Wygodna wersalka do spania na co dzień - co wybrać?

Wersalka to dobra alternatywa dla łóżka kiedy nie mamy zbyt dużo miejsca

Wygoda w czasie snu to podstawa dobrego samopoczucia. Spokojny i komfortowy sen pozwoli na zregenerowanie sił po całym dniu pracy, aktywności fizycznej, czy też umysłowej. To właśnie w trakcie spania organizm się odbudowuje i odzyskuje witalność. Stąd też tak ważne jest, aby sen był odpowiednio długi, niezakłócony, w odpowiednich warunkach, pozycji i rytmie. We własnym zaciszu domowym nie może, zatem zabraknąć odpowiedniego łóżka, które pozwoli na spokojny relaks i poprawi jakość snu. Jednocześnie mebel ten musi być praktyczny, spełniać wymagania pod względem gabarytów, funkcjonalne oraz estetyczne.

Dlaczego wybrać wersalkę a nie inny rodzaj mebla?

Dobór odpowiednio funkcjonalnego mebla jest szczególnie istotny w mniejszych mieszkaniach, gdzie każdy fragment przestrzeni jest niemalże na wagę złota, a wybór poszczególnych mebli jest przede wszystkim uwarunkowany aspektami fizycznymi i praktycznymi.

Biorąc pod uwagę niewielkie przestrzenie często pada wybór na rozkładaną wersalkę lub kanapę zastępującą jednocześnie klasyczne łóżko, jak i sofę wypoczynkową. Meble te pełnią dodatkowo funkcję magazynową na pościel, a łatwość rozłożenia i przywrócenia do pozycji pionowej sprawiają, że to właśnie na nie bardzo często się decydujemy. Sprawne mechanizmy składające i rozkładające wersalkę, czy też kanapę, oraz pojemność ich skrzyń, są idealnym rozwiązaniem dla wszystkich ceniących sobie funkcjonalność posiadanych mebli.

W odróżnieniu od standardowych sof, które nawet przy posiadaniu funkcji spania, są znacznie bardziej skomplikowane w rozkładaniu i składaniu, tradycyjne wersalki i kanapy są proste i szybkie. Ponadto, nie wymagają nadmiernej siły oraz sprawności fizycznej.

Decydując się na rozkładaną kanapę lub wersalkę, warto zwrócić uwagę na samą nomenklaturę w nazewnictwie. Choć dla wielu osób, oba te meble są tym samym, w rzeczywistości istnieje różnica pomiędzy nimi. Główną różnicą jest sam mechanizm rozkładania, jak również powierzchnia spania. Warto, zatem przed podjęciem decyzji zgłębić ten temat, tak by dokonany wybór był słuszny.

Wersalki na sprzedaż - aktualne oferty

Wersalka Bondi
2 226,00 zł
Wersalka Gracja II
3 345,00 zł

Jak wybrać wygodną wersalkę do spania codziennego?

Zadając sobie to pytanie, dobrze odpowiedzieć sobie samemu na kilka pytań, a przede wszystkim, co oznacza dla każdego z nas słowo "wygoda’". Czy jest to wygoda pod względem spania, czy może pod względem rozkładania i składania. A może ma to być wygodne siedzisko pełniące funkcję sofy, a będące miejscem relaksu spędzonego przed telewizorem lub na rozmowach ze znajomymi lub bliskimi? Z kolejnej zaś strony, może ma to być stosunkowo prosty w obsłudze mebel do pokoju dziecięcego, który w razie potrzeby szybko zostanie zastąpiony nowym, a nasza pociecha będzie w stanie sama go bez problemu przygotować do snu?

Wygodna spania

Jeśli kluczowym dla nas czynnikiem jest wygoda spania i możliwość odprężenia się w trakcie snu bardzo istotnym aspektem mebla będzie jakość jego materaca. Materac o odpowiedniej twardości, sprężystości i wytrzymałości pozwoli nie tylko na zapewnienie dobrego wypoczynku w trakcie nocy, ale także sprawi, że wersalka posłuży przez wiele lat. Szczególnie warto pamiętać, że w przeciwieństwie do tradycyjnych łóżek, materac w wersalkach nie jest tak łatwo wymienialny. Oczywiście istnieje możliwość dokonania takiej zmiany, niemniej jednak wielokrotnie wiąże się to z dużymi kosztami nie tylko ze względu na wykonanie usługi, ale i z koniecznością transportu mebla. Stąd też wybór odpowiedniej jakościowo wersalki pod kątem zastosowanego materaca jest tak istotna.

