Wyjazd do sanatorium z NFZ - jak zorganizować?

Wyjazd do sanatorium z NFZ - jak zorganizować?

Osoby, które chcą podreperować swoje zdrowie w jednym z uzdrowisk, mogą to zrobić na własny koszt lub postarać się o refundację kosztów. Przyjrzyjmy się, jak można wyjechać do uzdrowiska z Narodowego Funduszu Zdrowia.

Dofinansowanie na sanatorium

Kurację leczniczą emerytów oraz osób pobierających stałą rentę, może sfinansować Narodowy Fundusz Zdrowia. Prawo do sfinansowanie leczenia uzdrowiskowego mają również ubezpieczone dzieci. Osoby, które wyjeżdżają na leczenie uzdrowiskowe jako kontynuację leczenia ambulatoryjnego lub szpitalnego, mogą postarać się o skierowanie. Prawo do skierowania przysługuje raz na 18 miesięcy.

Narodowy Fundusz Zdrowia pokrywa wyłącznie koszty kuracji oraz przejazd do sanatorium. Do kosztów wyżywienia i zakwaterowania – trzeba dopłacić z własnej kieszeni. W stu procentach Narodowy Fundusz Zdrowia pokrywa tylko leczenie uzdrowiskowe dzieci.

Kto wystawia skierowanie?

Skierowanie na rehabilitację uzdrowiskową bądź leczenie uzdrowiskowe wystawia lekarz ubezpieczenia zdrowotnego. Może to zrobić tylko na specjalnym formularzu. Zawiera on nie tylko dane osoby, która chce wyjechać do sanatorium, ale także wywiad, rozpoznanie schorzenia, wyniki badań. Pacjent lub lekarz kierujący przesyła następnie dokumenty do wojewódzkiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.

O tym, że pacjent został zakwalifikowany bądź nie, zostanie poinformowany pisemnie. Od decyzji odmownej pacjenci nie mają możliwości złożenia odwołania. Czas oczekiwania jest stosunkowo długi, dlatego popularne są wyjazdy prywatne.

Dla osób aktywnych zawodowo

Osoby aktywne zawodowo przebywające na zwolnieniu lekarskim, pobierające świadczenie rehabilitacyjne lub okresową rentę z tytułu niezdolności do pracy, które są ubezpieczone w ZUS-ie mogą wyjechać na pobyt w sanatorium w ramach tak zwanej prewencji rentowej.

Taki wyjazd w stu procentach finansuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Pacjenci muszą jednak liczyć się z tym, że po zakończeniu turnusu lekarz orzecznik wezwie ich w celu oceny kuracji przeprowadzonej w sanatorium.

Sanatorium finansowane z KRUS

Także rolnicy, którzy płacą składki do KRUS mogą wyjechać na leczenie w sanatorium. Koszt leczenia jest całkowicie pokrywany przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Rewalidacja jest przewidziana dla kobiet, które nie ukończyły 60. roku życia oraz dla mężczyzn do ukończenia 65. roku życia.

Gdzie można wyjechać?

Wśród miejscowości uzdrowiskowych są takie, które specjalizują się w leczeniu określonych chorób. Na przykład w chorobach dolnych i górnych dróg oddechowych specjalizują się uzdrowiska w Rabce Zdrój i Szczawnicy. W leczeniu chorób serca, choroby wieńcowej, nadciśnienia, chorób naczyń krwionośnych specjalizują się zarówno sanatoria w Nałęczowie, jak i w Busku Zdroju.

Połczyn Zdrój oraz Lądek Zdrój to miejscowości uzdrowiskowe, w których leczone są przede wszystkim choroby kobiece. Sanatoria, które powstały w miejscowości Wapienne oraz w Augstowie specjalizują się w urazach ortopedycznych, chorobach kręgosłupa oraz w leczeniu chorób reumatycznych.


Artykuł powstał przy współpracy z zycieseniora.com

Data publikacji: 2019-09-13, ostatnia zmiana: 2019-09-13

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Singularis cholesteron x 60 kapsułek
71,90 zł
Sosnowiec
(woj. śląskie)
Termometr pic solution vedo clear x 1 sztuka
21,00 zł
Częstochowa
(woj. śląskie)
Igg proo x 60 kapsułek
30,87 zł
Krosno
(woj. podkarpackie)
Nordtest test ciążowy hcg płytkowy 1szt.
5,52 zł
Piekary Śląskie
(woj. śląskie)
Berroxin syrop 80ml
27,90 zł
Leszno
(woj. wielkopolskie)
Singularis witamina c 1000mg + bioperine x 120 kapsułek
56,98 zł
Przemyśl
(woj. podkarpackie)
Waga łazienkowa Esperanza Aerobic EBS002W (kolor biały)
30,99 zł
Dzierżoniów
(woj. dolnośląskie)
Solbaby wzmocnienie syrop 100ml
20,95 zł
Tczew
(woj. pomorskie)
Aliness ashwagandha naturalna ekstrakt 600mg x 100 kapsułek
42,91 zł
Inowrocław
(woj. kujawsko-pomorskie)
Witamina c + cynk x 60 tabletek
15,39 zł
Toruń
(woj. kujawsko-pomorskie)
Olejek majerankowy 10ml
12,21 zł
Knurów
(woj. śląskie)
Dyfuzor zapachowy Stone Wood DUKA BERG 200 g grafitowy
79,99 zł
Konin
(woj. wielkopolskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Przewlekłe zapalenie zatok
Zatoki to wolne przestrzenie znajdujące się w twarzoczaszce. Są połączone z jamą nosową, a ich główną funkcją jest produkowanie wydzieliny służącej do nawilżania i filtrowania wdychanego nosem powietr...
Data publikacji: 2021-09-01
Termometry - jakie są ich rodzaje?
Wiele sprzętów medycznych ma zastosowanie w codziennym życiu. Używane są nie tylko przez lekarzy czy personel medyczny, ale również przez zwykłych ludzi w domu. Jednym z nich jest termometr. Pierwszy...
Data publikacji: 2021-09-01
Jak chronić cerę przed słońcem?
Spragnione po zimie słońca wystawiamy na jego działanie skóry i cerę. Muśnięte promieniami wyglądają zdrowo, atrakcyjniej. Piękna opalenizna kojarzy się z wakacjami, odpoczynkiem, wolnością. Niestety...
Data publikacji: 2021-06-23
Apteka internetowa czy stacjonarna? Gdzie w czasie epidemii warto dokonywać zakupów?
Aptekom internetowym zaufał już co drugi polski internauta. Czas pandemii dodatkowo wpłynął na popularność takiej formy zakupów. Dowiedz się, gdzie najlepiej kupować leki z korzyścią dla swojego zdrow...
Data publikacji: 2021-06-14

Zgłoś uwagi

Stale pracujemy nad wydajnością i wygodą korzystania ze Sprzedawacza. Jeżeli zauważyłeś błąd lub masz pomysł na nowe funkcjonalności - daj nam znać i przyczyń się do ulepszenia serwisu!

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez SoftNinjas Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, w celu świadczenia usług w ramach serwisu Sprzedawacz.pl - zgodnie z polityką prywatności.
* Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję Regulamin serwisu Sprzedawacz.pl.
Wyślij