Niezwykłe trawy ozdobne do ogrodu i na taras

Niezwykłe trawy ozdobne do ogrodu i na taras

Trawy ozdobne można spotkać niemal wszędzie. Łatwe w pielęgnacji i uprawie cieszą się dużą popularnością. Chcesz odmienić swój balkon, taras czy ogród? Postaw na te rośliny. Przyciągają wzrok, dobrze się komponują i nie mają specjalnych wymagań.

Jak sadzić trawy ozdobne

W aranżacjach ogrodowych trawy ozdobne są niezastąpione. Sadzone jako samoistna ozdoba lub jako tło dla innych nasadzeń przyciągają wzrok i tworzą niepowtarzalny klimat. W ogrodach można sadzić je nawet latem. Rośliny nie są szczególnie wymagające. Wystarczy dobrać odpowiedni gatunek i pamiętać o częstym podlewaniu.

Młode trawy z delikatnym systemem korzeniowym najlepiej sadzić wiosną. Rośliny mają wtedy czas na adaptację i przygotowanie się na niekorzystną aurę. Warto też uwzględnić podłoże i miejsce, w którym będą sadzone trawy. W zależności od wybranego gatunku i jego wymagań trzeba, przygotować grunt, odchwaszczając go i nawożąc. Z uwagi na fakt, że rośliny trawiaste źle reagują na wilgoć, warto przygotować im miejsce na podwyższeniu, które uchroni ich korzenie przed zalaniem. Przed samym sadzeniem zanurzamy bryłę korzeniową w wodzie tak, aby usunąć pęcherzyki powietrza. Po zasadzeniu roślinę obficie podlewamy. Podczas sadzenia trzeba pamiętać o zachowaniu odpowiednich odstępów. Młode rośliny szybko się rozrosną i zapełnią wolną przestrzeń.

Trawy mogą być sadzone także w doniczkach. Wystarczy dobrać odpowiednią, zrobić otwory odpływowe i przygotować warstwę drenażową. Przed sadzeniem zanurzamy warstwę korzeniową w wodzie, a po zasadzeniu obficie podlewamy.

Jak pielęgnować trawy ozdobne

Jak pielęgnować trawy ozdobne

Rośliny trawiaste nie są specjalnie wymagające. Wystarczy przed posadzeniem przygotować odpowiednie podłoże i zasilić je dawką naturalnego kompostu a po zasadzeniu regularnie odchwaszczać. Nie lubią nadmiernej wilgotności, warto więc zapewnić im przepuszczalne, piaszczyste podłoże umożliwiające prawidłowe odprowadzenie wody. Młodym roślinom należy dostarczać odpowiednią ilość wody, zwłaszcza w czasie suszy. W zależności od preferencji niektóre z gatunków mogą wymagać ściółkowania. W przypadku ubogiego w składniki pokarmowe podłoża warto zasilić je nawozem organicznym lub mineralnym. Należy jednak uważać, aby nie „przekarmić” roślin. Zbyt duża zasobność podłoża skraca ich żywotność.

Jak przycinać trawy

Przycinanie traw powinno odbywać się wiosną. Strzyżone na jesieni tracą swoją urodę. Usuwając zeschnięte źdźbła, pozbawiamy rośliny ich uroku i wystawiamy na niekorzystne warunki atmosferyczne. Zimą zeschnięta trawa chroni bryłę korzeniową przed przemarznięciem. Nie wszystkie gatunki nadają się do obcinania. Te, które dobrze znoszą cięcie, skraca się około 20 cm nad ziemią. Młode okazy można przyciąć do 10 cm. Obcinając trawę zbyt nisko, narażamy ją na uszkodzenia.

Trawy, które źle znoszą przycinanie, wyczesujemy i ewentualnie delikatnie usuwamy zeschnięte końce. Suchą trawę tniemy krótko, przy samej ziemi. Trawy odbijają wczesną wiosną. Nawet jeżeli roślina nie daje oznak życia po zimie, warto poczekać z jej usunięciem. Może zdarzyć się tak, że nie odbijająca i wyschnięta trawa niespodziewanie ruszy.

