Klimatyzacja w mieszkaniu – co warto wiedzieć?

Klimatyzacja w mieszkaniu – co warto wiedzieć?

Klimatyzacja jeszcze do niedawna kojarzyła się z bogactwem i zbędnym luksusem. Jednak ciągłe ocieplenie klimatu w postaci upałów pojawiających się w naszym kraju sprawia, że coraz częściej zastanawiamy się nad zakupem klimatyzatora. Jakie są jego rodzaje i które urządzenie wybrać? Podpowiadamy.

Najczęściej wybieranym rodzajem klimatyzatorów są urządzenia typu split, które oprócz opcji chłodzenia, posiadają również funkcję ogrzewania – zarówno jako główne źródło ciepła w niewielkich pomieszczeniach, jak i wsparcie tradycyjnego ogrzewania.

Klimatyzator typu split składa się z dwóch części – zewnętrznej i wewnętrznej. W wewnętrznej jednostce znajduje się parownik odpowiadający za chłodzenie pomieszczenia, natomiast na zewnątrz montowany jest skraplacz. Obie części tworzą zamknięty układ chłodniczy - połączone są przewodami, w których płynie freon. Ze względu na to, że przewody nie są grube, montaż urządzenia jest mało inwazyjny i nie wymaga zbyt dużej ingerencji w ściany budynku.

Rozbudowaną wersją urządzenia typu split jest klimatyzator multisplit, pozwalający na podłączenie do jednostki zewnętrznej kilku jednostek wewnętrznych. W tego typu urządzeniach możemy podłączyć od 5 aż do 9 jednostek, sprawdzą się one zatem w sytuacji, kiedy chcemy umieścić klimatyzatory w kilku pomieszczeniach naszego mieszkania czy domu. Instalując tylko jedną jednostkę zewnętrzną unikniemy zbędnych kosztów montażu a także zmniejszymy do minimum ingerencję w ściany budynku.

Do wyboru mamy kilka modeli klimatyzatorów typu split, różniących się wyglądem a także sposobem montażu, takich jak:

  1. Klimatyzator ścienny – najbardziej popularny rodzaj urządzenia w postaci prostokątnego panelu wieszanego na ścianie. Charakteryzuje się dużą wydajnością i cichym trybem pracy.
  2. Klimatyzator ścienno–przysufitowy – rozwiązanie stosowane szczególnie w wysokich pomieszczeniach; urządzenie montuje się na ścianach bezpośrednio przy stropie.
  3. Klimatyzator kasetonowy – w formie płyty montowanej bezpośrednio pod sufitem co sprawia, że urządzenie jest praktycznie niewidoczne. Klimatyzator rozprowadza chłodne powietrze w kilku kierunkach. Jest to model wydajniejszy od urządzeń ściennych, ale ze względu na cenę stosowany głównie w przypadku nieruchomości o podwyższonym standardzie.
  4. Klimatyzator przypodłogowy – dyskretne urządzenie przypominające grzejnik, wtapiające się w wystrój pomieszczenia. Może być zamontowany we wnęce lub rogu pokoju, dzięki czemu jest jeszcze mniej zauważalny.

Warto pamiętać, że każdy z klimatyzatorów typu split wymaga instalacji jednostki na zewnątrz budynku, dlatego przed montażem wymagana jest zgoda administracji. Przed zakupem urządzenia warto dowiedzieć się, czy ingerencja w elewację budynku jest w ogóle możliwa.

Materiał przygotowany przez eksperta portalu GetHome.

Data publikacji: 2020-07-16, ostatnia zmiana: 2020-07-16

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Grzejnik pokojowy Retro - 3 kolumnowy, 700x600, Biały/RAL - Biały
1 221,00 zł
Legnica
(woj. dolnośląskie)
Karcher myjka ciśnieniowa hd 8/18-4m plu
6 983,00 zł
Mielec
(woj. podkarpackie)
Grzejnik łazienkowy Wetherby - elektryczny, wykończenie proste, 600x1200, Biały/RAL - paleta RAL
1 248,50 zł
Zaścianki
(woj. podlaskie)
Bateria wannowa gadena ścienna chrom
275,00 zł
Inowrocław
(woj. kujawsko-pomorskie)
Grzejnik łazienkowy Wetherby - elektryczny, wykończenie zaokrąglone, 600x800, Chromowany
712,47 zł
Suwałki
(woj. podlaskie)
Lupa składana x6
8,99 zł
Wejherowo
(woj. pomorskie)
Stihl myjka wysokociśnieniowa re 150 plu
2 599,00 zł
Tychy
(woj. śląskie)
Doussie Standard
207,00 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Deska Barlinecka Dąb Marzipan Muffin Grande
286,00 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Tanie parapety zewnętrzne Blachtex
1,00 zł
Dębica
(woj. podkarpackie)
Honda agregat prądotwórczy eat700
6 140,00 zł
Giżycko
(woj. warmińsko-mazurskie)
Mexen Miska WC ceramiczna biała + deska wolnoopadająca + stelaż podtynkowy Geberit
849,00 zł
Bolesławiec
(woj. dolnośląskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Jakie są podstawowe zasady recyklingu? 5 najważniejszych zasad
Pomimo edukacji na temat ekologii i zanieczyszczenia środowiska ilość śmieci, które wytwarzamy, rośnie w zastraszającym tempie. Statystyczny Polak wyprodukował w ubiegłym roku ponad 330 kg odpadów i j...
Data publikacji: 2020-10-23
Jak odnowić meble kuchenne?
Marzy nam się nowy wygląd kuchni, ale nie mamy pieniędzy na to, aby zakupić nowe meble kuchenne? Czy to oznacza, że nie można zdecydować się na nową aranżację kuchenną? Oczywiście, że nie. Nowy wygląd...
Data publikacji: 2020-10-20
Własne SPA w domu i w ogrodzie? Dlaczego nie?
Nasze domy i mieszkania powoli stają się naszymi oazami. We współczesnych czasach mamy możliwość wyposażenia je w najrozmaitszy sprzęt i akcesoria, które ułatwiają codzienne życie oraz sprzyjają rozry...
Data publikacji: 2020-10-14
Sofa rozkładana czy nierozkładana - jakie rozwiązanie wybrać?
Sofa pojawia się w większości domów i mieszkań. Pełni w nich jednak bardzo różne role. Może stanowić praktyczny mebel do salonu lub sypialni. Przydaje się głównie do siedzenia, choć niekiedy sprawdza...
Data publikacji: 2020-10-13