Sofa rozkładana czy nierozkładana – jakie rozwiązanie wybrać?

Sofa rozkładana czy nierozkładana – jakie rozwiązanie wybrać?

Sofa pojawia się w większości domów i mieszkań. Pełni w nich jednak bardzo różne role. Może stanowić praktyczny mebel do salonu lub sypialni. Przydaje się głównie do siedzenia, choć niekiedy sprawdza się jako łóżko. Aby zatem wybrać ideale rozwiązanie, warto dokładnie poznać dostępne możliwości. Jak wybrać idealną sofę do każdego wnętrza?

W jakich pomieszczeniach ustawia się sofy?

Sofy najczęściej kojarzymy z pokojami dziennymi i salonami, w których stanowią podstawowy typ mebli rekreacyjnych. Służą do przyjemnego wypoczynku, zabawy z dziećmi oraz przyjmowania gości, pełniąc istotną rolę w budowaniu reprezentacyjnego charakteru pomieszczenia.

Warto jednak wiedzieć, że salon wcale nie jest jedyną przestrzenią dla sofy. Równie często wprowadza się je do pokoju dziecięcego lub sypialni, w których zastępują pełnowymiarowe łóżka. Sofy pojawiają się także w gabinetach, stając się po raz kolejny wygodnym meblem do siedzenia dla domowników lub gości.

Na co zatem warto zwracać uwagę, gdy wybiera się idealną sofę do domu?

Wielkość domu lub mieszkania ma znaczenie

Podstawową kwestią, która wpływa na wybór idealnej sofy do domu, jest oczywiście wielkość mebla. Standardowe rozwiązanie to sofa dwuosobowa. Sprawdza się nawet w niewielkich salonach lub sypialniach, dając przestrzeń do wygodnego siedzenia.

W obszernych pomieszczeniach można pozwolić sobie jednak na sofy kilkuosobowe, a nawet praktyczne narożniki, dzięki którym optymalnie wykorzystuje się dostępne miejsce i tworzy przyjemną strefę wypoczynku.

Rozmiar sofy powinien ponadto być dostosowany do pozostałych elementów wyposażenia oraz wielkości samego pomieszczenia. Zbyt duża kanapa przytłacza i utrudnia przemieszczanie się. Za mała natomiast nie spełnia swoich funkcji użytkowych oraz znika w zbyt przestronnym wnętrzu.

Rozkładana czy nierozkładana – idealna sofa dla każdego

Wiele osób zastanawia się, czy warto zainwestować w sofy rozkładane. Tego typu rozwiązania bywają bardzo przydatne w sytuacji, gdy nie dysponujemy zbyt dużym domem i planujemy wykorzystywać mebel na stałe zamiast pełnowymiarowego łóżka. Często dotyczy też pokoi dziecięcych, w których sofa łączy funkcję łóżka i fotela.

Rozkładana wersalka bywa bardzo praktyczna również wtedy, gdy regularnie przyjmujemy gości, którzy zostają na noc. Wówczas mebel łatwo można zmienić na dodatkowe miejsce do spania.

Jeżeli zatem szukamy skutecznych i praktycznych sposobów na lepsze wykorzystanie przestrzeni w niewielkim mieszkaniu lub zamierzamy często przyjmować w domu znajomych, rozkładana kanapa może się okazać rozwiązaniem idealnym.

Z czego powinna być wykonana sofa?

Kanapy i narożniki to meble intensywnie eksploatowane. Spędzamy na nich sporo czasu, dlatego warto zadbać o to, żeby były bardzo wygodne.

Jak znaleźć ideał? Powinniśmy w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na rodzaj wypełnienia i obicie sofy. Dobór miękkości zależy od indywidualnych preferencji oraz tego, czy mebel posłuży wyłącznie do siedzenia, czy także do spania. W pierwszym przypadku lepiej postawić na nieco twardsze modele. W drugim kanapa powinna być jednak dość miękka.

Wypełnienie wykonuje się z rozmaitych materiałów. Mogą to być specjalne pianki, sprężyny, a nawet pierze. Każde z nich wpływa na trwałość sofy oraz jej właściwości. Na zewnętrzną warstwę używa się natomiast różnych tkanin lub skór. Dobór odpowiedniej materiału obiciowego wpływa nie tylko na wygląd kanapy, ale także na jej funkcjonalność.

Za najtrwalsze tkaniny uznaje się te o drobnym, gęstym splocie. Są bardziej odporne na przetarcia i zabrudzenia. Ciekawe wizualnie i niezmiernie ozdobne grube sploty, choć na początku wyglądają niezmiernie efektownie, mają tendencję do szybkiego starzenia się i niszczenia, zwłaszcza w domach, w których żyją zwierzęta.

