Dobre okucia okienne – podstawa trwałości i komfortu okien

Dobre okucia okienne – podstawa trwałości i komfortu okien

Przy zakupie stolarki okiennej często nie zwraca się tak dużej uwagi na okucia. W rzeczywistości jednak pełnią one bardzo ważną rolę!

Nawet najlepsze okna nie będą komfortowe w używaniu, szczelne oraz wytrzymałe wtedy, gdy nie będą wyposażone w odpowiedniej jakości okucia okienne. To właśnie od nich zależy obsługa okien, a także ich izolacja i trwałość. Zatem przy zakupie stolarki lub przy jej remoncie warto zwrócić szczególną uwagę na jakość okuć.

Czym są okucia okienne?

Okuciami okiennymi nazywa się elementy konstrukcji okien, które montuje się w skrzydłach okiennych. To elementy metalowe, które odpowiedzialne są za otwieranie i zamykanie okien. Również okucia okienne odpowiadają za szczelność oraz za bezpieczeństwo stolarki okiennej – mogą skutecznie zabezpieczać budynek przed włamaniem.

Jakie rodzaje okuć okiennych stosowane są w konstrukcji stolarki? Czym powinny się one charakteryzować, aby okna były solidne?

Okucia okienne – okucia obwiedniowe

Głównym rodzajem okuć okiennych są tak zwane okucia obwiedniowe, inaczej określane także jako obwodowe. Są to okucia okienne¸ które montowane są na obwodzie skrzydła okiennego.

Okucia obwiedniowe odpowiadają za dociskanie skrzydła do ramy okiennej. Zapewniają właściwą szczelność i termoizolację okien. Także wpływają one na metodę otwarcia okna.

Rodzaje okuć obwiedniowych:

  • okucia rozwieralne – pozwalają na otwarcie okna na oścież
  • okucia uchylne – umożliwiają uchylanie okien
  • okucia rozwieralno-uchylne – najbardziej popularne okucia okienne umożliwiające rozwieranie i uchylanie okien

Dobrej jakości okucia okienne będą w stanie zapewnić sprawne działanie stolarki okiennej na długie lata. Zastosowanie solidnych materiałów oraz właściwe spasowanie elementów umożliwia wygodną obsługę okien.

Przy zakupie stolarki okiennej warto zatem zwrócić uwagę na zastosowane okucia obwodowe. Lepiej dopłacić do tych wyższej jakości, aby mogły one zapewnić bezawaryjną pracę okien na lata!

Okucia okienne – okucia antywłamaniowe

W kategorii okuć okiennych znajdują się także okucia antywłamaniowe. Są to okucia okienne, których zadaniem jest ochrona przed włamaniami i kradzieżami.

W okuciach antywłamaniowych stosuje się specjalne elementy zabezpieczające przed ich uszkodzeniem mechanicznym przez włamywacza. Są to głównie zaczepy antywyważeniowe oraz specjalne czopy. Zabezpieczenia te mogą być zamontowane w kilku punktach lub też na całym obwodzie okien.

Okna antywłamaniowe powinny być odpowiednio certyfikowane. By zapewnić właściwą ochronę, powinny być one oznaczone klasą WK1 albo wyższą.

Dodatkowym wsparciem są specjalne klamki z kluczykami oraz wkładkami antyrozwierceniowymi w okuciach. Takie okucia okienne chronią przed przedostaniem się do wnętrza przez uszkodzenie klamki. Dodatkowo, stanowią one zabezpieczenie dla domowników, w tym między innymi dla małych dzieci.

Okucia okienne – nawiewniki

Do kategorii okuć okiennych zaliczane są również nawiewniki. Są to elementy montowane na skrzydle okiennym, których głównym zadaniem jest wsparcie w wentylacji pomieszczeń.

Nawiewniki wspierają mikrowentylację, czyli doprowadzają do wnętrza czyste powietrze, a tym samym zapobiegają nadmiernej kondensacji wilgoci, pleśni oraz pojawianiu się przykrych zapachów we wnętrzach.

