Brzoskwinie w amatorskiej uprawie - jak sobie radzić z chorobami?

Uprawa brzoskwiń

Brzoskwinie stały się bardzo popularnymi drzewami owocowymi, które z powodzeniem można uprawiać na terenie kraju. Brzoskwinia wymaga gleby ciepłej, żyznej, a stanowisko powinno być osłonięte, aby roślina nie przemarzała zimą. Niekiedy zachodzi konieczność ochrony rośliny przed chorobami oraz przed szkodnikami. Nieleczone rośliny słabo plonują oraz mogą zamierać.

Najgroźniejsze choroby brzoskwini

Brzoskwinia jest rośliną narażoną na kilka poważnych chorób. Najgroźniejszym patogenem jest grzyb, który wywołuje kędzierzawość liści brzoskwini. Wymienia się również raka bakteryjnego, który może infekować wiele gatunków drzew w sadzie, mącznika prawdziwego brzoskwini oraz parcha.

Kędzierzawość liści brzoskwini - objawy oraz zwalczanie

Jedną z najgroźniejszych chorób brzoskwini jest kędzierzawość liści. Chorobę wywołuje grzyb, który najczęściej poraża liście. Objawy są dość specyficzne, choć czasem mogą być mylone z działaniem szkodników lub z niedoborem fosforu. Patogen powoduje deformacje liści — są one bardzo kruche, zgrubiałe i pomarszczone. Miejsce występowania deformacji związane jest z obecnością grzyba. Zmiany chorobowe pojawiają się tylko tam, gdzie strzępki grzyba przerastają blaszki liściowe. Niekiedy dochodzi do infekcji kwiatów oraz owoców. Choroba jest powszechna w całym kraju, może pojawiać się co roku, dlatego bardzo ważne są zabiegi ochronne oraz właściwa profilaktyka. Nieleczona choroba może doprowadzić do przedwczesnego zrzucania liści przez drzewo, opadania kwiatów oraz występowania nieestetycznych plam na owocach. Kędzierzawość liści brzoskwini zwalcza się preparatami grzybobójczymi, np. zawierającymi miedź. Istnieją również roślinne wywary, które zwiększają odporność roślin na choroby grzybowe. Są to np. samodzielnie wykonane wyciągi z pokrzywy lub ze skrzypu.

Parch brzoskwini - objawy oraz zwalczanie

Parch to choroba grzybowa, której sprzyja duża wilgotność. Rośliny chorują głównie w deszczowe lata. Objawy są najbardziej widoczne na owocach. Już na początku tworzenia się i dojrzewania owoców, pojawiają się na nich drobne plamy w kolorze oliwkowym. Podobne plamy występują też na pędach. Przy silnym porażeniu rośliny plam jest bardzo dużo, mają one coraz większe rozmiary i często zlewają się w jedną. Grzyb poraża również morele. W zapobieganiu chorobie stosuje się zabiegi przy użyciu środków ochrony roślin, którymi są fungicydy. Bardzo ważna jest również profilaktyka.

Mączniak prawdziwy róży i brzoskwini - objawy i zwalczanie

Grzyb powodujący mączniaka na brzoskwini poraża również róże. Na liściach, pędach i owocach pojawiają się plamy oraz charakterystyczny, biały nalot. Rośliny wyglądają jak obsypane mąką. Mączniak pojawia się głównie podczas suchego, gorącego lata. Opady oraz wysoka wilgotność hamują rozwój tej choroby. Mączniak uszkadza liście, przez co roślina słabo plonuje oraz wygląda nieatrakcyjnie. Do walki z mączniakiem używa się środków grzybobójczych.

