Czy warto wykonać analizę składu ciała?

Czy warto wykonać analizę składu ciała?

Ćwiczysz i zdrowo się odżywiasz, ale waga się nie zmienia lub, wręcz przeciwnie, liczba na wyświetlaczu jest coraz większa? Może… źle się ważysz. Standardowa waga dostarcza bardzo ograniczonych informacji, dlatego lepiej wykonać analizę składu ciała, która mierzy procentową zawartość tłuszczu w masie ciała.

Co daje nam pomiar i jak się go wykonuje?

Analiza składu ciała polega na bioelektrycznej impedancji, czyli na przepływie impulsu elektrycznego przez całe ciało. Maszyna bada opór tkanek i w ten sposób oblicza ile tłuszczu znajduje się w ciele. Dostarcza też informacji na temat:

  • Masy mięśni
  • Masy kości 
  • Wieku metabolicznego
  • Procentowej ilości wody w organizmie 
  • Wskaźnika podstawowej przemiany materii

Badanie jest całkowicie bezbolesne i bezinwazyjne. Może mieć je wykonany prawie każdy, niezależnie od wieku. Nie jest polecane osobom w ciąży, mającym rozrusznik serca lub posiadającym metalowe elementy w ciele. Analiza składu ciała pozwala na kontrolowanie postępów w odchudzaniu i treningu oraz dostarcza informacji na temat zawartości tłuszczu w organizmie, której zbyt duża ilość jest groźna dla zdrowia. 

Kiedy analiza składu ciała jest potrzebna?

Analiza składu ciała jest badaniem, które wykonuje się na początku walki z nadprogramowymi kilogramami, ale nie tylko wtedy. Analiza jest pomocna w trakcie budowania masy mięśniowej, wymagających treningów lub w okresie, gdy intensywnie pracujemy nad swoją sylwetką i chcemy kontrolować postępy. Informacje dostarczone przez maszynę do analizy składu ciała, pozwalają na ułożenie sprecyzowanego planu treningowego oraz dostosowanie odpowiedniej diety. Podobnego wyniku nie da się uzyskać w wyniku kontroli masy ciała jedynie za pomocą wagi, która dostarcza wiedzy na temat ilości kilogramów. Może ona oznaczać mięśnie (a one ważą więcej niż tłuszcz!) lub nadmierną masę ciała. 

Jak przygotować się do analizy składu ciała? Warto pamiętać o kilku rzeczach:

  • Badanie powinno wykonywać się na czczo, najlepiej rano.
  • Do 12 h poprzedzających badanie nie należy intensywnie ćwiczyć.
  • Dnia poprzedniego nie wolno spożywać alkoholu ani kofeiny. Oba napoje mogą zafałszować wyniki badania. 
  • Kobiety nie powinny przychodzić na badanie w trakcie miesiączki.

Na pomiar najlepiej przyjść wyspanym i wypoczętym. Przed badaniem można pić wodę, ale nie należy się specjalnie “przewadniać” lub “odwadniać”. Wiarygodny pomiar musi być wykonany w jak najbardziej typowych warunkach, dlatego picie wody w ilości takiej jak zwykle jest wskazane. 

Analiza składu ciała - gdzie zrobić?

Maszyny do analizy składu ciała bywają dostępne na siłowniach i w centrach fitness oraz w gabinetach dietetyków. To właśnie w tym ostatnim najlepiej jest wykonać pomiar, ponieważ sam wynik nie da miarodajnej wiedzy na temat kondycji organizmu. Potrzebna jest jeszcze odpowiednia interpretacja, w tym ocena pomiaru z uwzględnieniem czynników indywidualnych.

Nie warto korzystać z pomiarów, które są oferowane w sklepach lub na ulicy. Badanie “z biegu”, na słabej jakości sprzęcie, dostarczy niewiarygodnych wyników, które nie przekażą żadnej wiedzy na temat stanu i kondycji organizmu. Specjaliście odradzają także wykonywanie pomiarów tylko za pomocą elektrod, które są trzymane w ręce - do prawidłowego pomiaru konieczne jest stanie na maszynie, która zmierzy opór tkanek w całym ciele.


