Co to jest bonding zębów?

Co to jest bonding zębów

Wielu Pacjentów marzy, aby zachować zdrowy, piękny i śnieżnobiały uśmiech. Bonding zębów, należy do nowoczesnych procedur dentystycznych. Stanowi ekonomiczne rozwiązanie w przypadku złamanych, wyszczerbionych lub przebarwionych zębów, wśród innych drobnych problemów kosmetycznych. W przeciwieństwie do licówek dentystycznych, które są wytwarzane w laboratorium, bonding często można wykonać podczas jednej wizyty. Dodatkowo przy prawidłowo wykonanym bondingu, metoda ta pomaga nam zachować nienaruszone szkliwo zębów, w przeciwieństwie np. do licówek ceramicznych, gdzie istnieje ingerencja w stan szkliwa. 

Na czym polega bonding?

Bonding to stomatologiczny zabieg kosmetyczny polegający na zastosowaniu nowoczesnego sztucznego materiału zwanego żywicą kompozytową, która kolorystycznie podobna jest do naturalnej struktury zęba. Materiał ten wykorzystywany jest również w odbudowie oraz przy wypełnianiu zębów w przypadku klasycznej próchnicy. Zabieg ten ma na celu ukrycie niedoskonałości powstałych w jamie ustnej, takich jak pęknięcia, nieestetyczne plamy oraz drobne odpryski tak, aby uzyskać doskonały, naturalnie wyglądający uśmiech. Zastosowaną żywicę kompozytową można kształtować i polerować w celu dopasowania jej do powierzchni i wyglądu innych zębów. Żywicę kompozytową można również stosować do wypełniania ubytków, maskowania przebarwień, wydłużania lub kształtowania zębów.

Technika bondingu może być z powodzeniem stosowana do naprawy pękniętych lub pokruszonych zębów w tym do poprawy ich kształtu. Ważne jest aby lekarz wykonujący zabieg bondingu w pełni rozumiał naszą wizję estetyczną oraz oczekiwania, a także miał doświadczenie w tego typu zabiegach. Często pomocne zarówno dla lekarza jak i pacjenta jest przyniesienie ze sobą na wizytę wycinków z gazet bądź też zdjęć w formacie cyfrowym. Pomoże to zwizualizować jakiego efektu oczekujemy oraz sprecyzować oczekiwania estetyczne. 

Pacjenci często zastanawiają się, czy zabieg bondingu jest bolesny? Zazwyczaj przy wykonywaniu tego zabiegu nie ma nawet potrzeby stosowania znieczulenia stomatologicznego. Zabieg ten jest minimalnie inwazyjny oraz powinien przebiec w pełnym komforcie dla pacjenta - jednakże pacjenci mają często indywidualne progi bólowe, bądź też zmagają się z dentofobią - dla własnego komfortu oczywiście pacjent może poprosić o znieczulenie w trakcie wykonywania zabiegu. 

Stomatolog przed przystąpieniem do zabiegu, za pomocą kolornika dobiera razem z pacjentem odpowiedni odcień żywicy, jaka zostanie użyta do wykonania bondingu. Warto pamiętać, że kolor ten zostanie z nami na lata. W związku z tym dobrze jest po wykonaniu zabiegu obejrzeć efekt w świetle naturalnym, a ewentualne uwagi zgłosić lekarzowi od razu po wykonaniu zabiegu.

Stomatolog rozpoczyna bonding od przygotowania powierzchni zębów, a następnie nakłada na zęby środek kondycjonujący. Po nałożeniu żywicy na zęby jest ona formowana i wygładzana do pożądanego kształtu. Kolejnym krokiem jest utwardzanie materiału za pomocą specjalnego światła, które pomaga w związaniu materiału z zębem. Jest to tak zwana metoda adhezyjna, dzięki czemu materiał łączy się z powierzchnią szkliwa zębów dzięki tzw. sile adhezji. Na koniec dentysta kształtuje i poleruje materiał, który został naniesiony na powierzchnię zębów tak, aby pasował do pozostałych, naturalnych zębów. Z reguły zabieg bondingu zajmuje od 20 do 45 minut na jeden ząb. Jednak jest to indywidualne i zależy od powierzchni zęba, kształtu oraz starcia. Ważne jest, aby zabieg ten został wykonany w jak największym skupieniu oraz dbałości o detale, tak aby efekt w pełni spełniał oczekiwania estetyczne pacjenta.

Kto jest idealnym kandydatem do zabiegu bonding?

