Ogrodowe strefy i ich najważniejsze funkcje

Ogrodowe strefy i ich najważniejsze funkcje

Ogród stanowi ulubione miejsce do wypoczynku dla wielu Polaków. Czy zastanawialiście się jednak kiedykolwiek nad tym, jak powinien być zorganizowany, żeby sprawiał przyjemność, był funkcjonalny i piękny? Podobnie jak w domu wyznaczamy strefy funkcjonalne, tak i w ogrodzie odpowiednie zaplanowanie wszystkich elementów potrafi znacząco zwiększyć komfort użytkowania całej przestrzeni oraz przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa domowników (również tych najmłodszych). Jak zaaranżować ogród, żeby czuć się w nim po prostu dobrze? O tym opowiemy poniżej. Zapraszamy do lektury.

Ogród – do czego go wykorzystujemy?

W okresie wiosenno-letnim najczęściej przenosimy życie domowe właśnie do ogrodu. To on pełni funkcję salonu do relaksu oraz jadalni do spożywania rodzinnych posiłków. Także w ogrodzie z chęcią przyjmujemy gości, z którymi spędzamy czas nawet do późnych godzin nocnych.

Aby to wszystko było możliwe, trzeba zadbać o zorganizowanie praktycznych i funkcjonalnych stref użytkowych, dzięki którym będziemy mogli bez trudu zajmować się wykonywaniem rozmaitych czynności w ogrodach.

Najważniejsze strefy użytkowe w ogrodzie

W ogrodzie toczy się codzienne życie domowników. Dlatego też często spełnia on bardzo podobne funkcje, jak domowe wnętrza, z których korzystamy na co dzień.

Do najważniejszych zaliczają się przestrzenie do relaksu oraz majsterkowania lub wykonywania rozmaitych prac ogrodniczych.

W strefie wypoczynkowej zaszywamy się z książką, spożywamy posiłki lub rozmawiamy z rodziną i znajomymi. W nowoczesnych ogrodach jest to serce całej przydomowej przestrzeni, dające przestrzeń do złapania oddechu po trudnym dniu w pracy.

Aby było to możliwe, potrzebujemy w ogrodzie odpowiedniego wyposażenia. Trzeba je dopasowywać do możliwości danego miejsca oraz oczekiwań użytkowników. Niekiedy lepiej sprawdzają się wygodne kanapy i fotel. W innych ogrodach warto natomiast postawić na praktyczne, składane konstrukcje, które łatwo przenosić z miejsca na miejsce.

Meble ogrodowe muszą dawać wygodę – to ich podstawowa funkcja. Warto zatem od razu pomyśleć o zaopatrzeniu ich w miękkie poduszki, które równocześnie zwiększają komfort oraz dekorują przydomowy teren.

Nie zapominajmy o tym, że w ramach przestrzeni do relaksu warto wydzielić miejsce na plac zabaw dla dzieci. Można go zlokalizować na tarasie lub bezpośrednio w ogrodzie. Umieszcza się w nim rozmaite zabawki, modułowe elementy huśtawek oraz meble dla dzieci, gwarantujące miejsce do relaksu i dalszego przyjemnego wypoczynku.

W ogrodzie wykonujemy szereg rozmaitych prac, aby utrzymać go w dobrej kondycji oraz by realizować pasję do majsterkowania. Do tego celu również potrzebujemy zacisznego miejsca, w którym ustawimy odpowiednie wyposażenie.

Potrzebujemy choćby stołu warsztatowego oraz szaf, skrzyń na narzędzia i sprzęty. Wyposażenie tego typu musi być wytrzymałe na uszkodzenia oraz oczywiście odporne na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych. Dzięki temu pozwala na realizację wszystkich zadań oraz przechowywanie rozmaitych przedmiotów w suchym, bezpiecznym miejscu, poza zasięgiem małych, dziecięcych rączek.

Strefy dekoracyjne – integralna część każdego ogrodu

Ogród to ciekawa przestrzeń, która łączy elementy architektoniczne oraz praktyczne wyposażenie z naturą. Dlatego w każdym typie aranżacji niezbędne są także piękne i ozdobne okazy flory.

Jedną z najważniejszych stref w ogrodzie jest przecież strefa dekoracyjna, tworzona przez roślinność, nasadzoną w gruncie lub w ozdobnych donicach. Różne stylistyki wymagają nieco innego myślenia o przestrzeni. W ogrodach nowoczesnych chętnie stawia się na wysokie, ozdobne trawy, w klasycznych punktem centralnym są wielopoziomowe rabaty, a w angielskich – kwitnące krzewy i drzewa.

