Wyjazd do sanatorium z NFZ - jak zorganizować?

Wyjazd do sanatorium z NFZ - jak zorganizować?

Osoby, które chcą podreperować swoje zdrowie w jednym z uzdrowisk, mogą to zrobić na własny koszt lub postarać się o refundację kosztów. Przyjrzyjmy się, jak można wyjechać do uzdrowiska z Narodowego Funduszu Zdrowia.

Dofinansowanie na sanatorium

Kurację leczniczą emerytów oraz osób pobierających stałą rentę, może sfinansować Narodowy Fundusz Zdrowia. Prawo do sfinansowanie leczenia uzdrowiskowego mają również ubezpieczone dzieci. Osoby, które wyjeżdżają na leczenie uzdrowiskowe jako kontynuację leczenia ambulatoryjnego lub szpitalnego, mogą postarać się o skierowanie. Prawo do skierowania przysługuje raz na 18 miesięcy.

Narodowy Fundusz Zdrowia pokrywa wyłącznie koszty kuracji oraz przejazd do sanatorium. Do kosztów wyżywienia i zakwaterowania – trzeba dopłacić z własnej kieszeni. W stu procentach Narodowy Fundusz Zdrowia pokrywa tylko leczenie uzdrowiskowe dzieci.

Kto wystawia skierowanie?

Skierowanie na rehabilitację uzdrowiskową bądź leczenie uzdrowiskowe wystawia lekarz ubezpieczenia zdrowotnego. Może to zrobić tylko na specjalnym formularzu. Zawiera on nie tylko dane osoby, która chce wyjechać do sanatorium, ale także wywiad, rozpoznanie schorzenia, wyniki badań. Pacjent lub lekarz kierujący przesyła następnie dokumenty do wojewódzkiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.

O tym, że pacjent został zakwalifikowany bądź nie, zostanie poinformowany pisemnie. Od decyzji odmownej pacjenci nie mają możliwości złożenia odwołania. Czas oczekiwania jest stosunkowo długi, dlatego popularne są wyjazdy prywatne.

Dla osób aktywnych zawodowo

Osoby aktywne zawodowo przebywające na zwolnieniu lekarskim, pobierające świadczenie rehabilitacyjne lub okresową rentę z tytułu niezdolności do pracy, które są ubezpieczone w ZUS-ie mogą wyjechać na pobyt w sanatorium w ramach tak zwanej prewencji rentowej.

Taki wyjazd w stu procentach finansuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Pacjenci muszą jednak liczyć się z tym, że po zakończeniu turnusu lekarz orzecznik wezwie ich w celu oceny kuracji przeprowadzonej w sanatorium.

Sanatorium finansowane z KRUS

Także rolnicy, którzy płacą składki do KRUS mogą wyjechać na leczenie w sanatorium. Koszt leczenia jest całkowicie pokrywany przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Rewalidacja jest przewidziana dla kobiet, które nie ukończyły 60. roku życia oraz dla mężczyzn do ukończenia 65. roku życia.

Gdzie można wyjechać?

Wśród miejscowości uzdrowiskowych są takie, które specjalizują się w leczeniu określonych chorób. Na przykład w chorobach dolnych i górnych dróg oddechowych specjalizują się uzdrowiska w Rabce Zdrój i Szczawnicy. W leczeniu chorób serca, choroby wieńcowej, nadciśnienia, chorób naczyń krwionośnych specjalizują się zarówno sanatoria w Nałęczowie, jak i w Busku Zdroju.

Połczyn Zdrój oraz Lądek Zdrój to miejscowości uzdrowiskowe, w których leczone są przede wszystkim choroby kobiece. Sanatoria, które powstały w miejscowości Wapienne oraz w Augstowie specjalizują się w urazach ortopedycznych, chorobach kręgosłupa oraz w leczeniu chorób reumatycznych.


Artykuł powstał przy współpracy z zycieseniora.com

Data publikacji: 2019-09-13, ostatnia zmiana: 2019-09-13

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Maska twarzowa Philips Drae Wear Full Face
700,00 zł
Łódź
(woj. łódzkie)
Wkładki uszne nr 6 x 2 sztuki
11,09 zł
Nowy Sącz
(woj. małopolskie)
Maska Philips Respironics DreamWear Gel
550,00 zł
Łódź
(woj. łódzkie)
HumidX AIRMINI Resmed
53,00 zł
Łódź
(woj. łódzkie)
Men-u męski energetyzujący żel pod prysznic cytrusowo-miętowy 100ml
39,90 zł
Słupsk
(woj. pomorskie)
Balsam brązujący pomarańcza z cynamonem 180ml - makosh
79,00 zł
Radom
(woj. mazowieckie)
Masło do ciała pomarańcza z cynamonem 120 ml - makosh
55,00 zł
Dębica
(woj. podkarpackie)
Hartmann tensoval mobil ciśnieniomierz nadgarstkowy automatyczny
132,70 zł
Skierniewice
(woj. łódzkie)
Tech-med tma-3 basic ciśnieniomierz automatyczny x 1szt.
85,14 zł
Nowy Sącz
(woj. małopolskie)
Maseczka do sztucznego oddychania m2
2,06 zł
Dąbrowa Górnicza
(woj. śląskie)
Immuven o smaku kawowym proszek 780g
113,92 zł
Przasnysz
(woj. mazowieckie)
ortezy nadgarstkowe
5,00 zł
Gdynia
(woj. pomorskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Jak kobieta powinna o siebie dbać i pozostać piękną?
Wygląd zewnętrzny ma niezwykle ogromny wpływ na to, jak postrzegają nas inni. Stanowi naszą wizytówkę oraz przekazuje drugiej osobie informacje o naszej osobowości. I choć nie szata zdobi człowieka, t...
Data publikacji: 2019-11-08
Czy kosmetyki naturalne sa skuteczne?
Każdego dnia wiele kobiet na całym świecie zastanawia się, jakie kosmetyki do makijażu wybrać, aby były one skuteczne i pozwalały podkreślić naszą urodę. Niektóre z nich są prawdziwymi hitami, z który...
Data publikacji: 2019-09-28
Kremy antytrądzikowe - czy pomagają?
Myliłby się ten, kto sądzi, że trądzik to zmora jedynie nastolatków. Także osoby dorosłe cierpią z powodu zmian na skórze, tym bardziej że w ich przypadku nie ma już mowy o wymówce wieku dojrzewania.
Data publikacji: 2019-09-24
Powiększanie ust? Wybierz zabieg z kwasem hialuronowym!
Chcesz, aby Twoje usta były większe i pełniejsze? Skorzystaj ze specjalnego zabiegu z użyciem kwasu hialuronowego w gabinecie medycyny estetycznej!
Data publikacji: 2019-09-18