Ogólne badanie moczu to jedno z podstawowych badań diagnostycznych, jakie przeprowadza się u pacjentów. Ma ono bardzo dużą wartość diagnostyczną, ponieważ dzięki niemu można wykryć występowanie nieprawidłowości w funkcjonowaniu nerek i układu moczowego. W celu dalszej diagnostyki wykonuje się zazwyczaj badanie osadu w moczu. Dowiedz się, co można podczas niego wykryć.
Podczas ogólnego badania moczu sprawdza się przede wszystkim parametry fizykochemiczne pobranego płynu. W tym celu pobiera się jego próbkę, a następnie poddaje ją analizie pod mikroskopem. W trakcie badania ocenia się m.in. barwę, pH, wagę oraz przejrzystość. Prawidłowy mocz jest klarowny, choć mogą występować w nim śladowe ilości dodatkowych elementów, takich jak nabłonki płaskie, pojedyncze leukocyty i erytrocyty czy bakterie. Problem pojawia się, gdy ich wartości są znacznie przekroczone. Wówczas lekarz może zlecić dokładniejsze badanie osadu w moczu.
Osad moczu to niepokojące zjawisko, którego pojawienie się może świadczyć m.in. o zakażeniu układu moczowego, zapaleniu cewki moczowej, kamicy nerek czy nowotworach układu moczowego lub np. układu rodnego. Dlatego tak ważne jest, aby przeprowadzić głębszą diagnostykę.
Podczas badania widocznego osadu w moczu pod mikroskopem można wykryć np.:
Należy pamiętać, że obecność tych elementów jest w większości przypadków normalna i nie oznacza niczego niepokojącego. Odpowiednie działania należy podjąć dopiero wtedy, gdy ich wartości znacznie wykraczają poza normę.
- Rozszerzone badanie moczu należy rozpocząć od pozyskania od pacjenta próbki. Ważne jest, aby płyn znajdował się w jałowym, zakręcanym pojemniku. Słoiki lub inne naczynia nie są dopuszczalne ze względu na ryzyko występowania bakterii. Osoby, które skorzystały z takich rozwiązań, należy poprosić o ponowne przyniesienie próbki zgodnie z zasadami – wyjaśnia ekspert firmy Argenta.
Następnie należy przejść do przygotowania wsadu moczu. W tym celu trzeba:
Tak przygotowany osad moczu trzeba poddać analizie pod mikroskopem kontrastowo-interferencyjnym, kontrastowo-fazowym albo świetlnym. Badanie należy najpierw przeprowadzić pod małym powiększeniem w polu widzenia, tj. od 100 do 200x. Wówczas można zobaczyć rozmieszczenie poszczególnych elementów. Na koniec należy powiększyć obraz 400x, ocenić jakościowo, ilościowo i półilościowo badany materiał w widocznym polu widzenia oraz zapisać wnioski z analizy według standardowej procedury.
Badanie widocznego osadu w moczu jest bardzo istotne dla oceny zdrowia pacjenta. Dlatego należy przestrzegać wszystkich zasad odnośnie do sposobu analizy. Dzięki temu wyniki będą wiarygodne, a specjalista będzie mógł podjąć stosowne kroki w celu wyleczenia pacjenta.
Data publikacji: 2022-07-15, ostatnia zmiana: 2022-07-15