Czy warto wykonać analizę składu ciała?

Czy warto wykonać analizę składu ciała?

Ćwiczysz i zdrowo się odżywiasz, ale waga się nie zmienia lub, wręcz przeciwnie, liczba na wyświetlaczu jest coraz większa? Może… źle się ważysz. Standardowa waga dostarcza bardzo ograniczonych informacji, dlatego lepiej wykonać analizę składu ciała, która mierzy procentową zawartość tłuszczu w masie ciała.

Co daje nam pomiar i jak się go wykonuje?

Analiza składu ciała polega na bioelektrycznej impedancji, czyli na przepływie impulsu elektrycznego przez całe ciało. Maszyna bada opór tkanek i w ten sposób oblicza ile tłuszczu znajduje się w ciele. Dostarcza też informacji na temat:

  • Masy mięśni
  • Masy kości 
  • Wieku metabolicznego
  • Procentowej ilości wody w organizmie 
  • Wskaźnika podstawowej przemiany materii

Badanie jest całkowicie bezbolesne i bezinwazyjne. Może mieć je wykonany prawie każdy, niezależnie od wieku. Nie jest polecane osobom w ciąży, mającym rozrusznik serca lub posiadającym metalowe elementy w ciele. Analiza składu ciała pozwala na kontrolowanie postępów w odchudzaniu i treningu oraz dostarcza informacji na temat zawartości tłuszczu w organizmie, której zbyt duża ilość jest groźna dla zdrowia. 

Kiedy analiza składu ciała jest potrzebna?

Analiza składu ciała jest badaniem, które wykonuje się na początku walki z nadprogramowymi kilogramami, ale nie tylko wtedy. Analiza jest pomocna w trakcie budowania masy mięśniowej, wymagających treningów lub w okresie, gdy intensywnie pracujemy nad swoją sylwetką i chcemy kontrolować postępy. Informacje dostarczone przez maszynę do analizy składu ciała, pozwalają na ułożenie sprecyzowanego planu treningowego oraz dostosowanie odpowiedniej diety. Podobnego wyniku nie da się uzyskać w wyniku kontroli masy ciała jedynie za pomocą wagi, która dostarcza wiedzy na temat ilości kilogramów. Może ona oznaczać mięśnie (a one ważą więcej niż tłuszcz!) lub nadmierną masę ciała. 

Jak przygotować się do analizy składu ciała? Warto pamiętać o kilku rzeczach:

  • Badanie powinno wykonywać się na czczo, najlepiej rano.
  • Do 12 h poprzedzających badanie nie należy intensywnie ćwiczyć.
  • Dnia poprzedniego nie wolno spożywać alkoholu ani kofeiny. Oba napoje mogą zafałszować wyniki badania. 
  • Kobiety nie powinny przychodzić na badanie w trakcie miesiączki.

Na pomiar najlepiej przyjść wyspanym i wypoczętym. Przed badaniem można pić wodę, ale nie należy się specjalnie “przewadniać” lub “odwadniać”. Wiarygodny pomiar musi być wykonany w jak najbardziej typowych warunkach, dlatego picie wody w ilości takiej jak zwykle jest wskazane. 

Analiza składu ciała - gdzie zrobić?

Maszyny do analizy składu ciała bywają dostępne na siłowniach i w centrach fitness oraz w gabinetach dietetyków. To właśnie w tym ostatnim najlepiej jest wykonać pomiar, ponieważ sam wynik nie da miarodajnej wiedzy na temat kondycji organizmu. Potrzebna jest jeszcze odpowiednia interpretacja, w tym ocena pomiaru z uwzględnieniem czynników indywidualnych.

Nie warto korzystać z pomiarów, które są oferowane w sklepach lub na ulicy. Badanie “z biegu”, na słabej jakości sprzęcie, dostarczy niewiarygodnych wyników, które nie przekażą żadnej wiedzy na temat stanu i kondycji organizmu. Specjaliście odradzają także wykonywanie pomiarów tylko za pomocą elektrod, które są trzymane w ręce - do prawidłowego pomiaru konieczne jest stanie na maszynie, która zmierzy opór tkanek w całym ciele.


Artykuł powstał we współpracy z www.sobanska-dietetykostrow.pl

Data publikacji: 2020-04-08, ostatnia zmiana: 2020-04-08

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Resveratrol x 60 kapsułek
49,62 zł
Tarnobrzeg
(woj. podkarpackie)
Waga kuchenna ZKS1450 biała
79,00 zł
Włocławek
(woj. kujawsko-pomorskie)
Waga kuchenna Zelmer ZKS1500N szklana
119,00 zł
Gorzów Wielkopolski
(woj. lubuskie)
Vitamin c 1000 proszek 250g
20,49 zł
Poznań
(woj. wielkopolskie)
Vita-min complex sport x 120 tabletek
27,45 zł
Legnica
(woj. dolnośląskie)
Cyfrowa waga kuchenna Esperanza Mango czarna EKS003K
23,00 zł
Wodzisław Śląski
(woj. śląskie)
Waga łazienkowa Esperanza
28,00 zł
Zgorzelec
(woj. dolnośląskie)
Test narko multi mocz x 1 sztuka
25,78 zł
Grójec
(woj. mazowieckie)
D-vitum witamina d 1000 j.m. x 90 kapsułek twist-off
31,26 zł
Kartuzy
(woj. pomorskie)
Alviana dent odświeżająca pasta do zębów z organiczną miętą z fluorem 75ml
11,00 zł
Kutno
(woj. łódzkie)
Regenerum regeneracyjne serum utwardzające do paznokci 8ml
22,25 zł
Czarne
(woj. pomorskie)
Sensodyne ultraszybka ulga extra fresh 75ml
25,46 zł
Iława
(woj. warmińsko-mazurskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Orteza na stopę - wszystko, co warto wiedzieć przed jej zakupem
Orteza stopy, nazywana też stabilizatorem stopy, jest narzędziem medycznym przeznaczonym do wsparcia w leczeniu i rehabilitacji po różnego rodzaju urazach. Używa się jej nie tylko po złamaniach i oper...
Data publikacji: 2024-04-20
Co to jest traumatologia i czym się zajmuje?
W dzisiejszym świecie, pełnym różnorodnych zagrożeń i nieprzewidywalnych sytuacji, rola traumatologii staje się coraz bardziej istotna. Traumatolodzy, czyli lekarze specjalizujący się w diagnostyce, l...
Data publikacji: 2024-04-20
Jak opóźnić proces starzenia się skóry? To trzeba wiedzieć!
Czy można zachować młodość na dłużej, ale bez korzystania z chirurgii plastycznej czy medycyny estetycznej? Jasne, że tak. Swoistym kluczem do sukcesu jest nic innego jak właściwa pielęgnacja skóry. D...
Data publikacji: 2024-04-19
Zakrzepica nóg. Co trzeba o niej wiedzieć?
Zakrzepica żylna to problem, z którym zmaga coraz więcej pacjentów. Na szczęście flebolog, czyli lekarz zajmujący się leczeniem schorzeń żył skutecznie walczyć z zakrzepicą, nie dopuszczając do wystąp...
Data publikacji: 2024-04-05