Brzoskwinie w amatorskiej uprawie - jak sobie radzić z chorobami?

Uprawa brzoskwiń

Brzoskwinie stały się bardzo popularnymi drzewami owocowymi, które z powodzeniem można uprawiać na terenie kraju. Brzoskwinia wymaga gleby ciepłej, żyznej, a stanowisko powinno być osłonięte, aby roślina nie przemarzała zimą. Niekiedy zachodzi konieczność ochrony rośliny przed chorobami oraz przed szkodnikami. Nieleczone rośliny słabo plonują oraz mogą zamierać.

Najgroźniejsze choroby brzoskwini

Brzoskwinia jest rośliną narażoną na kilka poważnych chorób. Najgroźniejszym patogenem jest grzyb, który wywołuje kędzierzawość liści brzoskwini. Wymienia się również raka bakteryjnego, który może infekować wiele gatunków drzew w sadzie, mącznika prawdziwego brzoskwini oraz parcha.

Kędzierzawość liści brzoskwini - objawy oraz zwalczanie

Jedną z najgroźniejszych chorób brzoskwini jest kędzierzawość liści. Chorobę wywołuje grzyb, który najczęściej poraża liście. Objawy są dość specyficzne, choć czasem mogą być mylone z działaniem szkodników lub z niedoborem fosforu. Patogen powoduje deformacje liści — są one bardzo kruche, zgrubiałe i pomarszczone. Miejsce występowania deformacji związane jest z obecnością grzyba. Zmiany chorobowe pojawiają się tylko tam, gdzie strzępki grzyba przerastają blaszki liściowe. Niekiedy dochodzi do infekcji kwiatów oraz owoców. Choroba jest powszechna w całym kraju, może pojawiać się co roku, dlatego bardzo ważne są zabiegi ochronne oraz właściwa profilaktyka. Nieleczona choroba może doprowadzić do przedwczesnego zrzucania liści przez drzewo, opadania kwiatów oraz występowania nieestetycznych plam na owocach. Kędzierzawość liści brzoskwini zwalcza się preparatami grzybobójczymi, np. zawierającymi miedź. Istnieją również roślinne wywary, które zwiększają odporność roślin na choroby grzybowe. Są to np. samodzielnie wykonane wyciągi z pokrzywy lub ze skrzypu.

Parch brzoskwini - objawy oraz zwalczanie

Parch to choroba grzybowa, której sprzyja duża wilgotność. Rośliny chorują głównie w deszczowe lata. Objawy są najbardziej widoczne na owocach. Już na początku tworzenia się i dojrzewania owoców, pojawiają się na nich drobne plamy w kolorze oliwkowym. Podobne plamy występują też na pędach. Przy silnym porażeniu rośliny plam jest bardzo dużo, mają one coraz większe rozmiary i często zlewają się w jedną. Grzyb poraża również morele. W zapobieganiu chorobie stosuje się zabiegi przy użyciu środków ochrony roślin, którymi są fungicydy. Bardzo ważna jest również profilaktyka.

Mączniak prawdziwy róży i brzoskwini - objawy i zwalczanie

Grzyb powodujący mączniaka na brzoskwini poraża również róże. Na liściach, pędach i owocach pojawiają się plamy oraz charakterystyczny, biały nalot. Rośliny wyglądają jak obsypane mąką. Mączniak pojawia się głównie podczas suchego, gorącego lata. Opady oraz wysoka wilgotność hamują rozwój tej choroby. Mączniak uszkadza liście, przez co roślina słabo plonuje oraz wygląda nieatrakcyjnie. Do walki z mączniakiem używa się środków grzybobójczych.

