Jak zadbać o jakość powietrza w domu?

Jak zadbać o jakość powietrza w domu?

Dom jest naszym azylem. Powinny więc w nim panować warunki sprzyjające odpoczynkowi i regeneracji sił. Warto myśleć nie tylko o wystroju wnętrz i ich wyposażeniu, ale także o tym, jakim oddychamy powietrzem. Co możemy zrobić, by jego jakość była lepsza?

To, w jakim stanie jest powietrze w domu, wpływa na ogólne samopoczucie, sen, czy koncentrację. Wywiera ogromny wpływ na nasz stan zdrowia. Może zmniejszać odporność, zwiększać ryzyko chorób i alergii. Nie można więc tego bagatelizować. W jaki sposób zadbać o to, by powietrze było jak najlepsze? Sposobów jest co najmniej kilka.

Rośliny doniczkowe

Rośliny są naturalnymi zielonymi filtrami. Dlatego też jeśli nie ma ich zbyt dużo w naszym domu, może nadszedł czas, by to zmienić. Niektóre gatunki są w stanie pochłaniać kurz i szkodliwe związki. Szczególnie warte uwagi są fikusy, paprotki, bluszcze czy draceny. W zależności od gatunku rośliny, jej wydajność filtracyjna jest różna. Jednak przy części z nich, jak te wymienione, wydajność ta może dotyczyć nawet 10m2 pomieszczenia. Wystarczy zatem kilka roślin, by oddychało się lepiej. Nie zapominajmy, że zieleń uspokaja, więc korzyść jest podwójna.

Systematyczne wietrzenie

Drugim sposobem jest otwieranie okien w każdym pomieszczeniu na kilkanaście minut trzy razy dziennie. Powinniśmy robić to nawet, kiedy jest zimno. Wpuścimy do domu świeże powietrze i pozbędziemy się szkodliwych związków. Problem może pojawić się zimą, kiedy za oknem jest smog. Wtedy takie wietrzenie może przynieść więcej szkody niż pożytku.

Oczyszczacze powietrza

Jeśli chcemy cieszyć się czystym powietrzem, zainwestujmy w oczyszczacz powietrza. Poradzi sobie nawet zimą, kiedy jakość powietrza jest bardzo zła. Filtry znajdujące się w tego typu urządzeniach pozwolą pozbyć się alergenów, drobnoustrojów, kurzu, pyłów i wspomnianych cząsteczek smogu. Wbrew panującej opinii z oczyszczaczy nie korzysta się tylko zimą. Warto je uruchamiać cały rok, w końcu wiosną i latem również mamy do czynienia z sierścią zwierząt, kurzem, czy różnymi alergenami i drobnoustrojami.

Sprawdzaj poziom wilgotności

Wilgotność jest parametrem, który wiele osób bagatelizuje, tymczasem ma ona duże znaczenie dla naszego zdrowia. Szkodzi nam zarówno sytuacja, kiedy w domu jest za sucho, jak i wtedy, kiedy panuje duża wilgoć. W pierwszym przypadku tracimy wodę, błony śluzowe są przesuszone i bardziej podatne na infekcje. Natomiast w drugim powstają sprzyjające warunki dla rozwoju pleśni i grzybów. Przy suchym powietrzu pomogą nawilżacze powietrza (opcję tę mają niektóre oczyszczacze powietrza), przy zbyt wilgotnym trzeba zwiększyć częstotliwość wietrzenia i znaleźć przyczynę wilgoci.

Może klimatyzacja?

W ostatnich latach coraz częściej w domach montuje się klimatyzację. Jest to o tyle wygodne rozwiązanie, że nie tylko możemy regulować temperaturę, jaka jest w domu, ale w tym samym czasie powietrze jest osuszane, wentylowane i filtrowane. Wiąże się to z kosztowną inwestycją, co nie zmienia faktu, że warto taki wariant rozważyć.

