej, czyli unoszeniu się krawędzi lub narożników posadzki na skutek skurczu betonu. Stosowanie dybli dylatacyjnych zaleca się głównie przy posadzkach z ogrzewaniem podłogowym, jednak warto je stosować także przy klasycznych posadzkach, aby zapobiec pionowym przesunięciom.

Zbrojenie posadzki betonowej

Specjalistyczna chemia, czyli plastyfikatory

Plastyfikatory to profesjonalne środki chemiczne do posadzek, które istotnie polepszają właściwości fizyczne betonu. Na rynku dostępne są różne rodzaje plastyfikatorów. Zadaniem jednych jest przyspieszenie lub spowolnienie wiązania się betonu, inne czynią beton mrozoodpornym, a kolejne poprawiają jego elastyczność. Warto stosować plastyfikatory, ponieważ znacznie ułatwiają prace posadzkarskie.

Przygotowanie i wylewanie posadzki betonowej

Istnieją dwa sposoby na wykonanie posadzek betonowych. Pierwszy z nich to ręczne przygotowanie mieszanki betonu poprzez połączenie odpowiednich porcji składników, a następnie rozprowadzenie jej po izolacji styropianowej. Sposób wydaje się bardzo prosty, ale jest przede wszystkim czasochłonny i wymagający od nas dużo pracy i siły. Aby etap ten przebiegł szybciej i sprawniej, warto zatrudnić fachowców, którzy za pomocą specjalnego agregatu o nazwie miksokret (mixokret) profesjonalnie wymieszają i podadzą beton w wyznaczone miejsce. Miksokret to ciężka maszyna, której zbiornik działa pod potężnym ciśnieniem, dzięki czemu praca przebiega znacznie efektywniej. Do obsługi mixokreta wymagane jest nie tylko doświadczenie w obsłudze, ale także odpowiednie uprawnienia, dlatego wynajęcie firmy posadzkarskiej jest konieczne. Ma to jednak swoje plusy, ponieważ zaoszczędzimy czas i energię, a dodatkowo popchniemy budowę na przód.

Przygotowanie i wylewanie posadzki betonowej

Poziomowanie posadzki betonowej

Aby posadzki w naszym domu były proste i równe, a meble nie przesuwały się pod wpływem istniejących w posadzce spadków i wzniesień, obowiązkowe jest poziomowanie. Do poziomowania posadzki potrzebujemy niwelatora oraz łaty posadzkarskiej (lub inaczej łaty aluminiowej). Wybierając łatę posadzkarską musisz pamiętać o tym, że chociaż poziomowanie dłuższą łatą będzie trwało krócej, a zakres błędu będzie mniejszy, to jednak potrzeba nie lada doświadczenia przy operowaniu linijką o długości dwóch lub ponad dwóch metrów.

Zacieranie posadzki betonowej

Gdy stając na posadzkę zauważamy, że but zatapia się na około 3 mm, nadchodzi czas na ostatni etap, jakim jest zacieranie. Do zacierania posadzki potrzebujemy butów lub klapek posadzkarskich - jest to konieczne, aby nie zniszczyć wciąż wilgotnej nawierzchni - a także pacy posadzkarskiej lub zacieraczki elektrycznej. Zacieranie za pomocą pacy posadzkarskiej to metoda tradycyjna i prosta, jednak wymaga od nas dużo czasu, pracy i siły. O wiele szybszym i mniej męczącym sposobem jest wynajęcie zacieraczki elektrycznej, która wykona za nas pracę precyzyjniej i pozwoli wcześniej zakończyć prace posadzkarskie.


Artykuł powstał we współpracy z firmą posadzkarską https://sklep.techbau.pl/

Data publikacji: 2020-02-29, ostatnia zmiana: 2020-02-28

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Panele 3d-Panele ścienne 3d-Panele dekoracyjne
23,00 zł
Zbychowo
(woj. pomorskie)
Płyty warstwowe obornickie III Gatunek ściana dach
38,00 zł
Szczury
(woj. wielkopolskie)
Plandeki/ogrodzenie ochrona plandeka budowlana do ogrodzeń
75,00 zł
Kielce
(woj. świętokrzyskie)
Płytki Marmurowe Breccia Oniciata 15x15x1
160,00 zł
Przemyśl
(woj. podkarpackie)
Płytki Marmurowe Breccia Sarda 30x60x1,5
170,00 zł
Przemyśl
(woj. podkarpackie)
Posypka utwardzająca do betonu Durobet kolorowa
4,00 zł
Mielec
(woj. podkarpackie)
Płytki Marmurowe Emperador Light 30,5x30,5x1
160,00 zł
Przemyśl
(woj. podkarpackie)
Płytki marmurowe Bianco Carrara 30,5x30,5x1
160,00 zł
Przemyśl
(woj. podkarpackie)
Panele 3d-Panele ścienne 3d-Panele gipsowe
50,00 zł
Zbychowo
(woj. pomorskie)
Konstrukcja stalowa 6,32 m. kratownica dachowa hala wiata magazyn garaż
130,00 zł
Poznań
(woj. wielkopolskie)
Włókno polipropylenowe do betonu
26,00 zł
Tarnów
(woj. małopolskie)
Sklejka odpadowa 21mm
17,60 zł
Brzeźno
(woj. wielkopolskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

5 miejsc, w których sprawdzą się ławy piknikowe
Drewniane ławy piknikowe to bardzo użyteczny i praktyczny mebel, który dobrze się prezentuje zwłaszcza w przestrzeni otwartej. W jakich miejscach najlepiej sprawdzają się nowoczesne stoły piknikowe or...
Data publikacji: 2021-02-17
Jaki biokominek wybrać?
W ostatnich latach zauważyć można rosnącą popularność biokominków. Wynika to z faktu, iż są one nie tylko niezwykle estetycznym elementem dekoracyjnym, ale również pełnią funkcję użytkową. Aby jednak...
Data publikacji: 2021-02-15
Jak zadbać o jakość powietrza w domu?
Dom jest naszym azylem. Powinny więc w nim panować warunki sprzyjające odpoczynkowi i regeneracji sił. Warto myśleć nie tylko o wystroju wnętrz i ich wyposażeniu, ale także o tym, jakim oddychamy powi...
Data publikacji: 2021-02-12
Naczynia Philipiak - dlaczego warto je mieć? Opinie użytkowników
Jaki jest Twój największy problem podczas gotowania? Przypalone garnki? Nierównomierne podgrzewanie składników? A może obawiasz się, że materiał naczynia szkodzi Twojemu zdrowiu? Sprawdź, czym garnki...
Data publikacji: 2021-02-09

Zgłoś uwagi

Stale pracujemy nad wydajnością i wygodą korzystania ze Sprzedawacza. Jeżeli zauważyłeś błąd lub masz pomysł na nowe funkcjonalności - daj nam znać i przyczyń się do ulepszenia serwisu!

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez SoftNinjas Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, w celu świadczenia usług w ramach serwisu Sprzedawacz.pl - zgodnie z polityką prywatności.
* Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję Regulamin serwisu Sprzedawacz.pl.
Wyślij