Jak wybrać najlepszą mieszankę traw do założenia trawnika?

Koszenie trawnika

Wybór odpowiedniej mieszanki traw nie jest taki prosty, różnią się one między sobą zarówno składem, jak i przeznaczeniem. Wybierając nasiona trawy na przydomowy trawnik, warto wziąć pod uwagę ich właściwości, różnią się one między sobą pod względem wymagań podłoża, tolerancji na deptanie oraz szybkości wzrostu.

Trawa do wysiewu - o czym warto pamiętać?

Mieszanka nasion traw zazwyczaj składa się przynajmniej z trzech gatunków, należy zwrócić uwagę, aby w jej składzie nie było nasion pastewnych, takich jak życica wielokwiatowa i mieszańcowa. Gatunki traw wykorzystywane często do wysiewu trawników to między innymi rajgras angielski, kostrzewa owcza oraz czerwona i wiechlina łąkowa.

Nie należy zakładać trawnika tylko z jednego rodzaju nasion, ponieważ dzięki zastosowaniu kilku gatunków można uzyskać lepsze właściwości trawy. Zmieszane nasiona traw umożliwiają dostosowanie ich do różnych wymagań glebowych oraz sposobów wykorzystywania założonego trawnika.

Rodzaje mieszanek traw

Mieszanki nasion traw można podzielić na trzy podstawowe kategorie, które są przeznaczone do tworzenia:

 - trawników ozdobnych,

 - trawników uniwersalnych,

 - trawników użytkowych.

Trawniki ozdobne - mieszanki traw

Trawniki ozdobne spełniają głównie funkcję reprezentacyjną, mieszanki traw do wysiewu takich kompozycji charakteryzują się najlepszym połączeniem kolorystycznym, są bardzo gęste, a trawnik po wyrośnięciu sprawia wrażenie chodzenia po dywanie. Zastosowanie kostrzewy czerwonej i wiechliny łąkowej sprawia, że trawa rośnie powoli i ma wyjątkowo intensywnie zielony kolor. Dodanie do mieszanki nasion życicy trwałej sprawia, że trawa jest odporna, wytrzymała i szybko się regeneruje. Inne delikatne gatunki traw, które powinny wchodzić w skład dekoracyjnych trawników to kostrzewa czerwona rozłogowa, kostrzewa owcza oraz kostrzewa owcza szczeciniasta. Nasiona tych traw są bardzo delikatne, trawa wyrasta w postaci małych kępek, dzięki czemu tworzą powierzchnię o delikatnej fakturze. Takie rodzaje mieszanek traw nazywane są gazonowymi. Trawniki ozdobne mają wąskie ulistnienie, wymagają jednak szczególnej pielęgnacji i nie są odporne na deptanie, nie nadają się więc na place zabaw, boiska sportowe czy uczęszczane przydomowe ogródki.

Trawniki uniwersalne - jaka mieszanka traw?

Trawniki uniwersalne łączą cechy trawników ozdobnych i użytkowych, prezentują się estetycznie i są wytrzymałe na użytkowanie. Mieszanki traw do tworzenia takich powierzchni nie mają aż takich cech wytrzymałościowych jak trawniki użytkowe ani eleganckiego wyglądu jak ozdobne, ale bardzo dobrze nadają się do tworzenia przydomowych trawników ogrodowych. Mieszanki nasion takich traw szybko rosną i tworzą zbitą darń, łatwo dostosowują się do różnych warunków podłoża. Kompozycje nasion traw uniwersalnych powinny składać się przynajmniej z dwóch odmian kostrzewy czerwonej, a także rajgrasu angielskiego. Mieszanki uniwersalne są najbardziej popularne, obsiewanych jest nimi najwięcej trawników, rozrastają się dobrze w poziomie i są odporne na intensywne użytkowanie.