Zwróćmy uwagę na twardość materaca, tak by jego miękkość i sprężystość sprawdziła się jak najlepiej zarówno przy wypoczynku w pozycji siedzącej, jak i w trakcie snu.

Wielkość mebla

Następnym ważnym czynnikiem definiującym wybór samej już wersalki jest jej wielkość i ilość osób, dla jakiej została przeznaczona. Im głębsza, tym wygodniejsza do spania, i tym wygodniej będzie spać w dwie osoby. Węższe modele mają niewątpliwie przewagę pod względem zajmowanego miejsca, niemniej jednak komfort spania na nich więcej niż jednej osoby jest znacznie zmniejszony. Wersalki dwuosobowe niestety charakteryzują się większym ciężarem, a co za tym idzie, rozkładanie i składanie mebla wymaga nieznacznie większej siły. Warto mieć to na uwadze wybierając wersalkę podwójną do pokoju dziecięcego dla rodzeństwa. Pociechy mogą mieć więcej problemu z ich rozłożeniem samodzielnie i będą wymagać pomocy ze strony osoby starszej.

Konstrukcja oparcia i podłokietników

Kolejnym elementem wersalki, jaki może w znaczący sposób przyczynić się do podjęcia decyzji o zakupie jest wysokość oparcia oraz posiadanie podłokietników. Oba elementy konstrukcyjne wpływają nie tylko na aspekt wizualny, ale również na zajmowaną przez mebel przestrzeń w pomieszczeniu.

Brak boków pozwoli na ograniczenie szerokości wersalki o wiele cennych centymetrów, a przy tym, zagwarantują możliwość pomieszczenia większej ilości osób.

Z kolei oparcie – jego wielkość zarówno pod względem wysokości, jak i szerokości może wymagać zachowania dodatkowego odstępu od ściany, tak by w trakcie rozkładania część pleców spokojnie zmieściła się w przeznaczonej przestrzeni. Konieczność odsunięcia wersalki od ściany może nastręczać problemów w codziennym użytkowaniu, stąd też dobrze znaleźć kompromis pomiędzy wyglądem a zajmowaną przestrzenią.

Wielkość łóżka po rozłożeniu

Powierzchnia spania, szerokość oraz głębokość to podstawowe parametry fizyczne definiujące gabaryty wersalki. To one są kluczowe przy wyborze mebla do niewielkiego pomieszczenia, jak również pod względem przeznaczenia. System klik-klak – podstawowy mechanizm stosowany w wersalkach jest najbardziej wygodnym rozwiązaniem, z obsługą którego poradzą sobie nawet najmłodsi domownicy.

Jakość materiałów

Finalnie dobrze zwrócić uwagę na jakość zastosowanych materiałów zarówno obiciowych, jak i wewnętrznych. Wspomniany materac oraz mechanizm rozkładania powinny być wysokiej jakości, tak by przy codziennym użytkowaniu były jak najbardziej trwałe.

Zwróćmy uwagę na zastosowany materiał obiciowy. Łatwość utrzymania go w czystości to jeden aspekt, drugi zaś to jego odporność na przetarcia. Wersalka używana na co dzień narażona jest na wiele otarć, szurań i zahaczeń. Materiał powinien być w miarę trwały, a szycia odpowiednio grube i solidne. Przyjrzyjmy się szczególnie obszarom narażonym najbardziej na otarcia. Podłokietniki, zagłówki oraz część siedziska na styku z kolanami i udami będą najczęściej ulegały wygnieceniu i zniszczeniu. To właśnie te miejsca powinny być tak wyprofilowane i uszyte, by nie tylko zapewnić jak największy komfort, ale także by szycia nie stykały się bezpośrednio z powierzchniami trącymi.

