Typy gleby, a wymagania roślin

Typy gleby, a wymagania roślin

Przed rozpoczęciem jakiejkolwiek uprawy roślin, należy uzyskać wiedzę o warunkach gleby, jaka znajduje się w naszym ogrodzie. Jest to niezwykle ważne, gdyż to od nich zależy rozwój czy odpowiedni wzrost roślin.

Co to jest gleba?

Jest to zewnętrzny fragment litosfery, który został ukształtowany przez organizmy żywe i klimat. To właśnie w glebie rozkłada się wszelka materia organiczna z obumarłych szczątek zwierzęcych czy roślinnych. Właśnie ze względu ma ten rozkład, gleba jest rezerwuarem materii odżywczych dla roślin. Dodatkowo chroni ona rośliny przed mrozami i upałami oraz oferuje im wodę. 

Z czego składa się gleba?

Składa się ona z kilku warstw. Możemy je łatwo zobaczyć podczas przekroju pionowego danej gleby. Poziomy, z jakich jest ona złożona to:

  • Próchniczny. Jest to najwyżej zlokalizowana strefa, jego zewnętrzną częścią jest ściółka i to tutaj znajdziemy najwięcej materii organicznej.
  • Wymywania. Na tym poziomie woda, która wsiąka w ziemię, wymywa cząstki mineralne i organiczne.
  • Wmywania. Wszelkie cząstki, które zostały wymyte przez poprzednią warstwę, osiadają właśnie tutaj.
  • Skała macierzysta. Z kolei ta warstwa jest najniższą i to właśnie tutaj jest tworzona gleba. W tym miejscu zapada decyzja o jej przydatności rolniczej oraz rodzaju.

Klasyfikacja gleb ze względu na strukturę

To właśnie od struktury gleb zależne jest to, czy będzie ona przydatna, czy bezużyteczna. Wyróżniamy struktury:

  • Kamienista. Znajduje się w niej około 4/5 żwiru, przez co nie nadaje się do żadnej uprawy.
  • Piaszczysta. Nie jest zbytnio urodzajna ze względu na to, że po deszczu nie spotkamy na niej żadnych kałuż. Jest to spowodowane zbytnią przenikalnością wody. Uprawia się na niej sosna limba, świerk kłujący czy berberys Thunberga.
  • Gliniasta. Jest to dość wymagająca gleba. Rośliny na niej późno budzą się do życia. W czasie zimy musimy pamiętać o jej okrywaniu, gdyż mogą one przemarznąć. Możemy na niej uprawiać: jabłoń purpurową, cyprysik nutkajski czy jukkę ogrodową.
  • Marglowa i wapienna. Znajdziemy w niej dużo wapnia, charakteryzuje się szybkim nagrzewaniem oraz wysychaniem. Nie ma w niej zbyt dużo składników pokarmowych, jednak kiedy dodamy próchnicy, będziemy mogli na niej uprawiać ogrodnicze rośliny.
  • Lessowa. Urodzajna gleba bogata w wapń, nie wymaga zbytniego nawożenie, łatwo magazynuje wodę oraz jest świetnym podłożem dla wielu roślin.
  • Torfowa. Jej głównym składnikiem jest materia organiczna. Brakuje jej jednak związków przyswajalnych przez rośliny, stosuje się ją jako dodatek do dobrze zmineralizowanych gleb. Jednak możemy na niej uprawiać enkiant dzwonkowaty, kalmię czy azalię. 

Gleba w naszym ogrodzie

Najwięcej roślin dobrze wzrasta na glebach, pełnych próchnicy, średnio ciężkich, oraz zasobnych w wodę czy składniki pokarmowe. W przypadku, gdy mamy do czynienia ze zbitą lub luźną glebą, wzrost roślin nie będzie zbyt szybki. Podczas zakupu danej rośliny możemy sprawdzić jej skład, w którym znajdziemy zalecaną glebę. W związku z tym powinniśmy dobrać odpowiednią rośliną do naszej gleby. W Polsce dominują takie gleby jak: gliniaste, piaszczyste oraz ilaste.


Autorem artykułu jest właściciel ogrodniczego sklepu internetowego www.azallo.pl oferującego preparaty poprawiające właściwości gleby.

Data publikacji: 2020-02-20, ostatnia zmiana: 2020-02-19

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Groch 'vitara' - wczesny i odporny - kiepenkerl
15,59 zł
Mikołów
(woj. śląskie)
Bananowiec musa velutina drzewko
50,00 zł
Zabrze
(woj. śląskie)
Nagietek lekarski 'touch of red' - mix nasion - kiepenkerl
13,99 zł
Wodzisław Śląski
(woj. śląskie)
Melisa cytrynowa - wieloletnia - kiepenkerl
6,99 zł
Wałbrzych
(woj. dolnośląskie)
Bananowiec musa acuminata var. acuminata sadzonka
25,00 zł
Siedlce
(woj. mazowieckie)
Marchew 'narbonne' f1 - na taśmie - kiepenkerl
20,99 zł
Lębork
(woj. pomorskie)
Sałata azjatycka 'asia greens '- kiepenkerl
15,59 zł
Krosno
(woj. podkarpackie)
Bugenwilla mały krzew
60,00 zł
Kalisz
(woj. wielkopolskie)
łąka kwietna - raj dla owadów - 40 g kiepenkerl
44,99 zł
Siemysłów
(woj. opolskie)
Migdałowiec duże drzewo
120,00 zł
Sochaczew
(woj. mazowieckie)
Cytryna meyeri drzewko
120,00 zł
Kartuzy
(woj. pomorskie)
Ogórek sałatkowy 'salamanda' f1 - kiepenkerl
20,99 zł
Dąbrowa Górnicza
(woj. śląskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Jak wybrać najlepszą mieszankę traw do założenia trawnika?
Wybór odpowiedniej mieszanki traw nie jest taki prosty, różnią się one między sobą zarówno składem, jak i przeznaczeniem. Wybierając nasiona trawy na przydomowy trawnik, warto wziąć pod uwagę ich właś...
Data publikacji: 2022-05-24
Pomidory w domowym ogródku
Domowy ogródek to nie tylko rośliny ozdobne. Często pojawiają się w nich warzywa. Zwłaszcza w ostatnich latach, gdy coraz bardziej zdajemy sobie sprawę z tego jak ważne jest zdrowe odżywianie. Jednym...
Data publikacji: 2022-05-24
Brzoskwinie w amatorskiej uprawie - jak sobie radzić z chorobami?
Brzoskwinie stały się bardzo popularnymi drzewami owocowymi, które z powodzeniem można uprawiać na terenie kraju. Brzoskwinia wymaga gleby ciepłej, żyznej, a stanowisko powinno być osłonięte, aby rośl...
Data publikacji: 2022-05-23
Jak wybrać najlepszy stolik kawowy?
Stolik kawowy to niezbędny element w każdym salonie. Powinien być nie tylko funkcjonalny, ale także estetyczny – tak, aby dopełniał całą aranżację tego pomieszczenia oraz by pasował do stylu pokoju dz...
Data publikacji: 2022-05-18

Zgłoś uwagi

Stale pracujemy nad wydajnością i wygodą korzystania ze Sprzedawacza. Jeżeli zauważyłeś błąd lub masz pomysł na nowe funkcjonalności - daj nam znać i przyczyń się do ulepszenia serwisu!

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez SoftNinjas Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, w celu świadczenia usług w ramach serwisu Sprzedawacz.pl - zgodnie z polityką prywatności.
* Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję Regulamin serwisu Sprzedawacz.pl.
Wyślij