Typy gleby, a wymagania roślin

Typy gleby, a wymagania roślin

Przed rozpoczęciem jakiejkolwiek uprawy roślin, należy uzyskać wiedzę o warunkach gleby, jaka znajduje się w naszym ogrodzie. Jest to niezwykle ważne, gdyż to od nich zależy rozwój czy odpowiedni wzrost roślin.

Co to jest gleba?

Jest to zewnętrzny fragment litosfery, który został ukształtowany przez organizmy żywe i klimat. To właśnie w glebie rozkłada się wszelka materia organiczna z obumarłych szczątek zwierzęcych czy roślinnych. Właśnie ze względu ma ten rozkład, gleba jest rezerwuarem materii odżywczych dla roślin. Dodatkowo chroni ona rośliny przed mrozami i upałami oraz oferuje im wodę. 

Z czego składa się gleba?

Składa się ona z kilku warstw. Możemy je łatwo zobaczyć podczas przekroju pionowego danej gleby. Poziomy, z jakich jest ona złożona to:

  • Próchniczny. Jest to najwyżej zlokalizowana strefa, jego zewnętrzną częścią jest ściółka i to tutaj znajdziemy najwięcej materii organicznej.
  • Wymywania. Na tym poziomie woda, która wsiąka w ziemię, wymywa cząstki mineralne i organiczne.
  • Wmywania. Wszelkie cząstki, które zostały wymyte przez poprzednią warstwę, osiadają właśnie tutaj.
  • Skała macierzysta. Z kolei ta warstwa jest najniższą i to właśnie tutaj jest tworzona gleba. W tym miejscu zapada decyzja o jej przydatności rolniczej oraz rodzaju.

Klasyfikacja gleb ze względu na strukturę

To właśnie od struktury gleb zależne jest to, czy będzie ona przydatna, czy bezużyteczna. Wyróżniamy struktury:

  • Kamienista. Znajduje się w niej około 4/5 żwiru, przez co nie nadaje się do żadnej uprawy.
  • Piaszczysta. Nie jest zbytnio urodzajna ze względu na to, że po deszczu nie spotkamy na niej żadnych kałuż. Jest to spowodowane zbytnią przenikalnością wody. Uprawia się na niej sosna limba, świerk kłujący czy berberys Thunberga.
  • Gliniasta. Jest to dość wymagająca gleba. Rośliny na niej późno budzą się do życia. W czasie zimy musimy pamiętać o jej okrywaniu, gdyż mogą one przemarznąć. Możemy na niej uprawiać: jabłoń purpurową, cyprysik nutkajski czy jukkę ogrodową.
  • Marglowa i wapienna. Znajdziemy w niej dużo wapnia, charakteryzuje się szybkim nagrzewaniem oraz wysychaniem. Nie ma w niej zbyt dużo składników pokarmowych, jednak kiedy dodamy próchnicy, będziemy mogli na niej uprawiać ogrodnicze rośliny.
  • Lessowa. Urodzajna gleba bogata w wapń, nie wymaga zbytniego nawożenie, łatwo magazynuje wodę oraz jest świetnym podłożem dla wielu roślin.
  • Torfowa. Jej głównym składnikiem jest materia organiczna. Brakuje jej jednak związków przyswajalnych przez rośliny, stosuje się ją jako dodatek do dobrze zmineralizowanych gleb. Jednak możemy na niej uprawiać enkiant dzwonkowaty, kalmię czy azalię. 

Gleba w naszym ogrodzie

Najwięcej roślin dobrze wzrasta na glebach, pełnych próchnicy, średnio ciężkich, oraz zasobnych w wodę czy składniki pokarmowe. W przypadku, gdy mamy do czynienia ze zbitą lub luźną glebą, wzrost roślin nie będzie zbyt szybki. Podczas zakupu danej rośliny możemy sprawdzić jej skład, w którym znajdziemy zalecaną glebę. W związku z tym powinniśmy dobrać odpowiednią rośliną do naszej gleby. W Polsce dominują takie gleby jak: gliniaste, piaszczyste oraz ilaste.


Autorem artykułu jest właściciel ogrodniczego sklepu internetowego www.azallo.pl oferującego preparaty poprawiające właściwości gleby.

Data publikacji: 2020-02-20, ostatnia zmiana: 2020-02-19

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Grapefruit drzewo
299,00 zł
Jelenia Góra
(woj. dolnośląskie)
Fasola 'primavera' - odporna na choroby - kiepenkerl
12,99 zł
Orpiszew
(woj. wielkopolskie)
Mandarynka ciaculli duże drzewko
150,00 zł
Płock
(woj. mazowieckie)
Kiwi pnącze
100,00 zł
Mielec
(woj. podkarpackie)
Drzewko truskawkowe duży krzew
120,00 zł
Ruda Śląska
(woj. śląskie)
Pomarańcza bergamota duże drzewko
160,00 zł
Starachowice
(woj. świętokrzyskie)
Magnolia odm. gallisoniensis duży krzew
350,00 zł
Suwałki
(woj. podlaskie)
Bugenwilla drzewko
50,00 zł
Świdnica
(woj. dolnośląskie)
Magnolia odm. susan ogromny krzew
290,00 zł
Komorniki
(woj. wielkopolskie)
Trawa uniwersalny trawnik - 5 kg ziemovit
49,90 zł
Czeladź
(woj. śląskie)
Kumkwat obovata drzewko
130,00 zł
Sosnowiec
(woj. śląskie)
Pomarańcza bergamota drzewko
130,00 zł
Nowy Sącz
(woj. małopolskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Skandynawski dywan, niezaprzeczalny atut dekoracyjny!
Dywany skandynawskie są znane i cenione w świecie już od wielu lat. Ich wspaniałe wzory, kolory i niezwykła wytrzymałość sprawiają, że jest dywany skandynawskie pojawiają się w polskich domach coraz c...
Data publikacji: 2020-06-24
Wybór dywanu do salonu
Ze wszystkich pokoi w domu pokój dzienny jest miejscem, gdzie potrzebny jest miękki dywan! Dywan w salonie jest rzeczywiście końcowym elementem udanej aranżacji wnętrza, harmonizującym z różnymi mebla...
Data publikacji: 2020-06-23
Jakie dodatkowe akcesoria możesz zakupić do grilla?
Każdy choć raz w życiu miał okazję przekonać się, jak smaczne mogą być potrawy przyrządzone na świeżym powietrzu. Wiosenno-letni czas to wspaniały moment na rozpoczęcie sezonu grillowania. Dlatego war...
Data publikacji: 2020-06-23
Stół drewniany tarasowy - nowoczesne meble do użytku zewnętrznego
Moda na nowocześnie urządzony taras na stałe zagościła w zabudowie jednorodzinnej. Tarasy są częścią wypoczynkową domu, w której spędzamy wolny czas. Nie wymaga zbyt dużego umeblowania, nie jest w koń...
Data publikacji: 2020-06-21