Czy warto adoptować dorosłego psa ze schroniska?

Dorosły pies w schronisku

Osoby rozważające adopcję psa często stają przed dylematem związane z wiekiem psa – wybrać szczeniaka czy dorosłego psa. Potencjalnie szczeniak wydaje się lepszą opcją, ponieważ będziemy mogli go wychowywać i uczyć go wszystkiego od samego początku. Szczeniak z pewnością wniesie do domu ogromną radość i energię. Jest jednak wiele powodów, dla których warto wybrać psa dorosłego, a czasem nawet starszego. Poznaj 9 powodów, dlaczego wybrać dorosłego psa ze schroniska!

1. Każdy szczeniak to słodziak – jednak czy wiesz jaki będzie jak dorośnie?

Szczeniaki i ich matka

W przypadku szczeniaka trudno doszukiwać złego charakteru. Młode psy wymagają dobrego ułożenia i odpowiedniego podejścia właściciela. Należy też pamiętać o tym, że agresja rodzi agresję. Decydując się na szczeniaka bierzesz na siebie dużą odpowiedzialność co z niego wyrośnie. Wychowanie to jednak jeden aspekt, drugi natomiast to pewne predyspozycji wynikające z genów czy charakteru samego psa, a które u szczeniaka ciężko dostrzec. Co za tym idzie w przypadku szczeniaków są one zwykle niewiadomą.

W przypadku psa dojrzałego mającego co najmniej półtora roku znacznie łatwiej dostrzec jest jaki będzie. Służą temu wizyty przedadopcyjne w schronisku. Na takich wizytach będących zwykle dłuższymi spacerami pies i potencjalny nowy właściciel mogą się poznać. Doświadczona osoba ze schroniska może za to wyłapać wszystkie negatywne oznaki wskazujące, że pies nie polubi się z nowym właścicielem. Po tego typu „zapoznaniu się” szansa na nieudaną adopcja drastycznie spada.

2. Dorosły pies ma już stałe zęby i nie podgryza kapci

Pies i buty

Ten młody pies jest bardzo zabawny i szybki. Mimo największej uwagi, szczenięta w domu prawie na pewno coś ugryzą. Oczywiście, zapewniając psu odpowiednie zabawki, gryzaki i dużo uwagi, możemy zminimalizować ryzyko pogryzienia kapci, butów czy drobnych przedmiotów. Kiedy pies traci „mleczaki” i wyżynają mu się stałe zęby, dziąsła go swędzą i pies musi sobie z tym jakoś poradzić! Jeśli nie ma nic lepszego do drapania dziąseł, zaakceptuje wszystko, co znajdzie na swojej drodze.

Wybierając rocznego psa, w cudowny sposób ominęliśmy najbardziej „destrukcyjny” okres w życiu szczenięcia. Psy zmieniają zęby w wieku od 3 do 6 miesięcy. Psy jednoroczne są nadal bardzo aktywnymi i żywiołowymi towarzyszami. Nawet dwu-, trzyletnie psy nadal chętnie się bawią i bardzo szybko uczą się wszystkiego.

3. Większość dojrzałych psów załatwia się na zewnątrz

Pies załatwia się pod drzewem

Niemal każdy dorosły pies, który trafia do schroniska po zamieszkaniu w domu, wie, że potrzeby należy załatwić na zewnątrz. Wybierając dorosłego psa, prawie na pewno nie musimy przechodzić przez cały proces nauki załatwiania się na świeżym powietrzu. Oczywiście, jeśli wybierzemy psa, który wcześniej w domu nie mieszkał, będziemy musieli poświęcić czas na nauczenie go wszystkiego. Jednak wiek nie jest barierą – pies też woli nie czuć swoich odchodów w pobliżu.

Warto też wiedzieć, że biorąc psa ze schroniska przez kilka dni, pies może załatwiać się w domu. Nawet jeśli pies jest wyszkolony i nauczony załatwiania się na zewnątrz. W schronisku psy nie maja możliwości wychodzić kilka razy dziennie ze swojego boksu co za tym idzie musiały przyzwyczaić się do załatwiania swoich potrzeb w ograniczonej przestrzeni. Dlatego na początkowych etapach warto często wychodzić na spacer – szczególnie w pierwszych dniach po wzięciu psa ze schroniska. W ten sposób przed wejściem do domu lub mieszkania pies nie ma już potrzeb „toaletowych” – wszystko co mógł zostawił już na zewnątrz.

