Zima to czas na sen dla roślin, ale nie dla ogrodnika

Zima to czas na sen dla roślin, ale nie dla ogrodnika

Każda jesień się kończy i nastaje zima. Nie jest ona mile widziana zarówno przez ludzi i zwierzęta, jak również przez rośliny. Na skutek dużych wahań temperatur rośliny ogrodowe nie mają łatwego życia. W dzień ogrzewają je promienie słoneczne, a nocą muszą zmagać się z dużym spadkiem temperatury.

Bardzo ważne jest to, aby ogrodnik zadbał o odpowiednie osłonięcie swoich krzewów i bylin. Zima jest też porą na pielęgnacyjne cięcia drzewek. Nie można zapomnieć o trawniku i konserwacji narzędzi ogrodowych. Obowiązkiem ogrodnika jest także regularne odśnieżanie ścieżek ogrodowych i pozbywanie się nadmiaru białego puchu.

Ogród zimą – czas na zmiany

Warto wykorzystać okres zimowy do tego, aby zaplanować nowe nasadzenia i zmienić w mniejszym czy większym stopniu aranżację. Zima wbrew pozorom to nie czas na brak zainteresowania ogrodem. Ogrodnika czeka wiele pracy i trzeba liczyć się z regularnym kontrolowaniem osłon roślin i usuwaniem śniegu z trawnika. Zimowa aura sprzyja przesadzaniu rosnących już roślin w inne miejsca, jeśli zajdzie taka potrzeba oraz na dosadzaniu kolejnych. Rabatom można na nowo nadać preferowane kształty. Należy pamiętać o tym, że dużo gorsze dla roślin są nie ujemne temperatury, ale ciężki śnieg, który może nie tylko zniekształcić, ale wręcz połamać gałęzie. Pomocne będzie obwiązanie roślin sznurkiem i regularne otrzepywanie ich z białego puchu.

Nie należy ubijać śniegu, chodząc po nim i wydeptując ścieżkę. Jest to zbrodnia dla trawy, która pod ubitym śniegiem traci dostęp do powietrza i niszczeje. Pojawiają się choroby grzybowe. Może zdarzyć się nawet tak, że zaniedbana trwa nie odbije już na wiosnę. Niewielka ilość śniegu tworzy pewnego rodzaju izolację, dzięki której roślinom łatwiej jest przetrwać zimę, ale jego nadmiar jest już szkodliwy. Mrozy to nie jedyny problem. Nawet długotrwałe okresy odwilży mogą stanowić zagrożenie na ogrodowych roślin. Bardzo łatwo jest o przemarznięcie roślin, które pod wpływem ciepła zaczynają się budzić, a następnie ponownie wracają niskie temperatury. Jeśli ogrodnik zauważy, że w okresie ocieplenia rośliny wypuszczą pąki, należy zdjąć osłony do czasu, aż dojdzie do ponownego ochłodzenia.

Co z narzędziami ogrodowymi?

Wraz z pojawieniem się zimy w ogrodzie, należy oczyścić i zadbać o narzędzia. Wiele osób ogranicza się jedynie do przeniesienia ich do jakiegoś schowka, co jest błędem. Jeśli mają one być przez długi czas sprawne, konieczne jest ich odpowiednie zabezpieczenie. Źle przechowywane narzędzia ogrodowe to prosta droga do tego, aby zaatakowała je rdza. Narzędzia mające kontakt z ziemią należy oczyścić z zaschniętych resztek roślin i ziemi.

Pomogą w tym zadaniu szczotki i gąbki. Wszystkie ostrza i sprężyny narzędzi powinno się przetrzeć wilgotna szmatką, po czym wysuszyć i zabezpieczyć cienką warstwą oleju. W ten sposób możliwe jest uchronienie ich przed korozją. Warto też przy okazji podostrzyć ostrza. Znaczenie ma także to, aby zablokować ostrza. Narzędzia ogrodowe powinny być przechowywane w suchym i zamkniętym pomieszczeniu.


Współautorem artykułu jest Target - producent nawozów i środków ochrony roślin do użytku amatorskiego oraz profesjonalnego.

Data publikacji: 2019-12-18, ostatnia zmiana: 2019-12-16

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Drzewko truskawkowe duże drzewko
150,00 zł
Starogard Gdański
(woj. pomorskie)
Rukola 'wilde rauke' - odporna - kiepenkerl
9,99 zł
Tomaszów Mazowiecki
(woj. łódzkie)
Dynia ozdobna 'turban' - mix nasiona - kiepenkerl
14,49 zł
Zielona Góra
(woj. lubuskie)
Pachnące kwiaty na skalniak - nasiona kiepenkerl
13,49 zł
Tczew
(woj. pomorskie)
łąka kwietna - kwiatowy sen - 100 g kiepenkerl
24,99 zł
Skarżysko-Kamienna
(woj. świętokrzyskie)
Burak ćwikłowy 'chioggia' - odporny - kiepenkerl
14,49 zł
Biała Podlaska
(woj. lubelskie)
Fasola szparagowa 'saxa' - wczesna - kiepenkerl
9,99 zł
Chełmno
(woj. kujawsko-pomorskie)
Bananowiec musa jizahi drzewko
50,00 zł
Skierniewice
(woj. łódzkie)
Bananowiec musa basjoo duże drzewko
80,00 zł
Pruszcz Gdański
(woj. pomorskie)
Bugenwilla duże pnącze
220,00 zł
Opole
(woj. opolskie)
Fasola tyczna 'neckargold' - żółta - kiepenkerl
13,49 zł
Opole
(woj. opolskie)
Pomarańcza słodka drzewko
130,00 zł
Bielany Wrocławskie
(woj. dolnośląskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Ciekawe gadżety kuchenne - sprawdź, jakie wybrać!
Kuchnia jest miejscem, w którym każdego dnia domownicy spędzają dużą ilość czasu. Nie ulega wątpliwości, że powinna charakteryzować się funkcjonalnością oraz ładnym wyglądem. Dodatkowo, bardzo ważne j...
Data publikacji: 2021-06-01
Jaki hamak ogrodowy wybrać? Ranking wiosna 2021 i opinie
Hamaki nie zaliczają się do standardowego wyposażenia ogrodu, jednak coraz więcej osób decyduje się na ich montaż. Swoją popularność zawdzięczają temu, że zajmują niewiele miejsca, efektownie się prez...
Data publikacji: 2021-04-13
Idzie lato - który klimatyzator ochłodzi najlepiej?
Letnie upały potrafią być ciężkie do zniesienia. Zwłaszcza, gdy mieszkamy w miejscach o dużych zyskach ciepła, np. szybko nagrzewające się poddasza czy mieszkania z ekspozycją na zachód czy południe....
Data publikacji: 2021-03-31
Zastosowanie piły ukośnicy
Ukośnica, kapówka, ukosówka – to popularne określenia pilarki przeznaczonej do profesjonalnej obróbki drewna, która umożliwia wykonywania znacznie bardziej precyzyjnych i skomplikowanych prac niż zwyk...
Data publikacji: 2021-03-29

Zgłoś uwagi

Stale pracujemy nad wydajnością i wygodą korzystania ze Sprzedawacza. Jeżeli zauważyłeś błąd lub masz pomysł na nowe funkcjonalności - daj nam znać i przyczyń się do ulepszenia serwisu!

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez SoftNinjas Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, w celu świadczenia usług w ramach serwisu Sprzedawacz.pl - zgodnie z polityką prywatności.
* Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję Regulamin serwisu Sprzedawacz.pl.
Wyślij