Idzie lato – który klimatyzator ochłodzi najlepiej?

Idzie lato – który klimatyzator ochłodzi najlepiej?

Letnie upały potrafią być ciężkie do zniesienia. Zwłaszcza, gdy mieszkamy w miejscach o dużych zyskach ciepła, np. szybko nagrzewające się poddasza czy mieszkania z ekspozycją na zachód czy południe. Jak wówczas chronić się przed gorącem w mieszkaniu? Czy klimatyzator przenośny może być rozwiązaniem? Jakie urządzenie warto wybrać?

Jak chronić się przed upałem w mieszkaniu?

Najprostszym rozwiązaniem jest zakup klimatyzacji. Klimatyzator przenośny to urządzenie, które konstrukcyjnie przypomina bardzo tradycyjną klimatyzację naścienną. Znajdziemy więc w nim parownik, skraplacz oraz czynnik chłodzący. Jedyną różnicą jest fakt, iż w przypadku klimatyzacji mobilnej wszystko zamknięte jest z reguły w jednej bryle.

Montaż klimatyzatora przenośnego jest bardzo prosty i ogranicza się jedynie do podłączeniu urządzenia do prądu oraz wyprowadzenia rury wyrzutowej poza mieszkanie. Najłatwiej dokonać tego przy lekko uchylonym oknie, gdzie powstałe szczeliny wypełnia specjalna uszczelka lub listwa okienna (dostarczane przez producentów).

Dlatego też klimatyzator przenośny jest często wybierany do mieszkań w blokach czy budynkach wielorodzinnych, gdzie ze względu na potrzebne zgody administracyjne oraz niedogodności związane z remontem, preferowane są szybkie i bezproblemowe rozwiązania.

Co oprócz klimatyzacji?

  • Rolety zewnętrzne – nazywane też elewacyjnymi. Wykonane zwykle z aluminiowych profili z pianką poliuretanową skutecznie ograniczają latem dostęp promieni słonecznych. Zimą zaś potrafią dobrze chronić przed chłodem. Najnowsze modele coraz częściej można sterować elektronicznie, np. za pomocą aplikacji mobilnej.
  • Odpowiednie wietrzenie mieszkania – jakkolwiek trywialnie by to nie brzmiało, wietrzenie mieszkania to wciąż jeden z najskuteczniejszych sposób na wychłodzenie mieszkania. Należy jednak robić to rozsądne, np. o odpowiednich porach dniach. Nad ranem warto mieć uchylone okna od zachodniej strony. Popołudniami i wieczorem zaś od wschodniej. W przypadku mieszkań w bloku czy kamienicy, warto posiłkować się również uchyleniem drzwi na klatkę schodową.
  • Zasłony zaciemniające – Podobnie jak rolety, ograniczają dopływ ciepła, niestety bardzo też ograniczając dopływ światła. Plusem jest ogromny wybór wzorów i barw, które mogą odmienić charakter wnętrza.

Jakie urządzenie chłodzi najlepiej?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Wszystko bowiem zależy tak naprawdę od miejsca, w którym mieszkamy i metrażu, jakim dysponujemy. Kluczowe są tu pojęcia mocy chłodniczej oraz tzw. zysków ciepła.

Może się bowiem okazać, że ten sam klimatyzator schłodzi 1 pokój o wielkości 20 m2 w kilkanaście minut, podczas gdy inny w kilkadziesiąt. Dlaczego? Zależy to od tempa nagrzewania się pomieszczeń.

Większość pomieszczeń należy z reguły do wolno nagrzewających, o niedużych zyskach ciepła. W ich przypadku należy przyjąć przelicznik 1 m2 = 0,081 kW mocy chłodniczej klimatyzatora. Dla 20 m2 będzie to więc 1,62 kW.

Dla pomieszczeń szybko nagrzewających się, np. zlokalizowanych od strony zachodniej, południowej lub umieszczonych na poddaszu, współczynnik wynosi 0,162 kW na każdy m2. Do pokoju 20 m2 potrzebny więc będzie klimatyzator przenośny o minimalnej mocy chłodniczej 3,24 kW, jak chociażby klimatyzatory Fersk

Poniższa tabela ilustruje zależność między powierzchnią pomieszczenia, zyskami ciepła, a wymaganą mocą klimatyzatora.

Moc klimatyzatora

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Oprócz wyżej wymienionej mocy chłodniczej, która przekłada się na metraż, na jakim urządzenie będzie efektywne, warto zwrócić uwagę jeszcze na:

Funkcje – nowoczesne klimatyzatory przenośne są coraz częściej sterowane zdalnie. Wiele urządzeń oferuje sterowanie mobilne lub nawet głosowe, chociażby Klimatyzatory Blaupunkt. Mniej wygodna, ale za to praktyczna jest funkcja swing, pozwalająca równomiernie rozprowadzać powietrze w pomieszczeniu dzięki automatycznej oscylacji żaluzji.

