Jakie znaczenie ma dodatkowa uszczelka w profilu okiennym?

Jakie znaczenie ma dodatkowa uszczelka w profilu okiennym?

Jaka część okna jest ważna i jednocześnie niedoceniana? Zdecydowanie to uszczelka do okien. Wiele osób błędnie nie zwraca na nią uwagi, a przecież odpowiednie uszczelnienie okna redukuje hałas z zewnątrz, izoluje przed zimnem i upałem, a także ma duże znaczenie w aspekcie przenikania wody i powietrza. Mimo iż te niewielkie akcesoria pełnią wiele funkcji, w dalszym ciągu można zaobserwować zbyt małą wiedzę klientów na ich temat. Sprawdź, za co odpowiada dodatkowa uszczelka w profilu okiennym i czy warto ją stosować?

Uszczelnienie okien — duże znaczenie niewielkich uszczelek

Jak widać, uszczelka do okna pełni istotne funkcje, które poprawiają parametry całego okna i sprawiają, że ich użytkowanie jest bardziej komfortowe.

Jednak istnieją pewne wymogi, które uszczelki muszą spełniać, aby zagwarantować wysoką jakość okien. Uszczelka do drzwi balkonowych i nie tylko powinna być plastyczna i odporna na niekorzystne warunki atmosferyczne. Dzięki temu będzie mniej podatna na ścieranie podczas zamykania i otwierania skrzydła, a także nie będzie się odkształcać nawet przy intensywnej eksploatacji.

Czy dwie uszczelki są wystarczające? Znaczenie wysokiej jakości syntetycznego kauczuku

Pierwotnie do uszczelniania okien plastikowych stosowano gumowe uszczelki, jednak współcześnie wykorzystywane są inne materiały, takie jak np. syntetyczny kauczuk EPDM. W mniejszym stopniu ulega deformacji, a podczas pracy okna kauczuk nie ulega zmianom. Przy tym materiał ten wykazuje idealne właściwości, takie jak optymalna twardość i elastyczność oraz odporność na wysokich temperatur, wody i czynników zewnętrznych.

Termoplastyczny TPE jako druga możliwość

Innym rozwiązaniem jest termoplastyczny elastomer, w tym TPE-E i TPE-V. Mają one gładką powierzchnię, są lekkie i odporne na działanie słońca, a przy tym nadal zachowują elastyczność i nie zużywają się pod wpływem pracy okna i procesów starzenia. Warto więc zastanowić się, czy korzystna jest inwestycja w dodatkowe uszczelki do okien PCV.

Uszczelnienie drzwi balkonowych i okien trzema uszczelkami. Zalety zwiększające komfort

Dwie uszczelki niezbędne są do prawidłowego uszczelnienia okien plastikowych, natomiast trzecia, środkowa jest opcjonalna, aczkolwiek poprawia parametry termiczne okna, łącznie z jego właściwościami izolacyjnymi.

Trzecia uszczelka do okna jest istotna patrząc na okucia okienne. Wydziela ona komorę od strony pomieszczenia (część suchą) oraz komorę od zewnątrz (część mokrą od wody lub pary wodnej).

Jak widać, trzy uszczelki zwiększają ochronę przed wilgocią, zimnem i niekontrolowanym ruchem powietrza, co jest częste przy mniejszej liczbie. Poprawia się więc termoizolacja i dźwiękoszczelność okien. Minimalizuje się także ryzyko przedostania się wody z zewnątrz do wnętrza pomieszczenia.

Uszczelnienie drzwi balkonowych i okien trzema uszczelkami. Zalety zwiększające komfort

Źródło: https://www.budvarcentrum.pl/typ-produktu/okna-pvc/

Niezbędna trzecia uszczelka do okna? Alternatywa dla niezdecydowanych

Planując budowę domu lub remont mieszkania należy wybrać okno w systemie AD (z dwiema uszczelkami) lub MD (z trzema). Zdarza się, że pojawiają się wątpliwości o sensowność inwestycji w dodatkowe uszczelnienie okien lub ograniczone środki finansowe nie pozwalają na montaż modeli stolarki okiennej o lepszych właściwościach.

Rozwiązaniem są innowacyjne klipsy. Dzięki którym istnieje możliwość późniejszego montażu trzeciej uszczelki, w dogodnym dla danej osoby terminie.

