Ogrodowe strefy i ich najważniejsze funkcje

Ogrodowe strefy i ich najważniejsze funkcje

Ogród stanowi ulubione miejsce do wypoczynku dla wielu Polaków. Czy zastanawialiście się jednak kiedykolwiek nad tym, jak powinien być zorganizowany, żeby sprawiał przyjemność, był funkcjonalny i piękny? Podobnie jak w domu wyznaczamy strefy funkcjonalne, tak i w ogrodzie odpowiednie zaplanowanie wszystkich elementów potrafi znacząco zwiększyć komfort użytkowania całej przestrzeni oraz przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa domowników (również tych najmłodszych). Jak zaaranżować ogród, żeby czuć się w nim po prostu dobrze? O tym opowiemy poniżej. Zapraszamy do lektury.

Ogród – do czego go wykorzystujemy?

W okresie wiosenno-letnim najczęściej przenosimy życie domowe właśnie do ogrodu. To on pełni funkcję salonu do relaksu oraz jadalni do spożywania rodzinnych posiłków. Także w ogrodzie z chęcią przyjmujemy gości, z którymi spędzamy czas nawet do późnych godzin nocnych.

Aby to wszystko było możliwe, trzeba zadbać o zorganizowanie praktycznych i funkcjonalnych stref użytkowych, dzięki którym będziemy mogli bez trudu zajmować się wykonywaniem rozmaitych czynności w ogrodach.

Najważniejsze strefy użytkowe w ogrodzie

W ogrodzie toczy się codzienne życie domowników. Dlatego też często spełnia on bardzo podobne funkcje, jak domowe wnętrza, z których korzystamy na co dzień.

Do najważniejszych zaliczają się przestrzenie do relaksu oraz majsterkowania lub wykonywania rozmaitych prac ogrodniczych.

W strefie wypoczynkowej zaszywamy się z książką, spożywamy posiłki lub rozmawiamy z rodziną i znajomymi. W nowoczesnych ogrodach jest to serce całej przydomowej przestrzeni, dające przestrzeń do złapania oddechu po trudnym dniu w pracy.

Aby było to możliwe, potrzebujemy w ogrodzie odpowiedniego wyposażenia. Trzeba je dopasowywać do możliwości danego miejsca oraz oczekiwań użytkowników. Niekiedy lepiej sprawdzają się wygodne kanapy i fotel. W innych ogrodach warto natomiast postawić na praktyczne, składane konstrukcje, które łatwo przenosić z miejsca na miejsce.

Meble ogrodowe muszą dawać wygodę – to ich podstawowa funkcja. Warto zatem od razu pomyśleć o zaopatrzeniu ich w miękkie poduszki, które równocześnie zwiększają komfort oraz dekorują przydomowy teren.

Nie zapominajmy o tym, że w ramach przestrzeni do relaksu warto wydzielić miejsce na plac zabaw dla dzieci. Można go zlokalizować na tarasie lub bezpośrednio w ogrodzie. Umieszcza się w nim rozmaite zabawki, modułowe elementy huśtawek oraz meble dla dzieci, gwarantujące miejsce do relaksu i dalszego przyjemnego wypoczynku.

W ogrodzie wykonujemy szereg rozmaitych prac, aby utrzymać go w dobrej kondycji oraz by realizować pasję do majsterkowania. Do tego celu również potrzebujemy zacisznego miejsca, w którym ustawimy odpowiednie wyposażenie.

Potrzebujemy choćby stołu warsztatowego oraz szaf, skrzyń na narzędzia i sprzęty. Wyposażenie tego typu musi być wytrzymałe na uszkodzenia oraz oczywiście odporne na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych. Dzięki temu pozwala na realizację wszystkich zadań oraz przechowywanie rozmaitych przedmiotów w suchym, bezpiecznym miejscu, poza zasięgiem małych, dziecięcych rączek.

Strefy dekoracyjne – integralna część każdego ogrodu

Ogród to ciekawa przestrzeń, która łączy elementy architektoniczne oraz praktyczne wyposażenie z naturą. Dlatego w każdym typie aranżacji niezbędne są także piękne i ozdobne okazy flory.

