Złamany ząb… i co dalej? Dowiedz się jak odbudować piękny uśmiech.

Odbudowa zęba po złamaniu

Najczęstszymi przyczynami złamań zębów są sporty kontaktowe, jak boks, MMA, karate, ale też inne - koszykówka, golf, rolki, tenis, siatkówka jak również wypadki komunikacyjne. Zwykły wypadek przy pracy także może być przyczyną uszkodzenia zęba. Wypadki zdarzają się każdemu. Konsekwencją takiego nieszczęśliwego zdarzenia może być ukruszenie, ułamanie, pęknięcie, bądź też poważniejsze złamanie zęba a nawet zwichnięcie – czyli całkowite wybicie zęba. Swój wpływ na również poziom higieny jamy ustnej oraz dieta. W zależności od stopnia uszkodzenia tkanek, powinno zostać wdrożone odpowiednie leczenie.

Pierwsze kroki po złamaniu zęba

Jednak, co zrobić bezpośrednio po urazie? Na pewno należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem dentystą, nawet jeśli złamany ząb nie przynosi dolegliwości bólowych, czy uczucia dyskomfortu. Gdy już umówimy się na wizytę, lekarz przeprowadzi odpowiednie badania i stwierdzi, do jakiego rodzaju uszkodzenia doszło. Podczas takiej wizyty powinno zostać zlecone wykonanie zdjęcia rentgenowskiego, które dokładniej zobrazuje sytuację kliniczną. Jakie zatem są najbardziej prawdopodobne możliwości po urazie mechanicznym zęba?

Bonding, czyli odbudowa zęba

W przypadku uszkodzenia w obrębie szkliwa lub szkliwa i zębiny możliwa jest odbudowa natychmiastowa. W takiej sytuacji lekarz może zdecydować się na procedurę bondingu, a więc odbudowę zęba światłoutwardzalnym kompozytem, dobierając kolor indywidualnie do zębów pacjenta. Jest to metoda, pozwalająca na szybkie odtworzenie pięknego uśmiechu, jednak ze względu na właściwości materiału, po kilku latach mogą pojawić się nieestetyczne przebarwienia pod wypływem spożywanych pokarmów lub napojów.

Korona protetyczna

Gdy podczas urazu dojdzie do obnażenia miazgi należy sprawdzić jej żywotność i przeprowadzić odpowiednie leczenie. Może się okazać, że leczenie kanałowe nie będzie konieczne, a wystarczy zastosowanie preparatów biologicznych i dalsza odbudowa zachowawcza (np. opisany wyżej bonding). Jednak w większości takich przypadków leczenie endodontyczne bywa koniecznością. Po przeprowadzeniu takiej procedury, w zależności od rozległości urazu, stomatolog może zaproponować uzupełnienie kompozytem lub uzupełnienie protetyczne.

Tutaj najczęściej sugerowaną opcją jest wykonanie tzw. korony protetycznej. Aby przygotować takie uzupełnienie, należy odpowiednio dobrać kolor materiału, pobrać wycisk a następnie zlecić jej wykonanie w pracowni protetycznej. Początkowo w jamie ustnej umieszczany jest wkład koronowo-korzeniowy, do którego, po wykonaniu kolejnego wycisku i odpowiednim opracowaniu, przymocowuje się już docelową koronę.

Usunięcie pozostałości i most protetyczny lub implant

Zdarzają się również sytuacje, w których dochodzi do uszkodzenia korzenia, a zęba nie da się „uratować”. Wtedy ząb należy usunąć. I tutaj znowu pojawia się kilka możliwości. Pierwszą z nich jest wykonanie mostu protetycznego. Jest to rozwiązanie pozwalające zamocować przygotowany ząb na innych zdrowych zębach obecnych w jamie ustnej pacjenta. Tego rodzaju uzupełnienia charakteryzują się niezwykłą trwałością i odpornością na uszkodzenia. Do kolejnych zalet mostów należy na pewno przystępna cena i wysoka estetyka.

Inną możliwością jest wykonanie implantu. Tutaj konieczne jest umieszczenie w kości specjalnej tytanowej śruby, która ma za zadanie imitować korzeń zęba, na której następnie zostaje umocowana odbudowa. Jednak w porównaniu do mostów protetycznych, implanty są opcją o wiele droższą, na którą nie każdy może sobie pozwolić. Ponadto w przypadku takiego uzupełnienia należy liczyć się z możliwością odrzucenia implantu przez organizm.

Jak zapobiegać złamaniom zębów?

Najwięcej przypadków złamań dzieje się podczas uprawiania sportów. Dlatego ważne jest, aby pamiętać o odpowiedniej ochronie naszego uzębienia. Tutaj z pomocą przychodzą kaski i specjalne ochraniacze na zęby. Można również zrezygnować z wysoko urazowych aktywności na rzecz tych mniej urazowych ćwiczeń.