W użyciu znajdują się różne okucia okienne tego rodzaju, w tym między innymi nawiewniki regulowane ręcznie, nawiewniki ciśnieniowe, a także nawiewniki higrosterowane, które regulowane są przez zmianę wilgotności powietrza we wnętrzach, na przykład rekomendowane są one do kuchni i łazienek.


Artykuł powstał we współpracy z firmą okucia-sklep.pl.

Data publikacji: 2020-04-19, ostatnia zmiana: 2020-04-15

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Parapet półokrągły do okien okrągłych !!!
50,00 zł
Skawa
(woj. małopolskie)
Okno PCV szpro Roleta Moskitiera
1 350,00 zł
Wodzisław Śląski
(woj. śląskie)
Parapety stalowe na wymiar /Złoty dąb/ Orzech/ Ral8017/ Ral7016/ Ral9005/ Ral9010/ Ral8004/ Ral3005.
1,00 zł
Stobierna
(woj. podkarpackie)
Tapicerka drzwiowa zestaw 134 zł ocieplanie drzwi.
99,00 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Parapety aluminiowe Soft Line i Classic
0,10 zł
Skawina
(woj. małopolskie)
Markizy rolety rozkladane aluminiowe 371cm dl
300,00 zł
Gorzów Wielkopolski
(woj. lubuskie)
Okno dachowe FAKRO FTP-V 66x98
1 100,00 zł
Wodzisław Śląski
(woj. śląskie)
Rolety serwis 24H bramy na Śląsku 1
100,00 zł
Katowice
(woj. śląskie)
wzmocnione tarcze drzwiowe
20,00 zł
Gdynia
(woj. pomorskie)
Balkon Francuski Balustrada Okienna Francuska Portfenetr
699,00 zł
Ćwiklice
(woj. śląskie)
Drzwi wewnętrzne 70
80,00 zł
Legionowo
(woj. mazowieckie)
Okna drewniane z szybami zespolonymi
1 300,00 zł
Częstochowa
(woj. śląskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

5 miejsc, w których sprawdzą się ławy piknikowe
Drewniane ławy piknikowe to bardzo użyteczny i praktyczny mebel, który dobrze się prezentuje zwłaszcza w przestrzeni otwartej. W jakich miejscach najlepiej sprawdzają się nowoczesne stoły piknikowe or...
Data publikacji: 2021-02-17
Jaki biokominek wybrać?
W ostatnich latach zauważyć można rosnącą popularność biokominków. Wynika to z faktu, iż są one nie tylko niezwykle estetycznym elementem dekoracyjnym, ale również pełnią funkcję użytkową. Aby jednak...
Data publikacji: 2021-02-15
Jak zadbać o jakość powietrza w domu?
Dom jest naszym azylem. Powinny więc w nim panować warunki sprzyjające odpoczynkowi i regeneracji sił. Warto myśleć nie tylko o wystroju wnętrz i ich wyposażeniu, ale także o tym, jakim oddychamy powi...
Data publikacji: 2021-02-12
Naczynia Philipiak - dlaczego warto je mieć? Opinie użytkowników
Jaki jest Twój największy problem podczas gotowania? Przypalone garnki? Nierównomierne podgrzewanie składników? A może obawiasz się, że materiał naczynia szkodzi Twojemu zdrowiu? Sprawdź, czym garnki...
Data publikacji: 2021-02-09

Zgłoś uwagi

Stale pracujemy nad wydajnością i wygodą korzystania ze Sprzedawacza. Jeżeli zauważyłeś błąd lub masz pomysł na nowe funkcjonalności - daj nam znać i przyczyń się do ulepszenia serwisu!

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez SoftNinjas Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, w celu świadczenia usług w ramach serwisu Sprzedawacz.pl - zgodnie z polityką prywatności.
* Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję Regulamin serwisu Sprzedawacz.pl.
Wyślij