Jak wybrać najlepszą mieszankę traw do założenia trawnika?

Koszenie trawnika

Wybór odpowiedniej mieszanki traw nie jest taki prosty, różnią się one między sobą zarówno składem, jak i przeznaczeniem. Wybierając nasiona trawy na przydomowy trawnik, warto wziąć pod uwagę ich właściwości, różnią się one między sobą pod względem wymagań podłoża, tolerancji na deptanie oraz szybkości wzrostu.

Trawa do wysiewu - o czym warto pamiętać?

Mieszanka nasion traw zazwyczaj składa się przynajmniej z trzech gatunków, należy zwrócić uwagę, aby w jej składzie nie było nasion pastewnych, takich jak życica wielokwiatowa i mieszańcowa. Gatunki traw wykorzystywane często do wysiewu trawników to między innymi rajgras angielski, kostrzewa owcza oraz czerwona i wiechlina łąkowa.

Nie należy zakładać trawnika tylko z jednego rodzaju nasion, ponieważ dzięki zastosowaniu kilku gatunków można uzyskać lepsze właściwości trawy. Zmieszane nasiona traw umożliwiają dostosowanie ich do różnych wymagań glebowych oraz sposobów wykorzystywania założonego trawnika.

Rodzaje mieszanek traw

Mieszanki nasion traw można podzielić na trzy podstawowe kategorie, które są przeznaczone do tworzenia:

 - trawników ozdobnych,

 - trawników uniwersalnych,

 - trawników użytkowych.

Trawniki ozdobne - mieszanki traw

Trawniki ozdobne spełniają głównie funkcję reprezentacyjną, mieszanki traw do wysiewu takich kompozycji charakteryzują się najlepszym połączeniem kolorystycznym, są bardzo gęste, a trawnik po wyrośnięciu sprawia wrażenie chodzenia po dywanie. Zastosowanie kostrzewy czerwonej i wiechliny łąkowej sprawia, że trawa rośnie powoli i ma wyjątkowo intensywnie zielony kolor. Dodanie do mieszanki nasion życicy trwałej sprawia, że trawa jest odporna, wytrzymała i szybko się regeneruje. Inne delikatne gatunki traw, które powinny wchodzić w skład dekoracyjnych trawników to kostrzewa czerwona rozłogowa, kostrzewa owcza oraz kostrzewa owcza szczeciniasta. Nasiona tych traw są bardzo delikatne, trawa wyrasta w postaci małych kępek, dzięki czemu tworzą powierzchnię o delikatnej fakturze. Takie rodzaje mieszanek traw nazywane są gazonowymi. Trawniki ozdobne mają wąskie ulistnienie, wymagają jednak szczególnej pielęgnacji i nie są odporne na deptanie, nie nadają się więc na place zabaw, boiska sportowe czy uczęszczane przydomowe ogródki.

Trawniki uniwersalne - jaka mieszanka traw?

Trawniki uniwersalne łączą cechy trawników ozdobnych i użytkowych, prezentują się estetycznie i są wytrzymałe na użytkowanie. Mieszanki traw do tworzenia takich powierzchni nie mają aż takich cech wytrzymałościowych jak trawniki użytkowe ani eleganckiego wyglądu jak ozdobne, ale bardzo dobrze nadają się do tworzenia przydomowych trawników ogrodowych. Mieszanki nasion takich traw szybko rosną i tworzą zbitą darń, łatwo dostosowują się do różnych warunków podłoża. Kompozycje nasion traw uniwersalnych powinny składać się przynajmniej z dwóch odmian kostrzewy czerwonej, a także rajgrasu angielskiego. Mieszanki uniwersalne są najbardziej popularne, obsiewanych jest nimi najwięcej trawników, rozrastają się dobrze w poziomie i są odporne na intensywne użytkowanie.

