Jak zadbać o jakość powietrza w domu?

Jak zadbać o jakość powietrza w domu?

Dom jest naszym azylem. Powinny więc w nim panować warunki sprzyjające odpoczynkowi i regeneracji sił. Warto myśleć nie tylko o wystroju wnętrz i ich wyposażeniu, ale także o tym, jakim oddychamy powietrzem. Co możemy zrobić, by jego jakość była lepsza?

To, w jakim stanie jest powietrze w domu, wpływa na ogólne samopoczucie, sen, czy koncentrację. Wywiera ogromny wpływ na nasz stan zdrowia. Może zmniejszać odporność, zwiększać ryzyko chorób i alergii. Nie można więc tego bagatelizować. W jaki sposób zadbać o to, by powietrze było jak najlepsze? Sposobów jest co najmniej kilka.

Rośliny doniczkowe

Rośliny są naturalnymi zielonymi filtrami. Dlatego też jeśli nie ma ich zbyt dużo w naszym domu, może nadszedł czas, by to zmienić. Niektóre gatunki są w stanie pochłaniać kurz i szkodliwe związki. Szczególnie warte uwagi są fikusy, paprotki, bluszcze czy draceny. W zależności od gatunku rośliny, jej wydajność filtracyjna jest różna. Jednak przy części z nich, jak te wymienione, wydajność ta może dotyczyć nawet 10m2 pomieszczenia. Wystarczy zatem kilka roślin, by oddychało się lepiej. Nie zapominajmy, że zieleń uspokaja, więc korzyść jest podwójna.

Systematyczne wietrzenie

Drugim sposobem jest otwieranie okien w każdym pomieszczeniu na kilkanaście minut trzy razy dziennie. Powinniśmy robić to nawet, kiedy jest zimno. Wpuścimy do domu świeże powietrze i pozbędziemy się szkodliwych związków. Problem może pojawić się zimą, kiedy za oknem jest smog. Wtedy takie wietrzenie może przynieść więcej szkody niż pożytku.

Oczyszczacze powietrza

Jeśli chcemy cieszyć się czystym powietrzem, zainwestujmy w oczyszczacz powietrza. Poradzi sobie nawet zimą, kiedy jakość powietrza jest bardzo zła. Filtry znajdujące się w tego typu urządzeniach pozwolą pozbyć się alergenów, drobnoustrojów, kurzu, pyłów i wspomnianych cząsteczek smogu. Wbrew panującej opinii z oczyszczaczy nie korzysta się tylko zimą. Warto je uruchamiać cały rok, w końcu wiosną i latem również mamy do czynienia z sierścią zwierząt, kurzem, czy różnymi alergenami i drobnoustrojami.

Sprawdzaj poziom wilgotności

Wilgotność jest parametrem, który wiele osób bagatelizuje, tymczasem ma ona duże znaczenie dla naszego zdrowia. Szkodzi nam zarówno sytuacja, kiedy w domu jest za sucho, jak i wtedy, kiedy panuje duża wilgoć. W pierwszym przypadku tracimy wodę, błony śluzowe są przesuszone i bardziej podatne na infekcje. Natomiast w drugim powstają sprzyjające warunki dla rozwoju pleśni i grzybów. Przy suchym powietrzu pomogą nawilżacze powietrza (opcję tę mają niektóre oczyszczacze powietrza), przy zbyt wilgotnym trzeba zwiększyć częstotliwość wietrzenia i znaleźć przyczynę wilgoci.

Może klimatyzacja?

W ostatnich latach coraz częściej w domach montuje się klimatyzację. Jest to o tyle wygodne rozwiązanie, że nie tylko możemy regulować temperaturę, jaka jest w domu, ale w tym samym czasie powietrze jest osuszane, wentylowane i filtrowane. Wiąże się to z kosztowną inwestycją, co nie zmienia faktu, że warto taki wariant rozważyć.

