Szyna relaksacyjna - sposób na bruksizm

Szyna relaksacyjna - sposób na bruksizm.

Szyna relaksacyjna jest jednym z popularnych sposobów na bruksizm - sprawdź na czym polega tego typu leczenie!

Szyna relaksacyjna jest jednym z popularnych sposobów na bruksizm, który pomaga zniwelować napięcie w zesztywniałych mięśniach i zmniejsza zaciskanie szczęki oraz tarcie zębów. Szyna relaksacyjna najczęściej jest stosowana na noc, ale można ją nosić także w dzień, co powinno przynieść ulgę w przypadku zaciskania zębów w czasie wykonywania codziennych czynności.  

Skutki uboczne bruksizmu 

Bruksim jest schorzeniem, które powoduje mimowolne zaciskanie mięśni żwaczy oraz zgrzytanie zębami. Najczęściej ma podłoże stresowe lub wynika z nieprawidłowości w obrębie jamy ustnej. W przypadku podejrzeń występowania bruksizmu, warto udać się do stomatologa w celu skonsultowania problemu. W czasie wizyty możliwe jest wykonanie rtg stawów skroniowo-żuchwowych, które pozwala zdiagnozować ewentualne problemy w funkcjonowaniu stawów. Zdarza się, że bruksizm może ustąpić po leczeniu ortodontycznym, dlatego należy szybko reagować w przypadku zaobserwowania pierwszych objawów bruksizmu:

  • ścierania zębów,
  • bóli głowy, zwłaszcza w obrębie stawów skroniowo-żuchwowych
  • przerost mięśni żwaczy 
  • zaburzenia słuchu
  • napięciowe bóle szyi i karku 
  • krwawienie dziąseł
  • nadwrażliwość zębów i odsłonięte korzenie zębów.  

Bagatelizowanie symptomów bruksizmu może prowadzić do trwałego uszkodzenia szkliwa, dziąseł, a także zniszczenia zębów. Długotrwałe zaciskanie i zgrzytanie skutkuje zmianami zwyrodnieniowymi w obrębie stawów skroniowo-żuchwowych, a te prowadzą do problemów z aparatem żucia, którym towarzyszy duża bolesność. 

Leczenie stomatologiczne 

Leczenie stomatologiczne opiera się na dokładnej diagnostyce, w tym określeniu przyczyny bruksizmu. Po szczegółowym wywiadzie, jeżeli są wskazania, wykonuje się zdjęcie rtg stawów skroniowo-żuchwowych. Rozwiązanie problemu bruksizmu może obejmować leczenie protetyczne, stomatologiczne lub ortodontyczne. Zdarza się, że bruksizm jest następstwem nieprawidłowego zgryzu, co można skorygować noszeniem aparatu ortodontycznego. Innym sposobem leczenia jest zlikwidowanie nierówności na zębach, które powodują tarcie. Wyrównanie zgryzu jest też możliwe za pomocą wypełnień lub koron. Rodzaj leczenia zależy od indywidualnego problemu pacjenta i możliwych interwencji stomatologicznych w tym konkretnym przypadku. 

Po wykluczeniu problemów stomatologicznych, pacjentowi zaleca się unikanie stresowych sytuacji w życiu codziennym. Pomocne mogą być zajęcia z jogi lub medytacji oraz wykonywanie regularnych ćwiczeń oddechowych. Ułatwieniem w osiągnięciu stanu relaksacji jest stosowanie szyny relaksacyjnej z drukarki 3D. 

Zalety wykorzystania drukarki 3D w tworzeniu szyny relaksacyjnej 

Nakładka relaksacyjna jest produkowana na podstawie wcześniej pobranych wycisków, co powoduje dużo lepsze dopasowanie niż w przypadku nakładek do samodzielnego uformowania, dostępnych w internecie. Szyna jest drukowana za pomocą innowacyjnej drukarki 3D, dlatego perfekcyjnie dopasowuje się do zębów i chroni je przed tarciem. Stanowi barierę zabezpieczającą i pomaga zrelaksować napięte mięśnie żwaczy. Prawidłowo wykonana szyna pełni funkcję ochronną, ale nie podrażnia dziąseł ani nie wpływa na komfort pacjenta. Regularne noszenie szyny relaksacyjnej może przynieść pozytywne efekty, ale nie zlikwiduje przyczyny bruksizmu, dlatego wymagane jest szerokie spektrum działania np. poprzez dodatkową diagnostykę u psychologa i fizjoterapeuty.


Źródło: https://b2stomatologia.pl/

Data publikacji: 2020-02-14, ostatnia zmiana: 2020-02-14

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Hydrophil szczoteczka - włosie średnie - czerwona
16,00 zł
Nowy Targ
(woj. małopolskie)
Ecodenta - pasta do zębów extra black wybielająca 100 ml
16,24 zł
Bolesławiec
(woj. dolnośląskie)
Braun szczoteczka oral-b vitality 100 sensi ultra thin black
87,99 zł
Świnoujście
(woj. zachodniopomorskie)
Hydrophil szczoteczka - dla dzieci - niebieska
15,00 zł
Rogoźnik
(woj. śląskie)
Eldom szczoteczka soniczna,5 trybów pracy, sd200b
164,99 zł
Żory
(woj. śląskie)
Philips zestaw szczoteczek do zębów philips hx6512/02
270,99 zł
Legnica
(woj. dolnośląskie)
Oromed szczoteczka do zębów oromed (soniczna; kolor czarny)
90,99 zł
Żnin
(woj. kujawsko-pomorskie)
Braun szczoteczka braun oral-b d16 teen white
206,99 zł
Oława
(woj. dolnośląskie)
Zasłona prysznicowa 180 x 180 cm poliester
25,76 zł
Wałbrzych
(woj. dolnośląskie)
Rejuvi leczniczy krem do stóp foot repair cream - 60 g
84,00 zł
Sosnowiec
(woj. śląskie)
Philips szczoteczka do zębów philips hx6876/29 (soniczna; kolor różowy)
676,99 zł
Sieradz
(woj. łódzkie)
Oromed końcówki do szczoteczki sonicznej oro-sonic basic black
29,99 zł
Nysa
(woj. opolskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Podpaski na ratunek przy nietrzymaniu moczu - jakie wybrać?
Z problemem nietrzymania moczu boryka się wiele kobiet w różnym wieku – dolegliwość ta wcale nie dotyczy tylko seniorek. Problemowi temu można zapobiegać, można też go leczyć. Co jednak zrobić doraźni...
Data publikacji: 2020-11-19
Co to jest bonding zębów?
Wielu z Pacjentów marzy, aby zachować zdrowy, piękny i śnieżnobiały uśmiech. Bonding zębów, należy do nowoczesnych procedur dentystycznych. Stanowi ekonomiczne rozwiązanie w przypadku złamanych, wyszc...
Data publikacji: 2020-11-13
Łuszczyca paznokci - objawy, przyczyny powstawania i sposoby leczenia schorzenia
Łuszczyca paznokci to uciążliwa choroba przewlekła, która posiada tendencje nawracania. Wiele objawów tego schorzenia wykazuje podobny charakter do tradycyjnej łuszczycy, a odpowiednio szybka diagnost...
Data publikacji: 2020-11-04
Przebarwienia pozapalne - jak sobie z nimi radzić?
Wyjątkową i jednocześnie niezwykle silną formą ochrony ludzkiego ciała jest nasza skóra, której zdrowie jest jedną z podstaw dobrego samopoczucia. Nie przypadkowo uważana jest za niezależny narząd, po...
Data publikacji: 2020-11-02