Licznik Geigera Mullera - czym jest, jak działa i w jakich sytuacjach jest przydatny?

Licznik Geigera Mullera - czym jest, jak działa i w jakich sytuacjach jest przydatny?

Promieniowanie jądrowe nie jest zjawiskiem bezpiecznym dla ludzkiego zdrowia i życia. Warto go unikać, aby w organizmie nie zachodziły niebezpieczne zmiany. Licznik Geigera Mullera pozwala na weryfikację, jaki poziom promieniowanie emitują konkretne obiekty znajdujące się w otoczeniu człowieka. Sprawdź, czym dokładnie jest licznik Geigera Mullera, co o nim wiemy, jak jest zbudowany i jakie jest jego dokładne zastosowanie!

 1. Czym jest promieniowanie jonizujące?
 2. Jakie rodzaje promieniowania wyróżniamy?
 3. Licznik Geigera Mullera — czym jest to urządzenie?
 4. W jakich jednostkach licznik Geigera mierzy normę promieniowania?
 5. Jaki licznik Geigera kupić?
 6. Dozymetr osobisty Milerd HiStand — czym wyróżnia się ten produkt?

Czym jest promieniowanie jonizujące?

Promieniowaniem jonizującym nazywamy typ promieniowania elektromagnetycznego, które wysyłane jest przez atomy promieniotwórcze. Są one niestabilne, posiadają nadmiar energii. Atomy spadają zwykle na obiekty materialne, wywołując tym samym jonizację. W czasie tego procesu dochodzi do oderwania się minimum jednego elektronu od cząsteczki bądź wybicie go ze struktury krystalicznej. Mówiąc o promieniowaniu jonizującym mamy na myśli takie promieniowanie, gdzie cząsteczki charakteryzują się energią większą od energii fotonów widzialnego światła. Współcześnie wyróżnić można naturalne źródła promieniowania, takie jak promieniowanie kosmiczne, promieniowanie złóż surowców mineralnych oraz promieniowanie naturalne Ziemi, a także promieniowanie sztuczne, które wytwarzane jest przez człowieka.

Jakie rodzaje promieniowania wyróżniamy?

Obecnie możemy wyróżnić kilka typów promieniowania:

 • promieniowanie alfa — w tym przypadku emitowane są cząsteczki alfa (heliony). Składają się z dwóch protonów i dwóch neutronów. Ich ładunek jest dodatni. Cząsteczki te emitowane są podczas rozpadu promieniotwórczego uranu i radu. Promieniowanie alfa charakteryzuje się ograniczonym zasięgiem. W powietrzu to zaledwie kilka centymetrów. Niska zdolność przenikania to kolejna cecha promieniowania alfa. Jednak ten typ promieniowania ma wysoką skuteczność jonizowania tkanek biologicznych, dlatego uważane jest za bardzo niebezpieczne, jeśli przeniknie do organizmu człowieka.
 • promieniowanie beta — w tym przypadku polega ono na emisji elektronu -e lub pozytonu +e z jądra atomowego. Cząsteczki beta mają mniejszą zdolność do jonizacji, aniżeli cząsteczki alfa.
 • promieniowanie gamma — emitowane jest przez wzburzone jądro atomowe, najczęściej podczas zmiany stanu energetycznego. Promieniowanie gamma jest najbardziej przenikliwe, aczkolwiek jego właściwości jonizujące są mniejsze niż w poprzednich przypadkach.
 • promieniowanie rentgenowskie X — emitowane jest w lampach rentgenowskich, jest to promieniowanie elektromagnetyczne.
 • promieniowanie neutronowe — powstaje w reaktorach elektrowni jądrowych, do tego zalicza się również promieniowanie kosmiczne, charakteryzuje się dużą przenikliwością oraz słabym działaniem jonizującym.

Licznik Geigera Mullera — czym jest to urządzenie?

