Typy gleby, a wymagania roślin

Typy gleby, a wymagania roślin

Przed rozpoczęciem jakiejkolwiek uprawy roślin, należy uzyskać wiedzę o warunkach gleby, jaka znajduje się w naszym ogrodzie. Jest to niezwykle ważne, gdyż to od nich zależy rozwój czy odpowiedni wzrost roślin.

Co to jest gleba?

Jest to zewnętrzny fragment litosfery, który został ukształtowany przez organizmy żywe i klimat. To właśnie w glebie rozkłada się wszelka materia organiczna z obumarłych szczątek zwierzęcych czy roślinnych. Właśnie ze względu ma ten rozkład, gleba jest rezerwuarem materii odżywczych dla roślin. Dodatkowo chroni ona rośliny przed mrozami i upałami oraz oferuje im wodę. 

Z czego składa się gleba?

Składa się ona z kilku warstw. Możemy je łatwo zobaczyć podczas przekroju pionowego danej gleby. Poziomy, z jakich jest ona złożona to:

  • Próchniczny. Jest to najwyżej zlokalizowana strefa, jego zewnętrzną częścią jest ściółka i to tutaj znajdziemy najwięcej materii organicznej.
  • Wymywania. Na tym poziomie woda, która wsiąka w ziemię, wymywa cząstki mineralne i organiczne.
  • Wmywania. Wszelkie cząstki, które zostały wymyte przez poprzednią warstwę, osiadają właśnie tutaj.
  • Skała macierzysta. Z kolei ta warstwa jest najniższą i to właśnie tutaj jest tworzona gleba. W tym miejscu zapada decyzja o jej przydatności rolniczej oraz rodzaju.

Klasyfikacja gleb ze względu na strukturę

To właśnie od struktury gleb zależne jest to, czy będzie ona przydatna, czy bezużyteczna. Wyróżniamy struktury:

  • Kamienista. Znajduje się w niej około 4/5 żwiru, przez co nie nadaje się do żadnej uprawy.
  • Piaszczysta. Nie jest zbytnio urodzajna ze względu na to, że po deszczu nie spotkamy na niej żadnych kałuż. Jest to spowodowane zbytnią przenikalnością wody. Uprawia się na niej sosna limba, świerk kłujący czy berberys Thunberga.
  • Gliniasta. Jest to dość wymagająca gleba. Rośliny na niej późno budzą się do życia. W czasie zimy musimy pamiętać o jej okrywaniu, gdyż mogą one przemarznąć. Możemy na niej uprawiać: jabłoń purpurową, cyprysik nutkajski czy jukkę ogrodową.
  • Marglowa i wapienna. Znajdziemy w niej dużo wapnia, charakteryzuje się szybkim nagrzewaniem oraz wysychaniem. Nie ma w niej zbyt dużo składników pokarmowych, jednak kiedy dodamy próchnicy, będziemy mogli na niej uprawiać ogrodnicze rośliny.
  • Lessowa. Urodzajna gleba bogata w wapń, nie wymaga zbytniego nawożenie, łatwo magazynuje wodę oraz jest świetnym podłożem dla wielu roślin.
  • Torfowa. Jej głównym składnikiem jest materia organiczna. Brakuje jej jednak związków przyswajalnych przez rośliny, stosuje się ją jako dodatek do dobrze zmineralizowanych gleb. Jednak możemy na niej uprawiać enkiant dzwonkowaty, kalmię czy azalię. 

Gleba w naszym ogrodzie

Najwięcej roślin dobrze wzrasta na glebach, pełnych próchnicy, średnio ciężkich, oraz zasobnych w wodę czy składniki pokarmowe. W przypadku, gdy mamy do czynienia ze zbitą lub luźną glebą, wzrost roślin nie będzie zbyt szybki. Podczas zakupu danej rośliny możemy sprawdzić jej skład, w którym znajdziemy zalecaną glebę. W związku z tym powinniśmy dobrać odpowiednią rośliną do naszej gleby. W Polsce dominują takie gleby jak: gliniaste, piaszczyste oraz ilaste.


Autorem artykułu jest właściciel ogrodniczego sklepu internetowego www.azallo.pl oferującego preparaty poprawiające właściwości gleby.

Data publikacji: 2020-02-20, ostatnia zmiana: 2020-02-19

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Fasola tyczna 'neckargold' - żółta - kiepenkerl
12,55 zł
Opole
(woj. opolskie)
Ficus alitissima
32 780 zł
Jarosław
(woj. podkarpackie)
Strelicja augusta nicolai sadzonka
20,00 zł
Namysłów
(woj. opolskie)
Pomarańcza gorzka duże drzewko
150,00 zł
Stargard Szczeciński
(woj. zachodniopomorskie)
Oliwka europejska do formowania duża
80,00 zł
Ostrowiec Świętokrzyski
(woj. świętokrzyskie)
Bananowiec ensete maurelii sadzonka
25,00 zł
Konin
(woj. wielkopolskie)
Pomarańcza chinotto drzewo
299,00 zł
Krosno
(woj. podkarpackie)
Pomarańcza chinotto drzewko
120,00 zł
Inowrocław
(woj. kujawsko-pomorskie)
Ostróżka letnia - mix nasion kiepenkerl
6,50 zł
Legnica
(woj. dolnośląskie)
Cytryna florentina
2 600,00 zł
Suwałki
(woj. podlaskie)
Roszponka 'favor' - na taśmie - kiepenkerl
12,55 zł
Tychy
(woj. śląskie)
Burak ćwikłowy 'chioggia' - odporny - kiepenkerl
13,48 zł
Biała Podlaska
(woj. lubelskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

5 miejsc, w których sprawdzą się ławy piknikowe
Drewniane ławy piknikowe to bardzo użyteczny i praktyczny mebel, który dobrze się prezentuje zwłaszcza w przestrzeni otwartej. W jakich miejscach najlepiej sprawdzają się nowoczesne stoły piknikowe or...
Data publikacji: 2021-02-17
Jaki biokominek wybrać?
W ostatnich latach zauważyć można rosnącą popularność biokominków. Wynika to z faktu, iż są one nie tylko niezwykle estetycznym elementem dekoracyjnym, ale również pełnią funkcję użytkową. Aby jednak...
Data publikacji: 2021-02-15
Jak zadbać o jakość powietrza w domu?
Dom jest naszym azylem. Powinny więc w nim panować warunki sprzyjające odpoczynkowi i regeneracji sił. Warto myśleć nie tylko o wystroju wnętrz i ich wyposażeniu, ale także o tym, jakim oddychamy powi...
Data publikacji: 2021-02-12
Naczynia Philipiak - dlaczego warto je mieć? Opinie użytkowników
Jaki jest Twój największy problem podczas gotowania? Przypalone garnki? Nierównomierne podgrzewanie składników? A może obawiasz się, że materiał naczynia szkodzi Twojemu zdrowiu? Sprawdź, czym garnki...
Data publikacji: 2021-02-09

Zgłoś uwagi

Stale pracujemy nad wydajnością i wygodą korzystania ze Sprzedawacza. Jeżeli zauważyłeś błąd lub masz pomysł na nowe funkcjonalności - daj nam znać i przyczyń się do ulepszenia serwisu!

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez SoftNinjas Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, w celu świadczenia usług w ramach serwisu Sprzedawacz.pl - zgodnie z polityką prywatności.
* Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję Regulamin serwisu Sprzedawacz.pl.
Wyślij