Szyna relaksacyjna - sposób na bruksizm

Szyna relaksacyjna - sposób na bruksizm.

Szyna relaksacyjna jest jednym z popularnych sposobów na bruksizm - sprawdź na czym polega tego typu leczenie!

Szyna relaksacyjna jest jednym z popularnych sposobów na bruksizm, który pomaga zniwelować napięcie w zesztywniałych mięśniach i zmniejsza zaciskanie szczęki oraz tarcie zębów. Szyna relaksacyjna najczęściej jest stosowana na noc, ale można ją nosić także w dzień, co powinno przynieść ulgę w przypadku zaciskania zębów w czasie wykonywania codziennych czynności.  

Skutki uboczne bruksizmu 

Bruksim jest schorzeniem, które powoduje mimowolne zaciskanie mięśni żwaczy oraz zgrzytanie zębami. Najczęściej ma podłoże stresowe lub wynika z nieprawidłowości w obrębie jamy ustnej. W przypadku podejrzeń występowania bruksizmu, warto udać się do stomatologa w celu skonsultowania problemu. W czasie wizyty możliwe jest wykonanie rtg stawów skroniowo-żuchwowych, które pozwala zdiagnozować ewentualne problemy w funkcjonowaniu stawów. Zdarza się, że bruksizm może ustąpić po leczeniu ortodontycznym, dlatego należy szybko reagować w przypadku zaobserwowania pierwszych objawów bruksizmu:

  • ścierania zębów,
  • bóli głowy, zwłaszcza w obrębie stawów skroniowo-żuchwowych
  • przerost mięśni żwaczy 
  • zaburzenia słuchu
  • napięciowe bóle szyi i karku 
  • krwawienie dziąseł
  • nadwrażliwość zębów i odsłonięte korzenie zębów.  

Bagatelizowanie symptomów bruksizmu może prowadzić do trwałego uszkodzenia szkliwa, dziąseł, a także zniszczenia zębów. Długotrwałe zaciskanie i zgrzytanie skutkuje zmianami zwyrodnieniowymi w obrębie stawów skroniowo-żuchwowych, a te prowadzą do problemów z aparatem żucia, którym towarzyszy duża bolesność. 

Leczenie stomatologiczne 

Leczenie stomatologiczne opiera się na dokładnej diagnostyce, w tym określeniu przyczyny bruksizmu. Po szczegółowym wywiadzie, jeżeli są wskazania, wykonuje się zdjęcie rtg stawów skroniowo-żuchwowych. Rozwiązanie problemu bruksizmu może obejmować leczenie protetyczne, stomatologiczne lub ortodontyczne. Zdarza się, że bruksizm jest następstwem nieprawidłowego zgryzu, co można skorygować noszeniem aparatu ortodontycznego. Innym sposobem leczenia jest zlikwidowanie nierówności na zębach, które powodują tarcie. Wyrównanie zgryzu jest też możliwe za pomocą wypełnień lub koron. Rodzaj leczenia zależy od indywidualnego problemu pacjenta i możliwych interwencji stomatologicznych w tym konkretnym przypadku. 

Po wykluczeniu problemów stomatologicznych, pacjentowi zaleca się unikanie stresowych sytuacji w życiu codziennym. Pomocne mogą być zajęcia z jogi lub medytacji oraz wykonywanie regularnych ćwiczeń oddechowych. Ułatwieniem w osiągnięciu stanu relaksacji jest stosowanie szyny relaksacyjnej z drukarki 3D. 

