Wybór łóżka do sypialni nie musi być trudny – sprawdź, na co zwrócić uwagę

Wybór łóżka do sypialni nie musi być trudny – sprawdź, na co zwrócić uwagę

Rozmiar, rodzaj i funkcjonalność – trzy podstawowe cechy, na które należy zwracać uwagę podczas wyboru łóżka.

Łóżko to podstawowy mebel każdej sypialni. To właśnie ono ma nieodzowny wpływ na estetykę całego pomieszczenia, a także na to, jak dobrze będziemy się wysypiać. Mimo, że to głównie materac jest odpowiedzialny za wygodę podczas snu, to przy źle dobranym łóżku, nawet najlepiej dobrany model materaca może nie spełniać najważniejszych wymagań. Czym się kierować wybierając łóżko do swojej sypialni?

Drewniane czy tapicerowane – z jakiego materiału powinno być wykonane łóżko?

Łóżka drewniane cechuje wysoka trwałość i odporność na uszkodzenia. W większości przypadków są one niemal całkowicie skonstruowane z drewna, dzięki czemu mogą być użytkowane przez wiele lat bez większych problemów. Ten rodzaj łóżek wykonywany jest kilku gatunków drzew – m.in. sosny, buku, dębu oraz modrzewiu. Pierwszy z nich to bardzo dobre rozwiązanie dla alergików, ponieważ na sośnie nie gromadzi się kurz, gdyż ma ona właściwości elektrostatyczne. Dąb, buk i modrzew są z kolei zaliczane do najtrwalszych drzew, dzięki czemu wykonane z nich łóżka są ponadprzeciętnie wytrzymałe. Łóżka drewniane najlepiej sprawdzają się we wnętrzach urządzonych w stylach rustykalnym, kolonialnym oraz minimalistycznym.

Łóżka tapicerowane obite są w całości tkaniną tapicerską, skórą ekologiczną (tzw. ekoskóra) lub naturalną. Znakomita większość modeli wyposażona jest w wezgłowia, które pełnią funkcję dekoracyjną, chronią ścianę przy łóżku przed zabrudzeniami oraz zapewniają dodatkową wygodę podczas wieczornego czytania książek. Bardzo dużą zaletą łóżek tapicerowanych jest szeroka oferta kolorystyczna, dzięki czemu można je wpasować praktycznie do każdego rodzaju wnętrza. Pomiędzy ramą takiego łóżka a tkaniną znajduje się pianka tapicerska, dlatego jego krawędzie są miękkie, a sam mebel dodaje sypialni przytulności. W zależności od potrzeb do wyboru są modele wyposażone w pojemniki na pościel lub o lżejszej konstrukcji pozbawionej schowków.

Do łóżek tapicerowanych zaliczane są również łóżka kontynentalne. W standardzie wyposażone są one w sprężynowe materace oraz duże pojemniki występujące pod postacią szuflad lub skrzyń zamykanych płytami zamocowanymi na sprężynowych mechanizmach. Ten rodzaj łóżek ma bardzo masywną budowę, dlatego najlepiej sprawdzają się one w dużych sypialniach, gdzie nie przytłaczają pozostałego wyposażenia. Ich nowatorski wygląd sprawia, że najlepiej wyglądają w wnętrzach nowoczesnych i modernistycznych.

Z zagłówkiem czy bez?

Zagłówek to bardzo ważny element łóżka, ale nie zawsze można zdecydować się na takie rozwiązanie. W przypadku pokoju umieszczonego na poddaszu skosy mogą skutecznie uniemożliwić ustawienie pod ścianą łóżka z wysokim wezgłowiem, wtedy najlepiej zdecydować się na niskie modele wykonane z drewna. Natomiast w sypialni o regularnych kształtach można z powodzeniem umieścić łoże z zagłówkiem, jednak i w tym przypadku należy wziąć pod uwagę jedną, bardzo ważną kwestię, którą jest wielkość pomieszczenia. Jeśli pokój, w którym ma stać łóżko nie ma zbyt dużego metrażu, to wybór powinien paść na model z dość niskim i niemasywnym oparciem, ponieważ w innym wypadku, mebel będzie przytłaczał całe pomieszczenie swoim wyglądem.

W dużej sypialni pole do manewru jest znacznie większe i łóżko z wysokim zagłówkiem będzie idealnym rozwiązaniem. Należy pamiętać, że bardzo istotny jest rozmiar mebla i musi być on możliwie jak najlepiej dopasowany do wielkości sypialni – zbyt małe łóżko będzie prezentować się mało atrakcyjnie na tle pozostałych elementów wnętrza.

Czy warto zdecydować się na model z pojemnikiem?

Pojemnik w łóżku to bardzo przydatna opcja, którą szczególnie mogą docenić osoby dysponujące małym metrażem w swoim mieszkaniu. Dzięki temu rozwiązaniu znacznie łatwiejsze jest przechowywanie sezonowej pościeli czy też uporządkowanie tekstyliów, takich jak koce czy poduszki, dla których w innym razie należy wygospodarować dodatkowe miejsce w szafie lub innych meblach.