Idealna sofa – wygląd też ma znaczenie

Sofa stanowi jeden z największych mebli wprowadzanych do domów. Dlatego też jej wygląd wpływa na odbiór całej przestrzeni. Warto zatem dwa razy zastanowić się nad zakupem niezmiernie krzykliwej i nietuzinkowej kanapy. Zdecydowanie lepiej sprawdzają się rozwiązania w stylu skandynawskim lub minimalistycznym, które można jednak łatwo ożywić poduszkami lub ozdobnymi narzutami.

Dla miłośników klasyki natomiast na rynku pojawia się coraz więcej ciekawych modeli w stylu minionych epok. Dzięki nim każde wnętrze nabiera nieco pałacowego wyrazu.

Sofy bywają naprawdę różne. Warto zatem przed pójściem do sklepu dokładnie określić własne potrzeby. Pozwoli to wybrać model idealny – rozkładany z funkcją spania lub dekoracyjny, służący wyłącznie do siedzenia.

***

Chcesz dowiedzieć się więcej o praktycznych i modnych meblach do domu? Na stronie iHome24.pl czeka na Ciebie znacznie więcej ciekawostek na ten temat.


Data publikacji: 2020-10-13, ostatnia zmiana: 2020-10-13

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Narożnik krokusar (braveheart pigeon)
3 999,00 zł
Legnica
(woj. dolnośląskie)
Sofa lupiner 2-osobowa (braveheart charcoal)
2 149,00 zł
Żagań
(woj. lubuskie)
Narożnik tulpaner welurowy z funkcją spania i pojemnikiem na pościel (deluxe - welur łatwozmywalny w
4 759,00 zł
Grodzisk Mazowiecki
(woj. mazowieckie)
Sofa fern 3-osobowa welurowa (deluxe - welur łatwozmywalny surf)
3 449,00 zł
Gierałcice
(woj. opolskie)
Sofa krokusar 2-osobowa (colourwash sand)
2 499,00 zł
Chocianowice
(woj. opolskie)
Sofa lupiner 2-osobowa (braveheart pigeon)
2 149,00 zł
Łomża
(woj. podlaskie)
Narożnik natan
2 999,00 zł
Nowa Ruda
(woj. dolnośląskie)
Sofa klematisar z funkcją spania 3-osobowa  (tkanina łatwoczyszcząca poliester 100% chinchilla)
3 399,00 zł
Władysławowo
(woj. pomorskie)
Fotel rubusar (braveheart mineral)
1 599,00 zł
Chocianowice
(woj. opolskie)
Fotel korneller (braveheart pigeon)
1 599,00 zł
Bielsk Podlaski
(woj. podlaskie)
Narożnik klematisar z funkcją spania tkanina łatwoczyszcząca (colourwash, braveheart) (colourwash el
3 749,00 zł
Gorzów Wielkopolski
(woj. lubuskie)
Fotel björk welurowy (welur bawełna 100% czarny)
1 999,00 zł
Białogard
(woj. zachodniopomorskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Jakie są podstawowe zasady recyklingu? 5 najważniejszych zasad
Pomimo edukacji na temat ekologii i zanieczyszczenia środowiska ilość śmieci, które wytwarzamy, rośnie w zastraszającym tempie. Statystyczny Polak wyprodukował w ubiegłym roku ponad 330 kg odpadów i j...
Data publikacji: 2020-10-23
Jak odnowić meble kuchenne?
Marzy nam się nowy wygląd kuchni, ale nie mamy pieniędzy na to, aby zakupić nowe meble kuchenne? Czy to oznacza, że nie można zdecydować się na nową aranżację kuchenną? Oczywiście, że nie. Nowy wygląd...
Data publikacji: 2020-10-20
Własne SPA w domu i w ogrodzie? Dlaczego nie?
Nasze domy i mieszkania powoli stają się naszymi oazami. We współczesnych czasach mamy możliwość wyposażenia je w najrozmaitszy sprzęt i akcesoria, które ułatwiają codzienne życie oraz sprzyjają rozry...
Data publikacji: 2020-10-14
Rodzaje elektrycznych kluczy udarowych
Elektryczne klucze udarowe znajdują coraz szersze zastosowanie przy realizacji prac montażowych i instalacyjnych w różnych gałęziach przemysłu. Urządzenia tego typu są dostępne w kilku wersjach, które...
Data publikacji: 2020-10-12