Trawniki użytkowe - najlepsza mieszanka nasion

Trawniki użytkowe tworzą bardzo gęstą dań i wykazują duże zdolności regeneracyjne. Gatunki traw odpornych na intensywne użytkowanie to między innymi kostrzewa czerwona kępowa i półrozłogowa, życica trwała i wiechlina łąkowa, która jest gatunkiem zimotrwałym i wykazuje dużą odporność na deptanie. W skład mieszanki powinien również wchodzić rajgras angielski, który szybko rośnie i odrasta od razu po koszeniu, nie jest jednak odporny na przemarzanie. Trawniki sportowe są odporne na niski typ koszenia, intensywne chodzenie i częste nawożenie. Są zakładane rzadziej, bo wymagają intensywnej pielęgnacji, trzeba je często kosić i regularnie nawozić.

Autorem artykułu jest Sklep Poradnika Ogrodniczego - internetowy sklep oferujący wiele przydatnych produktów do ogrodu.
Data publikacji: 2022-05-24, ostatnia zmiana: 2022-05-24

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Kalarepa 'Gigant' – Na Późny Zbiór – Kiepenkerl
8,99 zł
Radom
(woj. mazowieckie)
Epiphyllum - BEZ nazwy _ Rarytas_- epifilum_kaktus
75,00 zł
Skawina
(woj. małopolskie)
Pasternak Zwyczajny 'Halblange' – Kiepenkerl
8,99 zł
Szczecinek
(woj. zachodniopomorskie)
Mieszanka Ostra – Nasiona Na Kiełki – Kiepenkerl
18,49 zł
Zaścianki
(woj. podlaskie)
Przetacznik Kłosowy 'Sightseeing' – Mix Kolorów – Legutko
6,59 zł
Kalisz
(woj. wielkopolskie)
Marchew 'Flyaway' F1 – Odporna – Kiepenkerl
18,49 zł
Szczecinek
(woj. zachodniopomorskie)
Scilla – Cebulica Sibirica – 30 szt.
20,99 zł
Radom
(woj. mazowieckie)
Dynia Hokkaido 'Uchiki Kuri' – Nasiona Kiepenkerl
18,49 zł
Częstochowa
(woj. śląskie)
Goździk Brodaty 'Duplika' – Mix Nasion – Kiepenkerl
9,99 zł
Kalisz
(woj. wielkopolskie)
Rzeżucha – Zestaw Na Kiełki – Kiepenkerl
27,99 zł
Lublin
(woj. lubelskie)
Anemon Zawilec ‘Car De Caen’ Mix – 12 szt.
11,99 zł
Wodzisław Śląski
(woj. śląskie)
Krokus ‘Prins Claus’ – 12 szt.
15,99 zł
Wrocław
(woj. dolnośląskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Podstawowe rodzaje drabin specjalnych i ich zastosowanie w domowych projektach
Drabiny specjalne to konstrukcje umożliwiające wykonywanie prac na wysokościach w miejscach, które są ogólnie uznawane za trudno dostępne. Jakie są ich podstawowe rodzaje? Do jakich domowych prac możn...
Data publikacji: 2023-09-15
Dlaczego warto stosować szkło laminowane?
W dzisiejszych czasach, kiedy bezpieczeństwo i estetyka idą w parze z funkcjonalnością, szkło laminowane staje się coraz bardziej popularne. Wiele osób, planując remont czy budowę, zastanawia się nad...
Data publikacji: 2023-09-08
Szafy na wymiar - dlaczego warto zainwestować?
Odpowiednie przechowywanie odzieży wymaga miejsca. Nasze ubrania najczęściej trafiają do szafy – mebla stworzonego specjalnie z myślą o organizacji elementów garderoby. Nie wystarczy jednak wybrać sza...
Data publikacji: 2023-09-07
Salon z Pomysłem - Jak łatwo udekorować duży pokój?
W dzisiejszych czasach aranżacja wnętrz stała się nie tylko sposobem na wyrażenie swojego stylu i osobowości, ale również sztuką tworzenia harmonijnych przestrzeni. Szczególnie ważnym pomieszczeniem w...
Data publikacji: 2023-08-28