Popularne trawy ozdobne

Ozdobne i dekorujące ogród trawy to częsty widok zarówno w przydomowych ogródkach, jak i na miejskich skwerach. Łatwe w uprawie, bez większych wymagań glebowych mogą być tłem dla innych roślin. Posadzone w większym skupisku cieszą oko feerią barw i kształtów. Najczęściej spotykane to miskanty, trawy pochodzą z Azji i osiągają imponujące wysokości. Miskant chiński dorasta do 3 metrów, a olbrzymi do 4 metrów. Charakterystyczne pióropusze na szczytach łodyg przyciągają wzrok i skupiają na sobie uwagę.

Trawa pampasowa pochodzi z Ameryki południowej. Wyjątkowo dekoracyjna roślina cieszy się dużym zainteresowaniem. Trawa może być ozdobą samą w sobie lub tłem dla innych nasadzeń. Ucięta, ususzona i wstawiona do wazonu zachwyca urodą przez cały rok. Spośród wielu gatunków warto wybierać te mrozoodporne. Są łatwiejsze w pielęgnacji i uprawie.

Rozplenica japońska to popularna i szybko rosnąca trawa uprawiana w ogrodach, w skrzyniach na tarasach i na balkonie w donicach. Roślinę można spotkać w każdym centrum ogrodowym czy szkółce. Ciekawy zmieniający się kolor kwiatostanu pasuje do wielu aranżacji.

Spośród wielu gatunków i ich odmian warto też zwrócić uwagę na: trzęślicę trzcinowatą, turzycę, kostrzewę błotną, kosmatkę, kupkówkę pospolitą, mozgę trzcinową i wiele innych gatunków. Przy wyborze nie należy kierować się tylko ich wyglądem. Rośliny dobieramy do miejsca i gruntu, jaki możemy im zapewnić. Posadzone na właściwym stanowisku będą zachwycać swoją urodą.


Partnerem artykułu jest sklep Bilscy - Byliny i cebulki kwiatowe od 1975.
Data publikacji: 2020-12-08, ostatnia zmiana: 2020-12-08

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Psianka melonowa - pepino - nasiona kiepenkerl
14,49 zł
Zaścianki
(woj. podlaskie)
Kostrzewa zielona- gautiera pic carlit - trawa ozdobna
4,97 zł
Sieradz
(woj. łódzkie)
Cytryna meyeri małe drzewko
90,00 zł
Jelenia Góra
(woj. dolnośląskie)
Bugenwilla pnącze
120,00 zł
Sandomierz
(woj. świętokrzyskie)
Cedro maxima drzewko
120,00 zł
Piotrków Trybunalski
(woj. łódzkie)
Trawa ozdobna - rozplenica zwykła 2 l
12,97 zł
Świnoujście
(woj. zachodniopomorskie)
Drzewo oliwne bonsai
9 700,00 zł
Tarnowskie Góry
(woj. śląskie)
Bananowiec musa yunnanensis drzewo
120,00 zł
Wodzisław Śląski
(woj. śląskie)
Trawa gazonowa sportowa 0,9 kg
26,40 zł
Kielce
(woj. świętokrzyskie)
Trawa imperata cylindryczna red baron 1 l
12,97 zł
Ludomy
(woj. wielkopolskie)
Tawuła japońska golden princess 0,5 l złote liście
4,97 zł
Jarosław
(woj. podkarpackie)
Grapefruit drzewo
299,00 zł
Jelenia Góra
(woj. dolnośląskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Meble modułowe, co to znaczy?
Dowiedź się co to są meble modułowe i już nigdy nie wybierzesz żadnych innych!
Data publikacji: 2021-01-18
Krzesła - na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?
Krzesła to meble, bez których trudno wyobrazić sobie salon, kuchnię czy jadalnię. Okalające stół, stwarzają komfortowe miejsce dla rodzinnych obiadów czy przyjęć w gronie przyjaciół. A dodatkowo są do...
Data publikacji: 2020-12-11
Gdzie powinna stać toaletka w Twoim domu?
Toaletka kosmetyczna to twoje osobiste miejsce do codziennej stylizacji. Jest to też szczególny i osobisty zakątek dla każdej z Pań, lubiących relaks i organizację podczas codziennego makijażu. Gdzie...
Data publikacji: 2020-12-08
Maty grzewcze - największe zalety rozwiązania
Wydajne systemy grzewcze do domów są wręcz niezbędne w naszym klimacie. Nie da się bowiem funkcjonować bez odpowiedniego ogrzewania, skoro przez ponad pół roku temperatury utrzymują się na poziomie po...
Data publikacji: 2020-12-07