Idzie lato – który klimatyzator ochłodzi najlepiej?

Idzie lato – który klimatyzator ochłodzi najlepiej?

Letnie upały potrafią być ciężkie do zniesienia. Zwłaszcza, gdy mieszkamy w miejscach o dużych zyskach ciepła, np. szybko nagrzewające się poddasza czy mieszkania z ekspozycją na zachód czy południe. Jak wówczas chronić się przed gorącem w mieszkaniu? Czy klimatyzator przenośny może być rozwiązaniem? Jakie urządzenie warto wybrać?

Jak chronić się przed upałem w mieszkaniu?

Najprostszym rozwiązaniem jest zakup klimatyzacji. Klimatyzator przenośny to urządzenie, które konstrukcyjnie przypomina bardzo tradycyjną klimatyzację naścienną. Znajdziemy więc w nim parownik, skraplacz oraz czynnik chłodzący. Jedyną różnicą jest fakt, iż w przypadku klimatyzacji mobilnej wszystko zamknięte jest z reguły w jednej bryle.

Montaż klimatyzatora przenośnego jest bardzo prosty i ogranicza się jedynie do podłączeniu urządzenia do prądu oraz wyprowadzenia rury wyrzutowej poza mieszkanie. Najłatwiej dokonać tego przy lekko uchylonym oknie, gdzie powstałe szczeliny wypełnia specjalna uszczelka lub listwa okienna (dostarczane przez producentów).

Dlatego też klimatyzator przenośny jest często wybierany do mieszkań w blokach czy budynkach wielorodzinnych, gdzie ze względu na potrzebne zgody administracyjne oraz niedogodności związane z remontem, preferowane są szybkie i bezproblemowe rozwiązania.

Co oprócz klimatyzacji?

  • Rolety zewnętrzne – nazywane też elewacyjnymi. Wykonane zwykle z aluminiowych profili z pianką poliuretanową skutecznie ograniczają latem dostęp promieni słonecznych. Zimą zaś potrafią dobrze chronić przed chłodem. Najnowsze modele coraz częściej można sterować elektronicznie, np. za pomocą aplikacji mobilnej.
  • Odpowiednie wietrzenie mieszkania – jakkolwiek trywialnie by to nie brzmiało, wietrzenie mieszkania to wciąż jeden z najskuteczniejszych sposób na wychłodzenie mieszkania. Należy jednak robić to rozsądne, np. o odpowiednich porach dniach. Nad ranem warto mieć uchylone okna od zachodniej strony. Popołudniami i wieczorem zaś od wschodniej. W przypadku mieszkań w bloku czy kamienicy, warto posiłkować się również uchyleniem drzwi na klatkę schodową.
  • Zasłony zaciemniające – Podobnie jak rolety, ograniczają dopływ ciepła, niestety bardzo też ograniczając dopływ światła. Plusem jest ogromny wybór wzorów i barw, które mogą odmienić charakter wnętrza.

Jakie urządzenie chłodzi najlepiej?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Wszystko bowiem zależy tak naprawdę od miejsca, w którym mieszkamy i metrażu, jakim dysponujemy. Kluczowe są tu pojęcia mocy chłodniczej oraz tzw. zysków ciepła.

Może się bowiem okazać, że ten sam klimatyzator schłodzi 1 pokój o wielkości 20 m2 w kilkanaście minut, podczas gdy inny w kilkadziesiąt. Dlaczego? Zależy to od tempa nagrzewania się pomieszczeń.

Większość pomieszczeń należy z reguły do wolno nagrzewających, o niedużych zyskach ciepła. W ich przypadku należy przyjąć przelicznik 1 m2 = 0,081 kW mocy chłodniczej klimatyzatora. Dla 20 m2 będzie to więc 1,62 kW.

Dla pomieszczeń szybko nagrzewających się, np. zlokalizowanych od strony zachodniej, południowej lub umieszczonych na poddaszu, współczynnik wynosi 0,162 kW na każdy m2. Do pokoju 20 m2 potrzebny więc będzie klimatyzator przenośny o minimalnej mocy chłodniczej 3,24 kW, jak chociażby klimatyzatory Fersk

Poniższa tabela ilustruje zależność między powierzchnią pomieszczenia, zyskami ciepła, a wymaganą mocą klimatyzatora.

Moc klimatyzatora

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Oprócz wyżej wymienionej mocy chłodniczej, która przekłada się na metraż, na jakim urządzenie będzie efektywne, warto zwrócić uwagę jeszcze na:

Funkcje – nowoczesne klimatyzatory przenośne są coraz częściej sterowane zdalnie. Wiele urządzeń oferuje sterowanie mobilne lub nawet głosowe, chociażby Klimatyzatory Blaupunkt. Mniej wygodna, ale za to praktyczna jest funkcja swing, pozwalająca równomiernie rozprowadzać powietrze w pomieszczeniu dzięki automatycznej oscylacji żaluzji.