Artykuł napisany we współpracy z firmą zdrovi.pl

Data publikacji: 2021-02-12, ostatnia zmiana: 2021-02-12

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Zlewozmywak DEANTE Eridan ZQE G503 Grafitowy metalik
933,82 zł
Inowrocław
(woj. kujawsko-pomorskie)
Zlewozmywak BLANCO Subline 375-U 523732 Czarny
2 164,00 zł
Grójec
(woj. mazowieckie)
Basic gniazdo wtyczkowe Kontakt-Simon podtynkowe pojedyncze 16A bez uziemienia inox metalizowany BMG
11,81 zł
Gdańsk
(woj. pomorskie)
Zlewozmywak ALVEUS Rock 30 1213081TK kol. Beton + bateria Tonia
859,99 zł
Bydgoszcz
(woj. kujawsko-pomorskie)
Bateria ELLECI Dora G40 Nero
999,00 zł
Kielce
(woj. świętokrzyskie)
Zlewozmywak ALVEUS Karat 10 1103657 Czarny
2 537,10 zł
Świętochłowice
(woj. śląskie)
Zlewozmywak DEANTE Andante ZQN 5213 Beżowy
1 158,36 zł
Siedlce
(woj. mazowieckie)
Zlewozmywak ALVEUS Rock 90 1219055KT kol. 55 Beżowy + bateria Tonia
1 029,99 zł
Kraków
(woj. małopolskie)
Zlewozmywak ELLECI Unico 300 M73 Titanium
1 299,00 zł
Elbląg
(woj. warmińsko-mazurskie)
Zlewozmywak BLANCO Subline 350/150-U 523747 Czarny
2 596,00 zł
Katowice
(woj. śląskie)
Zlewozmywak ALVEUS Rock 90 1219091KKT kol. 91 Czarny + bateria Tonia
1 029,99 zł
Katowice
(woj. śląskie)
Zlewozmywak ALVEUS Rock 70 1217081KTO kol. 81 Beton + bateria Tonia
1 059,99 zł
Białystok
(woj. podlaskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Dlaczego warto posiadać wannę?
Niewiele jest tak odprężających i wyciszających czynności, jak kąpiel w wannie. Każdy zasługuje na tę odrobinę luksusu, zwłaszcza po długim dniu, ciężkiej pracy lub wysiłku fizycznym. Taki relaks nie...
Data publikacji: 2022-06-15
Jak wybrać najlepszą mieszankę traw do założenia trawnika?
Wybór odpowiedniej mieszanki traw nie jest taki prosty, różnią się one między sobą zarówno składem, jak i przeznaczeniem. Wybierając nasiona trawy na przydomowy trawnik, warto wziąć pod uwagę ich właś...
Data publikacji: 2022-05-24
Pomidory w domowym ogródku
Domowy ogródek to nie tylko rośliny ozdobne. Często pojawiają się w nich warzywa. Zwłaszcza w ostatnich latach, gdy coraz bardziej zdajemy sobie sprawę z tego jak ważne jest zdrowe odżywianie. Jednym...
Data publikacji: 2022-05-24
Brzoskwinie w amatorskiej uprawie - jak sobie radzić z chorobami?
Brzoskwinie stały się bardzo popularnymi drzewami owocowymi, które z powodzeniem można uprawiać na terenie kraju. Brzoskwinia wymaga gleby ciepłej, żyznej, a stanowisko powinno być osłonięte, aby rośl...
Data publikacji: 2022-05-23

Zgłoś uwagi

Stale pracujemy nad wydajnością i wygodą korzystania ze Sprzedawacza. Jeżeli zauważyłeś błąd lub masz pomysł na nowe funkcjonalności - daj nam znać i przyczyń się do ulepszenia serwisu!

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez SoftNinjas Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, w celu świadczenia usług w ramach serwisu Sprzedawacz.pl - zgodnie z polityką prywatności.
* Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję Regulamin serwisu Sprzedawacz.pl.
Wyślij