Klimatyzacja w mieszkaniu – co warto wiedzieć?

Klimatyzacja w mieszkaniu – co warto wiedzieć?

Klimatyzacja jeszcze do niedawna kojarzyła się z bogactwem i zbędnym luksusem. Jednak ciągłe ocieplenie klimatu w postaci upałów pojawiających się w naszym kraju sprawia, że coraz częściej zastanawiamy się nad zakupem klimatyzatora. Jakie są jego rodzaje i które urządzenie wybrać? Podpowiadamy.

Najczęściej wybieranym rodzajem klimatyzatorów są urządzenia typu split, które oprócz opcji chłodzenia, posiadają również funkcję ogrzewania – zarówno jako główne źródło ciepła w niewielkich pomieszczeniach, jak i wsparcie tradycyjnego ogrzewania.

Klimatyzator typu split składa się z dwóch części – zewnętrznej i wewnętrznej. W wewnętrznej jednostce znajduje się parownik odpowiadający za chłodzenie pomieszczenia, natomiast na zewnątrz montowany jest skraplacz. Obie części tworzą zamknięty układ chłodniczy - połączone są przewodami, w których płynie freon. Ze względu na to, że przewody nie są grube, montaż urządzenia jest mało inwazyjny i nie wymaga zbyt dużej ingerencji w ściany budynku.

Rozbudowaną wersją urządzenia typu split jest klimatyzator multisplit, pozwalający na podłączenie do jednostki zewnętrznej kilku jednostek wewnętrznych. W tego typu urządzeniach możemy podłączyć od 5 aż do 9 jednostek, sprawdzą się one zatem w sytuacji, kiedy chcemy umieścić klimatyzatory w kilku pomieszczeniach naszego mieszkania czy domu. Instalując tylko jedną jednostkę zewnętrzną unikniemy zbędnych kosztów montażu a także zmniejszymy do minimum ingerencję w ściany budynku.

Do wyboru mamy kilka modeli klimatyzatorów typu split, różniących się wyglądem a także sposobem montażu, takich jak:

  1. Klimatyzator ścienny – najbardziej popularny rodzaj urządzenia w postaci prostokątnego panelu wieszanego na ścianie. Charakteryzuje się dużą wydajnością i cichym trybem pracy.
  2. Klimatyzator ścienno–przysufitowy – rozwiązanie stosowane szczególnie w wysokich pomieszczeniach; urządzenie montuje się na ścianach bezpośrednio przy stropie.
  3. Klimatyzator kasetonowy – w formie płyty montowanej bezpośrednio pod sufitem co sprawia, że urządzenie jest praktycznie niewidoczne. Klimatyzator rozprowadza chłodne powietrze w kilku kierunkach. Jest to model wydajniejszy od urządzeń ściennych, ale ze względu na cenę stosowany głównie w przypadku nieruchomości o podwyższonym standardzie.
  4. Klimatyzator przypodłogowy – dyskretne urządzenie przypominające grzejnik, wtapiające się w wystrój pomieszczenia. Może być zamontowany we wnęce lub rogu pokoju, dzięki czemu jest jeszcze mniej zauważalny.

Warto pamiętać, że każdy z klimatyzatorów typu split wymaga instalacji jednostki na zewnątrz budynku, dlatego przed montażem wymagana jest zgoda administracji. Przed zakupem urządzenia warto dowiedzieć się, czy ingerencja w elewację budynku jest w ogóle możliwa.

Materiał przygotowany przez eksperta portalu GetHome.

Data publikacji: 2020-07-16, ostatnia zmiana: 2020-07-16

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Ściemniacz przyciskowo-obrotowy Schneider Sedna SDN2200923 RL kremowy
319,53 zł
Zgierz
(woj. łódzkie)
Kratka wentylacyjna Awenta T71MS MINI-AWENT fi40mm srebrna
7,79 zł
Grabówka
(woj. podlaskie)
Kratka wentylacyjna przemysłowa 16x16 biała Awenta MP1
44,52 zł
Bielany Wrocławskie
(woj. dolnośląskie)
Gniazdo multimedialne Karlik Mini MGM RTV-SAT końcowe białe
65,43 zł
Działdowo
(woj. warmińsko-mazurskie)
Gniazdo RTV przelotowe 10dB Ospel Sonata GPA-10RMP/m/44 nowe srebrne
70,53 zł
Tychy
(woj. śląskie)
Gniazdo antenowe Schneider Sedna SDN3502168 TV/SAT/SAT końcowe 1dB satynowe
76,65 zł
Zgorzelec
(woj. dolnośląskie)
Gniazdo podwójne Kontakt-Simon Basic BGSZ2Z/29 z uziemieniem schuko z przesłonami zintegrowane z ram
25,38 zł
Bydgoszcz
(woj. kujawsko-pomorskie)
Drzwiczki rewizyjne Awenta DT25 150x250mm plastikowe białe - wysyłka w 24h
17,96 zł
Chruszczobród
(woj. śląskie)
Gniazdo komputerowe Karlik Deco 29DGK-1E pojedyncze 1xRJ45 kategoria 5e ekranowane złote
61,06 zł
Komorniki
(woj. wielkopolskie)
Ramka potrójna Legrand Niloe Step 863193 86 x 228 mm biała
7,53 zł
Nowa Ruda
(woj. dolnośląskie)
Łącznik żaluzjowy Ospel Sonata ŁP-7RBS/M/33 z podświetleniem niebieskim z blokadą mechaniczną czarny
29,31 zł
Pruszcz Gdański
(woj. pomorskie)
Drzwiczki rewizyjne Awenta DMN66 250x50mm nierdzewne
124,68 zł
Stalowa Wola
(woj. podkarpackie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Ciekawe gadżety kuchenne - sprawdź, jakie wybrać!
Kuchnia jest miejscem, w którym każdego dnia domownicy spędzają dużą ilość czasu. Nie ulega wątpliwości, że powinna charakteryzować się funkcjonalnością oraz ładnym wyglądem. Dodatkowo, bardzo ważne j...
Data publikacji: 2021-06-01
Jaki hamak ogrodowy wybrać? Ranking wiosna 2021 i opinie
Hamaki nie zaliczają się do standardowego wyposażenia ogrodu, jednak coraz więcej osób decyduje się na ich montaż. Swoją popularność zawdzięczają temu, że zajmują niewiele miejsca, efektownie się prez...
Data publikacji: 2021-04-13
Idzie lato - który klimatyzator ochłodzi najlepiej?
Letnie upały potrafią być ciężkie do zniesienia. Zwłaszcza, gdy mieszkamy w miejscach o dużych zyskach ciepła, np. szybko nagrzewające się poddasza czy mieszkania z ekspozycją na zachód czy południe....
Data publikacji: 2021-03-31
Zastosowanie piły ukośnicy
Ukośnica, kapówka, ukosówka – to popularne określenia pilarki przeznaczonej do profesjonalnej obróbki drewna, która umożliwia wykonywania znacznie bardziej precyzyjnych i skomplikowanych prac niż zwyk...
Data publikacji: 2021-03-29

Zgłoś uwagi

Stale pracujemy nad wydajnością i wygodą korzystania ze Sprzedawacza. Jeżeli zauważyłeś błąd lub masz pomysł na nowe funkcjonalności - daj nam znać i przyczyń się do ulepszenia serwisu!

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez SoftNinjas Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, w celu świadczenia usług w ramach serwisu Sprzedawacz.pl - zgodnie z polityką prywatności.
* Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję Regulamin serwisu Sprzedawacz.pl.
Wyślij