Jak odnowić stół drewniany?

Jak odnowić stół drewniany?

Stół drewniany jest produktem, który odpowiednio traktowany daje w zamian niepowtarzalny design we wnętrzu. Zasadne zatem jest pytanie: jak odnowić stół drewniany? Nie jest tajemnicą, że każde drewno ma tę zaletę, że można je poddawać konserwacji, renowacji i odświeżać jego wygląd. Z artykułu dowiesz się w jaki sposób ze starego drewnianego stołu, który stracił dawny blask, uzyskać piękny mebel, z którego będzie korzystać z przyjemnością Twoja rodzina. Pokażę Ci krok po kroku, jak odnowić stół drewniany i cieszyć się jego wyglądem przez kolejne lata.

Usuwanie starej powłoki z drewna

Pierwszą czynnością, którą musisz wykonać jest usuwanie starej powłoki zabezpieczającej drewno. Zanim jednak przejdziemy do prac, musimy przygotować narzędzia, miejsce pracy i środki ochrony osobistej.

Najważniejsze jest pomieszczenie, w którym przeprowadzisz renowację. Pamiętaj, że robiąc to w domu, musisz zabezpieczyć wszystko przed pyłem. Najlepiej wybrać miejsce, w którym nie będzie dużo mebli lub po prostu wynieść je na czas prac. Posadzkę możesz zabezpieczyć folią malarską.

Twoim największym wrogiem będzie pył, w związku z czym wszystkie wykonywane czynności należy przeprowadzać w miejscu z dobrą wentylacją i możliwością wietrzenia. Jeżeli dysponujesz garażem, będzie zdecydowanie najlepszym wyborem.

Do pracy przyda się para rękawic, okulary ochronne i maseczka przeciwpyłowa. Wszystko kupisz w markecie budowlanym.

Co z narzędziami? Będziesz potrzebować szlifierkę mimośrodową i tarcze do szlifowania o granulacji P80, P120 i P240.

Zacznijmy zatem pracę. Do usunięcia starej powłoki użyj szlifierki z papierem P80. Po dokładnym przeszlifowaniu całej powierzchni drewna zmień papier na P120, a następnie P240. Dzięki nim uzyskasz odpowiednio gładką strukturę drewna.

Pamiętaj, aby szlifować równomiernie, nie zatrzymując się za długo w jednym miejscu. Istotne jest uzyskanie równej powierzchni blatu.

Uzupełnianie ubytków z drewnie

Po szlifowaniu warto przyjrzeć się temu, jak wygląda drewno. Stare meble mają często ubytki powstałe w skutek uderzenia lub przyciśnięcia czymś ciężkim. Naturalne ślady użytkowania, które warto w tej chwili zamaskować.

W tym celu wykorzystamy szpachlę do drewna, którą również kupisz w markecie budowlanym. Warto z zakupem poczekać do momentu skończenia prac szlifierskich. W tej chwili widzisz jaki kolor ma drewno i możesz dobrać odpowiedni kolor szpachli.

Teraz wypełnij wszystkie ubytki zakupionym produktem i pozostaw do wyschnięcia. Czas, jaki potrzebuje szpachla to zazwyczaj kilka godzin.

Następnie szlifierką i papierem P240 wyrównaj uzupełniane miejsca. W razie potrzeby powtórz szpachlowanie. Pamiętaj, że rezultat, jaki uda Ci się uzyskać rzutuje na efekt końcowy. Warto zatem przyłożyć się do tej czynności.

Odpylanie drewna

Po uzupełnieniu braków masą szpachlową stół drewniany jest już prawie gotowy do ponownej konserwacji. Pozostała jedna prosta i niezwykle istotna czynność, o której nie można zapomnieć.

Mowa o odpylaniu drewna z pozostałości po szlifowaniu. Dotykając drewno ręką zobaczysz pewnie jak dużo drobnego pyłu znajduje się na jego powierzchni. Pokrywając go np. lakierem spowodujesz sklejanie się pyłu z blatem i zepsujesz efekt końcowy.

Do odpylania wykorzystaj odkurzacz lub czystą zmiotkę. Czynność niezwykle prosta, ale zapomniana powoduje wielkie szkody.

Konserwacja stołu drewnianego

Teraz Twój stół drewniany jest już gotowy do konserwacji. Jakiego środka użyć? Na te pytanie nie udzielę Ci jednoznacznej odpowiedzi. Jest wiele preparatów, które zabezpieczają drewno i dają mu ładny wygląd.

