Gdzie mogę przeprowadzić test na koronawirusa?

Gdzie mogę przeprowadzić test na koronawirusa?

Koronawirus totalnie przeorganizował nasze życie. Od momentu pojawienia się tego patogenu na świecie minął już ponad rok. Niedługo minie rok jak pojawił się w Polsce. Co się zmieniło od tego czasu? Wszystko. Całe nasze życie zostało postawione do góry nogami. Tego się chyba nikt nie spodziewał, ale takie są obecnie realia. Gdzie mogę przeprowadzić test na koronawirusa - to pytanie zadaje sobie wiele osób.

Czy mam COViD-19?

Czy to możliwe, że i ja zaraziłam/łem się wirusem? Tak, to obecnie możliwe, ponieważ nigdy niczego nie można być pewnym. Zanim ktokolwiek uda się na badanie, potrzebne mu będzie skierowanie na takie badanie, jeżeli chce je wykonać za darmo. Co więc należy zrobić w pierwszej kolejności? Skontaktować się ze swoim lekarzem rodzinnym. Uwaga! Bardzo ważna informacja - jeżeli ktoś nie wykazuje żadnych objawów, to takiego skierowania nie otrzyma do wykonania badania darmowego. Dopiero wyraźne objawy sugerujące zarażeniem powodują, że pacjent takie skierowanie na badania otrzyma w ramach NFZ. Skoro już takie skierowanie na badania mamy, to co dalej należy zrobić? Udać się do punktu na badania. Jednak gdzie dokładnie?

Gdzie zrobić badanie?

W internecie znaleźć można takie strony, gdzie wyszczególnione są państwowe placówki wykonujące test na COViD-19. Mając skierowanie w ręce, należy udać się do najbliższego punktu, który znajduje się blisko miejsca zamieszkania. Przy czym należy pamiętać o tym, że udając się na badania, należy unikać komunikacji miejskiej. W szczególności, jeżeli ktoś wykazuje bardzo wyraźne oznaki choroby.

Mobilne punkty testowe znaleźć można w większych miastach i w mniejszych miejscowościach. W przypadku dużych miast jest ich przynajmniej kilka, więc nikt nie będzie miał problemu z wykonaniem takiego badania. Mniejsze miejscowości mogą mieć problem, ale w obecnych czasach państwo stara się rozwiązywać nawet takie problemy, dzięki czemu wszyscy mogą czuć się bezpieczniejsi.

A co jeżeli nie mogą osobiście udać się na testy? Wtedy można zgłosić to, ale trzeba podać uzasadnienie. Na miejscu zjawi się karetka ze specjalnym zespołem do wykonania testu. Przy czym, jeżeli okaże się, że dana osoba mogła jednak udać się do mobilnego punktu - może zostać nałożona na nią kara finansowa.

Płatne badania na koronawirusa

Nie każdy chce jednak czekać na skierowanie uprawniające do darmowego badania. Można w takim momencie skorzystać z płatnych badań, które w dużej mierze wykonywane są przez prywatne kliniki. Tak, nawet takie coś obecnie jest możliwe, więc zawsze można zorientować się o coś takiego, jeżeli komuś zależy na badaniach, a lekarz np. nie chce dać skierowania, bo ktoś nie ma objawów.

Koszt takiego badania na koronawirusa to ok.500zł - chociaż dokładna cena zależna jest od kliniki. Z reguły takie pieniądze na ten cel należy mieć przeznaczone. Pozostaje mieć nadzieję, że po tym, jak szczepionki zostaną wprowadzone w życie, konieczność wykonywania takich badań będzie mniejsza i nie będzie trzeba martwić się tym, gdzie test na COViD-19 trzeba będzie wykonać.


Artykuł powstał we współpracy merytorycznej z testujemy.org

Data publikacji: 2021-02-16, ostatnia zmiana: 2021-02-16

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Panbio covid-19 test antygenowy x 1 sztuka
44,63 zł
Rybnik
(woj. śląskie)
D-vitum forte max 4000 j.m. k2 x 120 kapsułek
74,82 zł
Włocławek
(woj. kujawsko-pomorskie)
Alviana dent odświeżająca pasta do zębów z organiczną miętą z fluorem 75ml
11,00 zł
Kutno
(woj. łódzkie)
Medel smart inhalator przenośny tłokowy x 1 sztuka
318,20 zł
Tarnowskie Góry
(woj. śląskie)
Oministrip plastry do zamykania ran 6 x 38mm x 6 sztuk
6,46 zł
Załom
(woj. zachodniopomorskie)
Test calprotectin alert kalprotektyna w kale x 1 sztuka
53,23 zł
Otwock
(woj. mazowieckie)
Test narko multi mocz x 1 sztuka
25,78 zł
Grójec
(woj. mazowieckie)
Detritin 4000iu x 60 tabletek powlekanych
32,59 zł
Nowa Ruda
(woj. dolnośląskie)
Allnutrition vitamin c antioxidant 1kg
67,08 zł
Leszno
(woj. wielkopolskie)
Test antygenowy covid-19 clinitest x 1 sztuka
28,12 zł
Wejherowo
(woj. pomorskie)
Allnutrition vit d3 4000 + k2 x 60 kapsułek
25,71 zł
Kędzierzyn-Koźle
(woj. opolskie)
Nastres x 30 kapsułek
30,49 zł
Giżycko
(woj. warmińsko-mazurskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Orteza na stopę - wszystko, co warto wiedzieć przed jej zakupem
Orteza stopy, nazywana też stabilizatorem stopy, jest narzędziem medycznym przeznaczonym do wsparcia w leczeniu i rehabilitacji po różnego rodzaju urazach. Używa się jej nie tylko po złamaniach i oper...
Data publikacji: 2024-04-20
Co to jest traumatologia i czym się zajmuje?
W dzisiejszym świecie, pełnym różnorodnych zagrożeń i nieprzewidywalnych sytuacji, rola traumatologii staje się coraz bardziej istotna. Traumatolodzy, czyli lekarze specjalizujący się w diagnostyce, l...
Data publikacji: 2024-04-20
Jak opóźnić proces starzenia się skóry? To trzeba wiedzieć!
Czy można zachować młodość na dłużej, ale bez korzystania z chirurgii plastycznej czy medycyny estetycznej? Jasne, że tak. Swoistym kluczem do sukcesu jest nic innego jak właściwa pielęgnacja skóry. D...
Data publikacji: 2024-04-19
Zakrzepica nóg. Co trzeba o niej wiedzieć?
Zakrzepica żylna to problem, z którym zmaga coraz więcej pacjentów. Na szczęście flebolog, czyli lekarz zajmujący się leczeniem schorzeń żył skutecznie walczyć z zakrzepicą, nie dopuszczając do wystąp...
Data publikacji: 2024-04-05