Jak zadbać o czyste powietrze w domu – czym kierować się przy zakupie rekuperatora?

Jak zadbać o czyste powietrze w domu – czym kierować się przy zakupie rekuperatora?

Współcześnie budowane domy charakteryzują się wysoką izolacyjnością termiczną. Coraz mniej jest szczelin, przez które może przenikać powietrze. Dlatego w takich budynkach idealnie sprawdza się wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, czyli rekuperator. Z upływem czasu nawet starsze domy zaczęły mieć nowe, szczelne okna i drzwi. Poprawie uległa również izolacja ścian zewnętrznych. Z kolei nowe budynki są projektowane w taki sposób, aby spełniały coraz bardziej rygorystyczne normy efektywności termicznej. Domy w końcu stały się energooszczędne. Jednak niektórzy zaczęli się zastanawiać, czy nadają się do zamieszkania.

Dlaczego należy wentylować mieszkania?

W szczelnie zamkniętych domach gromadzi się wilgoć, zanieczyszczenia i ogólnie nieświeże powietrze. Para wodna, która pochodzi z gotowania, mycia i oddychania nie ma jak opuścić pomieszczeń. Wilgoć skrapla się na oknach i ścianach, co może powodować pogorszenie stanu konstrukcji.

To, że dzieje się coś złego, łatwo można zauważyć po charakterystycznych czarnych plamach na powierzchniach przegród. Te nieestetyczne ślady wskazują na rozwój pleśni oraz zarazków.

Ponadto brak odpowiedniej wentylacji sprawia, że zarodniki grzybów i kurz unoszą się w powietrzu, powodując szereg objawów i reakcji alergicznych.

Na jakość powietrza w domu wpływ mają również inne czynniki, w tym urządzenia grzewcze. Na przykład kuchenki gazowe, kominki czy nawet zwykłe grzejniki emitują różne substancje lotne. Nawet zwykłe oddychanie zwiększa poziom dwutlenku węgla w powietrzu, co może pogarszać nastrój.

Istnieją różne sposoby na rozwiązanie tego problemu. Można na przykład często wietrzyć dom. Jednak wraz z szerokim otwarciem okien, ucieka z domu ciepło, co oczywiście przekłada się na wyższe koszty ogrzewania. Poza tym nie zawsze, szczególnie gdy na dworze jest chłodno, domownicy pamiętają o tym obowiązku.

Lepszym sposobem jest zamontowanie mechanicznej wentylacji. W tym systemie jeden wentylator wydmuchuje zużyte, zanieczyszczone powietrze z domu, a drugi zastępuje je świeżym. Oczywiście, jeśli świeże powietrze jest zimne, trzeba je ogrzać, a to kosztuje.

Dlaczego należy wentylować mieszkania?

Poznaj bogatą ofertę producenta systemów wentylacyjnych Zehnder: https://www.zehnder.pl/

Jak działa rekuperacja?

Najlepszym rozwiązaniem jest mechaniczna wentylacja z odzyskiem ciepła (MHRV), na przykład marki Zehnder. Rekuperacja jest podobna do zwykłego systemu wentylacji mechanicznej. Z tym wyjątkiem, że wykorzystuje ciepło z wychodzącego nieświeżego powietrza do ogrzania świeżego powietrza.

Typowa jednostka jest wyposażona w dwa wentylatory — jeden do usuwania powietrza z domu, a drugi do dostarczania świeżego powietrza. Tym, co czyni system rekuperacji wyjątkowym, jest wymiennik ciepła. Jego rdzeń składa się z szeregu wąskich, naprzemiennych korytarzy, przenosząc ciepło ze strumienia wychodzącego do strumienia przychodzącego powietrza.

Dzięki takiej konstrukcji, w zależności od modelu, rekuperator jest w stanie odzyskać do 95 procent ciepła. Dlatego ten system jest znacznie bardziej opłacalny finansowo niż inne rozwiązania.

Ponadto systemy rekuperacji mają wbudowane filtry, które zatrzymują cząstki stałe takie jak pyłki lub inne zabrudzenia. Są więc przyjazne dla alergików i pozwalają na utrzymanie w pomieszczeniach świeżego powietrza.

Nowoczesne systemy wentylacji mechanicznej z rekuperacją Zehnder Comfosystems zapewniają równomierną wymianę powietrza zużytego na świeże.

Zaletą tego rozwiązania jest rekordowo wysoki odzysk ciepła, pełna oferta akcesoriów, a także innowacyjna technologia i przemyślany design.

Producent oferuje urządzenia dostosowane do indywidualnych potrzeb. Optymalnie dobrane rozwiązanie jest nie tylko energooszczędne, ale także zapewnia pełen komfort i zdrowe powietrze.

Na co należy zwrócić uwagę kupując rekuperator?

Na rynku dostępne są zestawy do rekuperacji o różnych parametrach i właściwościach. Kupując urządzenie, należy wziąć pod uwagę między innymi:

  • sprawność rekuperatora – im wyższa, tym lepiej,
  • wydajność urządzenia mierzona w m3/h,
  • renomę producenta,
  • zużycie prądu,
  • warunki gwarancji,
  • poziom emitowanego hałasu.