Trawniki użytkowe - najlepsza mieszanka nasion

Trawniki użytkowe tworzą bardzo gęstą dań i wykazują duże zdolności regeneracyjne. Gatunki traw odpornych na intensywne użytkowanie to między innymi kostrzewa czerwona kępowa i półrozłogowa, życica trwała i wiechlina łąkowa, która jest gatunkiem zimotrwałym i wykazuje dużą odporność na deptanie. W skład mieszanki powinien również wchodzić rajgras angielski, który szybko rośnie i odrasta od razu po koszeniu, nie jest jednak odporny na przemarzanie. Trawniki sportowe są odporne na niski typ koszenia, intensywne chodzenie i częste nawożenie. Są zakładane rzadziej, bo wymagają intensywnej pielęgnacji, trzeba je często kosić i regularnie nawozić.

Autorem artykułu jest Sklep Poradnika Ogrodniczego - internetowy sklep oferujący wiele przydatnych produktów do ogrodu.
Data publikacji: 2022-05-24, ostatnia zmiana: 2022-05-24

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Kaki tipo duże drzewo
120,00 zł
Knurów
(woj. śląskie)
Pomarańcza trójlistna sadzonka
20,00 zł
Starogard Gdański
(woj. pomorskie)
Marchew 'narbonne' f1 - na taśmie - kiepenkerl
20,99 zł
Lębork
(woj. pomorskie)
Oleander mały krzew
30,00 zł
Legnica
(woj. dolnośląskie)
Sałata azjatycka 'asia greens '- kiepenkerl
15,59 zł
Krosno
(woj. podkarpackie)
Bananowiec musa velutina drzewko
50,00 zł
Zabrze
(woj. śląskie)
łąka kwietna - szybko rosnąca - 40 g kiepenkerl
44,99 zł
Stalowa Wola
(woj. podkarpackie)
Pomarańcza słodka czerwona drzewko
130,00 zł
Zamość
(woj. lubelskie)
Lagerstroemia indyjska krzew mix
60,00 zł
Gdynia
(woj. pomorskie)
Bratek ogrodowy - mix nasion - kiepenkerl
13,99 zł
Bełchatów
(woj. łódzkie)
azalia japońska melina ciemno-różowa 1,5l
17,40 zł
Lubin
(woj. dolnośląskie)
Drzewko truskawkowe duże drzewko
150,00 zł
Starogard Gdański
(woj. pomorskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Dlaczego warto posiadać wannę?
Niewiele jest tak odprężających i wyciszających czynności, jak kąpiel w wannie. Każdy zasługuje na tę odrobinę luksusu, zwłaszcza po długim dniu, ciężkiej pracy lub wysiłku fizycznym. Taki relaks nie...
Data publikacji: 2022-06-15
Pomidory w domowym ogródku
Domowy ogródek to nie tylko rośliny ozdobne. Często pojawiają się w nich warzywa. Zwłaszcza w ostatnich latach, gdy coraz bardziej zdajemy sobie sprawę z tego jak ważne jest zdrowe odżywianie. Jednym...
Data publikacji: 2022-05-24
Brzoskwinie w amatorskiej uprawie - jak sobie radzić z chorobami?
Brzoskwinie stały się bardzo popularnymi drzewami owocowymi, które z powodzeniem można uprawiać na terenie kraju. Brzoskwinia wymaga gleby ciepłej, żyznej, a stanowisko powinno być osłonięte, aby rośl...
Data publikacji: 2022-05-23
Jak wybrać najlepszy stolik kawowy?
Stolik kawowy to niezbędny element w każdym salonie. Powinien być nie tylko funkcjonalny, ale także estetyczny – tak, aby dopełniał całą aranżację tego pomieszczenia oraz by pasował do stylu pokoju dz...
Data publikacji: 2022-05-18

Zgłoś uwagi

Stale pracujemy nad wydajnością i wygodą korzystania ze Sprzedawacza. Jeżeli zauważyłeś błąd lub masz pomysł na nowe funkcjonalności - daj nam znać i przyczyń się do ulepszenia serwisu!

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez SoftNinjas Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, w celu świadczenia usług w ramach serwisu Sprzedawacz.pl - zgodnie z polityką prywatności.
* Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję Regulamin serwisu Sprzedawacz.pl.
Wyślij