Do wyboru masz lakiery, oleje, olejowoski, żywice. Każdy preparat ma swój urok, każdy daje inny efekt. Najczęściej stosuje się lakiery i oleje, z którymi będzie Ci najłatwiej przeprowadzić konserwację.

Metodę nakładania powłoki zabezpieczającej podaje producent każdego preparatu na etykiecie. Z pewnością poradzisz sobie z tą czynnością. Pamiętaj, że na koniec czeka Cię niespodzianka. Twój stół nabierze zupełnie innego wyglądu, który może Cię zaskoczyć. I to jest najpiękniejsze w pracy z drewnem.

Myślę, że z pomocą tej instrukcji, pytanie „jak odnowić stół drewniany” nie będzie miało przed Tobą tajemnic.


Artykuł powstał przy współpracy z producentem stołów Drewno i Forma.

https://drewnoiforma.pl/stol-drewniany

Data publikacji: 2019-12-13, ostatnia zmiana: 2021-04-09

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Ława drewniana spinola 120 cm drewno bambusowe
485,00 zł
Tarnów
(woj. małopolskie)
Stolik kawowy Pizza niski ciemny brąz
775,00 zł
Psary
(woj. śląskie)
Ława z obracanym blatem michelle
1 109,00 zł
Piotrków Trybunalski
(woj. łódzkie)
Stół okrągły w stylu loft do kuchni rival – brązowy
2 048,00 zł
Piekary Śląskie
(woj. śląskie)
Stolik kawowy Vintage 90 cm
1 405,95 zł
Rumia
(woj. pomorskie)
Stolik Tablo 50 cm czarny
1 058,00 zł
Zgorzelec
(woj. dolnośląskie)
Stolik kawowy Duncan 120 cm
765,45 zł
Kraków
(woj. małopolskie)
Stolik kawowy Meva
399,00 zł
Wejherowo
(woj. pomorskie)
Skandynawski stół inelo s5 - prostokąt
608,00 zł
Katowice
(woj. śląskie)
Stolik Table_One Bistrot biały
3 389,00 zł
Bolesławiec
(woj. dolnośląskie)
Kwadratowy stolik kawowy na kółkach korsa 2
734,00 zł
Zduńska Wola
(woj. łódzkie)
Ława do salonu z półką andrea biały
219,00 zł
Opole
(woj. opolskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Ciekawe gadżety kuchenne - sprawdź, jakie wybrać!
Kuchnia jest miejscem, w którym każdego dnia domownicy spędzają dużą ilość czasu. Nie ulega wątpliwości, że powinna charakteryzować się funkcjonalnością oraz ładnym wyglądem. Dodatkowo, bardzo ważne j...
Data publikacji: 2021-06-01
Jaki hamak ogrodowy wybrać? Ranking wiosna 2021 i opinie
Hamaki nie zaliczają się do standardowego wyposażenia ogrodu, jednak coraz więcej osób decyduje się na ich montaż. Swoją popularność zawdzięczają temu, że zajmują niewiele miejsca, efektownie się prez...
Data publikacji: 2021-04-13
Idzie lato - który klimatyzator ochłodzi najlepiej?
Letnie upały potrafią być ciężkie do zniesienia. Zwłaszcza, gdy mieszkamy w miejscach o dużych zyskach ciepła, np. szybko nagrzewające się poddasza czy mieszkania z ekspozycją na zachód czy południe....
Data publikacji: 2021-03-31
Zastosowanie piły ukośnicy
Ukośnica, kapówka, ukosówka – to popularne określenia pilarki przeznaczonej do profesjonalnej obróbki drewna, która umożliwia wykonywania znacznie bardziej precyzyjnych i skomplikowanych prac niż zwyk...
Data publikacji: 2021-03-29

Zgłoś uwagi

Stale pracujemy nad wydajnością i wygodą korzystania ze Sprzedawacza. Jeżeli zauważyłeś błąd lub masz pomysł na nowe funkcjonalności - daj nam znać i przyczyń się do ulepszenia serwisu!

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez SoftNinjas Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, w celu świadczenia usług w ramach serwisu Sprzedawacz.pl - zgodnie z polityką prywatności.
* Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję Regulamin serwisu Sprzedawacz.pl.
Wyślij