Bardzo ważną częścią systemu jest wymiennik ciepła, który może być zamontowany w budynku lub gruncie. Drugi sposób zapewnia większą efektywność i komfort, ponieważ wykorzystuje stałą temperaturę gruntu do odzysku ciepła i regulacji temperatury powietrza doprowadzanego.

Dlatego gruntowe wymienniki ciepła często są podłączone do systemu mechanicznej wentylacji.

W celu podgrzania lub schłodzenia doprowadzanego powietrza kolektor poziomy lub sonda magazynują energię geotermalną. Następnie zawarta w nich energia jest oddawana do czerpanego świeżego powietrza doprowadzanego przez wymienniki ciepła.

Sprawdź ofertę gruntowych wymienników ciepła Zehnder: https://www.zehnder.pl/komfortowa-wentylacja-wnetrz/wymienniki-gruntowe

Wybierz sprawdzonego wykonawcę

Odpowiednio dobrany system to dopiero połowa sukcesu. Bardzo ważne jest również, aby montaż zestawu został wykonany przez sprawdzoną ekipę budowlaną. Wybierz firmę, która ma doświadczenie w rekuperacji i otrzymuje pozytywne opinie od klientów.

Dzięki systemowi rekuperacji zaoszczędzisz na ogrzewaniu i będziesz mógł cieszyć się świeżym powietrzem w swoim domu. Postaw więc na wysokiej klasy rozwiązania.

Data publikacji: 2023-04-12, ostatnia zmiana: 2023-04-12

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Maskownica komorowa Awenta MKOM37 400x500mm biała - wysyłka w 24h
129,39 zł
Zielona Góra
(woj. lubuskie)
Maskownica komorowa Awenta MKOM40 500x600mm biała - wysyłka w 24h
148,28 zł
Bydgoszcz
(woj. kujawsko-pomorskie)
Wentylator podłogowy G3Ferrari G50035 Marino Stalowy
277,64 zł
Koszalin
(woj. zachodniopomorskie)
Wyrzutnia / czerpnia metalowa nierdzewna fi160 Awenta WMN160
114,58 zł
Szczecinek
(woj. zachodniopomorskie)
Wentylator kanałowy Awenta Wka WKA100 fi 100 101m3/h 14W 230V biały - wysyłka w 24h
45,33 zł
Kraków
(woj. małopolskie)
Drzwiczki rewizyjne Awenta DT10 150x150mm plastikowe białe - wysyłka w 24h
11,27 zł
Mińsk Mazowiecki
(woj. mazowieckie)
Kratka wentylacyjna Awenta TL8 110x270mm biała - wysyłka w 24h
18,59 zł
Tarnowskie Góry
(woj. śląskie)
Kolano kanału okrągłego Awenta KO100-23/90 90° fi100mm białe - wysyłka w 24h
11,79 zł
Łomża
(woj. podlaskie)
Wentylator łazienkowy Awenta Escudo WES125 fi125 175m3/h 18W 230V srebrny - wysyłka w 24h
100,93 zł
Radom
(woj. mazowieckie)
Panel dekoracyjny Awenta PEE100 do korpusu wentylatora Escudo fi100mm ecru - wysyłka w 24h
11,80 zł
Grudziądz
(woj. kujawsko-pomorskie)
Nawilżacz powietrza Esperanza Cool Spring 3,5L
80,00 zł
Sandomierz
(woj. świętokrzyskie)
Panel dekoracyjny Awenta POE100 do korpusu wentylatora Orion fi100mm ecru
11,78 zł
Radom
(woj. mazowieckie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Jak pompa ciepła może zmniejszyć Twoje rachunki za energię?
Jeśli chcesz ogrzewać dom i przygotowywać ciepłą wodę użytkową bezobsługowo, postaw na pompę ciepła. Nie musisz pamiętać o dokładaniu do pieca i kontrolowania temperatury, bo ten nowoczesny system ogr...
Data publikacji: 2024-02-28
Skuteczne sposoby na ochronę przed insektami i owadami
Spędzając czas w domu lub przy okazji wędrówek, kwestia ochrony przed owadami i insektami jest bardzo ważna. Być może przypominasz sobie sytuację, w której uciążliwe komary lub meszki nie dawały Ci sp...
Data publikacji: 2024-02-27
Francuska zupa cebulowa - skąd się wzięła?
Uwaga - jeśli jesteś czytelnikiem, który nie jadł jeszcze obiadu, to zalecamy to zrobić. Artykuł może wywoływać głód i wprowadzać Cię w stan burczącego brzucha. Tak poważnie - dzisiaj o zupie cebulowe...
Data publikacji: 2024-01-30
Wybieramy firanki i zasłony do domu. 5 porad, co wziąć pod uwagę przy zakupie
Firanki i zasłony to nie tylko elementy dekoracyjne, ale także praktyczne dodatki do każdego wnętrza. Zapewniają prywatność, chronią przed nadmiernym nasłonecznieniem, a także wpływają na klimat i nas...
Data publikacji: 2024-01-23