Zwykła próchnica czy potrzebne będzie leczenie kanałowe?

Zwykła próchnica czy potrzebne będzie leczenie kanałowe?

Ból zęba może oznaczać zarówno niewielką próchnicę, jak również konieczność wykonania bardziej złożonego leczenia kanałowego.

Szkliwo pokrywające zęby jest narażone na wiele niekorzystnych czynników. Głównym zagrożeniem są rozwijające na nim bakterie, które namnażają się pod wpływem cukru. W rezultacie może dojść do jego uszkodzenia, czyli próchnicy, a wtedy potrzebny będzie dentysta, który będzie mógł szybko i skutecznie rozwiązać ten problem.

Najczęściej o uszkodzeniu szkliwa świadczy ból, a także inne objawy, na przykład zwiększona wrażliwość na ciepło oraz zimno, pojawienie się krwi, obrzęki dziąseł. W takich przypadkach nie warto zwlekać i trzeba jak najszybciej odwiedzić gabinet stomatologiczny. Zaproponowane leczenie próchnicy będzie zależne od stopnia zaawansowania ubytku.

Stomatologia zachowawcza – leczenie małych ubytków

Gdy próchnica nie jest jeszcze zaawansowana, wówczas stosuje się podstawowe leczenie zachowawcze polegające na usunięciu zmienionego szkliwa i zastąpieniu go syntetycznym materiałem. To usługa określana także jako plombowanie zębów.

Plombowanie stomatolog wykonuje wtedy, gdy ubytki próchnicze nie są jeszcze duże i nie objęty jeszcze miazgi zębowej, czyli wnętrza zęba.

Właśnie dlatego tak ważne jest, aby gabinet stomatologiczny odwiedzać systematycznie, przynajmniej raz na pół roku. To właśnie wtedy dentysta może w porę wykryć nawet najmniejsze ślady próchnicy i rozpocząć ich leczenie w tej fazie, gdy nie stanowią one jeszcze zagrożenia dla miazgi zęba.

W prywatnych gabinetach stomatologicznych leczone próchnicy odbywa się z zastosowaniem nowoczesnych materiałów światłoutwardzalnych, które nie tylko są bardzo trwałe i wytrzymałe, ale także estetyczne. Zaplombowany ząb wygląda wtedy bardzo naturalnie, a tym samym zachowuje też swoją funkcję.

Warto wskazać, że w gabinetach wykonujących usługi w ramach NFZ nie jest możliwe wykonanie plomb światłoutwardzalnych. Stosowane są plomby gorszej jakości – chemoutwardzalne lub plomby amalgamatowe, czyli „szare”.

Stomatologia zachowawcza – leczenie kanałowe

Może jednak zdarzyć się, że stomatolog zdiagnozuje objęcie miazgi zębowej przez bakterie próchnicze. W takim przypadku przeprowadzane jest leczenie kanałowe, inaczej określane także jako endodontyczne. Także procedura ta prowadzona jest z innych wskazań.

Główne wskazania do leczenia kanałowego:

  • głęboka próchnica miazgi zębowej
  • martwica zęba
  • złamania i zwichnięcia zęba
  • wskazania protetyczne, na przykład założenie korony, mostka protetycznego

Najczęściej dentysta przeprowadza leczenie kanałowe wtedy, gdy ząb jest zainfekowany i mocno boli, ale zdarza się, że nie daje on niemalże żadnych objawów. Dużym wsparciem jest wtedy wykonanie zdjęcia RTG zębów – na jego podstawie stomatolog może ocenić kondycję zębów oraz wskazać na konieczność wykonania ich leczenia.

Leczenie kanałowe polega na usunięciu wnętrza zęba i pozostawieniu jego zewnętrznych ścianek. W środku umieszcza się wtedy płynną gutaperkę. Potem ząb jest odbudowywany. Z zewnątrz wygląda zatem jak zwykły, zdrowy ząb, jednak w rzeczywistości jest on martwy. Może on pełnić przy tym funkcje takie same, jak pozostałe zęby w jamie ustnej.