Artykuł powstał we współpracy z www.sobanska-dietetykostrow.pl

Data publikacji: 2020-04-08, ostatnia zmiana: 2020-04-08

ZOBACZ OGŁOSZENIA

AEG Waga łazienkowa AEG PW 5661 (kolor srebrny)
93,00 zł
Będzin
(woj. śląskie)
Waga łazienkowa Medisana BS 440 (kolor czarny)
333,99 zł
Wrocław
(woj. dolnośląskie)
Waga kuchenna Esperanza Lemon biała EKS002W
22,00 zł
Lublin
(woj. lubelskie)
Esperanza Waga łazienkowa Esperanza Flip Flop EBS009 (kolor biały)
30,00 zł
Stryszawa
(woj. małopolskie)
WAGA ŁAZIENKOWA BAMBOO NATURAL
144,99 zł
Sopot
(woj. pomorskie)
Esperanza Waga łazienkowa Esperanza Waikiki EBS011
30,00 zł
Włocławek
(woj. kujawsko-pomorskie)
Waga łazienkowa Adler AD 8124 (kolor przeźroczysty)
39,99 zł
Starogard Gdański
(woj. pomorskie)
Medisana Waga łazienkowa Medisana PS 440 (kolor drewna)
109,00 zł
Świętochłowice
(woj. śląskie)
SOEHNLE WAGA ŁAZIENKOWA EXACTA PREMIUM
129,00 zł
Władysławowo
(woj. pomorskie)
ELDOM Waga łazienkowa ELDOM GWO250B (kolor biały)
41,00 zł
Zielona Góra
(woj. lubuskie)
Waga łazienkowa Clatronic PW 3368 (kolor srebrny)
36,99 zł
Mielec
(woj. podkarpackie)
Łucznik Waga szklana LCD Łucznik BS-973 W13 (2,5-150kg)
33,00 zł
Bieruń
(woj. śląskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Gdzie w Polsce znajdują się komory normobaryczne i jak wpływają na nasze zdrowie?
Choć oddychanie to czynność, którą wykonujemy automatycznie, stres, przebywanie w zamkniętych, źle wentylowanych pomieszczeniach oraz nieprawidłowa postawa ciała mogą przyczyniać się do tego, że do na...
Data publikacji: 2021-03-02
Kolka nerkowa. Przyczyny, objawy, pierwsza pomoc
Kolka nerkowa to bolesne schorzenie, które zazwyczaj wskazuje na kamicę moczową. Jakie są przyczyny jej powstawania, czym się objawia i jak się zachować w przypadku ataku kolki? Podpowiadamy.
Data publikacji: 2021-02-24
Gdzie mogę przeprowadzić test na koronawirusa?
Koronawirus totalnie przeorganizował nasze życie. Od momentu pojawienia się tego patogenu na świecie minął już ponad rok. Niedługo minie rok jak pojawił się w Polsce. Co się zmieniło od tego czasu? Ws...
Data publikacji: 2021-02-16
Oparzenia termiczne u dzieci - jak udzielić pomocy?
Ciekawość najmłodszych nie zna granic – niestety, w niektórych przypadkach może ona prowadzić do niebezpiecznych sytuacji. Wśród najpopularniejszych są oparzenia – gdy już do nich dojdzie, konieczna j...
Data publikacji: 2020-12-03

Zgłoś uwagi

Stale pracujemy nad wydajnością i wygodą korzystania ze Sprzedawacza. Jeżeli zauważyłeś błąd lub masz pomysł na nowe funkcjonalności - daj nam znać i przyczyń się do ulepszenia serwisu!

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez SoftNinjas Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, w celu świadczenia usług w ramach serwisu Sprzedawacz.pl - zgodnie z polityką prywatności.
* Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję Regulamin serwisu Sprzedawacz.pl.
Wyślij