Głośność – klimatyzatory przenośne niestety nie należą do najcichszych urządzeń. 50 dB to wartość odczuwalna, ale w pełni akceptowalna w codziennym użytkowaniu. 65 dB może być dla niektórych użytkowników już problematyczne. Na szczęście istnieje możliwość regulacji intensywności nawiewu. Wiele urządzeń oferuje też tzw. tryb nocny.

Cena – na rynku spotkać można klimatyzatory przenośne za 1200, jak i 3200 złotych. Dlatego też w ostatecznym wyborze warto kierować się relacją ceny do jakości, a więc do mocy chłodniczej i oferowanych funkcji.


Data publikacji: 2021-03-31, ostatnia zmiana: 2021-03-31

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Kratka osłona wentylacyjna fi100 TOŻS. brązowa T95BR Awenta
7,69 zł
Pruszków
(woj. mazowieckie)
Łącznik kanału okrągłego Awenta KO150-21 fi150mm biały
6,46 zł
Jelenia Góra
(woj. dolnośląskie)
Wentylator łazienkowy Trax fi125 150m3/h 18W 230V z wyłącznikiem czasowym i czujnikiem ruchu Awenta
94,26 zł
Domaszowice
(woj. świętokrzyskie)
Wentylator łazienkowy Wave fi100 98m3/h 10W 230V z wyłącznikiem czasowym biały Awenta WAV100T
67,39 zł
Kielce
(woj. świętokrzyskie)
Kratka wentylacyjna Awenta TL3 140x210mm biała - wysyłka w 24h
12,79 zł
Ostrołęka
(woj. mazowieckie)
Kratka wentylacyjna Awenta T28 250x250mm TUS. biała
10,19 zł
Bełchatów
(woj. łódzkie)
Wentylator łazienkowy Disk fi100 60m3/h 8W 230V biały Awenta WWD100
30,71 zł
Słupsk
(woj. pomorskie)
Drzwiczki rewizyjne Awenta DT22 100x100mm plastikowe białe - wysyłka w 24h
12,18 zł
Żory
(woj. śląskie)
Kratka wentylacyjna 250x250 satyna Awenta TRU8SS
14,48 zł
Toruń
(woj. kujawsko-pomorskie)
Łącznik przekrojów zmiennych Awenta KO100-29 90x90mm fi100mm biały
4,48 zł
Bielsko-Biała
(woj. śląskie)
Nasada obrotowa kulista Awenta NOK200N fi200mm nierdzewna
297,49 zł
Bielany Wrocławskie
(woj. dolnośląskie)
Kratka wentylacyjna Awenta T30M fi100mm metalowa chrom
13,47 zł
Gorzów Wielkopolski
(woj. lubuskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Zastosowanie piły ukośnicy
Ukośnica, kapówka, ukosówka – to popularne określenia pilarki przeznaczonej do profesjonalnej obróbki drewna, która umożliwia wykonywania znacznie bardziej precyzyjnych i skomplikowanych prac niż zwyk...
Data publikacji: 2021-03-29
Róże pnące - uprawa i pielęgnacja krzewów różanych
Długie pędy ozdobnie pnące się po ogrodowych podporach. Liczne, wielokolorowe i pachnące kwiaty pokrywające pergole i ściany altanek. Pnące róże są marzeniem każdego posiadacza przydomowego ogródka i...
Data publikacji: 2021-03-10
Stoły ogrodowe 3w1 - domowe centrum rozrywki
Nowoczesny stół bilardowy do ogrodu to coś więcej niż tradycyjny mebel, który możesz ustawić na świeżym powietrzu. To rozwiązanie, dzięki któremu przemienisz każdą imprezę w niesamowitą, emocjonującą...
Data publikacji: 2021-03-09
Loftowe wnętrza - siła naturalnego piękna
Kiedy zaczynamy urządzać własne mieszkanie, zazwyczaj towarzyszy nam sporo entuzjazmu. Chcemy, aby cała kompozycja była dobrze zgraną całością. Wybieramy więc takie meble i dekoracje, które będą dobrz...
Data publikacji: 2021-03-08

Zgłoś uwagi

Stale pracujemy nad wydajnością i wygodą korzystania ze Sprzedawacza. Jeżeli zauważyłeś błąd lub masz pomysł na nowe funkcjonalności - daj nam znać i przyczyń się do ulepszenia serwisu!

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez SoftNinjas Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, w celu świadczenia usług w ramach serwisu Sprzedawacz.pl - zgodnie z polityką prywatności.
* Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję Regulamin serwisu Sprzedawacz.pl.
Wyślij