Projektowanie i wykonanie tarasów – projektowanie tarasów w ograniczonej przestrzeni miejskiej

Projektowanie i wykonanie tarasów – projektowanie tarasów w ograniczonej przestrzeni miejskiej

Taras uznawany jest za przedłużenie domu lub mieszkania. Pełni funkcję przestrzeni przystosowanej do odpoczynku i rekreacji. Jeśli zostanie dobrze zaplanowany i zbudowany, zapewni bezpieczeństwo oraz ochronę przed deszczem i wiatrem. Sprawdź, na czym polega projektowanie i wykonanie tarasów w przestrzeni miejskiej.

Profesjonalne projektowanie i wykonanie tarasów w prawie budowlanym

Architektura miejska niesie ze sobą pewne wymagania i ograniczenia. Wynika to z charakterystyki budownictwa mieszkalnego w mieście. Kwestie te są regulowane przez przepisy prawa budowlanego. Taras musi stanowić całość z mieszkaniem – powinien więc być trwale połączony z częścią mieszkalną. Innymi słowy, ma on być zintegrowany pod względem funkcjonalno-użytkowym. W niektórych lokalizacjach ilość dostępnego miejsca jest znacznie ograniczona.

Główne rodzaje tarasów – jaką nawierzchnię wybrać?

Ważnym tematem związanym z projektowaniem tarasów w mieście jest wybór nawierzchni. Dobranie materiału do wymagań i oczekiwań klienta to nie tylko kwestia estetyki, ale także bezpieczeństwa i wygody. Projektowanie i wykonanie tarasów w domach i mieszkaniach najczęściej uwzględnia takie materiały jak kompozyt, drewno i gres. Z uwagi na łatwość utrzymania w czystości oraz odporność na działanie czynników zewnętrznych, najlepiej sprawdza się gres i kompozyt. Tworzywa te są łatwe w myciu i nie wymagają konserwacji. Nie absorbują zanieczyszczeń z powietrza i opadów, dlatego są wręcz idealne do warunków miejskich.

Jak zaprojektować i zbudować taras?

Taras powinien być połączony z bryłą domu w sposób spójny. Najlepiej, gdy przejście jest tak zaprojektowane, by nie utrudniać przemieszczania się. Aby nie zajmować zbyt wiele miejsca, a zapewnić ochronę przed promieniowaniem słonecznym, wiatrem i deszczem, warto rozważyć zainstalowanie markizy lub żagla. Dobrze sprawdzają się też trwałe zadaszenia.

Podłoga tarasu na tym samym poziomie, co podłoga mieszkania oraz niski próg to rozwiązanie, które minimalizuje ryzyko potknięcia. Bardzo ważna jest też technologia montażu tarasu. Pod spód na wyrównane podłoże warto położyć włókninę, która zapobiegnie rozwojowi chwastów. Projektowanie i wykonanie tarasów na specjalnych legarach ma na celu optymalne wykorzystanie przestrzeni. Dzięki temu uzyskasz izolację od podłoża, a deski będą miały odpowiednią wentylację, co np. w przypadku desek drewnianych znacznie przedłuży ich trwałość.

Co warto uwzględnić w projekcie tarasu?

W niektórych mieszkaniach taras zastępuje ogródek. Jest to szansa na pełne wykorzystanie jego potencjału. Przestrzeń może być wtedy podzielona na strefę wypoczynkową, rekreacyjną i miejsce przeznaczone na uprawę roślin w donicach. W projekcie warto też uwzględnić lekki spadek powierzchni na zewnątrz, by na tarasie nie stała woda po opadach.

Dobrze wykonany taras to dodatkowe miejsce wypoczynku i rekreacji. Jeśli jest zlokalizowany na parterze, może też stanowić przejście do ogrodu, jest fragmentem integrującym te dwie przestrzenie. Wybierz profesjonalną firmę, która zaprojektuje i wybuduje Twój taras!

Aby dowiedzieć się więcej, odwiedź stronę: https://tarasfactory.pl/oferta/tarasy/.

Data publikacji: 2023-06-19, ostatnia zmiana: 2023-06-19

ZOBACZ OGŁOSZENIA

KROKIEW Gięta 3,5m wiata pergola taras altana dach
460,00 zł
Łuków
(woj. lubelskie)
Podpora G 2xWspornik Acante H-2030mm Pod.Szesc producent GICOR
2 193,00 zł
Gołdap
(woj. warmińsko-mazurskie)
Słup - Filar-  Podpora Żeliwna H-2860mm producent GICOR
3 946,00 zł
Gołdap
(woj. warmińsko-mazurskie)
Domek Ogrodowy 3x3 Drzwi Dach dwuspadowy Blachodachówka Antracyt GP237
3 490,00 zł
Ostrowiec Świętokrzyski
(woj. świętokrzyskie)
Grot Lilijka Ogrodzenie Brama Płot Producent Gicor
9,00 zł
Gołdap
(woj. warmińsko-mazurskie)
Domek ogrodowy - schowek 4x2 + wiata 0,5m drzwi  antracyt Dach spad w tył GP232
4 500,00 zł
Nysa
(woj. opolskie)
KROKIEW Gięta 5m wiata pergola taras altana dach
625,00 zł
Łuków
(woj. lubelskie)
Kosz uliczny miejski parkowy żeliwny producent
1 490,00 zł
Gołdap
(woj. warmińsko-mazurskie)
Szklany ogrod egroModernPro 3x3
19 600 zł
Gorzów Wielkopolski
(woj. lubuskie)
Konstrukcja wiaty 610cm x 500cm Taras zadaszenie poliwęglan
10 054 zł
Łuków
(woj. lubelskie)
Grot Czworobok II Element Ogrodzenia Żeliwny Gicor
8,00 zł
Gołdap
(woj. warmińsko-mazurskie)
Zadaszenia pergoli i Tarasów
485,00 zł
Wrocław
(woj. dolnośląskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Francuska zupa cebulowa - skąd się wzięła?
Uwaga - jeśli jesteś czytelnikiem, który nie jadł jeszcze obiadu, to zalecamy to zrobić. Artykuł może wywoływać głód i wprowadzać Cię w stan burczącego brzucha. Tak poważnie - dzisiaj o zupie cebulowe...
Data publikacji: 2024-01-30
Wybieramy firanki i zasłony do domu. 5 porad, co wziąć pod uwagę przy zakupie
Firanki i zasłony to nie tylko elementy dekoracyjne, ale także praktyczne dodatki do każdego wnętrza. Zapewniają prywatność, chronią przed nadmiernym nasłonecznieniem, a także wpływają na klimat i nas...
Data publikacji: 2024-01-23
4 wskazówki, dzięki którym szybko wybierzesz najlepsze kanapy nowoczesne do swojego wnętrza
4 wskazówki, dzięki którym szybko wybierzesz najlepsze kanapy nowoczesne do swojego wnętrza
Data publikacji: 2024-01-05
Komplet mebli wypoczynkowych do salonu - gdzie kupić
Salon to centrum każdego domu. To właśnie w nim toczy się codzienne życie domowników. W żadnym pokoju dziennym z pewnością nie może zabraknąć zestawu wypoczynkowego, złożonego z wygodnych foteli, kana...
Data publikacji: 2023-12-27