Licznik Geigera, który bardzo często nazywany jest pełnym nazwiskiem wynalazcy, to jedno z podstawowych urządzeń służących do wykonywania skutecznych pomiarów promieniowania jonizującego. Znane jest od 1928 roku. Pierwsze, prototypowe urządzenia były bardzo proste. Główne skrzypce grał szklany cylinder i metalowa rura. Przez nią przechodził drut. Sprzęt zaprojektowało dwóch fizyków, jednak sprzęt nie był zbyt poręczny, awaryjny i ciężki.

Obecnie liczniki Geigera są bezpieczne, w pełni mobilne i nowoczesne. Wyposażono je w intuicyjny wyświetlacz, który rzetelnie informuje o wynikach przeprowadzonego badania. Licznik potrafi wykryć promieniowanie jonizujące. Występuje ono w naszym życiu, a niskie w małym stopniu wpływa na zdrowie człowieka. Jednak są sytuacje, kiedy to promieniowanie występuje w dużych dawkach i stanowi śmiertelne zagrożenie. Licznikiem Geigera da się zmierzyć poziom promieniowania.

W jakich jednostkach licznik Geigera mierzy normę promieniowania?

Licznik Geigera Müllera, nazywany inaczej dozymetrem, może zmierzyć normę promieniowania w konkretnych jednostkach. Wielkości definiowane są w ramach jednostki zwanej siwert (Sv). Wartość 8 Sv to warunki, w których człowiek umiera. 1 Sv stanowi ogromne niebezpieczeństwo dla człowieka. Warto wiedzieć, że takie poziomy promieniowania nie są już obecnie rejestrowane podczas wycieczek do strefy skażonej w Czarnobylu. Dobrej jakości dozymetry charakteryzują się odpowiednią precyzją pomiaru, dlatego pozwolą z ogromną dokładnością wykryć szkodliwe promieniowanie gamma nawet w nikłych ilościach. Najnowocześniejsze liczniki Geigera mogą mierzyć promieniowanie w kilku popularnych jednostkach: cps, uSv/h, cpm, uGy/h czy mR/h.

Jaki licznik Geigera kupić?

Zastanawiasz się, jaki licznik Geigera wybrać? Na samym początku konieczne jest przemyślenie, w jakich sytuacjach urządzenie będzie wykorzystywane. Może się okazać, że dozymetr będzie wykorzystywane wyłącznie w celach prywatnych, jak i w profesjonalnych. 

Podczas zakupu dozymetru warto zwrócić uwagę na dokładność pomiaru oraz czas pomiaru. Dobrej jakości urządzenia dają wynik pomiaru już po trzech sekundach. Jeśli zależy Ci na czasie, ten aspekt będzie naprawdę istotny. Sposób ładowania urządzenia i cena licznika Geigera także odgrywają istotną rolę. Współcześnie popularne są modele, które zasila się standardowymi bateriami. Zapewniają maksymalną mobilność oraz bezpieczeństwo ekspresowej wymiany baterii, jeśli zajdzie taka konieczność. Jest licznik wykorzystywany będzie stacjonarnie, można pozwolić sobie na zakup urządzenia zasilanego akumulatorowo.

Cena konkretnego licznika zależna będzie od konstrukcji urządzenia, jakości i stosowanego oprogramowania. Niektóre liczniki mogą być wyposażone w kilka tub, co wpływa na cenę.

Dozymetr osobisty Milerd HiStand — czym wyróżnia się ten produkt?

Ciekawą propozycją dla osób szukających dozymetrów osobistych jest https://www.milerd.pl/produkty/milerd-histand/. Pozwala wykryć i zmierzyć skażenie radioaktywne oraz zapoznać się z poziomem promieniowania jonizującego zwierząt, ludzi, przedmiotów zarówno w pomieszczeniach, jak i na otwartej przestrzeni. Licznik tej marki mierzy promieniowanie w czasie ciągłym, wykonuje pomiar na bazie promieniowania jonizującego. Jeśli zostanie przekroczony próg dopuszczalnego promieniowania, włączy się alarm w urządzeniu. 