Jedną z najważniejszych stref w ogrodzie jest przecież strefa dekoracyjna, tworzona przez roślinność, nasadzoną w gruncie lub w ozdobnych donicach. Różne stylistyki wymagają nieco innego myślenia o przestrzeni. W ogrodach nowoczesnych chętnie stawia się na wysokie, ozdobne trawy, w klasycznych punktem centralnym są wielopoziomowe rabaty, a w angielskich – kwitnące krzewy i drzewa.

Rośliny budują nastrój i przytulność ogrodu, pozwalają odgrodzić się nieco od świata zewnętrznego, budując oazę do odpoczynku. Równocześnie stanowią oczywiście idealną ozdobę.

Ogród marzeń – grunt to dobry plan

Skrupulatne wydzielenie konkretnych stref i odpowiednie ich zaplanowanie to sposób na funkcjonalne urządzenie każdego ogrodu – bez względu na jego wielkość i kształt.

Podział przestrzeni oraz wybór odpowiedniego do każdej części ogrodu sprawiają, że czujemy się dobrze i możemy realizować wszystkie plany i zamierzenia zawsze wtedy, gdy mamy na to ochotę. Ogród staje się zatem obszarem w pełni praktycznym, wygodnym oraz naprawdę pięknym.

***

Chcesz dobrze zaplanować ogród? Wejdź na Bazkar.pl i zobacz, co rekomendują specjaliści z branży.


Data publikacji: 2020-08-02, ostatnia zmiana: 2020-07-29

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Leżaki ze stolikiem, 2 szt., polirattan i textilene, czarne
1 179,00 zł
Chełm
(woj. lubelskie)
Zestaw do ogrodu 6 krzesła czarne stal szlachetna GROSSETO
4 301,56 zł
Zamość
(woj. lubelskie)
Stół ogrodowy, czarny, 180 x 83 x 72 cm, stalowy
1 136,52 zł
Bolesławiec
(woj. dolnośląskie)
Ławka ogrodowa, 120 cm, lite drewno tekowe
1 023,87 zł
Krupniki
(woj. podlaskie)
2-os. ławka ogrodowa z poduszkami, 120 cm, plastik, biała
677,00 zł
Grabówka
(woj. podlaskie)
Krzesła ogrodowe, 2 szt., lite drewno akacjowe
1 229,00 zł
Bydgoszcz
(woj. kujawsko-pomorskie)
Składany leżak plażowy, tkanina i drewniana rama, szary
355,07 zł
Tarnów
(woj. małopolskie)
Leżak z poduszką, czarny, polirattanowy
855,00 zł
Czaplinek
(woj. zachodniopomorskie)
Leżak z podłokietnikami, polirattan, szary
847,00 zł
Zduńska Wola
(woj. łódzkie)
Ławka ogrodowa, 120 cm, szara, drewno
469,15 zł
Chorzów
(woj. śląskie)
Ogrodowa sofa 2-osobowa z palet, miodowy brąz, drewno
992,51 zł
Siedlce
(woj. małopolskie)
Składane stołki ogrodowe, 4 szt, czarne, HDPE, rattanowy wygląd
386,45 zł
Żory
(woj. śląskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Francuska zupa cebulowa - skąd się wzięła?
Uwaga - jeśli jesteś czytelnikiem, który nie jadł jeszcze obiadu, to zalecamy to zrobić. Artykuł może wywoływać głód i wprowadzać Cię w stan burczącego brzucha. Tak poważnie - dzisiaj o zupie cebulowe...
Data publikacji: 2024-01-30
Wybieramy firanki i zasłony do domu. 5 porad, co wziąć pod uwagę przy zakupie
Firanki i zasłony to nie tylko elementy dekoracyjne, ale także praktyczne dodatki do każdego wnętrza. Zapewniają prywatność, chronią przed nadmiernym nasłonecznieniem, a także wpływają na klimat i nas...
Data publikacji: 2024-01-23
4 wskazówki, dzięki którym szybko wybierzesz najlepsze kanapy nowoczesne do swojego wnętrza
4 wskazówki, dzięki którym szybko wybierzesz najlepsze kanapy nowoczesne do swojego wnętrza
Data publikacji: 2024-01-05
Komplet mebli wypoczynkowych do salonu - gdzie kupić
Salon to centrum każdego domu. To właśnie w nim toczy się codzienne życie domowników. W żadnym pokoju dziennym z pewnością nie może zabraknąć zestawu wypoczynkowego, złożonego z wygodnych foteli, kana...
Data publikacji: 2023-12-27