Najczęściej stomatolog już na wizycie konsultacyjnej jest w stanie przedstawić pacjentowi proponowany plan leczenia oraz zakwalifikować do zabiegu. Którzy pacjenci mogą mieć wykonany zabieg bondingu?

 • Pacjenci z pokruszonymi zębami np. w wyniku upadku – natychmiastowa reakcja pacjenta może nie tylko przywrócić piękny uśmiech sprzed wypadku, ale też zabezpieczyć ząb przed dalszym kruszeniem się bądź też urazem.
 • Pacjenci, którzy przeszli leczenie ortodontyczne – zarówno w przypadku przebarwień wynikających z naklejenia zamków ortodontycznych, ale też w celu odbudowy startych zębów, które zostały starte poprzez stłoczenia sprzed leczenia.
 • Pacjenci, którzy zmagali się z bruksizmem, w wyniku czego zęby zostały starte lub pęknięte.
 • Pacjenci, którzy posiadają luki międzyzębowe – bonding jest idealnym rozwiązaniem dla pacjentów, którzy chcieliby pozbyć się nieestetycznych luk międzyzębowych poprzez ich zamknięcie materiałem żywicznym.


Jakie są przeciwskazania do wykonania bondingu?

 Pacjenci często pytają, czy istnieją jakieś przeciwwskazania związane z wykonaniem bondingu oraz kiedy może okazać się, że nie jest to rozwiązanie odpowiednie dla nas? Oto pięć głównych przeciwskazań:

 1. Alergia na kompozyt używany w leczeniu.
 2. Obecność w obrębie jamy ustnej rozległych stanów zapalnych. Zapalenie dziąseł, odsłonięte szyjki czy paradontoza dyskwalifikują pacjenta w tego typu odbudów estetycznych. Warto najpierw wyleczyć dolegliwości, a następnie przystąpić do odbudowy kompozytowej.
 3. Obecność rozległych ubytków próchnicowych, konieczność wykonania leczenia kanałowego bądź też inne problemy, które w pierwszej kolejności powinny być wyleczone, sprawiają że bonding należy przesunąć w czasie.
 4. Sytuacja, gdy starcie bądź złamanie jest zbyt duże, aby wykonać odbudowę materiałem żywicznym. W takiej sytuacji jest konieczność wzmocnienia zęba włóknem szklanym, a następnie odbudowy protetycznej na przykład poprzez wykonania korony protetycznej. 
 5. Konieczność wykonania jako pierwszego leczenia ortodontycznego. W przypadku dużej wady zgryzu, gdzie najpierw potrzebna jest ingerencja ortodonty, bonding nie jest możliwy do wykonania ze względu na wysokie ryzyko braku trwałości takiego rozwiązania. Przy większych wadach ortodontycznych, najpierw zalecane jest założenie aparatu, a następnie po przeprowadzonym leczeniu można przystąpić do odbudowy starć powstałych w wyniku stłoczeń zębów. Jeśli zęby nie zostaną uszeregowane prawidłowo, prawdopodobnie materiał żywiczny ulegnie ukruszeniu.

 

Zalety bondingu

Do niewątpliwych zalet bondingu należą:

 • szybkość - zazwyczaj w trakcie jednej wizyty istnieje możliwość metamorfozy uśmiechu ; w przypadku odbudowy protetycznej niezbędne jest kilka wizyt u stomatologa,
 • koszt - cena wykonania bondingu jest niższa, niż koszt licówek bądź koron; w związku z tym jest to rozwiązanie bardziej dostępne pod względem ekonomicznym dla wielu z pacjentów,
 • bezbolesność - zabieg ten w minimalnym stopniu ingeruje w strukturę zęba, w związku z tym nie ma konieczności stosowania znieczuleń w trakcie zabiegu,
 • mały stopień inwazyjności - dzięki metodzie wykonywania bondingu przy prawidłowo przeprowadzonym zabiegu, nie ingeruje się w szkliwo pacjenta,
 • estetyka - przy prawidłowo omówionym wcześniej zabiegu, oraz dzięki umiejętnościom manualnym i wiedzy, stomatolog jest w stanie spełnić oczekiwania pacjenta, przywrócić mu piękny uśmiech, a także pomóc w usunięciu wstydliwych bądź niekomfortowych przebarwień lub starć zębów.

