Jak nie przespać właściwego momentu na zakup materaca?

Jak nie przespać właściwego momentu na zakup materaca?

Dziura z wyłażącym ze środka wypełnieniem lub sprężyna wbijająca się w plecy to oczywiste oznaki, że nadszedł czas, aby wymienić materac. Ale to nie jedyne okoliczności, kiedy warto wybrać się do sklepu. Jeśli w domu nie wysypiasz się już tak dobrze jak dawniej, być może nadszedł czas na zainwestowanie w nowy materac – zwłaszcza jeśli zauważasz, że całkiem dobrze wysypiasz się poza domem, na innym łóżku.

W tej kwestii zwykłe „Przestań się wiercić!” nie załatwia tematu. Biorąc pod uwagę, że nocą spędzamy w łóżku około 8 godzin, przeciętny Kowalski przesypia łącznie 25 lat całego swojego życia. Tak, średnio ćwierć naszej egzystencji to sen! Jakość snu ma z kolei bezpośrednie przełożenie na stopień regeneracji i ogólną kondycję zdrowotną. Biorąc to pod uwagę, zrozumiałe staje się, dlaczego to tak istotne, żeby nie przespać odpowiedniego momentu na wymianę materaca.

Zakup materaca to inwestycja

Dlaczego tak wiele osób woli męczyć się i nie dosypiać na niewygodnym łóżku niż zainwestować w nowy materac? Dla niektórych mężczyzn wizja zakupów jest gorsza od ognia piekielnego. Z kolei niejedna kobieta może się martwić: „Ale jak ja to wniosę i dopasuję?” Niebagatelną rolę może również odgrywać kwestia kosztów. Poza tym onieśmielać może dostępna różnorodność i mnogość rekomendowanych opcji. Materace różnią się nie tylko marką i wymiarami, ale też okresem gwarancyjnym i technologią wykonania.

W przypadku wieku artykułów gospodarstwa domowego dostępne są rankingi, porównania i zestawienia. Sytuacja wygląda niestety inaczej w przypadku materacy, a przynajmniej tych do użytku pozamedycznego. Dlaczego? Jest tak ze względu na zbyt wielką liczbę rozbieżnych, czynników, które decydują o subiektywnym uznaniu danego modelu za wygodny, dostatecznie miękki itp. Ponieważ a nie dysponujemy gotowymi rankingami, a materaca nie kupujemy co tydzień, co może nam pomóc wybrać ten właściwy?

Jak wybrać materac?

Przede wszystkim nigdy nie decyduj się na zakup bez „jazdy próbnej”. Popytaj, skorzystaj z doświadczenia znajomych i współpracowników. Być może będą w stanie polecić zaufany sklep lub nawet model. Uwzględnij szereg czynników, a nie jedynie cenę. Potraktuj zakup materaca jako inwestycję w swoje zdrowie i samopoczucie. Odwiedź kilka sklepów, żeby osobiście przetestować różne materace. Nie wahaj się położyć i poleżeć na materacu kilka minut. Ponieważ kupujesz z myślą o spaniu, nie ograniczaj się jedynie do chwilowego przycupnięcia w pozycji siedzącej. To zdecydowanie za mało. I tak jak w wypadku kupna samochodu – pamiętaj, że zawsze możesz odejść, żeby się namyślić. 

Materace termoelastyczne – czym różnią się od pozostałych

Idealnie byłoby, gdyby to materac w „inteligenty” sposób dopasowywał się do nas, a nie my do niego. Tak właśnie jest w przypadku materacy termoelastycznych – czyli zbudowanych z zaawansowanych technologicznie pianek, które posiadają zdolność do dopasowania się do kształtu ciała oraz pozycji jaką przyjmujemy w trakcie snu. Pianka memory reaguje nie tylko na nacisk pod wpływem ciężaru ciała, ale też na jego temperaturę i odpowiednio mięknie w wybranych segmentach materaca. Komfort jaki generuje takie rozwiązanie bez względu na naszą wagę ciała jest tak wysoki, że technologię tą stosuje się w terapii przeciwodleżynowej osób na trwałe przebywających w pozycji horyzontalnej. Materiał termoelastyczny został po raz pierwszy użyty przez NASA w latach 70-tych, aby wspierać i chronić astronautów podczas startu w kosmos. Obecnie dostępna, udoskonalona wersja pozwala pianki memory stosowana jest w materacach termoelastycznych. 

