Aptekom internetowym zaufał już co drugi polski internauta. Czas pandemii dodatkowo wpłynął na popularność takiej formy zakupów. Dowiedz się, gdzie najlepiej kupować leki z korzyścią dla swojego zdrowia i wygody - stacjonarnie czy online?
Zakupy online są w ostatnich latach coraz to bardziej popularne. Z każdym rokiem coraz chętniej sięgamy po tę możliwość. Zakupy internetowe pozwalają nam zaoszczędzić czas, związany z wychodzeniem z domu, staniem w kolejkach. Ponadto gwarantują nam pewność znalezienia tych produktów, których potrzebujemy - bez odwiedzania kilku miejsc. Nic dziwnego zatem, że prowadzący działalność apteczną dostrzegli możliwość rozwoju na tym polu - powstaje coraz więcej e-aptek, które świadczą usługi bezpiecznie i z zachowaniem standardów sanitarnych. A te są szczególnie istotne w dobie pandemii. Dlaczego warto kupować leki online?
Największym plusem robienia zakupów farmaceutycznych online jest przede wszystkim wygoda. Wszystkie leki i suplementy, a także kosmetyki apteczne, których potrzebujemy, możemy zakupić w jednym miejscu i to dosłownie w parę chwil. W stacjonarnych, tradycyjnych aptekach najczęściej zmuszeni jesteśmy do oczekiwania w długich kolejkach, co i tak nie gwarantuje nam, że nabędziemy wszystkie preparaty, które mamy na swojej liście.
Braki asortymentu w aptece to kwestia, z którą spotkał się każdy z nas. Niekiedy trzeba odwiedzić aż kilka placówek, aby odnaleźć medykament, na którym nam zależy. Jeżeli stawiamy na zakupy online, ten problem nas nie dotyczy - kilkoma kliknięciami możemy zmienić aptekę, jeśli oferta poprzedniej nas nie zadowala. Bez kolejek, bez jeżdżenia po mieście - czy można sobie wyobrazić większą wygodę?
To jednak nie wszystko. Wspomniane oczekiwanie w kolejkach to prawdziwa zmora osób, które cenią swój czas, ale także zdrowie. W kolejkach aptecznych oczekuje z nami wiele osób z infekcjami, co zwiększa ryzyko zachorowania - w czasie pandemii to szczególnie niebezpieczne.
Zakupy w internecie w pewnym stopniu wiążą się z większym ryzykiem, niż te stacjonarne - w końcu nie mamy bezpośredniej możliwości sprawdzenia wybieranego towaru i bezpośredniej rozmowy ze sprzedawcą. Nic zatem dziwnego, że niektóre osoby obawiają się uzależniać swoje zdrowe od internetu. Na całe szczęście, każda apteka internetowa musi spełniać szereg wymogów - znacznie bardziej restrykcyjnych, niż w przypadku jakiegokolwiek innego sklepu z dowolnej branży. Kupując leki w legalnie działającej aptece internetowej możemy być pewni, że nie grozi nam żadne niebezpieczeństwo. Jak jednak sprawdzić, czy wybrana przez nas apteka jest legalnie działającym podmiotem? To prostsze, niż może się wydawać.
Po pierwsze, warto pamiętać, że apteka internetowa podlega tak samo ustawie o Prawie Farmaceutycznym, jak jej odpowiedniki stacjonarne. W aptekach internetowych nie kupimy leków na receptę - dlatego jeśli jakiś sklep online oferuje tego typu medykamenty, z pewnością funkcjonuje nielegalnie. Każdy podmiot handlujący lekami OTC i suplementami diety jest kontrolowany przez stosowne urzędy, w tym Sanepid. Musi przechowywać swoje produkty w odpowiedni sposób, dbać o wydawanie leków wyłącznie zdatnych do użytku (czyt. nie przeterminowanych, zapakowanych fabrycznie).
Apteka internetowa na swojej stronie powinna podawać adres siedziby, pod którym znajduje się magazyn lub główna placówka (niektóre apteki online posiadają również sieć punktów sprzedaży stacjonarnych). Kontakt z danym podmiotem powinien być możliwy bez problemu pod wskazanym numerem telefonu i/lub adresem email czy za pośrednictwem formularza. Z punktu widzenia prawnego, każda apteka internetowa powinna posiadać NIP, pod którym da się ją zidentyfikować w rejestrze przedsiębiorców.
Na koniec warto wspomnieć o jeszcze jednej zalecie zakupów farmaceutycznych online. Bez wątpienia są to atrakcyjne ceny oferowanych w internecie produktów. Wszyscy wiemy o tym, że większość lekarstw jest po prostu droga - jeśli regularnie kupujemy kilka leków OTC i suplementów diety, oszczędność paru złotych na każdym opakowaniu daje realne zyski dla domowego budżetu.
Ze względu na fakt, że apteki internetowe nie ponoszą tak wysokich kosztów prowadzenia działalności, jak apteki stacjonarne, możliwe jest zakupienie pełnych koszyków w cenie znacznie niższej, niż w tradycyjnej placówce. Pamiętajmy jednak, że wyjątkowo niska cena powinna wzbudzić naszą czujność - w końcu apteki internetowe są takim samym podmiotem handlowym, jak każdy inny i muszą zarabiać na sprzedawanych produktach. Niebywale atrakcyjne okazje należy weryfikować podwójnie - sprawdzając, czy dany podmiot faktycznie działa legalnie.
Data publikacji: 2021-06-14, ostatnia zmiana: 2021-06-14