Głośność – klimatyzatory przenośne niestety nie należą do najcichszych urządzeń. 50 dB to wartość odczuwalna, ale w pełni akceptowalna w codziennym użytkowaniu. 65 dB może być dla niektórych użytkowników już problematyczne. Na szczęście istnieje możliwość regulacji intensywności nawiewu. Wiele urządzeń oferuje też tzw. tryb nocny.

Cena – na rynku spotkać można klimatyzatory przenośne za 1200, jak i 3200 złotych. Dlatego też w ostatecznym wyborze warto kierować się relacją ceny do jakości, a więc do mocy chłodniczej i oferowanych funkcji.


Data publikacji: 2021-03-31, ostatnia zmiana: 2021-03-31

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Zlewozmywak SCHOCK Nemo N-100 S Onyx
983,00 zł
Wrocław
(woj. dolnośląskie)
Gniazdo komputerowe Kontakt-Simon Basic BM62.01/47 podwójne 2xRJ45 kategoria 6 z osłoną czekoladowe
92,24 zł
Lublin
(woj. lubelskie)
Bateria SCHOCK Plutos 589.000 Chrom
594,00 zł
Piekary Śląskie
(woj. śląskie)
ściągacze do sprężyn mcpherson 260 mm geko
34,99 zł
Jastarnia
(woj. pomorskie)
Zlewozmywak DEANTE Andante ZQN N103 Nero
637,56 zł
Poznań
(woj. wielkopolskie)
Bateria ALVEUS Irina 2090900 Chrom
782,10 zł
Chruszczobród
(woj. śląskie)
Łącznik schodowy Kontakt-Simon Basic BMW6/2L.01/11 podwójny z podświetleniem LED biały
33,33 zł
Kędzierzyn-Koźle
(woj. opolskie)
Zlewozmywak SCHOCK Waterfall D-150 Magnolia
2 294,00 zł
Oława
(woj. dolnośląskie)
Zlewozmywak DEANTE Zorba ZQZA7103 Piaskowy + bateria stojąca
675,74 zł
Starachowice
(woj. świętokrzyskie)
Zlewozmywak ALVEUS Wave 20 1102729 Biały
2 069,00 zł
Poznań
(woj. wielkopolskie)
Bateria ALVEUS Irina 2090902 Peeble
809,09 zł
Gostyń
(woj. wielkopolskie)
Bateria DEANTE Neo Symetrio BOS 080D
241,34 zł
Paczkowo
(woj. wielkopolskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Dlaczego warto posiadać wannę?
Niewiele jest tak odprężających i wyciszających czynności, jak kąpiel w wannie. Każdy zasługuje na tę odrobinę luksusu, zwłaszcza po długim dniu, ciężkiej pracy lub wysiłku fizycznym. Taki relaks nie...
Data publikacji: 2022-06-15
Jak wybrać najlepszą mieszankę traw do założenia trawnika?
Wybór odpowiedniej mieszanki traw nie jest taki prosty, różnią się one między sobą zarówno składem, jak i przeznaczeniem. Wybierając nasiona trawy na przydomowy trawnik, warto wziąć pod uwagę ich właś...
Data publikacji: 2022-05-24
Pomidory w domowym ogródku
Domowy ogródek to nie tylko rośliny ozdobne. Często pojawiają się w nich warzywa. Zwłaszcza w ostatnich latach, gdy coraz bardziej zdajemy sobie sprawę z tego jak ważne jest zdrowe odżywianie. Jednym...
Data publikacji: 2022-05-24
Brzoskwinie w amatorskiej uprawie - jak sobie radzić z chorobami?
Brzoskwinie stały się bardzo popularnymi drzewami owocowymi, które z powodzeniem można uprawiać na terenie kraju. Brzoskwinia wymaga gleby ciepłej, żyznej, a stanowisko powinno być osłonięte, aby rośl...
Data publikacji: 2022-05-23

Zgłoś uwagi

Stale pracujemy nad wydajnością i wygodą korzystania ze Sprzedawacza. Jeżeli zauważyłeś błąd lub masz pomysł na nowe funkcjonalności - daj nam znać i przyczyń się do ulepszenia serwisu!

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez SoftNinjas Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, w celu świadczenia usług w ramach serwisu Sprzedawacz.pl - zgodnie z polityką prywatności.
* Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję Regulamin serwisu Sprzedawacz.pl.
Wyślij