Ogrodowe strefy i ich najważniejsze funkcje

Ogrodowe strefy i ich najważniejsze funkcje

Ogród stanowi ulubione miejsce do wypoczynku dla wielu Polaków. Czy zastanawialiście się jednak kiedykolwiek nad tym, jak powinien być zorganizowany, żeby sprawiał przyjemność, był funkcjonalny i piękny? Podobnie jak w domu wyznaczamy strefy funkcjonalne, tak i w ogrodzie odpowiednie zaplanowanie wszystkich elementów potrafi znacząco zwiększyć komfort użytkowania całej przestrzeni oraz przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa domowników (również tych najmłodszych). Jak zaaranżować ogród, żeby czuć się w nim po prostu dobrze? O tym opowiemy poniżej. Zapraszamy do lektury.

Ogród – do czego go wykorzystujemy?

W okresie wiosenno-letnim najczęściej przenosimy życie domowe właśnie do ogrodu. To on pełni funkcję salonu do relaksu oraz jadalni do spożywania rodzinnych posiłków. Także w ogrodzie z chęcią przyjmujemy gości, z którymi spędzamy czas nawet do późnych godzin nocnych.

Aby to wszystko było możliwe, trzeba zadbać o zorganizowanie praktycznych i funkcjonalnych stref użytkowych, dzięki którym będziemy mogli bez trudu zajmować się wykonywaniem rozmaitych czynności w ogrodach.

Najważniejsze strefy użytkowe w ogrodzie

W ogrodzie toczy się codzienne życie domowników. Dlatego też często spełnia on bardzo podobne funkcje, jak domowe wnętrza, z których korzystamy na co dzień.

Do najważniejszych zaliczają się przestrzenie do relaksu oraz majsterkowania lub wykonywania rozmaitych prac ogrodniczych.

W strefie wypoczynkowej zaszywamy się z książką, spożywamy posiłki lub rozmawiamy z rodziną i znajomymi. W nowoczesnych ogrodach jest to serce całej przydomowej przestrzeni, dające przestrzeń do złapania oddechu po trudnym dniu w pracy.

Aby było to możliwe, potrzebujemy w ogrodzie odpowiedniego wyposażenia. Trzeba je dopasowywać do możliwości danego miejsca oraz oczekiwań użytkowników. Niekiedy lepiej sprawdzają się wygodne kanapy i fotel. W innych ogrodach warto natomiast postawić na praktyczne, składane konstrukcje, które łatwo przenosić z miejsca na miejsce.

Meble ogrodowe muszą dawać wygodę – to ich podstawowa funkcja. Warto zatem od razu pomyśleć o zaopatrzeniu ich w miękkie poduszki, które równocześnie zwiększają komfort oraz dekorują przydomowy teren.

Nie zapominajmy o tym, że w ramach przestrzeni do relaksu warto wydzielić miejsce na plac zabaw dla dzieci. Można go zlokalizować na tarasie lub bezpośrednio w ogrodzie. Umieszcza się w nim rozmaite zabawki, modułowe elementy huśtawek oraz meble dla dzieci, gwarantujące miejsce do relaksu i dalszego przyjemnego wypoczynku.

W ogrodzie wykonujemy szereg rozmaitych prac, aby utrzymać go w dobrej kondycji oraz by realizować pasję do majsterkowania. Do tego celu również potrzebujemy zacisznego miejsca, w którym ustawimy odpowiednie wyposażenie.

Potrzebujemy choćby stołu warsztatowego oraz szaf, skrzyń na narzędzia i sprzęty. Wyposażenie tego typu musi być wytrzymałe na uszkodzenia oraz oczywiście odporne na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych. Dzięki temu pozwala na realizację wszystkich zadań oraz przechowywanie rozmaitych przedmiotów w suchym, bezpiecznym miejscu, poza zasięgiem małych, dziecięcych rączek.

Strefy dekoracyjne – integralna część każdego ogrodu

Ogród to ciekawa przestrzeń, która łączy elementy architektoniczne oraz praktyczne wyposażenie z naturą. Dlatego w każdym typie aranżacji niezbędne są także piękne i ozdobne okazy flory.

Jedną z najważniejszych stref w ogrodzie jest przecież strefa dekoracyjna, tworzona przez roślinność, nasadzoną w gruncie lub w ozdobnych donicach. Różne stylistyki wymagają nieco innego myślenia o przestrzeni. W ogrodach nowoczesnych chętnie stawia się na wysokie, ozdobne trawy, w klasycznych punktem centralnym są wielopoziomowe rabaty, a w angielskich – kwitnące krzewy i drzewa.

