Szukaj

Kategorie

Impregnat do otoczaków zapobiega gromadzeniu się nalotu


Impregnacja otoczaków.


Otoczaki często znajdują zastosowanie jako materiał budulcowy lub po prostu element dekoracji. Zapewne wszyscy widzieliśmy je na własne oczy, ale pojęcie "otoczaki" dla wielu może brzmieć obco. Dlatego spieszymy z wyjaśnieniem, że otoczaki to nic innego, jak kamyki o niewielkich kształtach, czyli małe fragmentu skał oraz minerałów, które mają zaokrąglony i wygładzony kształt poprzez ocieranie się o siebie i działanie wody.

Ich zaletą jest niska cena oraz możliwość komponowania z nich różnych wzorów i wzorów. Znaleźć możemy je w wielu ogrodach, np. przy oczkach wodnych czy wokół donic z kwiatami. Jednak w budownictwie najczęściej znajdują zastosowanie, jako nawierzchnie podjazdów, chodników i ścieżek. Ponadto otoczaki wsypane do specjalnych siatek i przymocowane do stelaża mogą pełnić rolę efektownego ogrodzenia... Ale niezależnie od pełnionej roli, aby otoczaki zawsze cieszyły oko, to musimy o nie odpowiednio dbać. A to zadanie znacznie sobie ułatwimy, jeżeli na samym początku kupimy impregnat do otoczaków i je nim spryskamy. Z pewnością odwdzięczą nam się wówczas ładnych wyglądem, który nie będzie zmieniał się mimo upływającego czasu...

Impregnat do otoczaków zapobiega gromadzeniu się na ich powierzchni zielonego nalotu, plam i zabrudzeń. Ponadto specjalny środek ułatwia ich czyszczenie, ponieważ pozostawia na powierzchni kamyków powłokę hydrofobową. Jedno spryskanie impregnatem wystarczy, aby cieszyć się ochroną aż do pięciu lat.

Jak przygotować się do impregnacji otoczaków? Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że muszą być one całkowicie suche. Najlepiej jest zatem wybrać ciepły, słoneczny dzień, kiedy mamy pewność, że kamienie nie są mokre ani zawilgocone. Dużo łatwiej jest w momencie, gdy zabieramy się do impregnacji od razu po kupnie otoczaków. Wówczas nie musimy ich dodatkowo czyścić. Jeśli natomiast zdobią one nasz ogród już od jakiegoś czasu, a dopiero teraz wpadliśmy na pomysł, że warto byłoby je zabezpieczyć przed różnymi niesprzyjającymi czynnikami, to najpierw musimy je wyczyścić z zabrudzeń, tłustych plam czy zielonych wykwitów. Dopiero kiedy w ten sposób przygotujemy kamyki, to możemy sięgnąć po impregnat do otoczaków. Aplikację najlepiej przeprowadzić metodą natryskową. A zatem rozrobić preparat z wodą i wlać do spryskiwacza. Wybranie na impregnację słonecznego dnia jest również istotne z tego powodu, że po aplikacji kamienie nie powinny mieć kontaktu z wodą przez co najmniej 5 godzin. A ostateczny efekt widoczny jest dopiero po dobie od impregnacji.

Co do samych otoczaków, to mają one bogatą kolorystykę, dzięki której można uzyskać bardzo ciekawe efekty. Z tego też powodu te małe, obłe kamyczki często wykorzystywane są do tworzenia ogródków skalnych. Otoczaki świetnie sprawdzają się też jako wypełnienie gabionowe, np. w odniesieniu do grilla czy stołu ogrodowego. Ale niezależnie od miejsca ich usytuowania, pamiętajmy o impregnacji! Jej koszt jest niewielki, a efekt wart zachodu. Tym bardziej, że po jednorazowej aplikacji utrzymuje się on aż przez kilka lat.


Artykuł powstał przy współpracy z nano24.pl.


Data publikacji: 2019-05-09, ostatnia zmiana: 2019-05-09


Spodobało Ci się?


ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY

Na co zwrócić uwagę projektując kuchnię?
Zaprojektowanie kuchni w mieszkaniu lub domu to nie lada wyzwanie. Z jednej strony, kuchnia ma być funkcjonalna, z drugiej zaś powinna cieszyć oko swym wyglądem. Niejedna pani domu chciałaby, by kuchnia w jej domu była w stanie podążać za najnowszymi trendami i być w dobrym guście. Część kuchenna, to wbrew pozorom miejsce, w którym spędzamy wiele czasu. Przygotowywanie wspólnych posiłków, poranna kawa, rozmowy wieczorne, wymieniać możnaby wiele. Na co w takim razie zwrócić uwagę projektując kuchnię? Poniżej przedstawiamy kilka najważniejszych aspektów, które należy wziąć pod uwagę, zabierając się za to niełatwe zadanie.

Data publikacji: 2019-05-20

Zalety dachów dwuspadowych
Dla jednych nudna oczywistość, dla innych klasyka dająca pole do popisu dla wyobraźni. Wybierając dach dwuspadowy, czyli połączenie dwóch prostokątnych płaszczyzn w kalenicy, sami decydujemy, w którym kierunku będzie ewoluował nasz projekt zadaszenia.

Data publikacji: 2019-02-28

Funkcjonalność i pomysłowość jako duet idealny we współczesnych lampach podłogowych
Moda coraz chętniej wkracza do polskich domów, spotykając się z ciepłym odbiorem wielu domowników. Dotyczy to nie tylko mebli czy zastosowanych dodatków, ale również oświetlenia...

Data publikacji: 2018-11-29

Prosto i modnie - poznaj zalety lamp wpustowych i natynkowych
Czasy, kiedy w każdym pokoju mogliśmy zobaczyć zawieszony centralnie na suficie żyrandol, odeszły już do lamusa. Dziś nadeszła era minimalistycznych, a zarazem bardzo eleganckich opraw technicznych. Nie oznacza to jednak, że producenci oświetlenia całkowicie zrezygnowali ze sprzedaży żyrandoli. Wręcz przeciwnie,...

Data publikacji: 2018-10-07