Co musisz wiedzieć zabierając się za budowę domu

Co musisz wiedzieć zabierając się za budowę domu

Budowa domu jednorodzinnego to ogromne wyzwanie – zarówno logistyczne (jak to zorganizować), jak i finansowe. Prawo budowlane nie jest w Polsce wyjątkiem i ciągle ktoś tam przy nim dłubie, ciągle ktoś wydaje decyzje, a ktoś inny je interpretuje. Zanim zatem przystąpisz do budowy przygotuj się na przygodę i wyprawę w nieznane.

Działka, czyli miejsce na dom

Zanim podejmiesz jakąkolwiek decyzję o budowie domu jednorodzinnego, najpierw musisz mieć gdzie budować – czyli dysponować działką budowlaną. Jeżeli dopiero myślisz o zakupie – a trafiła się właśnie fantastyczna okazja… weź głęboki oddech i sprawdź w księgach wieczystych stan prawny działki: czy w ogóle jest to działka budowlana, czy aby nie jest obciążona hipoteką. Czy przez jej teren nie przebiegają sieci techniczne… Czy nie jest w strefie ochrony konserwatorskiej i czy jest objęta Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego? Niektóre z tych odpowiedzi mogą brutalnie zweryfikować opłacalność zakupu działki – inne dać do myślenia lub wskazać dalsze kroki – jeżeli zdecydujesz się ją zakupić. Jeżeli dla działki nie określono Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego, będziesz musiał wystąpić do urzędu gminy o wydanie decyzji o warunkach zabudowy. Możesz – a nawet powinieneś to zrobić, zanim zakupisz działkę, żeby potem nie okazało się, że nie możesz na niej wybudować wymarzonego domu. Jeżeli zaś działkę obejmuje plan zagospodarowania, warto się z nim zapoznać. Dowiesz się z niego nie tylko, jaki rodzaj zabudowy jest dopuszczalny na danym terenie, ale także być może, jakie są plany gminy dla sąsiednich działek. Przy okazji zachwycania się działką rozejrzyj się po okolicy: sprawdź, czy zbyt blisko nie ma fermy kur, oczyszczalni ścieków, sortowni śmieci czy też zakładów przemysłowych. Oceń dojazd, uzbrojenie terenu (jak daleko masz do sieci energetycznej, wodociągowej, gazowej itd.) i jak daleko masz do najbliższego sklepu, przychodni, poczty czy szkół – i jak te odległości pasują do Twojego obecnego – ale też przyszłego – stylu życia.

Projekt

Gdy podejmiesz decyzję o tym, gdzie chcesz się budować, nadchodzi pora na projekt. Tu istnieją dwie szkoły – pierwsza, zazwyczaj nieco tańsza, to wybór projektu gotowego z katalogu. Pamiętaj, że taki projekt też wymaga dokonania adaptacji (płatnej) przez architekta celem dostosowania go do warunków na Twojej działce uwzględniającym ukształtowanie terenu, rodzaj gruntu. Droższa metoda to zamówienie projektu indywidualnego. Jest zazwyczaj droższa, ale za to w granicach rozsądku i wymogów lokalnego prawa masz szansę stworzyć faktycznie dom zgodny z Twoimi potrzebami. Przy całkowitych kosztach inwestycji kilkuset i więcej tysięcy złotych te kilka, kilkanaście tysięcy różnicy między projektem katalogowym a indywidualnym jest znaczące? Na to pytanie sam musisz sobie odpowiedzieć.

Od planów po realizację

Niezwykle ważną decyzją jest wybór metody – czy dom wybuduje Ci firma budowlana, czy też będziesz go budował „metodą gospodarczą” – samemu kupując materiały, zatrudniając murarzy, tynkarzy a często też samemu wykonując część prac. Łatwo odgadnąć, która metoda jest tańsza. Ale też, jeżeli wynajęty przez Ciebie fachowiec coś sknoci – trudniej będzie dochodzić swoich praw i żądać usunięcia usterek. Firma budowlane to droższy wybór – choć dzięki doświadczeniu może podpowiedzieć, gdzie można przyciąć koszty, a gdzie jest to nierozsądne. Czasem lepiej kupić droższe materiały budowlane od sprawdzonych producentów niż później szukać ekip oferujących usługi remontowo-budowlane, by usuwać pęknięcia w ścianach czy naprawiać przeciekający dach. A skoro już mowa o dachu pamiętaj, że ten jest jedną z najdroższych części inwestycji – może odpowiadać nawet za 40 proc. kosztów wybudowania domu, jeżeli jego bryła jest skomplikowana. Warto go też tak zaprojektować, żeby łatwo było można na nim zainstalować panele elektrowoltaiczne.

