Wyjazd do sanatorium z NFZ - jak zorganizować?

Wyjazd do sanatorium z NFZ - jak zorganizować?

Osoby, które chcą podreperować swoje zdrowie w jednym z uzdrowisk, mogą to zrobić na własny koszt lub postarać się o refundację kosztów. Przyjrzyjmy się, jak można wyjechać do uzdrowiska z Narodowego Funduszu Zdrowia.

Dofinansowanie na sanatorium

Kurację leczniczą emerytów oraz osób pobierających stałą rentę, może sfinansować Narodowy Fundusz Zdrowia. Prawo do sfinansowanie leczenia uzdrowiskowego mają również ubezpieczone dzieci. Osoby, które wyjeżdżają na leczenie uzdrowiskowe jako kontynuację leczenia ambulatoryjnego lub szpitalnego, mogą postarać się o skierowanie. Prawo do skierowania przysługuje raz na 18 miesięcy.

Narodowy Fundusz Zdrowia pokrywa wyłącznie koszty kuracji oraz przejazd do sanatorium. Do kosztów wyżywienia i zakwaterowania – trzeba dopłacić z własnej kieszeni. W stu procentach Narodowy Fundusz Zdrowia pokrywa tylko leczenie uzdrowiskowe dzieci.

Kto wystawia skierowanie?

Skierowanie na rehabilitację uzdrowiskową bądź leczenie uzdrowiskowe wystawia lekarz ubezpieczenia zdrowotnego. Może to zrobić tylko na specjalnym formularzu. Zawiera on nie tylko dane osoby, która chce wyjechać do sanatorium, ale także wywiad, rozpoznanie schorzenia, wyniki badań. Pacjent lub lekarz kierujący przesyła następnie dokumenty do wojewódzkiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.

O tym, że pacjent został zakwalifikowany bądź nie, zostanie poinformowany pisemnie. Od decyzji odmownej pacjenci nie mają możliwości złożenia odwołania. Czas oczekiwania jest stosunkowo długi, dlatego popularne są wyjazdy prywatne.

Dla osób aktywnych zawodowo

Osoby aktywne zawodowo przebywające na zwolnieniu lekarskim, pobierające świadczenie rehabilitacyjne lub okresową rentę z tytułu niezdolności do pracy, które są ubezpieczone w ZUS-ie mogą wyjechać na pobyt w sanatorium w ramach tak zwanej prewencji rentowej.

Taki wyjazd w stu procentach finansuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Pacjenci muszą jednak liczyć się z tym, że po zakończeniu turnusu lekarz orzecznik wezwie ich w celu oceny kuracji przeprowadzonej w sanatorium.

Sanatorium finansowane z KRUS

Także rolnicy, którzy płacą składki do KRUS mogą wyjechać na leczenie w sanatorium. Koszt leczenia jest całkowicie pokrywany przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Rewalidacja jest przewidziana dla kobiet, które nie ukończyły 60. roku życia oraz dla mężczyzn do ukończenia 65. roku życia.

Gdzie można wyjechać?

Wśród miejscowości uzdrowiskowych są takie, które specjalizują się w leczeniu określonych chorób. Na przykład w chorobach dolnych i górnych dróg oddechowych specjalizują się uzdrowiska w Rabce Zdrój i Szczawnicy. W leczeniu chorób serca, choroby wieńcowej, nadciśnienia, chorób naczyń krwionośnych specjalizują się zarówno sanatoria w Nałęczowie, jak i w Busku Zdroju.

Połczyn Zdrój oraz Lądek Zdrój to miejscowości uzdrowiskowe, w których leczone są przede wszystkim choroby kobiece. Sanatoria, które powstały w miejscowości Wapienne oraz w Augstowie specjalizują się w urazach ortopedycznych, chorobach kręgosłupa oraz w leczeniu chorób reumatycznych.


Artykuł powstał przy współpracy z zycieseniora.com

Data publikacji: 2019-09-13, ostatnia zmiana: 2019-09-13

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Visiomed termometr thermoflash evolution lx-26 biały x 1 sztuka
186,92 zł
Jawor
(woj. dolnośląskie)
Bio-karoten + vit.e x 30 tabl.
30,85 zł
Gdynia
(woj. pomorskie)
Swanson witamina c1000 z dziką różą o przedłużonym wchłanianiu x 250 tabletek
78,97 zł
Władysławowo
(woj. pomorskie)
Węgiel aktywowany carbon x 20 kapsułek
8,08 zł
Bytom
(woj. śląskie)
Mind up - pamięć i koncentracja 60 kapsułek grinday
69,99 zł
Bolesławiec
(woj. dolnośląskie)
Menachinox k2 + d3 x 30 kapsułek
22,27 zł
Gościęcin
(woj. opolskie)
Ostropest plamisty zmielony produkt bonifraterski 200g
11,04 zł
Gdańsk
(woj. pomorskie)
Acti vita-miner energia x 60 tabletek
26,57 zł
Gorlice
(woj. małopolskie)
Witamina d3 2000 j.m. x 60 tabletek
11,34 zł
Lublin
(woj. lubelskie)
Tech-med tm-50 pro termometr bezdotykowy x 1 sztuka
127,42 zł
Toruń
(woj. kujawsko-pomorskie)
Magnez max + potas x 50 tabletek + 10 tabletek gratis
5,94 zł
Gniezno
(woj. wielkopolskie)
Oy! delikatny samoopalacz do twarzy 50ml
71,54 zł
Włocławek
(woj. kujawsko-pomorskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Podpaski na ratunek przy nietrzymaniu moczu - jakie wybrać?
Z problemem nietrzymania moczu boryka się wiele kobiet w różnym wieku – dolegliwość ta wcale nie dotyczy tylko seniorek. Problemowi temu można zapobiegać, można też go leczyć. Co jednak zrobić doraźni...
Data publikacji: 2020-11-19
Co to jest bonding zębów?
Wielu z Pacjentów marzy, aby zachować zdrowy, piękny i śnieżnobiały uśmiech. Bonding zębów, należy do nowoczesnych procedur dentystycznych. Stanowi ekonomiczne rozwiązanie w przypadku złamanych, wyszc...
Data publikacji: 2020-11-13
Łuszczyca paznokci - objawy, przyczyny powstawania i sposoby leczenia schorzenia
Łuszczyca paznokci to uciążliwa choroba przewlekła, która posiada tendencje nawracania. Wiele objawów tego schorzenia wykazuje podobny charakter do tradycyjnej łuszczycy, a odpowiednio szybka diagnost...
Data publikacji: 2020-11-04
Przebarwienia pozapalne - jak sobie z nimi radzić?
Wyjątkową i jednocześnie niezwykle silną formą ochrony ludzkiego ciała jest nasza skóra, której zdrowie jest jedną z podstaw dobrego samopoczucia. Nie przypadkowo uważana jest za niezależny narząd, po...
Data publikacji: 2020-11-02