Artykuł napisany we współpracy z firmą zdrovi.pl

Data publikacji: 2021-02-12, ostatnia zmiana: 2021-02-12

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Panel dekoracyjny Awenta PSB100 do korpusu wentylatora S-Line fi100mm biały
9,27 zł
Police
(woj. zachodniopomorskie)
Drzwiczki rewizyjne Awenta DT10 150x150mm plastikowe białe - wysyłka w 24h
9,41 zł
Łódź
(woj. łódzkie)
Kratka osłona wentylacyjna fi100 TOŻS. brązowa T95BR Awenta
7,69 zł
Pruszków
(woj. mazowieckie)
Łącznik przekrojów zmiennych Awenta KO100-29SZ fi100 90x90mm szary
4,48 zł
Olsztyn
(woj. warmińsko-mazurskie)
Kratka wentylacyjna Awenta TL3 140x210mm biała - wysyłka w 24h
12,79 zł
Ostrołęka
(woj. mazowieckie)
Nasada obrotowa kulista Awenta NOK200N fi200mm nierdzewna
297,49 zł
Bielany Wrocławskie
(woj. dolnośląskie)
Wentylator łazienkowy Trax fi100 89m3/h 13W z wyłącznikiem czasowym biały Awenta WTB100T
82,45 zł
Ełk
(woj. warmińsko-mazurskie)
Kratka wentylacyjna fi125 metalowa biała Awenta M11N
17,44 zł
Sieradz
(woj. łódzkie)
Kratka wentylacyjna Awenta T28BR 250x250mm TUS. brązowa
10,19 zł
Tarnów
(woj. małopolskie)
Wentylator łazienkowy Silence Awenta WZ125F fi125mm 6W 135m3/h 230V biały
155,25 zł
Tomaszów Mazowiecki
(woj. łódzkie)
Wentylator łazienkowy Trax fi125 150m3/h 18W 230V z wyłącznikiem czasowym i czujnikiem ruchu Awenta
94,26 zł
Domaszowice
(woj. świętokrzyskie)
Kratka wentylacyjna Awenta T30GR fi100mm TUOS. grafitowa
3,65 zł
Rogoźnik
(woj. śląskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Idzie lato - który klimatyzator ochłodzi najlepiej?
Letnie upały potrafią być ciężkie do zniesienia. Zwłaszcza, gdy mieszkamy w miejscach o dużych zyskach ciepła, np. szybko nagrzewające się poddasza czy mieszkania z ekspozycją na zachód czy południe....
Data publikacji: 2021-03-31
Zastosowanie piły ukośnicy
Ukośnica, kapówka, ukosówka – to popularne określenia pilarki przeznaczonej do profesjonalnej obróbki drewna, która umożliwia wykonywania znacznie bardziej precyzyjnych i skomplikowanych prac niż zwyk...
Data publikacji: 2021-03-29
Róże pnące - uprawa i pielęgnacja krzewów różanych
Długie pędy ozdobnie pnące się po ogrodowych podporach. Liczne, wielokolorowe i pachnące kwiaty pokrywające pergole i ściany altanek. Pnące róże są marzeniem każdego posiadacza przydomowego ogródka i...
Data publikacji: 2021-03-10
Stoły ogrodowe 3w1 - domowe centrum rozrywki
Nowoczesny stół bilardowy do ogrodu to coś więcej niż tradycyjny mebel, który możesz ustawić na świeżym powietrzu. To rozwiązanie, dzięki któremu przemienisz każdą imprezę w niesamowitą, emocjonującą...
Data publikacji: 2021-03-09

Zgłoś uwagi

Stale pracujemy nad wydajnością i wygodą korzystania ze Sprzedawacza. Jeżeli zauważyłeś błąd lub masz pomysł na nowe funkcjonalności - daj nam znać i przyczyń się do ulepszenia serwisu!

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez SoftNinjas Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, w celu świadczenia usług w ramach serwisu Sprzedawacz.pl - zgodnie z polityką prywatności.
* Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję Regulamin serwisu Sprzedawacz.pl.
Wyślij