Zwykła próchnica czy potrzebne będzie leczenie kanałowe?

Zwykła próchnica czy potrzebne będzie leczenie kanałowe?

Ból zęba może oznaczać zarówno niewielką próchnicę, jak również konieczność wykonania bardziej złożonego leczenia kanałowego.

Szkliwo pokrywające zęby jest narażone na wiele niekorzystnych czynników. Głównym zagrożeniem są rozwijające na nim bakterie, które namnażają się pod wpływem cukru. W rezultacie może dojść do jego uszkodzenia, czyli próchnicy, a wtedy potrzebny będzie dentysta, który będzie mógł szybko i skutecznie rozwiązać ten problem.

Najczęściej o uszkodzeniu szkliwa świadczy ból, a także inne objawy, na przykład zwiększona wrażliwość na ciepło oraz zimno, pojawienie się krwi, obrzęki dziąseł. W takich przypadkach nie warto zwlekać i trzeba jak najszybciej odwiedzić gabinet stomatologiczny. Zaproponowane leczenie próchnicy będzie zależne od stopnia zaawansowania ubytku.

Stomatologia zachowawcza – leczenie małych ubytków

Gdy próchnica nie jest jeszcze zaawansowana, wówczas stosuje się podstawowe leczenie zachowawcze polegające na usunięciu zmienionego szkliwa i zastąpieniu go syntetycznym materiałem. To usługa określana także jako plombowanie zębów.

Plombowanie stomatolog wykonuje wtedy, gdy ubytki próchnicze nie są jeszcze duże i nie objęty jeszcze miazgi zębowej, czyli wnętrza zęba.

Właśnie dlatego tak ważne jest, aby gabinet stomatologiczny odwiedzać systematycznie, przynajmniej raz na pół roku. To właśnie wtedy dentysta może w porę wykryć nawet najmniejsze ślady próchnicy i rozpocząć ich leczenie w tej fazie, gdy nie stanowią one jeszcze zagrożenia dla miazgi zęba.

W prywatnych gabinetach stomatologicznych leczone próchnicy odbywa się z zastosowaniem nowoczesnych materiałów światłoutwardzalnych, które nie tylko są bardzo trwałe i wytrzymałe, ale także estetyczne. Zaplombowany ząb wygląda wtedy bardzo naturalnie, a tym samym zachowuje też swoją funkcję.

Warto wskazać, że w gabinetach wykonujących usługi w ramach NFZ nie jest możliwe wykonanie plomb światłoutwardzalnych. Stosowane są plomby gorszej jakości – chemoutwardzalne lub plomby amalgamatowe, czyli „szare”.

Stomatologia zachowawcza – leczenie kanałowe

Może jednak zdarzyć się, że stomatolog zdiagnozuje objęcie miazgi zębowej przez bakterie próchnicze. W takim przypadku przeprowadzane jest leczenie kanałowe, inaczej określane także jako endodontyczne. Także procedura ta prowadzona jest z innych wskazań.

Główne wskazania do leczenia kanałowego:

  • głęboka próchnica miazgi zębowej
  • martwica zęba
  • złamania i zwichnięcia zęba
  • wskazania protetyczne, na przykład założenie korony, mostka protetycznego

Najczęściej dentysta przeprowadza leczenie kanałowe wtedy, gdy ząb jest zainfekowany i mocno boli, ale zdarza się, że nie daje on niemalże żadnych objawów. Dużym wsparciem jest wtedy wykonanie zdjęcia RTG zębów – na jego podstawie stomatolog może ocenić kondycję zębów oraz wskazać na konieczność wykonania ich leczenia.

Leczenie kanałowe polega na usunięciu wnętrza zęba i pozostawieniu jego zewnętrznych ścianek. W środku umieszcza się wtedy płynną gutaperkę. Potem ząb jest odbudowywany. Z zewnątrz wygląda zatem jak zwykły, zdrowy ząb, jednak w rzeczywistości jest on martwy. Może on pełnić przy tym funkcje takie same, jak pozostałe zęby w jamie ustnej.