Zabiegi profilaktyczne w ochronie drzew owocowych

W ochronie roślin bardzo duże znaczenie mają zabiegi profilaktyczne oraz właściwe metody uprawy. Roślina powinna mieć zapewnione jak najlepsze stanowisko, powinna być regularnie nawożona oraz przycinana. Należy usuwać porażone, chore pędy i dokładnie grabić liście spod drzewa. Opadłe liście mogą być siedliskiem patogenów, które w przyszłym roku staną się źródłem infekcji. Nie powinno się zostawiać również owoców na drzewie i pod drzewem. W przypadku wystąpienia choroby należy przeprowadzić zabieg z użyciem środków chemicznych. Bardzo ważne jest zwalczanie i usuwanie szkodników z rośliny, ponieważ mogą one przenosić choroby i pogarszać kondycję drzewa.

Publikacja powstała we współpracy z portalem Poradnik Ogrodniczy - największym portalem ogrodniczym w Polsce.

Data publikacji: 2022-05-23, ostatnia zmiana: 2022-05-23

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Aster chiński 'lady coral' - mix nasion - kiepenkerl
10,99 zł
Stargard Szczeciński
(woj. zachodniopomorskie)
Malwa ogrodowa 'nigra' - kiepenkerl
10,99 zł
Koszalin
(woj. zachodniopomorskie)
Oliwka europejska do formowania duża
80,00 zł
Ostrowiec Świętokrzyski
(woj. świętokrzyskie)
Oleander drzewo
120,00 zł
Gniezno
(woj. wielkopolskie)
Limetta pursha drzewo
299,00 zł
Wałbrzych
(woj. dolnośląskie)
Cukinia patison 'custard white' - kiepenkerl
9,99 zł
Rawicz
(woj. wielkopolskie)
Wilec 'grandpa ott' - kiepenkerl
13,99 zł
Konin
(woj. wielkopolskie)
Oliwka europejska drzewo
100,00 zł
Mielec
(woj. podkarpackie)
Cytryna meyeri duże drzewo
599,00 zł
Rogoźnik
(woj. śląskie)
Kumkwat margarita drzewko
130,00 zł
Jabłowo
(woj. pomorskie)
Bazylia cytrynowa - kiepenkerl
5,99 zł
Tomaszów Mazowiecki
(woj. łódzkie)
Pomarańcza chinotto drzewko
120,00 zł
Inowrocław
(woj. kujawsko-pomorskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Dlaczego warto posiadać wannę?
Niewiele jest tak odprężających i wyciszających czynności, jak kąpiel w wannie. Każdy zasługuje na tę odrobinę luksusu, zwłaszcza po długim dniu, ciężkiej pracy lub wysiłku fizycznym. Taki relaks nie...
Data publikacji: 2022-06-15
Jak wybrać najlepszą mieszankę traw do założenia trawnika?
Wybór odpowiedniej mieszanki traw nie jest taki prosty, różnią się one między sobą zarówno składem, jak i przeznaczeniem. Wybierając nasiona trawy na przydomowy trawnik, warto wziąć pod uwagę ich właś...
Data publikacji: 2022-05-24
Pomidory w domowym ogródku
Domowy ogródek to nie tylko rośliny ozdobne. Często pojawiają się w nich warzywa. Zwłaszcza w ostatnich latach, gdy coraz bardziej zdajemy sobie sprawę z tego jak ważne jest zdrowe odżywianie. Jednym...
Data publikacji: 2022-05-24
Jak wybrać najlepszy stolik kawowy?
Stolik kawowy to niezbędny element w każdym salonie. Powinien być nie tylko funkcjonalny, ale także estetyczny – tak, aby dopełniał całą aranżację tego pomieszczenia oraz by pasował do stylu pokoju dz...
Data publikacji: 2022-05-18

Zgłoś uwagi

Stale pracujemy nad wydajnością i wygodą korzystania ze Sprzedawacza. Jeżeli zauważyłeś błąd lub masz pomysł na nowe funkcjonalności - daj nam znać i przyczyń się do ulepszenia serwisu!

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez SoftNinjas Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, w celu świadczenia usług w ramach serwisu Sprzedawacz.pl - zgodnie z polityką prywatności.
* Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję Regulamin serwisu Sprzedawacz.pl.
Wyślij