Brzoskwinie w amatorskiej uprawie - jak sobie radzić z chorobami?

Uprawa brzoskwiń

Brzoskwinie stały się bardzo popularnymi drzewami owocowymi, które z powodzeniem można uprawiać na terenie kraju. Brzoskwinia wymaga gleby ciepłej, żyznej, a stanowisko powinno być osłonięte, aby roślina nie przemarzała zimą. Niekiedy zachodzi konieczność ochrony rośliny przed chorobami oraz przed szkodnikami. Nieleczone rośliny słabo plonują oraz mogą zamierać.

Najgroźniejsze choroby brzoskwini

Brzoskwinia jest rośliną narażoną na kilka poważnych chorób. Najgroźniejszym patogenem jest grzyb, który wywołuje kędzierzawość liści brzoskwini. Wymienia się również raka bakteryjnego, który może infekować wiele gatunków drzew w sadzie, mącznika prawdziwego brzoskwini oraz parcha.

Kędzierzawość liści brzoskwini - objawy oraz zwalczanie

Jedną z najgroźniejszych chorób brzoskwini jest kędzierzawość liści. Chorobę wywołuje grzyb, który najczęściej poraża liście. Objawy są dość specyficzne, choć czasem mogą być mylone z działaniem szkodników lub z niedoborem fosforu. Patogen powoduje deformacje liści — są one bardzo kruche, zgrubiałe i pomarszczone. Miejsce występowania deformacji związane jest z obecnością grzyba. Zmiany chorobowe pojawiają się tylko tam, gdzie strzępki grzyba przerastają blaszki liściowe. Niekiedy dochodzi do infekcji kwiatów oraz owoców. Choroba jest powszechna w całym kraju, może pojawiać się co roku, dlatego bardzo ważne są zabiegi ochronne oraz właściwa profilaktyka. Nieleczona choroba może doprowadzić do przedwczesnego zrzucania liści przez drzewo, opadania kwiatów oraz występowania nieestetycznych plam na owocach. Kędzierzawość liści brzoskwini zwalcza się preparatami grzybobójczymi, np. zawierającymi miedź. Istnieją również roślinne wywary, które zwiększają odporność roślin na choroby grzybowe. Są to np. samodzielnie wykonane wyciągi z pokrzywy lub ze skrzypu.

Parch brzoskwini - objawy oraz zwalczanie

Parch to choroba grzybowa, której sprzyja duża wilgotność. Rośliny chorują głównie w deszczowe lata. Objawy są najbardziej widoczne na owocach. Już na początku tworzenia się i dojrzewania owoców, pojawiają się na nich drobne plamy w kolorze oliwkowym. Podobne plamy występują też na pędach. Przy silnym porażeniu rośliny plam jest bardzo dużo, mają one coraz większe rozmiary i często zlewają się w jedną. Grzyb poraża również morele. W zapobieganiu chorobie stosuje się zabiegi przy użyciu środków ochrony roślin, którymi są fungicydy. Bardzo ważna jest również profilaktyka.

Mączniak prawdziwy róży i brzoskwini - objawy i zwalczanie

Grzyb powodujący mączniaka na brzoskwini poraża również róże. Na liściach, pędach i owocach pojawiają się plamy oraz charakterystyczny, biały nalot. Rośliny wyglądają jak obsypane mąką. Mączniak pojawia się głównie podczas suchego, gorącego lata. Opady oraz wysoka wilgotność hamują rozwój tej choroby. Mączniak uszkadza liście, przez co roślina słabo plonuje oraz wygląda nieatrakcyjnie. Do walki z mączniakiem używa się środków grzybobójczych.

Zabiegi profilaktyczne w ochronie drzew owocowych

W ochronie roślin bardzo duże znaczenie mają zabiegi profilaktyczne oraz właściwe metody uprawy. Roślina powinna mieć zapewnione jak najlepsze stanowisko, powinna być regularnie nawożona oraz przycinana. Należy usuwać porażone, chore pędy i dokładnie grabić liście spod drzewa. Opadłe liście mogą być siedliskiem patogenów, które w przyszłym roku staną się źródłem infekcji. Nie powinno się zostawiać również owoców na drzewie i pod drzewem. W przypadku wystąpienia choroby należy przeprowadzić zabieg z użyciem środków chemicznych. Bardzo ważne jest zwalczanie i usuwanie szkodników z rośliny, ponieważ mogą one przenosić choroby i pogarszać kondycję drzewa.

Publikacja powstała we współpracy z portalem Poradnik Ogrodniczy - największym portalem ogrodniczym w Polsce.

Data publikacji: 2022-05-23, ostatnia zmiana: 2022-05-23

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Lipa drobnolistna sadzonki w doniczkach Tilia cordata
15,00 zł
Bochnia
(woj. małopolskie)
Aeonium - piękny sukulent na taras, do oranżerii lub mieszkania
25,00 zł
Brzegi
(woj. małopolskie)
laurowiśnia Novita 130, 140
84,00 zł
Zacharzyce
(woj. dolnośląskie)
Aloes - piękna, zdrowa roślinka o właściwościach leczniczych
16,00 zł
Krapkowice
(woj. opolskie)
Oregano - lebiodka, melisa, mięta, lubczyk, szczaw kopane z gruntu
9,00 zł
Brzegi
(woj. małopolskie)
Amarylis, zwartnica - piękna kwitnąca roślinka
29,00 zł
Brzegi
(woj. małopolskie)
Kosodrzewina sadzonki w doniczkach Pinus mugo
9,00 zł
Bochnia
(woj. małopolskie)
Grab pospolity sadzonki w doniczkach Carpinus betulus
6,00 zł
Bochnia
(woj. małopolskie)
Klon zwyczajny sadzonki w doniczkach Acer platanoides
15,00 zł
Bochnia
(woj. małopolskie)
sosna himalajska
500,00 zł
Zacharzyce
(woj. dolnośląskie)
Żyworódka pierzasta
5,00 zł
Blok Dobryszyce
(woj. łódzkie)
robinia akacjowa Umbraculifera
155,00 zł
Zacharzyce
(woj. dolnośląskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Meble w stylu boho - jak je wykorzystać do modnej aranżacji domowych wnętrz
Styl boho to hit ostatnich lat, można zaobserwować go w willach celebrytów, w modnych kawiarniach i restauracjach, a nawet w nowocześnie urządzonych biurach czy sklepach. Boho swój początek ma już wie...
Data publikacji: 2024-06-11
Używane meble kuchenne - jakie fronty będą w tym przypadku najlepsze?
Wybierając meble do kuchni, warto wziąć pod uwagę szereg aspektów - liczy się przecież nie tylko ich cena, rozmiar i efekt wizualny, ale również funkcjonalność oraz wytrzymałość. Jeśli masz w planach...
Data publikacji: 2024-06-02
Jakie rolety wybrać na taras?
Planując aranżację przestrzeni tarasowej, jednym z kluczowych elementów, które warto wziąć pod uwagę, są rolety. Wybór odpowiednich rolet na taras to decyzja, która może znacząco wpłynąć na komfort uż...
Data publikacji: 2024-05-28
Ekonomiczny sposób na meble używane - co i dlaczego warto oddać do tapicera?
W bogatej ofercie dostępnych na rynku mebli znajdziecie wiele puf, foteli, krzeseł czy kanap wypoczynkowych obitych materiałem. Tapicerowane meble wyglądają efektownie i są komfortowe, nadają też wnęt...
Data publikacji: 2024-05-26