Dlaczego warto rozważyć okna MD z klipsem?

Okna z klipsem umożliwiające montaż trzeciej uszczelki pozwalają zaoszczędzić pieniądze, które potencjalnie byłyby przeznaczone na demontaż starych okien i montaż nowych z trzema uszczelkami.

Co więcej, rozwiązanie to wyróżnia się wyjątkowo prostym montażem. Czynność ta nie wymaga specjalnych zdolności i nie generuje bałaganu i zabrudzeń podczas dokładania uszczelki.

Środkowa uszczelka i liczne korzyści

Jak widać, mimo iż okno w systemie AD może funkcjonować prawidłowo, to jednak trzecia środkowa uszczelka wydaje się być korzystną możliwością. Przede wszystkim poprawiają się parametry okien. Pomieszczenia są lepiej izolowane od hałasu, czynników atmosferycznych, a także wilgoci z zewnątrz, a tym samym domownicy odczuwają większy komfort i wyższy poziom jakości życia.

Data publikacji: 2023-05-16, ostatnia zmiana: 2023-05-16

ZOBACZ OGŁOSZENIA

SWB Przełącznik dwupozycyjny do montażu natynkowego DoorHan
18,99 zł
Czerwonak
(woj. wielkopolskie)
Okno PCV szpro Roleta Moskitiera
1 350,00 zł
Wodzisław Śląski
(woj. śląskie)
T_15timer Pilot 15-kanałowy z zegarem do sterowania systemami roletowymi DoorHan
368,99 zł
Czerwonak
(woj. wielkopolskie)
Syndyk Masy Upadłości sprzeda pakiet ruchomości
4 200,00 zł
Szczecin
(woj. zachodniopomorskie)
Parapety ALURON aluminiowe Soft Line i Classic
0,10 zł
Skawina
(woj. małopolskie)
Drzwi ażurowe białe 39,4cm x 43,5cm
64,00 zł
Białystok
(woj. podlaskie)
Folie na balkon -Oklejamy balkony , folia matowa mrożona -Wilanów, Rzeczypospolitej, Osi, Sarmacka,
128,00 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Okno dachowe FAKRO FTP-V 66x98
1 100,00 zł
Wodzisław Śląski
(woj. śląskie)
SWH Przełącznik dwupozycyjny do montażu podtynkowego DoorHan
42,99 zł
Czerwonak
(woj. wielkopolskie)
Rolety zewnętrzne
280,00 zł
Jelenia Góra
(woj. dolnośląskie)
CV0.1 Odbiornik DoorHan do zdalnego i stacjonarnego sterowania obciążeniem 220V DoorHan
332,99 zł
Czerwonak
(woj. wielkopolskie)
Drzwi ażurowe białe 49,4cm x 43,5cm
80,00 zł
Białystok
(woj. podlaskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Podstawowe rodzaje drabin specjalnych i ich zastosowanie w domowych projektach
Drabiny specjalne to konstrukcje umożliwiające wykonywanie prac na wysokościach w miejscach, które są ogólnie uznawane za trudno dostępne. Jakie są ich podstawowe rodzaje? Do jakich domowych prac możn...
Data publikacji: 2023-09-15
Dlaczego warto stosować szkło laminowane?
W dzisiejszych czasach, kiedy bezpieczeństwo i estetyka idą w parze z funkcjonalnością, szkło laminowane staje się coraz bardziej popularne. Wiele osób, planując remont czy budowę, zastanawia się nad...
Data publikacji: 2023-09-08
Szafy na wymiar - dlaczego warto zainwestować?
Odpowiednie przechowywanie odzieży wymaga miejsca. Nasze ubrania najczęściej trafiają do szafy – mebla stworzonego specjalnie z myślą o organizacji elementów garderoby. Nie wystarczy jednak wybrać sza...
Data publikacji: 2023-09-07
Salon z Pomysłem - Jak łatwo udekorować duży pokój?
W dzisiejszych czasach aranżacja wnętrz stała się nie tylko sposobem na wyrażenie swojego stylu i osobowości, ale również sztuką tworzenia harmonijnych przestrzeni. Szczególnie ważnym pomieszczeniem w...
Data publikacji: 2023-08-28