Dokumenty i… startujemy

Według aktualnie obowiązującego stanu prawnego dom jednorodzinny możesz wybudować na podstawie zgłoszenia lub tradycyjnie wystąpić o pozwolenie na budowę. Jeżeli współpracujesz z architektem – zapytaj go, która wersja w konkretnej gminie jest wygodniejsza. Bowiem choć zgłoszenie wydaje się być procedurą uproszczoną, nie zawsze jest dopuszczalne, a do tego pozwolenie na budowę daje Ci jako inwestorowi nieco większe możliwości.


Artykuł powstał we współpracy z Flize-gres.pl

Data publikacji: 2020-06-01, ostatnia zmiana: 2020-05-28

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Promocja - Taniej o podatek VAT - imitacja drewna, belki rustykalne na wymiar
1,00 zł
Wrocław
(woj. dolnośląskie)
Płytki Marmurowe Breccia Sarda - Pasy 1,5 cm
220,00 zł
Przemyśl
(woj. podkarpackie)
Płytka granitowa Juparana 60x30x1
190,00 zł
Przemyśl
(woj. podkarpackie)
Płytki granitowe G603 60x60x3 płomień
225,00 zł
Przemyśl
(woj. podkarpackie)
Gwoździe hilti ENPH3-21 L15
50,00 zł
Biłgoraj
(woj. lubelskie)
Płytki granitowe Rosa Beta 60x30x1,5
150,00 zł
Przemyśl
(woj. podkarpackie)
Tanie sztachety na lata w różnych wzorach oraz kolorach
6,00 zł
Rzeszów
(woj. podkarpackie)
Płytki Marmurowe Blanco Ibiza 30x60x2
250,00 zł
Przemyśl
(woj. podkarpackie)
Płytki marmurowe Carrara Bianco 60x30x2 mat
240,00 zł
Przemyśl
(woj. podkarpackie)
Panele 3d-Panele dekoracyjne 3d
75,00 zł
Zbychowo
(woj. pomorskie)
Płytki granitowe Juparana 60x60x1,5
225,00 zł
Przemyśl
(woj. podkarpackie)
Blacha trapezowa T18 TANIO II gatunek
29,99 zł
Legnica
(woj. dolnośląskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Jak wybrać najlepszą mieszankę traw do założenia trawnika?
Wybór odpowiedniej mieszanki traw nie jest taki prosty, różnią się one między sobą zarówno składem, jak i przeznaczeniem. Wybierając nasiona trawy na przydomowy trawnik, warto wziąć pod uwagę ich właś...
Data publikacji: 2022-05-24
Pomidory w domowym ogródku
Domowy ogródek to nie tylko rośliny ozdobne. Często pojawiają się w nich warzywa. Zwłaszcza w ostatnich latach, gdy coraz bardziej zdajemy sobie sprawę z tego jak ważne jest zdrowe odżywianie. Jednym...
Data publikacji: 2022-05-24
Brzoskwinie w amatorskiej uprawie - jak sobie radzić z chorobami?
Brzoskwinie stały się bardzo popularnymi drzewami owocowymi, które z powodzeniem można uprawiać na terenie kraju. Brzoskwinia wymaga gleby ciepłej, żyznej, a stanowisko powinno być osłonięte, aby rośl...
Data publikacji: 2022-05-23
Jak wybrać najlepszy stolik kawowy?
Stolik kawowy to niezbędny element w każdym salonie. Powinien być nie tylko funkcjonalny, ale także estetyczny – tak, aby dopełniał całą aranżację tego pomieszczenia oraz by pasował do stylu pokoju dz...
Data publikacji: 2022-05-18

Zgłoś uwagi

Stale pracujemy nad wydajnością i wygodą korzystania ze Sprzedawacza. Jeżeli zauważyłeś błąd lub masz pomysł na nowe funkcjonalności - daj nam znać i przyczyń się do ulepszenia serwisu!

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez SoftNinjas Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, w celu świadczenia usług w ramach serwisu Sprzedawacz.pl - zgodnie z polityką prywatności.
* Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję Regulamin serwisu Sprzedawacz.pl.
Wyślij