Endodoncja jest dostępna w pełnym zakresie w prywatnych gabinetach stomatologicznych. Można tam wykonać leczenie wszystkich zębów wymagających takiego postępowania. W przypadku leczenia na NFZ można wykonać je jedynie od „trójki” do „trójki”. W przypadku pozostałych zębów stomatolog mający umowę z NFZ może zaproponować jedynie ich usunięcie.


Artykuł powstał we współpracy z Kliniką Stomatologiczną Arteclinic z Gliwic.

Data publikacji: 2020-04-11, ostatnia zmiana: 2020-04-09

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Szczoteczka rotacyjna Oral-B Junior Smart White
229,00 zł
Wieluń
(woj. łódzkie)
Końcówki do szczoteczki Xiaomi Mi (gum care) 3szt
53,99 zł
Skarżysko-Kamienna
(woj. świętokrzyskie)
Szczoteczka soniczna Blaupunkt DTS612
129,90 zł
Rąty
(woj. pomorskie)
SZCZOTECZKA SONICZNA,5 TRYBÓW PRACY, SD200C
161,99 zł
Stryszawa
(woj. małopolskie)
Szczoteczka soniczna Vitammy SMILE Miś polarny
49,00 zł
Świętochłowice
(woj. śląskie)
Szczoteczka soniczna Oral-B Pulsonic SlimDuo 1000
349,00 zł
Grabówka
(woj. podlaskie)
Szczoteczka do zębów Braun Oral-B Vitality kids Star Wars (kolor czerwony)
76,99 zł
Słupsk
(woj. pomorskie)
Szczoteczka z irygatorem Oral-B Oxyjet +Pro 2000
449,00 zł
Rybnik
(woj. śląskie)
Szczoteczka soniczna Philips Sonicare Let's start HX6212/90
279,00 zł
Radom
(woj. mazowieckie)
Irygator do zębów PROFICARE PC-MD 3005
159,99 zł
Konin
(woj. wielkopolskie)
Szczoteczka Soniczna OROMED ORO-SONIC BOY
126,99 zł
Kielce
(woj. świętokrzyskie)
Szczoteczka soniczna Vitammy SMILE Lew
44,00 zł
Koszalin
(woj. zachodniopomorskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Gdzie w Polsce znajdują się komory normobaryczne i jak wpływają na nasze zdrowie?
Choć oddychanie to czynność, którą wykonujemy automatycznie, stres, przebywanie w zamkniętych, źle wentylowanych pomieszczeniach oraz nieprawidłowa postawa ciała mogą przyczyniać się do tego, że do na...
Data publikacji: 2021-03-02
Kolka nerkowa. Przyczyny, objawy, pierwsza pomoc
Kolka nerkowa to bolesne schorzenie, które zazwyczaj wskazuje na kamicę moczową. Jakie są przyczyny jej powstawania, czym się objawia i jak się zachować w przypadku ataku kolki? Podpowiadamy.
Data publikacji: 2021-02-24
Gdzie mogę przeprowadzić test na koronawirusa?
Koronawirus totalnie przeorganizował nasze życie. Od momentu pojawienia się tego patogenu na świecie minął już ponad rok. Niedługo minie rok jak pojawił się w Polsce. Co się zmieniło od tego czasu? Ws...
Data publikacji: 2021-02-16
Oparzenia termiczne u dzieci - jak udzielić pomocy?
Ciekawość najmłodszych nie zna granic – niestety, w niektórych przypadkach może ona prowadzić do niebezpiecznych sytuacji. Wśród najpopularniejszych są oparzenia – gdy już do nich dojdzie, konieczna j...
Data publikacji: 2020-12-03

Zgłoś uwagi

Stale pracujemy nad wydajnością i wygodą korzystania ze Sprzedawacza. Jeżeli zauważyłeś błąd lub masz pomysł na nowe funkcjonalności - daj nam znać i przyczyń się do ulepszenia serwisu!

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez SoftNinjas Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, w celu świadczenia usług w ramach serwisu Sprzedawacz.pl - zgodnie z polityką prywatności.
* Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję Regulamin serwisu Sprzedawacz.pl.
Wyślij