Rośliny budują nastrój i przytulność ogrodu, pozwalają odgrodzić się nieco od świata zewnętrznego, budując oazę do odpoczynku. Równocześnie stanowią oczywiście idealną ozdobę.

Ogród marzeń – grunt to dobry plan

Skrupulatne wydzielenie konkretnych stref i odpowiednie ich zaplanowanie to sposób na funkcjonalne urządzenie każdego ogrodu – bez względu na jego wielkość i kształt.

Podział przestrzeni oraz wybór odpowiedniego do każdej części ogrodu sprawiają, że czujemy się dobrze i możemy realizować wszystkie plany i zamierzenia zawsze wtedy, gdy mamy na to ochotę. Ogród staje się zatem obszarem w pełni praktycznym, wygodnym oraz naprawdę pięknym.

***

Chcesz dobrze zaplanować ogród? Wejdź na Bazkar.pl i zobacz, co rekomendują specjaliści z branży.


Data publikacji: 2020-08-02, ostatnia zmiana: 2020-07-29

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Be pure lewa sofa narożna rodeo oliwkowy 800972-53
9 399,00 zł
Kwidzyn
(woj. pomorskie)
Be pure klasyczna sofa rodeo 3-osobowa ciemnoniebieski 800576-178
6 099,00 zł
Bytom
(woj. śląskie)
Be pure lewa sofa narożna rodeo miodowy żółty 800972-14
9 399,00 zł
Bielsko-Biała
(woj. śląskie)
Be pure prawy szezlong rodeo jasnoszary 800902-149
7 699,00 zł
Rzeszów
(woj. podkarpackie)
Be pure prawy tapczan rodeo zielony 800746-a
5 499,00 zł
Kędzierzyn-Koźle
(woj. opolskie)
Zuiver sofa star różowy/szary 3200186
5 999,00 zł
Orzesze
(woj. śląskie)
Be pure lewy szezlong rodeo rdzawy  800905-126
7 699,00 zł
Kielce
(woj. świętokrzyskie)
Be pure lewy szezlong rodeo czerwony 800905-39
7 699,00 zł
Kalisz
(woj. wielkopolskie)
Be pure klasyczna sofa rodeo 2,5-osobowa różowy 800844-73
5 799,00 zł
Gniezno
(woj. wielkopolskie)
Be pure prawy tapczan rodeo czarny 800746-z
5 499,00 zł
Malbork
(woj. pomorskie)
Be pure lewy szezlong rodeo niebieski 800905-45
7 699,00 zł
Kwidzyn
(woj. pomorskie)
Be pure klasyczna sofa rodeo 2,5-osobowa zielony leśny 800844-162
5 799,00 zł
Zieleniewo
(woj. zachodniopomorskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Jakie są podstawowe zasady recyklingu? 5 najważniejszych zasad
Pomimo edukacji na temat ekologii i zanieczyszczenia środowiska ilość śmieci, które wytwarzamy, rośnie w zastraszającym tempie. Statystyczny Polak wyprodukował w ubiegłym roku ponad 330 kg odpadów i j...
Data publikacji: 2020-10-23
Jak odnowić meble kuchenne?
Marzy nam się nowy wygląd kuchni, ale nie mamy pieniędzy na to, aby zakupić nowe meble kuchenne? Czy to oznacza, że nie można zdecydować się na nową aranżację kuchenną? Oczywiście, że nie. Nowy wygląd...
Data publikacji: 2020-10-20
Własne SPA w domu i w ogrodzie? Dlaczego nie?
Nasze domy i mieszkania powoli stają się naszymi oazami. We współczesnych czasach mamy możliwość wyposażenia je w najrozmaitszy sprzęt i akcesoria, które ułatwiają codzienne życie oraz sprzyjają rozry...
Data publikacji: 2020-10-14
Sofa rozkładana czy nierozkładana - jakie rozwiązanie wybrać?
Sofa pojawia się w większości domów i mieszkań. Pełni w nich jednak bardzo różne role. Może stanowić praktyczny mebel do salonu lub sypialni. Przydaje się głównie do siedzenia, choć niekiedy sprawdza...
Data publikacji: 2020-10-13