Czy warto wykonać analizę składu ciała?

Czy warto wykonać analizę składu ciała?

Ćwiczysz i zdrowo się odżywiasz, ale waga się nie zmienia lub, wręcz przeciwnie, liczba na wyświetlaczu jest coraz większa? Może… źle się ważysz. Standardowa waga dostarcza bardzo ograniczonych informacji, dlatego lepiej wykonać analizę składu ciała, która mierzy procentową zawartość tłuszczu w masie ciała.

Co daje nam pomiar i jak się go wykonuje?

Analiza składu ciała polega na bioelektrycznej impedancji, czyli na przepływie impulsu elektrycznego przez całe ciało. Maszyna bada opór tkanek i w ten sposób oblicza ile tłuszczu znajduje się w ciele. Dostarcza też informacji na temat:

  • Masy mięśni
  • Masy kości 
  • Wieku metabolicznego
  • Procentowej ilości wody w organizmie 
  • Wskaźnika podstawowej przemiany materii

Badanie jest całkowicie bezbolesne i bezinwazyjne. Może mieć je wykonany prawie każdy, niezależnie od wieku. Nie jest polecane osobom w ciąży, mającym rozrusznik serca lub posiadającym metalowe elementy w ciele. Analiza składu ciała pozwala na kontrolowanie postępów w odchudzaniu i treningu oraz dostarcza informacji na temat zawartości tłuszczu w organizmie, której zbyt duża ilość jest groźna dla zdrowia. 

Kiedy analiza składu ciała jest potrzebna?

Analiza składu ciała jest badaniem, które wykonuje się na początku walki z nadprogramowymi kilogramami, ale nie tylko wtedy. Analiza jest pomocna w trakcie budowania masy mięśniowej, wymagających treningów lub w okresie, gdy intensywnie pracujemy nad swoją sylwetką i chcemy kontrolować postępy. Informacje dostarczone przez maszynę do analizy składu ciała, pozwalają na ułożenie sprecyzowanego planu treningowego oraz dostosowanie odpowiedniej diety. Podobnego wyniku nie da się uzyskać w wyniku kontroli masy ciała jedynie za pomocą wagi, która dostarcza wiedzy na temat ilości kilogramów. Może ona oznaczać mięśnie (a one ważą więcej niż tłuszcz!) lub nadmierną masę ciała. 

Jak przygotować się do analizy składu ciała? Warto pamiętać o kilku rzeczach:

  • Badanie powinno wykonywać się na czczo, najlepiej rano.
  • Do 12 h poprzedzających badanie nie należy intensywnie ćwiczyć.
  • Dnia poprzedniego nie wolno spożywać alkoholu ani kofeiny. Oba napoje mogą zafałszować wyniki badania. 
  • Kobiety nie powinny przychodzić na badanie w trakcie miesiączki.

Na pomiar najlepiej przyjść wyspanym i wypoczętym. Przed badaniem można pić wodę, ale nie należy się specjalnie “przewadniać” lub “odwadniać”. Wiarygodny pomiar musi być wykonany w jak najbardziej typowych warunkach, dlatego picie wody w ilości takiej jak zwykle jest wskazane. 

Analiza składu ciała - gdzie zrobić?

Maszyny do analizy składu ciała bywają dostępne na siłowniach i w centrach fitness oraz w gabinetach dietetyków. To właśnie w tym ostatnim najlepiej jest wykonać pomiar, ponieważ sam wynik nie da miarodajnej wiedzy na temat kondycji organizmu. Potrzebna jest jeszcze odpowiednia interpretacja, w tym ocena pomiaru z uwzględnieniem czynników indywidualnych.

Nie warto korzystać z pomiarów, które są oferowane w sklepach lub na ulicy. Badanie “z biegu”, na słabej jakości sprzęcie, dostarczy niewiarygodnych wyników, które nie przekażą żadnej wiedzy na temat stanu i kondycji organizmu. Specjaliście odradzają także wykonywanie pomiarów tylko za pomocą elektrod, które są trzymane w ręce - do prawidłowego pomiaru konieczne jest stanie na maszynie, która zmierzy opór tkanek w całym ciele.


Artykuł powstał we współpracy z www.sobanska-dietetykostrow.pl

Data publikacji: 2020-04-08, ostatnia zmiana: 2020-04-08

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Ostropest plamisty x 60 tabletek
20,91 zł
Bezrzecze
(woj. zachodniopomorskie)
Prostaflos tea 14 fix 2g x 25 saszetek
5,96 zł
Świętochłowice
(woj. śląskie)
Buscopan 0,01g x 10 czopków
22,27 zł
Załom
(woj. zachodniopomorskie)
Apteo entero osłona x 10 kapsułek
11,95 zł
Dębica
(woj. podkarpackie)
Maalox zawiesina x 20 saszetek
18,90 zł
Drawsko
(woj. wielkopolskie)
Enterol x 10 kapsułek
23,19 zł
Zamość
(woj. lubelskie)
Lacto seven kids x 20 tabletek do ssania
13,32 zł
Sanok
(woj. podkarpackie)
Breeze Facial Comfort maska ustno nosowa Sefam - do aparatów CPAP
400,00 zł
Chorzów
(woj. śląskie)
Herbagas x 30 kapsułek
12,02 zł
Świnoujście
(woj. zachodniopomorskie)
Vocaler bez cukru x 12 pastylek do ssania
12,01 zł
Bielsko-Biała
(woj. śląskie)
Maska twarzowa cpap Airfit F10 ResMed do aparatu do leczenia bezdechu
630,00 zł
Chorzów
(woj. śląskie)
Aromatol płyn 250ml
27,26 zł
Wodzisław Śląski
(woj. śląskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Joga na kręgosłup - jak joga wpływa na kręgosłup?
Bóle kręgosłupa mogą mieć bardzo różne przyczyny. Wiele osób twierdzi, że z takimi problemami borykają się jedynie starsze osoby. Jak się okazuje, jest to bardzo błędne myślenie. Coraz częściej kłopot...
Data publikacji: 2020-05-18
Produkty dla wymagającej skóry. Poznaj kremy Shiseido
Twarz to prawdziwa wizytówka każdej kobiety. Niestety z upływem lat zaczyna się ona znacząco zmieniać - pojawiają się pierwsze zmarszczki, cera zaczyna wysychać i bardziej widoczne są oznaki zmęczenia...
Data publikacji: 2020-05-15
Co wykrywa badanie usg brzucha?
Badanie usg brzucha jest jednym z najbardziej powszechnych badań diagnostycznych. Pozwala na stwierdzenie nieprawidłowości w funkcjonowaniu narządów jamy brzusznej, w tym m.in powiększenie organów, wy...
Data publikacji: 2020-05-06
CBD w Polsce, czyli gdzie i jak legalnie kupić produkty konopne?
Konopie indyjskie, konopie siewne, konopie przemysłowe, marihuana, marycha, ganja, zioło, trawka... – wszystkich tych słów bardzo często używamy zamiennie i wiele osób sądzi, że są to synonimy… a poni...
Data publikacji: 2020-04-23