4. Starsze psy są mniej aktywne

Stary pies śpi wiecej

Jeśli nie jesteś aktywnym spacerowiczem i nie lubisz spędzać więcej niż godzinę dziennie na świeżym powietrzu, wybierz starszego psa. Psy w wieku kilku lat nie wymagają tak dużo aktywności, jak kilkulatki (o szczeniętach nawet nie wspominam). Zwierzęta w wieku 7 lat i starsze są znacznie spokojniejsze niż ich młodsi koledzy w schronisku.

Oczywiście oprócz wieku liczy się również rasa psa. Rasy takie jak border collie, bokser, owczarek niemiecki, pointer czy husky nie są dobrym wyborem dla kogoś, kto preferuje siedzący tryb życia. Osoby starsze i mniej aktywne powinny zdecydować się na pekińczyka, maltańczyka, cocker spaniela lub inne bardziej „leniwe” rasy. Wiele zależy też od osobowości psa. W miarę możliwości najlepiej poznać psa na wizytach przedadopcyjnych w schronisku, aby łatwiej ocenić czy poziom aktywności psa i przyszłego właściciela pasują do siebie.

5. Dorosłe psy znają już ludzkie nawyki

Pies na fotelu

Psy, które wcześniej funkcjonowały z ludźmi, łatwiej dostosowują się do godzin pracy właściciela i nie jest im obce spędzanie kilku godzin w samotności. O wiele łatwiej jest im wejść w tryb trzech spacerów dziennie. W nocy taki pies będzie spał spokojnie. Swoją działalność przenosi na czas ludzkiej egzystencji. Psy zwykle śpią również w trakcie godzin pracy właściciela. Oczywiście, o ile samotność nie trwa wiecznie – jeśli czas nieobecności wydłuża się to psy zaczynają wykazywać oznaki niepokoju.

Ponadto większość dorosłych psów reaguje natychmiast na proste polecenia. Psy w schroniskach pojawiają się z różnych powodów. Czasem są to zwierzaki z naprawdę „dobrego domu”. Do schroniska trafiają np. po śmierci ukochanego właściciela. Niektóre z nich przechodziły bardziej zaawansowane szkolenia i doskonale wiedzą, co znaczą poszczególne komendy.

6. Dorosły pies ze schroniska marzy o prawdziwym domu

Pies leżący na kanapie w domu

Pies sam nie wybrał pobytu w schronisku. Z jakiegoś powodu świat mu się zawalił i nagle został on uwięziony w małym pudełku – boksie w schronisku. Szczeniak, który praktycznie od pierwszych dni jest w schronisku może nawet nie wiedzieć co traci. Dorosły pies, który żył szczęśliwie wie co stracił. Widząc radość psa po wyjściu ze schroniska nie będziesz się zastanawiać, jak bardzo jest szczęśliwy. Psy są bardzo wdzięczne i maja bardzo dobrą pamięć. Nie ma nic lepszego dla psa niż powrót do świata, który zna i kocha! Nawet 10-letni pies, który od 5 lat przebywa w schronisku, będzie wdzięczny za nowy dom! Zobacz psy do adopcji

7. Dorosły pies jest już tak duży jak widzisz – większy nie będzie

Mały i duży pies na spacerze

Jako bonus dodam tylko, że wybierając psa, który ma dwa lata lub więcej, możesz mieć pewność, że nie będzie większy niż się spodziewasz. Jego wygląd również nie ulegnie znaczącej zmianie. Z wiekiem może to być tylko bardziej dostojne przez siwe włosy na pysku. Oczywiście jeśli przesadzisz z ilością smakołyków i nie zapewnisz psu odpowiedniej ilości ruchu to może on zacząć rosnąć w szerz. To jednak coś na co jako właściciel masz wpływ. W przypadku szczeniaka przebywającego w schronisku nigdy nie można być pewnym, kim są jego rodzice i jak zmieni jego budowa gdy skończy pierwszy rok. Pewne cechy można ocenić na podstawie wielkości łap, ale jeśli nie mamy 100% pewności jakiej wielkości byli rodzice, nic nie można przewidzieć.

8. Dowiesz się czy pies lubi koty i inne zwierzęta

Pies, który lubi koty

Oprócz psów w schroniskach w całej Polsce jest mnóstwo kotów do adopcji. Dzięki temu pracownicy schroniska często są w stanie stwierdzić, które psy dobrze „dogadują się” z kotami. Jeśli masz już kota lub rozważasz jego adopcję, koniecznie skonsultuj się z personelem schroniska, aby wybrać odpowiedniego psa. Jest to szczególnie ważne w przypadku większych psów.