Zalety wykorzystania drukarki 3D w tworzeniu szyny relaksacyjnej 

Nakładka relaksacyjna jest produkowana na podstawie wcześniej pobranych wycisków, co powoduje dużo lepsze dopasowanie niż w przypadku nakładek do samodzielnego uformowania, dostępnych w internecie. Szyna jest drukowana za pomocą innowacyjnej drukarki 3D, dlatego perfekcyjnie dopasowuje się do zębów i chroni je przed tarciem. Stanowi barierę zabezpieczającą i pomaga zrelaksować napięte mięśnie żwaczy. Prawidłowo wykonana szyna pełni funkcję ochronną, ale nie podrażnia dziąseł ani nie wpływa na komfort pacjenta. Regularne noszenie szyny relaksacyjnej może przynieść pozytywne efekty, ale nie zlikwiduje przyczyny bruksizmu, dlatego wymagane jest szerokie spektrum działania np. poprzez dodatkową diagnostykę u psychologa i fizjoterapeuty.


Źródło: https://b2stomatologia.pl/

Data publikacji: 2020-02-14, ostatnia zmiana: 2020-02-14

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Końcówki do szczoteczki sonicznej ORO-BRUSH WHITE
29,99 zł
Długołęka
(woj. dolnośląskie)
Szczoteczka soniczna Vitammy SMILE Krokodyl
25,00 zł
Krosno Odrzańskie
(woj. lubuskie)
Szczoteczka soniczna Blaupunkt DTS601
139,00 zł
Czarne
(woj. pomorskie)
Naproxen 10% żel 50g
11,41 zł
Słupsk
(woj. pomorskie)
Apteo care płyn do płukania jamy ustnej miętowy 500ml
13,01 zł
Bolesławiec
(woj. dolnośląskie)
Dentocal x 60 tabletek
26,34 zł
Kraków
(woj. małopolskie)
Soniczna szczoteczka do zębów Łucznik SG-515 biała
62,99 zł
Giżycko
(woj. warmińsko-mazurskie)
Olfen żel 20g
11,97 zł
Brzeg
(woj. opolskie)
Listerine stay white płyn 500ml
22,07 zł
Sandomierz
(woj. świętokrzyskie)
Oral-b pro-expert multi-protection (kompleksowa ochrona) płyn do płukania ust 250ml
11,66 zł
Legnica
(woj. dolnośląskie)
Czyścik do języka w blistrze c-a x 1 sztuka
5,08 zł
Białystok
(woj. podlaskie)
Listerine ochrona przed kamieniem nazęb. 250 ml
13,59 zł
Białystok
(woj. podlaskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Złamany ząb...  i co dalej? Dowiedz się jak odbudować piękny uśmiech.
Najczęstszymi przyczynami złamań zębów są sporty kontaktowe, jak boks, MMA, karate, ale też inne - koszykówka, golf, rolki, tenis, siatkówka jak również wypadki komunikacyjne. Zwykły wypadek przy prac...
Data publikacji: 2021-09-26
Przewlekłe zapalenie zatok
Zatoki to wolne przestrzenie znajdujące się w twarzoczaszce. Są połączone z jamą nosową, a ich główną funkcją jest produkowanie wydzieliny służącej do nawilżania i filtrowania wdychanego nosem powietr...
Data publikacji: 2021-09-01
Termometry - jakie są ich rodzaje?
Wiele sprzętów medycznych ma zastosowanie w codziennym życiu. Używane są nie tylko przez lekarzy czy personel medyczny, ale również przez zwykłych ludzi w domu. Jednym z nich jest termometr. Pierwszy...
Data publikacji: 2021-09-01
Jak chronić cerę przed słońcem?
Spragnione po zimie słońca wystawiamy na jego działanie skóry i cerę. Muśnięte promieniami wyglądają zdrowo, atrakcyjniej. Piękna opalenizna kojarzy się z wakacjami, odpoczynkiem, wolnością. Niestety...
Data publikacji: 2021-06-23

Zgłoś uwagi

Stale pracujemy nad wydajnością i wygodą korzystania ze Sprzedawacza. Jeżeli zauważyłeś błąd lub masz pomysł na nowe funkcjonalności - daj nam znać i przyczyń się do ulepszenia serwisu!

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez SoftNinjas Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, w celu świadczenia usług w ramach serwisu Sprzedawacz.pl - zgodnie z polityką prywatności.
* Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję Regulamin serwisu Sprzedawacz.pl.
Wyślij