Wersalki dostosowane dla dzieci

Dodatkowo na szczególną uwagę zasługują wersalki dedykowane do pokoi dziecięcych. Prócz stosunkowo lekko działającego mechanizmu podnoszącego – klik-klak, ważne by meble te były wykonane w sposób solidny przede wszystkim w obszarze siedziska. To tu, bowiem nasze pociechy będą najwięcej czasu spędzać na zabawie i aktywnościach codziennych. Ważne też, by tkanina była odporna na zaplamienia i zahaczenia, jak również, by w upalne dni, delikatne ciało dziecka nie uległo odparzeniu w trakcie siedzenia gołymi nogami.

Co należy przemyśleć przed zakupem wersalki?

Komfort spania to niemalże podstawa przy wyborze wersalki.

Odpowiednio twardy lub miękki materac wykonany z trwałego materiału ma nie tylko zapewnić wygodę siedzenia, ale także zagwarantować spokojny wypoczynek w czasie snu. Jego trwałość pozwoli cieszyć się nabytym meblem przez wiele lat, a problemy ze zdrowiem powstające w wyniku niewłaściwego ułożenia i podparcia ciała w trakcie nocy zostaną zminimalizowane.

Łatwość rozkładania i składania wersalki – mechanizm klik-klak

Decydując się na wersalkę rozkładaną codziennie przed snem i składaną o poranku, dobrze sprawdzić sprawność i lekkość chodzenia mechanizmu klik-klak odpowiedzialnego za prawidłowe funkcjonowanie mebla. Jakość i trwałość tego elementu oraz sposób jego mocowania do skrzyń, sprawi, że codzienna czynność nie będzie również codzienną mordęgą, a z przygotowaniem posłania nie będą mieli problemu nawet najmłodsi mieszkańcy domu.

Gabaryty wersalki

Wielkość mebla jest szczególnie istotna w przypadku niewielkich mieszkań i konieczności zagospodarowania jej jak najpraktyczniejszymi meblami. Choć wersalka sprawdzi się w takim przypadku idealnie, nie każdy mebel będzie równie funkcjonalny. Szerokie oparcia i podłokietniki pochłoną dodatkową przestrzeń i będą wymagać specjalnego umiejscowienia wersalki. Warto, zatem przeanalizować i ten aspekt.

Ilość osób, dla której przeznaczona jest wersalka

Kolejnym parametrem, na jaki warto zwrócić uwagę przed wyborem wersalki jest ilość osób, jaka ma na niej spać. Zdecydujmy czy ma ona być dedykowana dla jednej osoby, czy też dla pary.

Przeznaczenie wersalka

Wersalka do spania, na co dzień powinna być łatwa w obsłudze dla każdego. Warto niemniej jednak zwrócić na to szczególną uwagę przy wyborze mebla dla osób w starszym wieku, jak również decydując się na zakup mebla do pokoju dziecięcego. Mebel taki powinien być szczególnie łatwy w rozkładaniu i składaniu i nie wymagać nadmiernej siły, czy też pomocy osoby drugiej.

Komfort siedzenia versus zajmowana przestrzeń – wersalka z podłokietnikami lub bez

Wygodne ułożenie się na wersalce w trakcie dziennego relaksu niewątpliwie zapewnią podłokietniki. Niemniej jednak to właśnie one zajmą dodatkową przestrzeń w niewielkim pomieszczeniu i znacząco poszerzą wielkość mebla przy zachowaniu takiego samego obszaru spania.

Jakość materiału użytego na poszycie wersalki oraz na jej wypełnienie

W żadnym stopniu nie należy pomijać tych składowych wybierając wersalkę do codziennego użytku. Dobra jakość materiałów i ich trwałość zaoszczędzi częstych wydatków, a ponadto zapewni wygodę spania i relaksu. Mebel zachowa kształt przez lata, a odporność na uszkodzenia mechaniczne zostanie podniesiona.

Rodzaj materiału użytego do obicia wersalki

Prócz jakości materiałów warto również zwrócić uwagę na ich łatwość w utrzymaniu czystości i pielęgnacji. Pamiętajmy również o tak ważnym czynniku jak nie powodowanie uczuleń, alergii oraz odparzeń w trakcie kontaktu z meblem. Sprawdźmy, zatem przed zakupem, czy tkaniny zawierają atesty, a barwniki nie są łatwo ścieralne.