Gdy masz kota i myślisz o szczeniaku bardzo ważne jest by szczeniak nie zaznał krzywdy od kota. Znam wiele przypadków, w których uraz z okresu szczenięcego powoduje trwałą agresję w stosunku do kotów. Lepiej zatem, ale wybrać psa, który na pewno lubi koty albo bardzo ostrożnie zapoznawać zwierzaki za sobą. W każdej innej sytuacji może skończyć się to źle dla któregoś ze zwierząt.

9. Dorosłe psy w schroniskach są zwykle już wykastrowane.

Pies po operacji

Biorąc ze schroniska szczeniaka zwykle musisz się zobowiązać do jego kastracji jak już osiągnie odpowiedni wiek. W przypadku psów dorosłych temat kastracji jest już zwykle wykonany przez lekarzy współpracujących ze schroniskiem. Odpada zatem ryzyko niechcianych szczeniaków jeśli zdecydujesz się na sukę lub ucieczek psów w poszukiwaniu samicy.

Prawdopodobnie znajdzie się jeszcze 100 innych powodów by wybrać dorosłego psa. Większość osób i tak decyduje się na szczeniaki - szansa, że znajdą nowy dom jest zawsze większa niż psów, które mają 5 i więcej lat. 

Data publikacji: 2022-05-20, ostatnia zmiana: 2022-05-20

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Dwupak GranataPet, 2 x 10 kg  - Junior, drób
487,80 zł
Inowrocław
(woj. kujawsko-pomorskie)
Karlie miska ze stali szlachetnej z motywem łapek - 2,2 l, Ø 23 cm
39,78 zł
Białystok
(woj. podlaskie)
Nomad Tales Calma, szelki, burgundowe - Rozmiar L: obwód klatki piersiowej 48 - 72 cm
71,23 zł
Łódź
(woj. łódzkie)
Max & Molly Szelki typu H, Little Monsters - Rozmiar L: Obwód klatki piersiowej 70-98 cm
134,98 zł
Wodzisław Śląski
(woj. śląskie)
15% taniej! Concept for Life, 1 kg / 1,5 kg - Boxer Adult, 1,5 kg
32,20 zł
Zgierz
(woj. łódzkie)
Kostek - Pies w typie rasy Mieszaniec  - Wiek: 2 lata
za darmo
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Rose  - Suczka w typie rasy Mieszaniec  - Wiek: 8 miesięcy
za darmo
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Nomad Tales Spirit kombinezon dla psa Atlantic - Dł. grzbietu: ok. 30 cm
146,88 zł
Elbląg
(woj. warmińsko-mazurskie)
Nomad Tales Bloom, obroża, kolor caramel - Rozmiar M: obwód szyi: 40 - 46, szer. 32 mm
56,85 zł
Kielce
(woj. świętokrzyskie)
Ruffwear Front Range Harness Szelki dla psa, czerwone - Rozmiar L-XL: Obwód klatki piersiowej: 81 -
314,80 zł
Inowrocław
(woj. kujawsko-pomorskie)
Nube - Pies w typie rasy   - Wiek: 2 lata
za darmo
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Laki - Pies w typie rasy Mieszaniec  - Wiek: 2 lata
za darmo
Warszawa
(woj. mazowieckie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Jak przygotować swój dom na przybycie szczeniaka?
W dzisiejszych czasach miłośnicy zwierząt mają wiele możliwości wyboru psa lub kota, którymi chcieliby się zaopiekować – wystarczy przejrzeć ogłoszenia z serwisów online województwa podkarpackiego. Wp...
Data publikacji: 2024-05-08
Jak wybrać odpowiednie poidło podróżne dla psa lub kota?
Zwierzęta domowe traktujemy nie tylko jako przyjaciół, ale wręcz członków naszej rodziny, trudno więc się dziwić, że chętnie zabieramy je z sobą na krótsze i dłuższe wyjazdy. W jaki sposób przygotować...
Data publikacji: 2024-05-03
Na co zwrócić uwagę adoptując psa ze jednego ze schronisk na Śląsku.
Adoptowanie psa ze schroniska na Śląsku może być wyjątkowym doświadczeniem, ale warto wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii. Oto najważniejsze rzeczy, na które należy zwrócić uwagę, aby proces adopc...
Data publikacji: 2024-04-05
Akcesoria dla psów pomocne podczas spaceru ? co kupić?
Spacery z psem to nie tylko aktywność fizyczna, ale to też szansa na nawiązanie więzi, szkolenie i eksplorację ciekawych miejsc. Aby spacery były przyjemniejsze zarówno dla Ciebie, jak i Twojego psieg...
Data publikacji: 2023-11-20