W łóżkach tapicerowanych występują bardzo duże schowki, które znajdują się pod całą powierzchnią spania – podnoszony do góry stelaż pozwala szybko dostać się do wnętrza pojemnika. W modelach kontynentalnych z kolei, schowek podzielony jest wzdłużnie na dwie części, a każda z nich posiada dodatkowe przegrody.

Innym rozwiązaniem występującym w obu rodzajach łóżek są szuflady – najczęściej cztery (dwie po każdej ze stron). Mają one na ogół mniejszą pojemność ogólną, ale ułatwiają segregację rzeczy osobistych i umożliwiają przechowywanie nawet drobniejszych przedmiotów.

Pojemniki otwierane od góry to rozwiązanie polecane szczególnie w małych sypialniach, ponieważ system otwierania pozwala korzystać z pełnych możliwości schowka. Natomiast dla łóżka z szufladami koniecznie należy wygospodarować ok. 40 cm więcej przestrzeni z każdej strony mebla, aby możliwości jakie dają te pojemniki mogły być w pełni wykorzystane.

Wybór łóżka do sypialni nie jest trudny, jeśli wiemy, w jakim kierunku ma być zaaranżowane pomieszczenie. Mając ogólne jego wyobrażenie, należy przede wszystkim zastanowić się nad materiałem oraz stylem w jakim wykonane ma być łóżko, kolorystyką mebla oraz jego funkcjonalnością.


Artykuł opracowany przez zespół sklepu Muna-Meble.pl

Data publikacji: 2020-03-12, ostatnia zmiana: 2022-05-12

ZOBACZ OGŁOSZENIA

łóżko drewniane bukowe skandica spectrum maxi / 200x200 cm, kolor orzech
2 289,00 zł
Kołobrzeg
(woj. zachodniopomorskie)
łóżko drewniane bukowe visby sandemo high / 180x200 cm, kolor orzech
2 641,00 zł
Brzeg
(woj. opolskie)
łóżko drewniane bukowe skandica spectrum niskie / 160x200 cm, kolor orzech
1 686,00 zł
Ciechanów
(woj. mazowieckie)
Dwuosobowe łóżko z zagłówkiem do sypialni - Haven 160x200 - 48 kolorów
1 728,00 zł
Łódź
(woj. łódzkie)
łóżko drewniane bukowe skandica spectrum niskie / 200x200 cm, kolor orzech
1 891,00 zł
Łapy
(woj. podlaskie)
Łóżko małżeńskie z zagłówkiemdo sypialni - Haven 180x200 - 48 kolorów
2 148,00 zł
Rumia
(woj. pomorskie)
Tapicerowane łóżko małżeńskie 160x200 Marina - 48 kolorów
1 748,00 zł
Poznań
(woj. wielkopolskie)
łóżko drewniane bukowe skandica sund / 200x200 cm, kolor orzech
2 383,00 zł
Gliwice
(woj. śląskie)
łóżko drewniane bukowe visby sandemo high / 180x200 cm, kolor naturalny
2 641,00 zł
Łomża
(woj. podlaskie)
Piętrowe łóżko dla dzieci 90x200 - Celinda 3X
2 368,00 zł
Głogów
(woj. dolnośląskie)
łóżko drewniane bukowe visby sandemo high / 160x200 cm, kolor orzech
2 406,00 zł
Mysłowice
(woj. śląskie)
Łóżko dla dziewczynki białe + różowy - Ellsa 3X 70x140
998,00 zł
Rybnik
(woj. śląskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Wiosenny odpoczynek w ogrodzie - jakie meble wybrać?
Wiosna to czas, kiedy wszystko budzi się do życia. Kwiaty i drzew kwitną, a słońce coraz częściej gości na niebie. Nic więc dziwnego, że posiadacze ogrodów uwielbiają ten okres. Nie ma nic przyjemniej...
Data publikacji: 2024-04-17
Rodzaje nadruku na kubkach
W Internecie oraz stacjonarnych sklepach mamy do czynienia z wieloma rodzajami kubków, które świetnie sprawdzają się w roli przedmiotów dla potencjalnych klientów. Jakie gadżety reklamowe są najlepsze...
Data publikacji: 2024-04-05
Jak kupić meble używane w Warszawie i nie zbankrutować płacąc za ich transport
Poszukiwanie mebli używanych w Warszawie może być ekscytującym doświadczeniem, szczególnie gdy można znaleźć atrakcyjne okazje na platformach online takich jak warszawa.sprzedawacz.pl. Jednak oprócz s...
Data publikacji: 2024-04-04
Na co zwrócić uwagę kupując meble używane na Śląsku - 3 kluczowe aspekty!
Kupowanie mebli używanych na Śląsku może być korzystne pod względem finansowym, ale istnieją pewne rzeczy, na które warto zwrócić uwagę, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek. Oto trzy najważniejsz...
Data publikacji: 2024-04-03