Zabiegi profilaktyczne w ochronie drzew owocowych

W ochronie roślin bardzo duże znaczenie mają zabiegi profilaktyczne oraz właściwe metody uprawy. Roślina powinna mieć zapewnione jak najlepsze stanowisko, powinna być regularnie nawożona oraz przycinana. Należy usuwać porażone, chore pędy i dokładnie grabić liście spod drzewa. Opadłe liście mogą być siedliskiem patogenów, które w przyszłym roku staną się źródłem infekcji. Nie powinno się zostawiać również owoców na drzewie i pod drzewem. W przypadku wystąpienia choroby należy przeprowadzić zabieg z użyciem środków chemicznych. Bardzo ważne jest zwalczanie i usuwanie szkodników z rośliny, ponieważ mogą one przenosić choroby i pogarszać kondycję drzewa.

Publikacja powstała we współpracy z portalem Poradnik Ogrodniczy - największym portalem ogrodniczym w Polsce.

Data publikacji: 2022-05-23, ostatnia zmiana: 2022-05-23

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Papryka 'yellow california wonder' – Kiepenkerl
9,99 zł
Inowrocław
(woj. kujawsko-pomorskie)
Pietruszka naciowa 'gigante d'italia' – Kiepenkerl
11,99 zł
Czeladź
(woj. śląskie)
Miechunka peruwiańska – rodzynek brazylijski – Kiepenkerl
11,99 zł
Starachowice
(woj. świętokrzyskie)
Pomidor 'tumbling tom yellow' – cherry – nasiona Kiepenkerl
15,59 zł
Brzeg
(woj. opolskie)
Kwiaty do cienia – mix nasion – Kiepenkerl
20,99 zł
Gniezno
(woj. wielkopolskie)
Bazylia drobnolistna – aromatyczna – Kiepenkerl
8,99 zł
Chorzów
(woj. śląskie)
Rukola 'speedy' – całoroczna – Kiepenkerl
15,59 zł
Lubin
(woj. dolnośląskie)
Rozmaryn lekarski – intensywny – Kiepenkerl
9,99 zł
Piaseczno
(woj. mazowieckie)
Mieszanka ostra – nasiona na kiełki – Kiepenkerl
18,49 zł
Zaścianki
(woj. podlaskie)
Pomidor sałatkowy 'premio' f1 – Kiepenkerl
18,49 zł
Bielsko-Biała
(woj. śląskie)
Groch cukrowy 'sweet horizon' – odporny na choroby – Kiepenkerl
18,49 zł
Włocławek
(woj. kujawsko-pomorskie)
Kwiaty polne z ziołami – łąka kwietna – Kiepenkerl
15,59 zł
Zielona Góra
(woj. lubuskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Jak urządzić pokój z meblościanką? Garść praktycznych porad
Zdecydowanej większości z nas meblościanka kojarzy się z dość topornym, drewnianym monolitem, stanowiący nieodzowny element wyposażenia salonu naszych babć i dziadków. Klasyczna, PRL-owska meblościank...
Data publikacji: 2023-05-26
Budowanie systemu oświetleniowego w salonie - o czym pamiętać?
Salon bywa najważniejszym pomieszczeniem w domu. W nim spotykają się wszyscy mieszkańcy, do niego zaprasza się gości, organizuje się w nim mniejsze i większe spotkania towarzyskie. Salon służy do wypo...
Data publikacji: 2023-05-25
Meble ogrodowe a miejsce grillowe - jak je dobrać?
Każdy, kto posiada własny ogród, z pewnością marzy o stworzeniu w nim idealnego miejsca do relaksu i spotkań z rodziną czy przyjaciółmi. Centralnym punktem takiej przestrzeni często jest miejsce grill...
Data publikacji: 2023-05-16
Jakie znaczenie ma dodatkowa uszczelka w profilu okiennym?
Jaka część okna jest ważna i jednocześnie niedoceniana? Zdecydowanie to uszczelka do okien. Wiele osób błędnie nie zwraca na nią uwagi, a przecież odpowiednie uszczelnienie okna redukuje hałas z zewną...
Data publikacji: 2023-05-16