Rośliny budują nastrój i przytulność ogrodu, pozwalają odgrodzić się nieco od świata zewnętrznego, budując oazę do odpoczynku. Równocześnie stanowią oczywiście idealną ozdobę.

Ogród marzeń – grunt to dobry plan

Skrupulatne wydzielenie konkretnych stref i odpowiednie ich zaplanowanie to sposób na funkcjonalne urządzenie każdego ogrodu – bez względu na jego wielkość i kształt.

Podział przestrzeni oraz wybór odpowiedniego do każdej części ogrodu sprawiają, że czujemy się dobrze i możemy realizować wszystkie plany i zamierzenia zawsze wtedy, gdy mamy na to ochotę. Ogród staje się zatem obszarem w pełni praktycznym, wygodnym oraz naprawdę pięknym.

***

Chcesz dobrze zaplanować ogród? Wejdź na Bazkar.pl i zobacz, co rekomendują specjaliści z branży.


Data publikacji: 2020-08-02, ostatnia zmiana: 2020-07-29

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Poduszka ogrodowa Fine 45 cm piaskowa
138,00 zł
Grudziądz
(woj. kujawsko-pomorskie)
Poduszka do krzesła ogrodowego Net Relax biała
286,00 zł
Tarnów
(woj. małopolskie)
Poduszka na krzesło Toni w paski czerwono-biała
226,00 zł
Elbląg
(woj. warmińsko-mazurskie)
Turkusowy fotel wiszący z kremową poduszką - Petro 2X
2 218,00 zł
Zabrze
(woj. śląskie)
Poduszka na krzesło Toni w paski niebiesko-biała
226,00 zł
Bielsko-Biała
(woj. śląskie)
Brązowy leżak ogrodowy składany - Milos
728,00 zł
Rumia
(woj. pomorskie)
Poduszka do ławki ogrodowej Net denim
498,00 zł
Inowrocław
(woj. kujawsko-pomorskie)
Malinowy wiszący fotel kokon z wikliny - Petro 3X
2 888,00 zł
Opole
(woj. opolskie)
Poduszka na ławkę ogrodową Toni Bankski biała
410,00 zł
Brzeg
(woj. opolskie)
Zestaw mebli ogrodowych z palet - Conrad
958,00 zł
Mielec
(woj. podkarpackie)
Zielony leżak ogrodowy składany - Foros
438,00 zł
Świdnica
(woj. dolnośląskie)
Czarny wiklinowy fotel wiszący z kremowym siedziskiem - Petro 3X
2 888,00 zł
Skierniewice
(woj. łódzkie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Jak wybrać dywan - porady i wskazówki
Zakup dywanu to decyzja tylko pozornie prosta. Poza samym wyglądem należy również wziąć pod uwagę jego właściwości, walory praktyczne i nieco słabsze strony. To, jakie pokrycie podłogowe sprawdzi się...
Data publikacji: 2022-08-01
Porcelana Bolesławiec - jaka jest jej historia?
Ręcznie tworzona ceramika bolesławiec, odznacza się bogactwem różnych i oryginalnymi wzorami, zatem jej miłośnikom, odróżnianie jej, od tej wytwarzanej masowo w fabrykach, nie sprawia większego proble...
Data publikacji: 2022-07-18
Ekologiczne urządzenia grzewcze do Twojego domu ? nowoczesność i technologia
Troska o ekologię to temat, który w obecnych czasach mocno łączy się również z technikami grzewczymi. Głównie stare urządzenia – kopciuchy zanieczyszczają atmosferę, tworząc trującą chmurę smogu. Nieb...
Data publikacji: 2022-07-01
Dlaczego warto posiadać wannę?
Niewiele jest tak odprężających i wyciszających czynności, jak kąpiel w wannie. Każdy zasługuje na tę odrobinę luksusu, zwłaszcza po długim dniu, ciężkiej pracy lub wysiłku fizycznym. Taki relaks nie...
Data publikacji: 2022-06-15

Zgłoś uwagi

Stale pracujemy nad wydajnością i wygodą korzystania ze Sprzedawacza. Jeżeli zauważyłeś błąd lub masz pomysł na nowe funkcjonalności - daj nam znać i przyczyń się do ulepszenia serwisu!

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez SoftNinjas Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, w celu świadczenia usług w ramach serwisu Sprzedawacz.pl - zgodnie z polityką prywatności.
* Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję Regulamin serwisu Sprzedawacz.pl.
Wyślij