Zima to czas na sen dla roślin, ale nie dla ogrodnika

Zima to czas na sen dla roślin, ale nie dla ogrodnika

Każda jesień się kończy i nastaje zima. Nie jest ona mile widziana zarówno przez ludzi i zwierzęta, jak również przez rośliny. Na skutek dużych wahań temperatur rośliny ogrodowe nie mają łatwego życia. W dzień ogrzewają je promienie słoneczne, a nocą muszą zmagać się z dużym spadkiem temperatury.

Bardzo ważne jest to, aby ogrodnik zadbał o odpowiednie osłonięcie swoich krzewów i bylin. Zima jest też porą na pielęgnacyjne cięcia drzewek. Nie można zapomnieć o trawniku i konserwacji narzędzi ogrodowych. Obowiązkiem ogrodnika jest także regularne odśnieżanie ścieżek ogrodowych i pozbywanie się nadmiaru białego puchu.

Ogród zimą – czas na zmiany

Warto wykorzystać okres zimowy do tego, aby zaplanować nowe nasadzenia i zmienić w mniejszym czy większym stopniu aranżację. Zima wbrew pozorom to nie czas na brak zainteresowania ogrodem. Ogrodnika czeka wiele pracy i trzeba liczyć się z regularnym kontrolowaniem osłon roślin i usuwaniem śniegu z trawnika. Zimowa aura sprzyja przesadzaniu rosnących już roślin w inne miejsca, jeśli zajdzie taka potrzeba oraz na dosadzaniu kolejnych. Rabatom można na nowo nadać preferowane kształty. Należy pamiętać o tym, że dużo gorsze dla roślin są nie ujemne temperatury, ale ciężki śnieg, który może nie tylko zniekształcić, ale wręcz połamać gałęzie. Pomocne będzie obwiązanie roślin sznurkiem i regularne otrzepywanie ich z białego puchu.

Nie należy ubijać śniegu, chodząc po nim i wydeptując ścieżkę. Jest to zbrodnia dla trawy, która pod ubitym śniegiem traci dostęp do powietrza i niszczeje. Pojawiają się choroby grzybowe. Może zdarzyć się nawet tak, że zaniedbana trwa nie odbije już na wiosnę. Niewielka ilość śniegu tworzy pewnego rodzaju izolację, dzięki której roślinom łatwiej jest przetrwać zimę, ale jego nadmiar jest już szkodliwy. Mrozy to nie jedyny problem. Nawet długotrwałe okresy odwilży mogą stanowić zagrożenie na ogrodowych roślin. Bardzo łatwo jest o przemarznięcie roślin, które pod wpływem ciepła zaczynają się budzić, a następnie ponownie wracają niskie temperatury. Jeśli ogrodnik zauważy, że w okresie ocieplenia rośliny wypuszczą pąki, należy zdjąć osłony do czasu, aż dojdzie do ponownego ochłodzenia.

Co z narzędziami ogrodowymi?

Wraz z pojawieniem się zimy w ogrodzie, należy oczyścić i zadbać o narzędzia. Wiele osób ogranicza się jedynie do przeniesienia ich do jakiegoś schowka, co jest błędem. Jeśli mają one być przez długi czas sprawne, konieczne jest ich odpowiednie zabezpieczenie. Źle przechowywane narzędzia ogrodowe to prosta droga do tego, aby zaatakowała je rdza. Narzędzia mające kontakt z ziemią należy oczyścić z zaschniętych resztek roślin i ziemi.

Pomogą w tym zadaniu szczotki i gąbki. Wszystkie ostrza i sprężyny narzędzi powinno się przetrzeć wilgotna szmatką, po czym wysuszyć i zabezpieczyć cienką warstwą oleju. W ten sposób możliwe jest uchronienie ich przed korozją. Warto też przy okazji podostrzyć ostrza. Znaczenie ma także to, aby zablokować ostrza. Narzędzia ogrodowe powinny być przechowywane w suchym i zamkniętym pomieszczeniu.


Współautorem artykułu jest Target - producent nawozów i środków ochrony roślin do użytku amatorskiego oraz profesjonalnego.

Data publikacji: 2019-12-18, ostatnia zmiana: 2019-12-16

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Oliwka europejska maly krzew
50,00 zł
Legnica
(woj. dolnośląskie)
Fingerlime drzewko
120,00 zł
Miszkowice
(woj. dolnośląskie)
Świerk pospolity 50cm w doniczkach
6,00 zł
Buczków
(woj. małopolskie)
Cytryna carrubaro duże drzewko
160,00 zł
Długołęka
(woj. dolnośląskie)
Brzoza biała - sadzonki
2,00 zł
Półwieś
(woj. małopolskie)
Migdałowiec duże drzewo
120,00 zł
Sochaczew
(woj. mazowieckie)
Pomarańcza słodka variegata duże drzewko
150,00 zł
Pińczów
(woj. świętokrzyskie)
Drzewko truskawkowe duże drzewko
150,00 zł
Starogard Gdański
(woj. pomorskie)
Bananowiec musa acuminata var. acuminata sadzonka
25,00 zł
Siedlce
(woj. mazowieckie)
Pomarańcza słodka duże drzewo
599,00 zł
Iława
(woj. warmińsko-mazurskie)
Ficus amstel king
37 650 zł
Łomża
(woj. podlaskie)
Pomarańcza słodka czerwona drzewko
130,00 zł
Zamość
(woj. lubelskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Jakie są podstawowe zasady recyklingu? 5 najważniejszych zasad
Pomimo edukacji na temat ekologii i zanieczyszczenia środowiska ilość śmieci, które wytwarzamy, rośnie w zastraszającym tempie. Statystyczny Polak wyprodukował w ubiegłym roku ponad 330 kg odpadów i j...
Data publikacji: 2020-10-23
Jak odnowić meble kuchenne?
Marzy nam się nowy wygląd kuchni, ale nie mamy pieniędzy na to, aby zakupić nowe meble kuchenne? Czy to oznacza, że nie można zdecydować się na nową aranżację kuchenną? Oczywiście, że nie. Nowy wygląd...
Data publikacji: 2020-10-20
Własne SPA w domu i w ogrodzie? Dlaczego nie?
Nasze domy i mieszkania powoli stają się naszymi oazami. We współczesnych czasach mamy możliwość wyposażenia je w najrozmaitszy sprzęt i akcesoria, które ułatwiają codzienne życie oraz sprzyjają rozry...
Data publikacji: 2020-10-14
Sofa rozkładana czy nierozkładana - jakie rozwiązanie wybrać?
Sofa pojawia się w większości domów i mieszkań. Pełni w nich jednak bardzo różne role. Może stanowić praktyczny mebel do salonu lub sypialni. Przydaje się głównie do siedzenia, choć niekiedy sprawdza...
Data publikacji: 2020-10-13