Impregnat do otoczaków zapobiega gromadzeniu się nalotu


Impregnacja otoczaków.


Otoczaki często znajdują zastosowanie jako materiał budulcowy lub po prostu element dekoracji. Zapewne wszyscy widzieliśmy je na własne oczy, ale pojęcie "otoczaki" dla wielu może brzmieć obco. Dlatego spieszymy z wyjaśnieniem, że otoczaki to nic innego, jak kamyki o niewielkich kształtach, czyli małe fragmentu skał oraz minerałów, które mają zaokrąglony i wygładzony kształt poprzez ocieranie się o siebie i działanie wody.

Ich zaletą jest niska cena oraz możliwość komponowania z nich różnych wzorów i wzorów. Znaleźć możemy je w wielu ogrodach, np. przy oczkach wodnych czy wokół donic z kwiatami. Jednak w budownictwie najczęściej znajdują zastosowanie, jako nawierzchnie podjazdów, chodników i ścieżek. Ponadto otoczaki wsypane do specjalnych siatek i przymocowane do stelaża mogą pełnić rolę efektownego ogrodzenia... Ale niezależnie od pełnionej roli, aby otoczaki zawsze cieszyły oko, to musimy o nie odpowiednio dbać. A to zadanie znacznie sobie ułatwimy, jeżeli na samym początku kupimy impregnat do otoczaków i je nim spryskamy. Z pewnością odwdzięczą nam się wówczas ładnych wyglądem, który nie będzie zmieniał się mimo upływającego czasu...

Impregnat do otoczaków zapobiega gromadzeniu się na ich powierzchni zielonego nalotu, plam i zabrudzeń. Ponadto specjalny środek ułatwia ich czyszczenie, ponieważ pozostawia na powierzchni kamyków powłokę hydrofobową. Jedno spryskanie impregnatem wystarczy, aby cieszyć się ochroną aż do pięciu lat.

Jak przygotować się do impregnacji otoczaków? Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że muszą być one całkowicie suche. Najlepiej jest zatem wybrać ciepły, słoneczny dzień, kiedy mamy pewność, że kamienie nie są mokre ani zawilgocone. Dużo łatwiej jest w momencie, gdy zabieramy się do impregnacji od razu po kupnie otoczaków. Wówczas nie musimy ich dodatkowo czyścić. Jeśli natomiast zdobią one nasz ogród już od jakiegoś czasu, a dopiero teraz wpadliśmy na pomysł, że warto byłoby je zabezpieczyć przed różnymi niesprzyjającymi czynnikami, to najpierw musimy je wyczyścić z zabrudzeń, tłustych plam czy zielonych wykwitów. Dopiero kiedy w ten sposób przygotujemy kamyki, to możemy sięgnąć po impregnat do otoczaków. Aplikację najlepiej przeprowadzić metodą natryskową. A zatem rozrobić preparat z wodą i wlać do spryskiwacza. Wybranie na impregnację słonecznego dnia jest również istotne z tego powodu, że po aplikacji kamienie nie powinny mieć kontaktu z wodą przez co najmniej 5 godzin. A ostateczny efekt widoczny jest dopiero po dobie od impregnacji.

Co do samych otoczaków, to mają one bogatą kolorystykę, dzięki której można uzyskać bardzo ciekawe efekty. Z tego też powodu te małe, obłe kamyczki często wykorzystywane są do tworzenia ogródków skalnych. Otoczaki świetnie sprawdzają się też jako wypełnienie gabionowe, np. w odniesieniu do grilla czy stołu ogrodowego. Ale niezależnie od miejsca ich usytuowania, pamiętajmy o impregnacji! Jej koszt jest niewielki, a efekt wart zachodu. Tym bardziej, że po jednorazowej aplikacji utrzymuje się on aż przez kilka lat.


Artykuł powstał przy współpracy z nano24.pl.


Data publikacji: 2019-05-09, ostatnia zmiana: 2019-05-09

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Tuja szmaragd 120-140cm, KORA
80,00 zł
Mogielnica
(woj. mazowieckie)
Epiphyllum  RARYTAS w Polsce
50,00 zł
Skawina
(woj. małopolskie)
Kwietnik metalowy 4 poziomowy LOFT stojak
220,00 zł
Kraków
(woj. małopolskie)
Grys granitowy jasny
200,00 zł
Brzeźno
(woj. wielkopolskie)
Żyworódka pierzasta
5,00 zł
Blok Dobryszyce
(woj. łódzkie)
Nowy Basen poliestrowy 7,20 x 3,10 x 1,55 m z wyposażeniem!
17 600 zł
Antoniówka
(woj. mazowieckie)
rożne czarne pojemniki
0,10 zł
Gdynia
(woj. pomorskie)
Nasiona warzyw - bez GMO
3,00 zł
Wrocław
(woj. dolnośląskie)
Carport wiata samochodowa
8 900,00 zł
Wrocław
(woj. dolnośląskie)
Ciągnik jednoosiowy, silnik diesla (dzik) WEIMA WM1100A-6 DIF 6 km, dyferencjał
4 830,00 zł
Rzeszów
(woj. podkarpackie)
Glebogryzarka ciężka o wzmocnionej konstrukcji. Szerokość robocza 165cm
8 000,00 zł
Izdebki
(woj. podkarpackie)
Haczyki do wędzenia 5 szt. nierdzewne 15 cm, 4 mm
21,40 zł
Dębica
(woj. podkarpackie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Pościel i mała sypialnia
Sypialnia to miejsce, w którym zmęczony po całym dniu pracy człowiek powinien znaleźć ukojenie.
Data publikacji: 2020-01-27
Nawozy Kava - idealny prezent dla miłośnika ogrodnictwa
Wybierając odpowiedni prezent dla solenizanta, warto kierować się jego zainteresowaniami i fascynacjami. Ogrodnictwo jest dziedziną, która zbiera coraz większe grono miłośników zieleni i pielęgnacji r...
Data publikacji: 2020-01-07
Styl skandynawski kocha sofy!
Skandynawski styl urządzania wnętrz urzekł nas niemal od pierwszej chwili prostotą, harmonią i uniwersalnością. Dzięki niemu zarówno mikroskopijne, jak i wielkie mieszkania stają się przytulne i funkc...
Data publikacji: 2019-12-24
Jak wymienić uszczelki w drzwiach przed zimą?
Przez drzwi zewnętrzne budynku ucieka dużo ciepła. Aby zminimalizować jego utratę, warto pamiętać o założeniu uszczelek w drzwiach. Jak to zrobić?
Data publikacji: 2019-12-23