Ochrona przed nocnym zgrzytaniem

W wypadku osób cierpiących na bruksizm (nocne zgrzytanie i dzienne zaciskanie), warto pomyśleć o szynie relaksacyjnej, której zadaniem jest mechaniczna ochrona powierzchni zębów oraz zwiększenie między nimi odległości . Innym rozwiązaniem są środki farmakologiczne zmniejszające napięcie mięśni żwaczy lub psychoterapia (jeśli bruksizm ma podłoże psychologiczne).

Codzienna higiena jamy ustnej

Istotną rolę odgrywa regularne dbanie o higienę jamy ustnej – regularne szczotkowanie i nitkowanie zębów, ograniczając ilość kariogennych bakterii, a zarazem rozwój próchnicy zapobiegnie podminowywaniu szkliwa i powstawaniu ubytków. Ząb objęty próchnicą jest bardziej narażony na złamanie podczas zwykłych posiłków!


Artykuł został przygotowany przy współpracy z Gabinetem Stomatologicznym Twój Dentysta

Data publikacji: 2021-09-26, ostatnia zmiana: 2021-09-26

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Szczoteczka do zębów Oral-B Pro 750 pink
143,61 zł
Nowa Ruda
(woj. dolnośląskie)
Blend-a-dent extra stark original klej do protez 47g
18,81 zł
Jabłowo
(woj. pomorskie)
Xerostom gel żel zastępujący ślinę 25ml
26,59 zł
Mielec
(woj. podkarpackie)
Chlorhexil extra płyn do płukania jamy ustnej 250ml
26,81 zł
Piaseczno
(woj. mazowieckie)
Końcówki do szczoteczki sonicznej ORO-SONIC WHITE
29,99 zł
Białystok
(woj. podlaskie)
Srebro koloidalne ag płyn 300ml
35,63 zł
Nowy Targ
(woj. małopolskie)
Końcówka do szczoteczki Oral-B EB60-3
54,17 zł
Katowice
(woj. śląskie)
Szczoteczka rotacyjna Oral-B Pro 750 Pink
139,90 zł
Sosnowiec
(woj. śląskie)
Soniczna szczoteczka do zębów Junior Łucznik SG-977
34,99 zł
Zgierz
(woj. łódzkie)
Szczoteczka soniczna Tech-Med HW-BT001 biała
179,00 zł
Ostrowiec Świętokrzyski
(woj. świętokrzyskie)
Końcówki do szczoteczki sonicznej ORO-BRUSH BLACK
24,99 zł
Wałbrzych
(woj. dolnośląskie)
Octenident płyn do higieny jamy ustnej 250ml
28,12 zł
Orzesze
(woj. śląskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Przewlekłe zapalenie zatok
Zatoki to wolne przestrzenie znajdujące się w twarzoczaszce. Są połączone z jamą nosową, a ich główną funkcją jest produkowanie wydzieliny służącej do nawilżania i filtrowania wdychanego nosem powietr...
Data publikacji: 2021-09-01
Termometry - jakie są ich rodzaje?
Wiele sprzętów medycznych ma zastosowanie w codziennym życiu. Używane są nie tylko przez lekarzy czy personel medyczny, ale również przez zwykłych ludzi w domu. Jednym z nich jest termometr. Pierwszy...
Data publikacji: 2021-09-01
Jak chronić cerę przed słońcem?
Spragnione po zimie słońca wystawiamy na jego działanie skóry i cerę. Muśnięte promieniami wyglądają zdrowo, atrakcyjniej. Piękna opalenizna kojarzy się z wakacjami, odpoczynkiem, wolnością. Niestety...
Data publikacji: 2021-06-23
Apteka internetowa czy stacjonarna? Gdzie w czasie epidemii warto dokonywać zakupów?
Aptekom internetowym zaufał już co drugi polski internauta. Czas pandemii dodatkowo wpłynął na popularność takiej formy zakupów. Dowiedz się, gdzie najlepiej kupować leki z korzyścią dla swojego zdrow...
Data publikacji: 2021-06-14

Zgłoś uwagi

Stale pracujemy nad wydajnością i wygodą korzystania ze Sprzedawacza. Jeżeli zauważyłeś błąd lub masz pomysł na nowe funkcjonalności - daj nam znać i przyczyń się do ulepszenia serwisu!

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez SoftNinjas Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, w celu świadczenia usług w ramach serwisu Sprzedawacz.pl - zgodnie z polityką prywatności.
* Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję Regulamin serwisu Sprzedawacz.pl.
Wyślij