Design wersalki

Finalnie nie można nie wspomnieć o wyglądzie mebla. Prócz zapewnienia wygody w trakcie spanie i relaksu, musi on cieszyć oko również na co dzień.

Data publikacji: 2021-08-11, ostatnia zmiana: 2021-08-16

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Komfortowy fotel wypoczynkowy szary - darli
808,00 zł
Tychy
(woj. śląskie)
2 niebieskie segmenty narożne do zestawu marsala
1 288,00 zł
Ruda Śląska
(woj. śląskie)
Trzyosobowa sofa isobel 3c - kremowobiała
2 108,00 zł
Lębork
(woj. pomorskie)
Narożnik rozkładany trevis z 2 pojemnikami ciemnozielony welur
1 849,00 zł
Skierniewice
(woj. łódzkie)
Przytulna brązowa sofa trzyosobowa - vela 3q
2 198,00 zł
Bielany Wrocławskie
(woj. dolnośląskie)
Skórzany fotel obrotowy wanti 106-114,5 cm włoska skóra czarny
1 851,00 zł
Kalisz
(woj. wielkopolskie)
Kanapa rozkładana verat z pojemnikiem
1 579,00 zł
Krzeszów
(woj. małopolskie)
Fotel mirar (bawełna 63%, len 37% |antracyt :len bawełna/antracyt)
1 599,00 zł
Siedlce
(woj. małopolskie)
Skórzany fotel tapicerowany z podnóżkiem tiko czarny/ebony
3 908,00 zł
Mielec
(woj. podkarpackie)
Sofołóżko bladvass (bawełna 63%, len 37% |antracyt :len bawełna/antracyt)
4 499,00 zł
Domaszowice
(woj. świętokrzyskie)
Czteroosobowa jasnoszara sofa - alaia 4x
2 608,00 zł
Oleśnica
(woj. dolnośląskie)
Fotel bujany z czerwono-szarą poduszką - korja
1 178,00 zł
Łomża
(woj. podlaskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Blaty granitowe - cena, jakość, zastosowanie
Wystrój wnętrz to bardzo ważny aspekt i warto należycie przygotować się do procesu ozdabiania pomieszczeń w domu oraz wyboru najlepszych materiałów wykończeniowych. Stworzenie wnętrza zgodnie z naszym...
Data publikacji: 2021-10-26
Kora kamienna czy kora sosnowa - co lepiej sprawdzi się jako wypełnienie rabat kwiatowych?
Ogród – miejsce, w którym odpoczywamy, czytając książkę, pijąc kawę i relaksując się na rozmowach z bliskimi. Jednak aby ogród był miejscem, w którym chce się przebywać, trzeba o niego odpowiednio zad...
Data publikacji: 2021-10-26
Aranżacyjne pomysły na wykorzystanie sztucznych kwiatów
Minęły czasy, gdy sztuczne kwiaty kojarzyły się jedynie z dość tanimi i tandetnymi imitacjami naturalnych roślin. O ile niegdyś służyły do wykonywania wieńców i wiązanek – najczęściej na nagrobki – o...
Data publikacji: 2021-10-08
Lampy solarne ogrodowe - zalety i wady
Lampki solarne instalujemy w ogrodzie, przed domem lub na działce. Umilają letnie wieczory spędzane na świeżym powietrzu, a przy ich blasku można się zrelaksować, spędzić miło czas z przyjaciółmi i ro...
Data publikacji: 2021-10-07

Zgłoś uwagi

Stale pracujemy nad wydajnością i wygodą korzystania ze Sprzedawacza. Jeżeli zauważyłeś błąd lub masz pomysł na nowe funkcjonalności - daj nam znać i przyczyń się do ulepszenia serwisu!

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez SoftNinjas Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, w celu świadczenia usług w ramach serwisu Sprzedawacz.pl - zgodnie z polityką prywatności.
* Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję Regulamin serwisu Sprzedawacz.pl.
Wyślij