Materace termoelastyczne – czym różnią się od pozostałych?

Materace termoelastyczne – czym różnią się od pozostałych?

Ich szczególną zaletą jest zapewnianie komfortowego, selektywnego podparcia ciała, jego odpowiednie wyprofilowanie w trakcie snu oraz ochronę kręgosłupa. Dzięki ścisłemu dopasowaniu do ciała są to modele doskonałe dla osób, które cierpią na schorzenia układu kostnego i nerwowego, gdyż pianka termoelastyczna znacznie poprawia ukrwienie, odciąża newralgiczne części ciała, a tym samym przyspiesza proces regeneracji. 

Jeśli więc czujesz, że nie dosypiasz lub masz ochotę nie wychodzić z łóżka przez tydzień, nie zrzucaj wszystkiego na karb swojego trybu życia i zdrowia. Być może to czas, żeby zadać sobie pytanie: czy nie przespałem momentu na wymianę materaca?


Artykuł opracowany przy współpracy z serwisem SalonSnu.pl .

Data publikacji: 2019-09-26, ostatnia zmiana: 2022-05-12

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Łóżko welurowe 160 x 200 cm białe FITOU
1 587,00 zł
Jastrzębie-Zdrój
(woj. śląskie)
Szafka nocna, 40x30x50 cm, lite drewno z odzysku
524,77 zł
Skierniewice
(woj. łódzkie)
Rama łóżka, biała, sztuczna skóra, 160 x 200 cm
1 055,26 zł
Rutka-Tartak
(woj. podlaskie)
Wisząca szafka nocna, czarna, wysoki połysk, 40x30x15 cm
202,49 zł
Oława
(woj. dolnośląskie)
Komoda do salonu biała + cappuccino połysk - Mirus 4X
1 218,00 zł
Opole
(woj. opolskie)
łóżko drewniane bukowe visby bergman high bc long (skrzynia na pościel) / 140x220 cm, kolor biały
4 216,00 zł
Orzesze
(woj. śląskie)
Rama łóżka z baldachimem, czarna, metalowa, 90 x 200 cm
597,49 zł
Ostrów Wielkopolski
(woj. wielkopolskie)
Komoda do salonu z szufladami biała + metalik połysk - Dalmos 4X
1 858,00 zł
Opole
(woj. opolskie)
Rama łóżka, biała, lite drewno sosnowe, 180 x 200 cm
978,00 zł
Chełm
(woj. lubelskie)
Rama łóżka, czarna, metalowa, 100 x 200 cm
650,00 zł
Bytom
(woj. śląskie)
Rama łóżka, lite drewno sheesham, 140 x 200 cm
1 207,82 zł
Głogów
(woj. dolnośląskie)
Rama łóżka z LED, biała, sztuczna skóra, 120 x 200 cm
1 058,00 zł
Jastrzębie-Zdrój
(woj. śląskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Francuska zupa cebulowa - skąd się wzięła?
Uwaga - jeśli jesteś czytelnikiem, który nie jadł jeszcze obiadu, to zalecamy to zrobić. Artykuł może wywoływać głód i wprowadzać Cię w stan burczącego brzucha. Tak poważnie - dzisiaj o zupie cebulowe...
Data publikacji: 2024-01-30
Wybieramy firanki i zasłony do domu. 5 porad, co wziąć pod uwagę przy zakupie
Firanki i zasłony to nie tylko elementy dekoracyjne, ale także praktyczne dodatki do każdego wnętrza. Zapewniają prywatność, chronią przed nadmiernym nasłonecznieniem, a także wpływają na klimat i nas...
Data publikacji: 2024-01-23
4 wskazówki, dzięki którym szybko wybierzesz najlepsze kanapy nowoczesne do swojego wnętrza
4 wskazówki, dzięki którym szybko wybierzesz najlepsze kanapy nowoczesne do swojego wnętrza
Data publikacji: 2024-01-05
Komplet mebli wypoczynkowych do salonu - gdzie kupić
Salon to centrum każdego domu. To właśnie w nim toczy się codzienne życie domowników. W żadnym pokoju dziennym z pewnością nie może zabraknąć zestawu wypoczynkowego, złożonego z wygodnych foteli, kana...
Data publikacji: 2023-12-27