Ogromnym atutem tego dozymetru jest wyraźny kolorowy wyświetlacz. Dozymetr jest wodoodporny, charakteryzuje się obudową odporną na wodę, jak i wstrząsy. Wbudowany akumulator pozwala na długie działanie urządzenia. Na obudowie zamontowane zostały baterie fotowoltaiczne, dzięki czemu dozymetr może się ładować w słońcu.

Dozymetr HiStand pozwala na pomiar w jednostkach CPM, Roentgen, uSv. Jest prosty w obsłudze, uważa się go za najbardziej funkcjonalny licznik, jaki istnieje na rynku. Jeśli interesuje Cię takie urządzenie i chcesz zawsze trzymać rękę na pulsie w temacie promieniowania jonizującego, koniecznie wybierz dozymetr HiStand!

Data publikacji: 2023-05-18, ostatnia zmiana: 2023-05-18

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Panbio covid-19 test antygenowy x 1 sztuka
44,63 zł
Rybnik
(woj. śląskie)
D-vitum forte max 4000 j.m. k2 x 120 kapsułek
74,82 zł
Włocławek
(woj. kujawsko-pomorskie)
Pulsoksymetr palcowy M70, pulsoksymetry palcowe, sprzęt medyczny
119,00 zł
Chorzów
(woj. śląskie)
Controly smart mesh 2 nebulizator x 1 sztuka
239,08 zł
Giżycko
(woj. warmińsko-mazurskie)
Doppelherz aktiv na serce epa+dha x 30 kapsułek
21,49 zł
Nowogard
(woj. zachodniopomorskie)
Viscoplast prestovis plus supermocny 1m x 6cm - data ważności 12-12-2022
7,98 zł
Nowy Targ
(woj. małopolskie)
Test narko multi mocz x 1 sztuka
25,78 zł
Grójec
(woj. mazowieckie)
Guarana+ x 90 kapsułek - data ważności 31-12-2022
33,00 zł
Jaworzno
(woj. śląskie)
Test calprotectin alert kalprotektyna w kale x 1 sztuka
53,23 zł
Otwock
(woj. mazowieckie)
Allnutrition vitamin c antioxidant 1kg
67,08 zł
Leszno
(woj. wielkopolskie)
Inuprin 50mg/ml syrop 150ml
18,75 zł
Płock
(woj. mazowieckie)
Swanson witamina e naturalna 400iu x 250 kapsułek
109,65 zł
Bełchatów
(woj. łódzkie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Dlaczego warto robić zakupy kosmetyczne online?
W dzisiejszych czasach internet stał się integralną częścią naszego życia. Wykorzystujemy go do pracy, nauki, rozrywki, a także do zakupów. Jednym z obszarów, który zdobywa coraz większą popularność w...
Data publikacji: 2023-09-24
Zbawienne działanie róży - jakie zalety ma stosowanie wyrobów z róży?
Róża damasceńska to wyjątkowa roślina, która ze względu na swoje wyjątkowe właściwości jest często wykorzystywana w kosmetyce i medycynie naturalnej. Produkty, które powstają na bazie róży charakteryz...
Data publikacji: 2023-09-08
Farbowanie włosów w dużych miastach? Sprawdź najnowsze trendy!
Mieszkasz w dużym mieście i chcesz podążać za jego trendami? A może po prostu znudziła Ci się dotychczasowa fryzura i chcesz nadać swojemu wyglądowi zupełnie innego wyrazu? Nieważne, czy twierdząco od...
Data publikacji: 2023-07-18
Co warto wiedzieć o maseczkach na twarz?
Jednym z kluczowych elementów pielęgnacji skóry twarzy jest stosowanie maseczek. W tym przypadku należy oczywiście pamiętać o regularności, bo tylko w takim przypadku można uzyskać oczekiwane efekty....
Data publikacji: 2023-07-04