Zwykła próchnica czy potrzebne będzie leczenie kanałowe?

Zwykła próchnica czy potrzebne będzie leczenie kanałowe?

Ból zęba może oznaczać zarówno niewielką próchnicę, jak również konieczność wykonania bardziej złożonego leczenia kanałowego.

Szkliwo pokrywające zęby jest narażone na wiele niekorzystnych czynników. Głównym zagrożeniem są rozwijające na nim bakterie, które namnażają się pod wpływem cukru. W rezultacie może dojść do jego uszkodzenia, czyli próchnicy, a wtedy potrzebny będzie dentysta, który będzie mógł szybko i skutecznie rozwiązać ten problem.

Najczęściej o uszkodzeniu szkliwa świadczy ból, a także inne objawy, na przykład zwiększona wrażliwość na ciepło oraz zimno, pojawienie się krwi, obrzęki dziąseł. W takich przypadkach nie warto zwlekać i trzeba jak najszybciej odwiedzić gabinet stomatologiczny. Zaproponowane leczenie próchnicy będzie zależne od stopnia zaawansowania ubytku.

Stomatologia zachowawcza – leczenie małych ubytków

Gdy próchnica nie jest jeszcze zaawansowana, wówczas stosuje się podstawowe leczenie zachowawcze polegające na usunięciu zmienionego szkliwa i zastąpieniu go syntetycznym materiałem. To usługa określana także jako plombowanie zębów.

Plombowanie stomatolog wykonuje wtedy, gdy ubytki próchnicze nie są jeszcze duże i nie objęty jeszcze miazgi zębowej, czyli wnętrza zęba.

Właśnie dlatego tak ważne jest, aby gabinet stomatologiczny odwiedzać systematycznie, przynajmniej raz na pół roku. To właśnie wtedy dentysta może w porę wykryć nawet najmniejsze ślady próchnicy i rozpocząć ich leczenie w tej fazie, gdy nie stanowią one jeszcze zagrożenia dla miazgi zęba.

W prywatnych gabinetach stomatologicznych leczone próchnicy odbywa się z zastosowaniem nowoczesnych materiałów światłoutwardzalnych, które nie tylko są bardzo trwałe i wytrzymałe, ale także estetyczne. Zaplombowany ząb wygląda wtedy bardzo naturalnie, a tym samym zachowuje też swoją funkcję.

Warto wskazać, że w gabinetach wykonujących usługi w ramach NFZ nie jest możliwe wykonanie plomb światłoutwardzalnych. Stosowane są plomby gorszej jakości – chemoutwardzalne lub plomby amalgamatowe, czyli „szare”.

Stomatologia zachowawcza – leczenie kanałowe

Może jednak zdarzyć się, że stomatolog zdiagnozuje objęcie miazgi zębowej przez bakterie próchnicze. W takim przypadku przeprowadzane jest leczenie kanałowe, inaczej określane także jako endodontyczne. Także procedura ta prowadzona jest z innych wskazań.

Główne wskazania do leczenia kanałowego:

  • głęboka próchnica miazgi zębowej
  • martwica zęba
  • złamania i zwichnięcia zęba
  • wskazania protetyczne, na przykład założenie korony, mostka protetycznego

Najczęściej dentysta przeprowadza leczenie kanałowe wtedy, gdy ząb jest zainfekowany i mocno boli, ale zdarza się, że nie daje on niemalże żadnych objawów. Dużym wsparciem jest wtedy wykonanie zdjęcia RTG zębów – na jego podstawie stomatolog może ocenić kondycję zębów oraz wskazać na konieczność wykonania ich leczenia.

Leczenie kanałowe polega na usunięciu wnętrza zęba i pozostawieniu jego zewnętrznych ścianek. W środku umieszcza się wtedy płynną gutaperkę. Potem ząb jest odbudowywany. Z zewnątrz wygląda zatem jak zwykły, zdrowy ząb, jednak w rzeczywistości jest on martwy. Może on pełnić przy tym funkcje takie same, jak pozostałe zęby w jamie ustnej.

Endodoncja jest dostępna w pełnym zakresie w prywatnych gabinetach stomatologicznych. Można tam wykonać leczenie wszystkich zębów wymagających takiego postępowania. W przypadku leczenia na NFZ można wykonać je jedynie od „trójki” do „trójki”. W przypadku pozostałych zębów stomatolog mający umowę z NFZ może zaproponować jedynie ich usunięcie.


Artykuł powstał we współpracy z Kliniką Stomatologiczną Arteclinic z Gliwic.

Data publikacji: 2020-04-11, ostatnia zmiana: 2020-04-09

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Sinulan forte x 60 tabletek
45,90 zł
Zgierz
(woj. łódzkie)
Pau d’arco ekstrakt x 90 kapsułek
31,73 zł
Białystok
(woj. podlaskie)
Solgar l-lizyna 500mg x 50 kapsułek
47,00 zł
Lębork
(woj. pomorskie)
Sanum alkala n proszek 150g
44,60 zł
Giżycko
(woj. warmińsko-mazurskie)
Sylimarol gastro x 30 kapsułek
11,15 zł
Trzebiatów
(woj. zachodniopomorskie)
Thalgo łagodząca maska sos  sos soothing mask - 50 ml dostawa gratis!
122,00 zł
Nowy Targ
(woj. małopolskie)
Karczoch + ostropest 120tabl. aura herbals
32,99 zł
Zgierz
(woj. łódzkie)
Hepatil trawienie x 20 tabletek
9,86 zł
Skarżysko-Kamienna
(woj. świętokrzyskie)
masażer do stóp
5,00 zł
Gdynia
(woj. pomorskie)
Elgydium junior ice age szczoteczka do zębów dla dzieci od 7-12 lat
15,65 zł
Łomża
(woj. podlaskie)
Witamina b complex forte x 40 tabletek
12,88 zł
Dębica
(woj. podkarpackie)
Actiferol fe 0,015g x 30 saszetek
28,75 zł
Zduńska Wola
(woj. łódzkie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Masaż relaksacyjny - którą technikę wybrać?
Obecnie nie wystarczy już zdecydować, że chce się iść na masaż. Trzeba zastanowić się dokładnie jaką się ma potrzebę i sprawdzić, która ze wszystkich technik masażu relaksacyjnego najlepiej będzie pas...
Data publikacji: 2020-10-27
Jak wyszczuplić ciało?
Kobiety zwykle nie przepadają za swoim ciałem. Potrafią wymyślać co chwilę kolejne jego elementy, których nie lubią. Niestety bardzo często jest to figura i jej rozmiar. Popkultura przez wiele lat wma...
Data publikacji: 2020-10-27
Plastyka górnych powiek - czy warto?
Plastyka górnych powiek to jeden z najpopularniejszych sposobów na skuteczne przywrócenie swojej twarzy zdrowego, świeżego wyglądu.
Data publikacji: 2020-10-20
Z jakimi dolegliwościami udać się do chirurga dermatologicznego?
Chirurg dermatologiczny zajmuje się dziedziną medycyny, która nazywana jest dermatochirurgią. Cieszy się ona coraz większą popularnością, ze względu na prostotę i skuteczność. Zarówno znamiona, jak i...
Data publikacji: 2020-10-16