Endodoncja jest dostępna w pełnym zakresie w prywatnych gabinetach stomatologicznych. Można tam wykonać leczenie wszystkich zębów wymagających takiego postępowania. W przypadku leczenia na NFZ można wykonać je jedynie od „trójki” do „trójki”. W przypadku pozostałych zębów stomatolog mający umowę z NFZ może zaproponować jedynie ich usunięcie.


Artykuł powstał we współpracy z Kliniką Stomatologiczną Arteclinic z Gliwic.

Data publikacji: 2020-04-11, ostatnia zmiana: 2020-04-09

ZOBACZ OGŁOSZENIA

AEG - Soniczna szczoteczka do zębów AEG EZS 5664
80,10 zł
Wrocław
(woj. dolnośląskie)
Szczoteczka rotacyjna Oral-B Smart TEEN Sens
229,00 zł
Legionowo
(woj. mazowieckie)
Końcówki do szczoteczki sonicznej ORO-SONIC WHITE
29,99 zł
Białystok
(woj. podlaskie)
Lampa do wybielania zębów Garett Beauty Smile Lite
79,00 zł
Gdańsk
(woj. pomorskie)
AEG - Elektryczna szczoteczka do zębów AEG EZ 5623
46,50 zł
Przemyśl
(woj. podkarpackie)
Dentosept pen ulga w bólu żel 3,3ml
29,99 zł
Wieluń
(woj. łódzkie)
Szczoteczka soniczna ETA Sonetic Basic Black 070790010
169,00 zł
Poznań
(woj. wielkopolskie)
Szczoteczka rotacyjna Oral-B Family Pack Vitality 100 + Kids 3+ Frozen II
129,00 zł
Rąty
(woj. pomorskie)
PROFI CARE - Irygator akumulatorowy ProfiCare PC-MD 3026 A
115,30 zł
Żory
(woj. śląskie)
Szczoteczka do zębów ETA Zębuszka 129490070
69,00 zł
Chorzów
(woj. śląskie)
Blend-a-dent extra stark original klej do protez 47g
21,37 zł
Jabłowo
(woj. pomorskie)
Listerine zero płyn do płukania jamy ustnej mild mint 250ml
11,04 zł
Puławy
(woj. lubelskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Groty solne - kompletny poradnik. Co warto wiedzieć?
Grota solna to pomieszczenie sztucznie wybudowane lub wydrążone w skale solnej, w którym panuje mikroklimat zbliżony do tego nad Morzem Martwym. Ściany groty pokryte są blokami solnymi, a powietrze na...
Data publikacji: 2024-05-20
Szyna CPM - nowoczesne urządzenie medyczne dla pacjentów po operacjach ortopedycznych
Kłopoty ze stawami biodrowymi i kolanowymi znacznie utrudniają chorym normalne funkcjonowanie, dlatego wielu z nich decyduje się na poważne zabiegi, a nawet operacje ortopedyczne. Co jednak zrobić, gd...
Data publikacji: 2024-05-12
Rehabilitacja pooperacyjna z wykorzystaniem szyny CPM
Szyna CPM (Continuous Passive Motion) to wysokiej jakości sprzęt medyczny idealny do rehabilitacji pacjentów po operacjach ortopedycznych i wszystkich chorych, którzy chcą powrócić do pełni sił po zab...
Data publikacji: 2024-05-09
Szyna CPM - zdaniem pacjentów niezastąpiona na kłopoty ze stawami biodrowymi i kolanowymi
Szyna CPM (Continuous Passive Motion) to urządzenie medyczne przedstawiane jako niezwykle pomocne w rehabilitacji pooperacyjnej. Do największych zalet takiej szyny, z której można z powodzeniem korzys...
Data publikacji: 2024-05-07