 

Wady bondingu

Warto pamiętać przy podejmowaniu decyzji o wykonaniu bondingu, że to rozwiązanie ma też swoje wady: 

 • wytrzymałość materiału - żywica kompozytowa, podobnie jak w przypadku wypełnień wykonywanych w trakcie rutynowych zabiegów jest podatna na czynniki zewnętrzne oraz może ulec ukruszeniu; takie odłamanie materiału, z którego została zrobiona licówka kompozytowa można uzupełnić, jednakże warto mieć na uwadze konieczność odwiedzenia stomatologa w celu uzupełnienia ukruszenia materiału,
 • utrzymywanie nienagannej higieny jamy ustnej - materiał kompozytowy podatny jest na przebarwienia oraz osady; konieczne są regularne wizyty u stomatologa celem kontroli, a także zgłaszanie się na zabieg higienizacji jamy ustnej, który wykonywany jest przez wykwalifikowaną higienistkę stomatologiczną. 

 

Po wykonaniu zabiegu, w ciągu pierwszego tygodnia zaleca się unikanie palenia papierosów oraz żywności bądź też napojów intensywnie barwiących. Zachowanie tzw. białej diety, niekiedy jest kluczowe dla podtrzymania estetycznego wyglądu uśmiechu. Warto również wyzbyć się złych nawyków takich jak: gryzienie twardych przedmiotów, obgryzanie paznokci. Należy też zadbać o prawidłową higienę jamy ustnej – częste i dokładne szczotkowanie, nitkowanie, regularne przeglądy u stomatologa oraz czyszczenie zębów (higienizacja) u higienistki stomatologicznej. Zaleca się regularne przeglądy stomatologiczne oraz regularne czyszczenie zębów co około cztery do sześciu miesięcy ( lub zaraz po tym jak rozpoznana zostanie obecność kamienia na zębach). 

Opisane zabiegi bondingu oferuje między innymi zespół Implantis dentysta Kraków.

Data publikacji: 2020-11-13, ostatnia zmiana: 2020-11-13

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Lakcid forte x 10 kapsułek
25,20 zł
Rumia
(woj. pomorskie)
Organiczne masło do ciała 250ml
44,79 zł
Zamość
(woj. lubelskie)
Molekin d3 + k2 forte x 30 tabletek
36,88 zł
Kutno
(woj. łódzkie)
Węgiel aktywowany carbon x 20 kapsułek
8,08 zł
Bytom
(woj. śląskie)
Vitaminum b12 forte 10mcg x 50 tabletek
8,58 zł
Orzesze
(woj. śląskie)
B-complex noble health x 60 kapsułek
29,99 zł
Mińsk Mazowiecki
(woj. mazowieckie)
Supradyn intensia energy x 15 tabletek musujących
41,19 zł
Świnoujście
(woj. zachodniopomorskie)
Opaska dziana 4m x 15cm x 1 sztuka
1,02 zł
Zgorzelec
(woj. dolnośląskie)
Plantagopharm syrop 200ml
9,86 zł
Nowa Ruda
(woj. dolnośląskie)
Anida żel antybakteryjny do rąk aloe vera w tubie 50ml
4,58 zł
Głogów
(woj. dolnośląskie)
Salvequick plastry for corn na odciski x 6 sztuk
7,14 zł
Leszno
(woj. wielkopolskie)
Sfd vitamax d3 + k2 forte x 90 kapsułek
20,55 zł
Wrocław
(woj. dolnośląskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Podpaski na ratunek przy nietrzymaniu moczu - jakie wybrać?
Z problemem nietrzymania moczu boryka się wiele kobiet w różnym wieku – dolegliwość ta wcale nie dotyczy tylko seniorek. Problemowi temu można zapobiegać, można też go leczyć. Co jednak zrobić doraźni...
Data publikacji: 2020-11-19
Łuszczyca paznokci - objawy, przyczyny powstawania i sposoby leczenia schorzenia
Łuszczyca paznokci to uciążliwa choroba przewlekła, która posiada tendencje nawracania. Wiele objawów tego schorzenia wykazuje podobny charakter do tradycyjnej łuszczycy, a odpowiednio szybka diagnost...
Data publikacji: 2020-11-04
Przebarwienia pozapalne - jak sobie z nimi radzić?
Wyjątkową i jednocześnie niezwykle silną formą ochrony ludzkiego ciała jest nasza skóra, której zdrowie jest jedną z podstaw dobrego samopoczucia. Nie przypadkowo uważana jest za niezależny narząd, po...
Data publikacji: 2020-11-02
Masaż relaksacyjny - którą technikę wybrać?
Obecnie nie wystarczy już zdecydować, że chce się iść na masaż. Trzeba zastanowić się dokładnie jaką się ma potrzebę i sprawdzić, która ze wszystkich technik masażu relaksacyjnego najlepiej będzie pas...
Data publikacji: 2020-10-27